FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-01-09 02:36  [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czesc,

Niektorzy w koncu sie doczekali. Ja rowniez dlugo odwlekalem decyzje, ale kilka rzeczy mnie sklonilo do rozpoczecia kolejnej relacji. Po pierwsze - noworoczne postanowienia (Nie zaczne nowego modelu, zanim nie skoncze poprzednich, haha :)), po drugie - wkroczenie w wiek Chrystusowy, a co za tym idzie (za moja Malzonka), facetom podobno w glowach sie na tym etapie moze poprzewracac. Po trzecie - bo sympatyczny z Warthoga brzydal :) A ze fanem wszelkich nietypowych konstrukcji jestem, wiec chyba i dlatego. Poza tym scisle wiaze sie z II wojna swiatowa, poprzez.... nazwe pochodzaca od poprzednika - P-47 :) Macie wiec obraz calosci... Coby bylo bardziej kolorowo, to moze kilka fotek ;)

Pokolenia...


Na ziemi...


W powietrzu...


O niewatpliwych zaletach konstrukcji tego samolotu oraz jego skutecznosci malo kto nie slyszal i zainteresowani na pewno znajda te informacje na wlasna reke. W miare wolnego czasu bede uzupelnial relacje o linki do co ciekawszych stron zwiazanych z A-10. Teraz jednak skupmy sie na modelu...

Jak do tej pory mialem do czynienia z trzema wydaniami A-10 z Malego Modelarza i jednym z Fly Modelu. Fly to model juz wiekowy i troche szkoda ciac oryginal, wiec zostaly MMy. Oryginalne opracowanie Jacka Slowika z '94 roku kontra dwa kolejne, komputerowe przerysowania z 2001 i 2006 roku. Przyznam, ze mimo dosc atrakcyjnej oprawy graficznej "przerysowanek", wybralem opcje AD 1994. Przy wyborze opieralem sie na opiniach innych forumowiczow, wg ktorych model ten klei sie praktycznie sam :), jak rowniez zaopatrzony w ATL 1990/05 porownalem model z rysunkami i... zostalem bardzo milo zaskoczony, gdyz autor chyba tez opieral sie na tej samej dokumentacji - odwzorowanie linii podzialowych blach jest identyczne jak na rysunkach w monografii. Poza tym nie mam urazu do opracowan "recznych", wrecz przeciwnie - bardzo je sobie cenie w dobie opracowan komputerowych, gdy co rusz slychac, ze to i owo nie pasuje...



Teraz troche o mojej filozofii odnosnie budowy tego modelu i samej relacji. Z zalozenia model ma byc waloryzowany w jak najwiekszym stopniu, oczywiscie malowany. Czyli pootwierane i podorabiane co sie da, lacznie z wnetrzem kabiny, przedzialami awioniki, jednym silnikiem i dzialkiem GAU-8. Malowanie w kamuflazu ktorejs z jednostek z wojny w Zatoce Perskiej, prawdopodobnie w schemacie European One. Stad poprzesuwany druk wycinanki raczej mi nie przeszkadza. Na wszelki wypadek mam pod reka pozostale wydania, ale moze wykorzystam z nich niektore elementy, ktorych w oryginalnym opracowaniu brak.

Arkusze pokrylem fiksatywa, chociaz nie wiem, czy nie za cienko, bo karton jest strasznie chlonny. Planuje jeszcze dodatkowe lakierowanie przed malowaniem, moze nawet na etapie sklejania. Tak wiec nozyczki w dlon i ciaaaach :) Przygotowalem sobie z grubsza wszystkie elementy kadluba i zaczalem trasowanie linii podzialowych za pomoca starego wkladu od piora kulkowego - pewnie bedzie trzeba je pozniej poprawic. Papier koszmarnie sie ksztaltuje, po trasowaniu raczej odpada przeciaganie go po krawedziacj stolu. Tutaj przydaje sie slina modelarska :) i ksztaltowanie na pedzelkach, olowkach, nozyku Olfy :) Kadlub kleje na zasadzie: dwie wregi w calosc, szlif i dopasowac poszycie. Efekt taki, jak widac ponizej. Jak na razie potwierdzam zachwyty nad jakoscia i dokladnoscia opracowania :)



CDN...

P.S. Jak juz uda mi sie skonczyc te dwururke, to ze wspolczesnych konstrukcji mam jeszcze w planach jednego szturmowca made in USA, do ktorego mam wielki sentyment. Mam nadzieje, ze bedzie nastepny:)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
19-01-09 10:34  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No,to założenia bardzo ambitne!
Zachęcam do budowy - model z MM wdzięczny, a po zwaloryzowaniu,pootwieraniu klapek,działka,silnika...ho-ho!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-01-09 12:29  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
Mirek 



 - 2

Piekna maszyna i zamiar wiec relacja zapowiada sie niezmiernie interesujaco.
Pewnie o tym wiesz ale na wszelki wypadek - przy wiekszych segmentach i platach radze podklejac je od wewnatrz kartonem. Ja tego nie zrobilem swego czasu i to rozlozylo moj model....

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
19-01-09 13:26  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowan
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Potwierdzam słowa Mirka, w tym modelu na prawdę warto podklejać wszystko co się da, w swoim modelu tak zrobiłem i do tej pory zachował sie w stanie niezmienionym, a większość modeli które kleiłem w tym samym okresie już się niestety rozpadła...

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
19-01-09 19:47  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

Mam poważną propozycję: Ciepnij tym MM94 do kosza jak najszybciej, a to ze względu na ten paskudny łamliwy i rozwarstwiający się papier z tamtego okresu MM. Naprawdę jak jeszcze zaczniesz trasować na nim , to aż wióry będą leciały. Polecam najnowsze opracowanie jest takie samosklejające się. OOO! Starego MM możesz użyć do podklejenia poszycia kadłuba. Ja sklejałem dwa poszycia ze sobą po wcześniejszym "lamelowaniu" powierzchni, a wikol usztywnił to ładnie i wyszła piękna niegnąca się skorupa poszycia.

No i mam prośbę do forumowiczów: na ostatnim pylonie z lewego skrzydła wisieć powinno jakieś laserowe ustrojstwo czy na podczerwierwień coś. oczywiście w modelu tego brak a to jedyna rzecz która, wraca ze samolotem do bazy. Szukałem jakieś rysunki tego, nawet prymitywne ale tylko fotki znajdywałem, przy okazji wiem nawet ile to kosztuje.
Podajcie materiał jak macie.
Pozdrawiam

--

 
19-01-09 21:48  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Fajnie, że ktoś zabrał się za A-10 w ostrej waloryzacji :)

Tu masz fajną stronkę z walkaroundem A-10: tutaj i na niej GAU-8, silnik TF-34 i fotel ACES II

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (19-01-09 21:50)

 
19-01-09 22:58  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hej,

Widze, ze jakies zainteresowanie jest :) Dzieki za wszystkie rady i uwagi. Wzmocnienie poszycia oczywiscie wzialem pod uwage, ale modelu wyrzucac nie bede :) Poza tym ten kiepski karton wbrew pozorom daje spore mozliwosci - jego grubosc pozwala za w miare komfortowe trasowanie i jak na razie niespecjalnie sie strzepil. I jak na razie nic mi sie nie rozwarstwilo - moze po prostu trafilem na nieco lepsza partie...

Maciek - to co? Zbudujesz mi cos na celownik? :D
Mariusz - jak juz skoncze to porownamy mojego z Twoim na ktorejs Sjescie...

Wracam do podklejania, jak zdarze to moze dzisiaj kawalek kadluba pokaze...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
19-01-09 23:18  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowan
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Na celownik powiadasz... Na razie nie mam nic takiego w planach ale kto wie... Z Wojtkiem pogadaj, kiedyś zaczął T-54 :)

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
20-01-09 09:44  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Rafale - oczywiście!
Zrobimy zlot Gużców na Sjestę!
Jesteśmy umówieni.
Tylko,że mój ( FlyModel) będzie dużo skromniejszy...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-01-09 22:47  Odp: [relacja] - Grzmiaca Dwururka czyli... A-10 Thunderbolt II - MM modyfikowany
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Budowa wolno idzie do przodu. Posluchalem dobrych rad i aby byc pewnym, wzmocnilem poszycie kadluba dodatkowymi wzmocnieniami w postaci odpowiednio uprofilowanych paskow kartonu. Na chwile obecna wyglada to tak:



Teraz zaczynaja sie schody - przednia czesc, ktora mam zamiar pootwierac :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024