FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-12-06 15:12  [relacja] Oyodo GPM
Agnieszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam Wszystkich Miłośników kartonowego szaleństwa.

Po paromiesięcznej przerwie od mojego ostatniego modelu, postanowiłam rozpocząć prace nad kolejnym dziełem. Dzięki uprzejmości sprzedających na stoisku GPM na Festiwalu w Łodzi nabyłam po okazyjnej cenie model Oyodo z dodatkami.
Po powrocie z wycieczki przystąpiłam do robienia szkieletu. Po wycięciu i sprawdzeniu okazało się, że pasuje on idealnie, oby tak dalej :) Jedyne niedogoności to, to, że wręgi są wsuwane do podłużnicy od dołu, co powoduje iż nie można ich przyklejać stopniowo kontrolując ich prawidłowe ułożenie.
Ponadto w wycinance sugerują, aby ściąć podłużnicę w miejscach wsuwania wręg, nie bardzo rozumiem zastosowanie tego manewru, w związku z czym pominęłam go :)



Zaczynajac kleić zastanawiałam się jaką zastosować technikę rozdzielenia płyt linoleum na pokładzie. Już miałam wklejać drucki, ale dzięki wątkowi na forum znalazłam lepsze rozwiazanie. Pobiegłam do sklepu dla plastyków i zakupiłam folie samoprzyleponą, aby z niej wykonać paseczki. Wiem, że firma Olfa produkuje specjalne narzędzie, ale rozstaw ostrzy obejmuje skalę od 1mm, a ja potrzebowałam paseczka o wiele węższego. Dlatego wpadłam na następujący pomysł - połączyłam dwa ostrza olfy, uzyskując w ten sposób zadawalający mnie efekt końcowy.

Jeden problem pokladu rozwiazał się, ale mam jeszcze jeden - ryflowanie. Poradźcie: pozostawić takie jak jest, robić je wklęsłe (co jest łatwiejsze, ale raczej nie do końca zgodne z rzeczywistością), czy może próbować wypukłe. Próbowałam metody z kalką, ale efekt był nieproporcjonalny do skali modelu.

 
03-12-06 15:38  Re: [relacja] Oyodo GPM
Marcin K.   

Nacięcia w podłużnicach pionowych do wsuwania wręg, od strony podłużnicy poziomej (KLW) mają zwiększyś sztywność podłużną szkieletu, Szkielet w którym nacięcia w podłużnicach zrobione są od stron zewnętrznych jest bardziej podatny na ugięcie podłużne.
Inna sprawa że wycięcia od wewnętrznej strony utrudniają sklejanie. Scięcie narożników w miejscach wsuwania wręg w podłużnice ma ułatwić wklejenie podłużncy w naklejone już na podłużnice poziomą wręgi. Ułatwieniem sobie pracy jest wklejanie podłużnicy podzielonej (tak jak na arkuszach z częściami) a dpiero po wklejeniu we wręgi sklejenie jej w całość przy pomocy sklejek z tektury doklejonych po obu stronach podłużnicy.

--

 
03-12-06 16:06  Re: [relacja] Oyodo GPM
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

No proszę, byłem ciekaw kiedy ktoś rozpocznie budowę tego okrętu. Życzę powodzenia i siadam w pierwszym rzędzie.

--
----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)

 
03-12-06 17:32  Re: [relacja] Oyodo GPM
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Ładnie, ładnie... mam nadzieję że za rok pochwalisz się Oyodo w Przeciszowie;-))))

 
03-12-06 20:14  Re: [relacja] Oyodo GPM
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryflowanie na metalowych pokładach najfajniej wyglądałoby przetrasowane od spodu, czyli od strony niezadrukowanej. Pytanie, jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest mieć jakiś kawałek stołu podświetlanego. Znakomicie nadają się do tego stare skanery - jakiś stary skaner, niepotrzebny nikomu, z wstawioną wewnątrz świetlówką załatwiłby sprawę...

--
MacGregor

 
03-12-06 23:00  Re: [relacja] Oyodo GPM
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jeśli chcesz wytłaczać ryfle na pokładzie to najprostrzym sposobem jest położenie pokładu na kalce maszynowej ale tak by po bardzo delikatnym naciśnięciu miejsca ryfla kalka to miejsce odbiła po drugiej stronie pokładu. Gdy odbijesz wszystkie ryfle odwracasz pokład i na kartce z bloku technicznego wyciskasz ryfel.
Dlaczego ten efekt jest nieproporcjonalny. Wystarczy dobrać odpowiednie nażedzie do wytłaczania. Ja tak robiłem przy Yukim i teraz robie przy Yamato.
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=82170&t=40118#reply_82170

Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

Post zmieniony (03-12-06 23:08)

 
17-12-06 19:27  Re: [relacja] Oyodo GPM
domek   

A w jaki sposób były wykonane oryginalne ryfle tłoczone czy przyspawane z pręta ?

pozdrawiam domek

 
18-12-06 09:06  Re: [relacja] Oyodo GPM
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To były dospawywane kawałki metalu - długości 20 cm szerokości 2 cm. Niekiedy nawet przykręcane śrubami, ale najczęściej dospawywane.

--
MacGregor

 
20-12-06 10:27  Re: [relacja] Oyodo GPM
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Jako że Oyodo i mi "chodzi po głowie" postanowiłem zabrać głos. Trochę późno - ale na początek postanowiłem przeprowadzić kilka eksperymentów dotyczących ryflowanych blach.
1) Szyba podświetlana odpada - przy tak ciemno szarym kolorze, grubości kartonu, nic nie widać - ciężko trafić :)
2) Kalka techniczna - przyłożyć obrysować pokład, zaznaczyć linie ryflowania, umocować od spodu pokładu w układzie odbicia lustrzanego i można nagniatać - pracochłonna metoda.
3) Zeskanować pokład, wykadrować interesujące nas fragmenty, obrobić w jakimś programie graficznym tak aby linie były dobrze widoczne. Wykonać odbicie lustrzane - wydrukować na cienkim papierze. Wciąć wydruk przykleić od spodu pokładu - ryflować :).
(chyba najbardziej obiecująca metoda) oczywiście po nagnieceniu linii utwardzić cyjanoakrylem aby nie uległy "spłaszczeniu"
4) wykonać kółko zębate z płaskimi zębami w tym przypadku o szerokości 2 mm i odstępem 2 mm umocować na rączce. Zaznaczyć od spodu początki linii ryflowania i jeździć kółkiem wzdłuż i w poprzek.

Sam nie wiem jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy, wypróbuję - to wtedy napisze.

--
PozdrawiamKojak

 
20-12-06 12:49  Re: [relacja] Oyodo GPM
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Mi wpadło do głowy że można początek i koniec pojedynczego ryfla zaznaczyć szpilką - nie powinno być widać uszkodzenia pokładu a po drugiej stronie będzie doskonale widoczne od którego miejsca należy wygniatać.

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024