FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-10-07 17:14  [Relacja] USS Van Valkenburgh DD-656 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam z dalekiego Singapuru,

Czas po dojściu do siebie i choć częsciowej aklimatyzacji do tutejszego klimatu wziąść się do roboty. Zabrałem ze sobą w podróż model USS Heermann wyd. AH plus troche literatury. Po przyjeździe okazało się, że karton nie jest materiałem, który lubi tutejszy klimat - nawet laserowo cięte 1 mm wręgi po pewnym czasie malowniczo napęczniały i dokonały samorozwarstwienia.
Pytanie co z tym fantem zrobic... I decyzja - przenoszę model na polistyren. Nie ukrywam że materiał dla mnie nowy, choć w latach szczenięcych zdarzało się popełniać jakieś modele plastykowe. Tutaj to niestety inna para kaloszy - to jest w sumie budowa od podstaw. Wycinanka AH stanowi jedynie podstawę, która jest w miarę dokładnie weryfikowana.
Jak wspomniałem zabrałem ze sobą trochę literatury, a resztę zdobyłem będąc już na miejscu.

Na zdjęciu widać:
- USS Heermann (wyd. AH)
- Kamuflaże niszczycieli typu Fletcher (wyd. BS)
- Fletcher Class Destroyers Alana Ravena
- AoTS USS Sullivans
- Fletcher, Gearing and Sumner Class Destroyers in WW2 (wyd. WR Press)
- USS Navy Fletcher Class Destroyers in WWII Dazzle Camouflage (niezmiernie interesująca pozycja o kamuflażach - wiele zaskakujących informacji).
Poza tym czego juz nie widać na zdjęciu:
- Fletcher Planbook (wyd. Floating Drydock)
- plany stoczniowe (masakra jednym słowem - na dobrą sprawę mając możliwości można zbudować oryginalną jednostkę).

Stan modelu na dzis.


Jak wspomniałem oryginalna wycinanka jest bezwzględnie weryfikowana. Dotychczas pod nóż poszły część dziobowa (w modelu jest ona zakończona na ostro - zdjęcia archiwalne i posiadane przeze mnie materiały pokazują wyraźnie ze okręt posiadał niewielką gruszkę dziobową. Pod nóz poszła też część rufowa - plany pokazują, że wręgi w tej częsci były niemal płaskie - w modelu są dość mocno zaokrąglone.


Polistyren jest bardzo wdzięcznym materiałem, czasem o wiele bardziej podoba mi się niż karton. W sumie musiałem się od nowa uczyć nawyków przy wycinaniu grubszych elementów - nacięcie, załamanie i gotowe... Czego mi brak? Pamięć kształtu, karton po ukształtowaniu trzyma nowy kształt, polistyren niestety nie.

Teraz jestem w trakcie fazowania krawędzi wręg i pokładu. Kolejny etap to poszycie.
Do następnego razu.


PS. Jeśli moderator uzna, że materiał nie tenteges - proszę usunąć.

--

God created Arrakis to train the faithful.

Post zmieniony (21-07-09 07:54)

 
17-10-07 17:24  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Nareszcie relacja z budowy tego pływadła. Mimo, że trochę nietypowa to i tak cieszę się i życze Ci powodzenia.

--
----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)

 
28-10-07 00:24  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć
Jakiego kleju używasz do klejenia polistyrenu i jakiego kleju masz zamiar użyć do naklejenia na polistyren kartonu?
Pozdrawiam

--
Nazar

 
28-10-07 04:06  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Używam trzech klejów: Super Glue do montażu elementów które podlegają naprężeniom, jak i do szybkiego łączenia elementów, dwa kleje Tamiya do polistyrenu - jeden "normalny" (do uzupełniania spoin i klejenia elementów) i drugi dający niemal niewidoczne spoiny (do przyklejania bardzo malych elementów). Kartonu na polistyren nie naklejam, obrys częsci przenoszę po zamocowaniu kartonowego elementu za pomocą taśmy dwustronnej Scotch, a później zależnie od grubości polistyrenu, albo rysik do zaznaczenia konturu, albo od razu nozyk Olfa.

--
God created Arrakis to train the faithful.

 
28-10-07 16:33  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Widzę, że niezła jazda się szykuje. Ale to dobrze. Będzie na czym oko zawiesić.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
15-11-07 15:01  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jedziemy dalej.

Chroniczny brak czasu nie pozwala mi niestety na szybkie postępy. Poza tym nieoczekiwane odkrycie, że super glue jest rozpuszczany nawet po dość długim czasie przez klej do polistyrenu przysporzyło mi mnóstwo niepotrzebnej pracy poświęconej na poprawki.
Kilka prób z róznymi metodami pokrycia modelu poszyciem (podklejanie kawałkami polistyrenu, podklejanie częsci na cieńszy polistyren) zaowocowało powtorem do korzeni czyli klasycznych wzmocnień pomiędzy wręgami.

Tutaj szkielet jeszcze bez wzmocnień.

Tutaj już z kompletem wzmocnień (paski polistyrenu 1 mm).


Następny etap będzie krytyczny :D

--

God created Arrakis to train the faithful.

Post zmieniony (23-11-07 09:55)

 
19-12-07 15:07  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Prace powoli posuwają się do przodu.
Skończyłem pokrywanie kadłuba arkuszami polistyrenu 0,3mm. Niestety okazało się, że jest to odrobinę za mało i mam problemy za zaginaniem się elementów na pokazanych wczesniej wzmocnieniach. Jednak klej do polistyrenu działa zdecydowanie inaczej niż kleje używane do katronów (rozpuszczają, a co najmniej zmiękczają polistyren). Kosztuje to więcej czasu na pracę ze szpachlówką i szlifowanie.
No cóż człowiek się uczy przez całe życie :-)

Powyżej wczesny etap pokrywania kadłuba, z burtami w zasadzie nie było problemu. Elementy na dnie były najpierw klejone do podłóżnicy, a następnie po wyschnięciu (czyli w praktyce następnego dnia) klejone do wręg.

Tutaj zobaczycie kadłub po kilkakrotnym szpachlowaniu i szlifowaniu. Ostatnią czynnością przed zrobieniem zdjęcia było pokrycie kadłuba grubą warstwą Surfacera 500 Mr Color. Niezła szpachlówka w płynie - łatwa do późniejszej obróbki. Dziób i rufa są dalekie od doskonałości, ale trochę czasu zabiera nakładanie cienkich warstw szpachlówki. Na rufie chcę odtworzyć charakterystyczne dla Fletcherów kształt V poniżej linii wodnej.

Następne etapy to szlifowanie i szpachlowanie - do skutku. Wtedy powoli do użytku wejdzie Nikkor 105/2.8... Teraz zobaczyłbym Himalaje :-)

--
God created Arrakis to train the faithful.

 
19-12-07 15:32  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ja widziałem :)

Zapowiada się fajny model i interesująca relacja.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
19-12-07 16:39  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Powiedzmy ze w tej skali to Szwajcaria Kaszubska :-)

--
God created Arrakis to train the faithful.

 
27-12-07 14:13  Odp: [Relacja] USS Heermann DD-532 (1:200)
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mały poświąteczny raport.

Wykańczam powoli kadłub. Poniżej jak wygląda na dziś po kilkakrotnym szlifowaniu i szpachlowaniu. "Finałowa" warstwa to Mr Surfacer 500 w spray'u użyty by wyciągnąć wszystkie niedostatki. Jak widać zadanie spełnił. Niestety jak się obawiałem poszycie kadłuba okazało się odrobinę za cieńkie i porobiły mi się zagięcia poszycia (w sumie widoczne pod światło, ale nie dające mi spokoju). Mam zamiar je jakoś wyprowadzić na prostą (mam nadzieję).

Dziób jest daleki od doskonałości, ale w rzeczywistości wygląda to znacznie, znacznie lepiej. Mój obiektyw makro bezlitośnie wyciąga wszelkie błędy :-)

--
God created Arrakis to train the faithful.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024