FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
27-01-11 19:15  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Dziś szukałem taśmy alu i nie znalazłem, wszyscy mają uniwersalną szarą taśmę z włóknem szklanym wzmacniającym:-( Mam jeszcze kilka sklepów do sprawdzenia więc jeszcze jest szansa aby zrobić próby do końca tygodnia.
Wiesiek co do tego sprayu to może być dobry podkład ale to można sprawdzić dopiero natryskując go na powierzchnię. Pamiętać należy też że sam podkład to nie wszystko bo powierzchnia musi być zmatowana i porządnie odtłuszczona a każde dotknięcie palem gotowej powierzchni do malowania natłuszcza i farba nie będzie w tym miejscu trzymała tak jak powinna. Ale to już wiecie tylko tak przypominam.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
27-01-11 22:00  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam ponownie,
Kadłub po surfacerze, wymaga jeszcze sporo pracy - tu i ówdzie wyszły teraz dziurki i nierówności - ale to norma. Niestety ponownie będę musiał zwolnić na jakiś czas relację, wolny zawód to czasami przekleństwo.

 
27-01-11 23:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

nieźle szkoda że foty takie małe

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
29-01-11 12:07  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Kadłub w kropkach...

 
29-01-11 14:01  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
gen84 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

tak z ciekawości...te kroki to miejsca ubytków??

 
29-01-11 19:16  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Na zdjęciach nie widać tego najlepiej ale to miejsca ubytków nierówności i małych dziurek, generalnie miejsca do poprawki.

 
02-02-11 22:03  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Kolejny update. Kadłub po naprawie nierówności i po surfacerze, nie uniknąłem małego wypadku przy obracaniu kadłuba podczas lakierowania. Wyślizgnął mi się i zarył dziobem w ścianę, na szczęście usterki udało się w miarę szybko usunąć. Język jakim się w tamtej chwili posługiwałem, aby oddać stan swojego ducha nie nadaje się aby przytoczyć go na forum (jak mawiają: "minimum informacji, maksimum ekspresji"). W niektórych miejscach kadłub wymaga jeszcze poprawek ale teraz chcę się zabrać za nadbudówkę aby kadłub stał się jedną integralną częścią. Zrobiłem trochę większe zdjęcia całości i kilka detali.



Zrobiłem też test z taśmą alu. Szczerze mówiąc wcale nie jestem zawiedziony a spodziewałem się po Waszych relacjach wszystkiego najgorszego. Na zdjęciu poniżej macie próbkę:
1. taśma zagruntowana podkładem który wyszperałem w necie (link pod koniec piątej strony);
2. taśma zagruntowana podkładem i pomalowana surfacerem;
3. taśma bez gruntu (tylko przeszlifowana);
4. taśma bez gruntu pomalowana surfacerem;



Jak widać na zdjęciu w miarę możliwości potraktowałem obie strony takimi samymi narzędziami i paznokciami. Ku mojemu zdziwieniu obie powierzchnie zachowywały dość dobrą przyczepność. W zasadzie nie zauważyłem różnicy. Jak skończę nadbudówkę zabiorę się wreszcie za oklejanie :)
Pozdrawiam,
Wiesław

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
03-02-11 09:35  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

wieslaw_: "Wyślizgnął mi się i zarył dziobem w ścianę, na szczęście usterki udało się w miarę szybko usunąć."

Rozumiem, że usterki i dziury w ścianie udało się szybciutko zaszpachlować by się "władza" domowa nie spostrzegła co narobiłeś. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-02-11 11:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Niestety z powodu głośnego wyrażenia swojej frustracji, nie ma takiej opcji żeby "władza" domowa nie zauważyła co narobiłem :)

 
03-02-11 15:44  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Bardzo ładnie radzisz sobie z kadłubem. Jestem pełen podziwu, dla Twojej pracy tym bardziej, że konstrukcja kadłuba jest bardzo skomplikowana i trudna do wyszlifowania.

Pozdrawiam
szyszkownik

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
03-02-11 16:08  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

szyszkownik: dzięki za dobre słowo, tym bardziej że na początku chyba nie bardzo we mnie wierzyłeś :)

 
03-02-11 16:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

nie widziałem Twoich wcześniejszych dokonań więc byłem ostrożny z osądami i wolałem zwrócić Ci uwagę na newralgiczne punkty budowy przy kadłubie.

Pozdro!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-08-12 22:07  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam po bardzo długiej przerwie. Po wielu perypetiach domowych i zawodowych wreszcie znalazłem czas dla siebie, choć wznowienie prac po tak długim okresie lenistwa stoczniowego nie było łatwe :) Kadłub w tym czasie się porządnie wysezonował, popękał tam gdzie popękać miał i nawet dobrze się stało. Walczę cały czas z nadbudówką kazamatową ale krok po kroku zmierzam do swojego celu. Na marginesie to straszna masakra. Jak zwykle przestrzeliłem jak na początek po kilkunastoletniej przerwie od modelowania ale nie zamierzam się poddawać. Przy okazji mam do Was kilka pytań związanych z waloryzacją pokładu:
1. Czy opłaca się go robić z naturalnego drewna czy równie dobrze będzie wyglądać sztuczna okleina?
2. Jeśli zaś sztuczna będzie ok to jaką polecacie?
3. Jaką metodę stosować do bardzo powtarzalnego przycinania "deseczek"?


Oczywiście mam zamiar podwyższyć nieco burtę tak żeby pokład nie wystawał ponad nią. Z góry dzięki za rady.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
12-08-12 23:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam Wiesław
Faktycznie długa przerwa była ale powrót najważniejszy i to że się nie poddajesz.
Jeśli chcesz robić pokład z forniru to muszę powiedzieć że przycinanie go w tej skali to masakra. Co prawda ja przycinałem fornir do skali 1:100 ale ile desek poszło do śmieci to juz nie wspomnę. Klejenie gotowych deseczek też jest uciążliwe.
Ja w Yamato robiłem z tapety drewnopodobnej która była cięta na ploterze ale teraz do cięcia wolał bym skleić kilka skalpeli ze sobą i w ten sposób wycinać paski wzdłuż słoi. Tam metoda zapewnia jednolitą szerokość desek i łatwość mieszania odcieni bo do przyklejania bierzesz deski pocięte nie jedna za drugą tylko z różnych miejsc a do pokładu przyklejasz po kolei od osi kadłuba na zewnątrz. Klej zastosowany do tapet jest bardzo mocny ale trzyma najlepiej na gładką powierzchnie ( wystarczy zwykłym sprayem pomalować pokład na połysk). Jak już będą wszystkie deski przyklejone wtedy zaczynasz je brudzić suchymi pastelami startymi na proszek a następnie kilka warstw lakieru bezbarwnego w połysku i szlif, gdy uzyskasz jednolitą tafle wystarczy położyć ostatnią warstwę matową i gotowe.
Jutro sprawdzę jakiej firmy jest folia którą używam i Ci napiszę ale pamiętam że była najtańsza ponieważ nie miała faktury wyciśniętych słoi był gładziutka i dzięki temu cienka nie dostawała na przetłoczeniach.
Zajrzyj do mojej relacji z Yamaciaka i nie powielaj moich błędów.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-08-12 06:49  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki Witek

 
13-08-12 08:14  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witaj.

Jakiś czas temu, zastanawiałem się co z Twoim Fuso i wreszcie jest powrót.
Wykonywałem pokład z okleiny samoprzylepnej. Nie jest idealny ale podzielę się moimi przemyśleniami:
- pomysł Witka aby skleić razem kilka skalpeli jest bardzo dobry. Ja nacinałem okleinę używając linijki i jednego noża Olfy, ale w ten sposób trudno jest otrzymać cieniutkie deski. Patent Witka pozwala na ich wykonanie, a co najważniejsze są powtarzalne

- okleina jest dobrym materiałem - z mojego doświadczenia wiem jednak, że potrafi płatać figle i z czasem zmieniać wymiar, powiększając szczeliny. W późniejszym etapie budowy przeciwdziałałem temu używając kleju cyjanoakrylowego.

- "fuga" - jedni uważają że w 1/300 lub 1/200 nie powinna być zbyt widoczna, inni że tak. Jeśli nie dokładnie nakleisz deski i położysz czarną fugę będzie widać nierówności. Może wyjściem byłoby pomalowanie pokładu na ciemniejszy kolor, a dopiero na to przyklejanie desek? Ja, zamiast tektury na pokład zastosowałem brązowy preszpan i myślę, że:
a) "-" być może to on powoduje słabsze przyleganie desek - jest bardziej zbity i gładki niż tektura co może (ale nie musi) mieć wpływ na trzymanie się okleiny
b) "+" jego brązowy kolor maskuje ewentualne szpary pomiędzy deskami (o ile ich nie fugujemy)

- pocięte deski wybieraj z arkusza losowo, a nie jedna po drugiej

- okleina z wzorem słoi nie będzie raczej nadawała się do szlifowania

- weź pod uwagę, że pokrycie jej lakierem (na końcu mat) nieco zmieni odcień. U mnie po lakierowaniu pokład stał się nieco bardziej przygaszony. Dobrze wcześniej zrobić test aby wiedzieć jaką finalnie otrzymamy barwę.

Pozdrawiam
Tomek

Post zmieniony (13-08-12 08:16)

 
14-08-12 09:48  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Mam jeszcze pytanie techniczne. Wrzucam swoje zdjęcia na Photobucket, tam automatycznie są przeskalowywane w dół już przy ich wciąganiu. Czy żeby zdjęcia były większe trzeba kupić jakiś abonament czy po prostu coś odznaczyć w opcjach? Szczerze powiedziawszy nie używam tego do innych celów jak tylko do umieszczania zdjęć modelu w budowie :)

Post zmieniony (14-08-12 09:49)

 
14-08-12 19:57  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Spróbuj użyć forniru brzozowego 0,6 mm. Tnie się jak papier - powinieneś dać radę uciąć paski szerokości 1 mm. Wygąda dużo lepiej niż folia która moim zdaniem może zacząć się odklejać. Kup na próbę kawałek forniru za 5 zeta i spróbuj :)

 
14-08-12 22:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Borek jakieś pomysły gdzie to dostać, jakaś ogólnopolska sieć sklepów?

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
14-08-12 22:41  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jak pewnie niektórzy wiedzą walczyłem z fornirem )))
Moje uwagi napiszę tutaj może komuś się przydadzą.
Ja zrobiłem sobie szablon do cięcia deseczek. Nakleiłem na deskę ( u mnie plastikowy stolik) szablon o grubości forniru a następnie na to drugi przy którym prowadziłem skalpel. Po oszlifowaniu tego drugiego otrzymałem szczelinę o głębokości 0,6 mm )) Wsuwałem mokry fornir, bo łatwiej się tnie i nie strzępi i ucinałem i tak 100...000 razy ))
Ja bym użył teraz forniru z wiśni lub gruszy mają ładną fakturę. Tutaj różnica w fornirze buk a wiśnia :
http://www.koga.net.pl/phpbb3/bridge/file.php?id=11066&mode=view
Buk na dnie, burty z wiśni.

Tak jak wcześniej pisałem fornir obrabiasz na mokro, czyli wilgotną gąbką moczysz listek forniru i dopiero go tniesz. Nie pęka i nie strzępi się, jest jak papier.

Do lakierowani używać najpierw caponu potem lakier najlepiej matowy ostatecznie satyna.
To tyle jak pytania to zapraszam, a tak na marginesie kadłub piękny Ci wychodzi jestem pod wrażeniem.

Ps: przypomniałem sobie, że gdzieś znalazłem taki przyrząd do cięcia forniru.
http://www.aviatormodelshop.pl/pl/p884-balsa_stripper.html

Fornir na allegro lub zajść do hurtowni w mieście stolarskiej zawsze mają jakieś ścinki.
Poszukaj w google ))

Post zmieniony (14-08-12 22:47)

 
14-08-12 22:51  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Thrawn, może byś wrzucił jakieś zdjęcie swojego przyrządu do przycinania deseczek - jak mawiają jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.

Bardzo przydatna uwaga na temat tego nawilżania. Z racji tego, że mam jakie takie doświadczenie w stolarstwie najbardziej właśnie bałem się strzępienia forniru przy tak małych szerokościach ciętych elementów.

Dzięki raz jeszcze.

 
14-08-12 23:06  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Strzępienie forniru zniwelujesz poprzez:
1. Namoczenie i cięcie na mokro
2. Obklejenie z obu stron suchego kawałka forniru taśmą malarską samoprzylepną (żółta papierowa). Moim zadaniem jeszcze lepiej się tnie niż po namoczeniu.
Polecam fornir brzozowy. Ma ładny jasny kolor i dobrze się tnie na mniejsze paski. Buk ma ciemniejsze cętkI. Fornirów całą mase znajdziesz na allegro. Lub np. w sklepie:
http://www.zagloba.com.pl/

 
14-08-12 23:11  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki za info :)

 
15-08-12 11:00  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

I sprawdź koniecznie podłoże, na które będziesz naklejał deseczki. Ja, na Zuikaku nakleiłem na kalkę techniczną i po roku porobiły mi się burchle.

 
15-08-12 12:29  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cyryl napisał:
...nakleiłem na kalkę techniczną i po roku porobiły mi się purchle.

Bo kalka techniczna jest higroskopijna i dość znacznie zmienia wymiary w zależności od wilgotności. Lepszy jest zwykły papier zagruntowany z obu stron Caponem.

--

Post zmieniony (15-08-12 12:30)

 
15-08-12 16:47  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

No! Szkoda, że dowiedziałem się o tym po wydeskowaniu całego pokładu na lotniskowcu...na pancerniku też mało tego nie jest, więc dobrze że wieslaw_ dokładnie bada teren.
Powodzenia i wytrwałości życzę.

 
16-08-12 16:18  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam,

Chyba wreszcie jeden etap za mną. Skończyłem szpachlowanie i szlifowanie, idealnie nie jest ale pod oklejanie blaszkami chyba starczy. Co prawda teraz jeszcze muszę dokleić rant wzdłuż burty i pokładu ale to już chyba nie będzie tak długo trwało. Potem pokład. Zdecydowałem się na fornir brzozowy 0,6 mm - już kupiłem na Allegro (wbrew pozorom wcale nie ma tego tak wiele). Potem oklejanie i detale kadłuba wraz z bulajami... Ale jak mawiają to już zupełnie inna historia :)
Przy okazji dzięki za wszystkie rady.

 
16-08-12 16:57  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Mam obawy czy do takiej powierzchni będzie się dobrze kleiło. Jeżeli ta szpachla jest chemoutwardzalna to spróbowałbym powierzchnię zagruntować rzadkim Caponem. Wcześniej trzeba by się upewnić na próbkach jak to będzie wychodzić.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-08-12 17:46  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Powodzenia z fornirem :) Na pewno polubisz ten materiał :) Do jego klejenia polecam Pattex Express.
Z tej relacji można dużo podpatrzeć:
http://www.teikokukoubou.com/gallery/fuso/top01.html

--

 
16-08-12 19:01  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Borek: oj znam tę relację, żeby być szczerym między innymi ona skusiła mnie na Fuso

 
16-08-12 19:47  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ładny kadłub,pięknego japończyka,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
16-08-12 20:31  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Niby ,,surowy" kadłub, ale coś pięknego. Podziwiam.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
16-08-12 20:36  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A ktoś pisał, że mój surowy pokład jest do kitu i ile się napracowałem by to zmienić.
Teraz bym zostawił surowy, a tu proszę na tamtej relacji jakie paćki ))

Odnośnie cięcia forniru to prosiłeś o fotkę i niestety nie mam takowej (, ale zrobiłem rysunek ))
Oto legenda do rysunku który jest na tym zdjęciu w dolnym rogu bo znalazło się trochę miejsca ))
na deskę naklejasz:
czerwony - coś o podobnej grubości co twój fornir (może być kawałek forniru)
zielony- kawałek deseczki jako prowadnica do noża. Możesz go doszlifowywać do odpowiedniej grubości u mnie było to 0,6mm

i wsuwasz fornir i docinasz, wyciągasz i znowu wsuwasz ..... wyciągasz )) bez brzydkich skojarzeń
oto rysunek, sorki jak niewyraźny
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 0.imageshack.us/img20/9702/dziao06.jpg
jak będziesz miał pytania pisz, jeśli będę coś wiedział pomogę.

Post zmieniony (17-08-12 21:02)

 
08-11-12 22:56  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam,
Jeszcze żyję. Sam w domu więc jest nieco czasu na pracę, stąd mały update. Po zrobieniu rantu wokół pokładu jestem w trakcie wyklejania "desek". Potem zamierzam je zeszlifować i pomalować lakierem bezbarwnym, który powinien (takie jest założenie :)) wydobyć nieco bardziej linie podziału na pokładzie oraz spowodować, że będzie nieco ciemniejszy. Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Sam rant zrobiłem z PCV więc szlifować można bez oporów.
Przy okazji mam pytanie do wszystkich, którzy mają już za sobą proces samego zabezpieczania modelu. Poradźcie mi proszę, jak najlepiej i najłatwiej wykonać gablotę, ewentualnie gdzie ją zamówić.



--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

 
08-11-12 23:15  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam. Z czego robisz pokład? Czy to jest fornir brzozowy? Jeśli tak to dobry wybór. Podział desek bardzo dobrze wydobędzie pokost lniany ( smarujesz i wycierasz od bawełnianą szmatką). Tylko uwazaj, ponieważ po takich zabiegach klej nie łapie, ewentualnie CA, ale też słabo.

 
08-11-12 23:23  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witaj Wiesław.
Podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami gablotowymi.
Zamówiłem na początku do BISa kolumbrynowe, nieporęczne akwarium.
To znaczy, do zamknięcia na stałe modelu, jest ok. (szkło lepiej jest utrzymać niż pleksę), jednak do manewrów stoczniowych zupełnie się nie nadaje,

Pewnym rozwiązaniem jest demontaż przedniej szyby, aby można było łatwiej wyjmować model, bez konieczności problematycznego podnoszenia całej gabloty, zwłaszcza jak pojawią się nadbudówki i maszty.

Generalnie więc, gdy rozpoczynałbym kolejny projekt, użyję „roboczej” gabloty z pleksy, również ze zdejmowanym jednym bokiem – jest lżejszy (rozwiązanie to sprawdziło się znakomicie).

Co do samej gabloty. Namierzyłem pewien sklep, w którym tną pleksę na dowolne kształty. Wystarczy to potem skleić lub dać fachowcom od montowania akwariów.

Tu pozwoliłem sobie na przykładzik (trochę trzeba pokombinować z zamkami):



Powodzenia

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-11-12 00:50  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Art, no właśnie, czy masz jakiś wypróbowany klej do klejenia pleksy?

 
09-11-12 17:06  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Jeszcze jedna prośba (zapomniało mi się) do tych, którzy już skleili Fuso. Chodzi mi o wysokość modelu od stępki do topu. Długość to już wiem jaka jest nurtuje mnie tylko wysokość. Dzięki z góry za wszelkie informacje.

 
09-11-12 20:50  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

PiterATS: ostrożnie z samodzielnym klejeniem pleksi. Próbowałem tego na małych kawałkach, gdy potrzebowałem gabloty na wrak Bismarcka. Miejsca sklejenia wyglądały koszmarnie (krótkie odcinki sklejało się - mam na myśli estetykę - jako tako, ale przy długich odcinkach nie udało mi się pozbyć zacieków i zmatowienia sklejonych krawędzi, poza tym klej wysychał na jednym końcu, zanim skończyłem całość smarować. Powtarzam: wyglądało to fatalnie.

W końcu zleciłem klejenie firmie, w której kupiłem odpowiednio przyciętą pleksi. Kosztowało to mnie to wszystko strasznie drogo (powyżej 150 zł), ale gablota wygląda świetnie: w ogóle nie widać śladów klejenia. Jest tak, jakby czyściutkie arkusze po prostu leżały na sobie krawędziami.

Swoją drogą ciekaw jestem, czy komuś z tego forum bardzo dobrze wychodzi klejenie gablot z pleksi? Jak to robią? To o tyle istotne, że za jakiś czas będę potrzebował wielkiej gabloty na mój parowóz. Pewnie taniej wyjdzie szkło. Policzę w swoim czasie.

 
09-11-12 20:54  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

No ja właśnie szukam jakiegoś kleju do klejenia pleksy, żeby nie brudził powierzchni. Technikę klejenia gablot ze szkła mam już opanowaną, teraz czas na pleksę:)

 
09-11-12 20:57  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Futer 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ja w temacie klejenia pleksi - przepraszam że w relacji. Gablotę z pleksi mieszczącą shikishimę skleiłem klejem magic. Ten w czerwonych tubkach. zauważyłem ze na płytkach cd tworzy on przezroczysta elastyczna masę po wyschnięciu. Gablota ma już ze 3 lata i ani sladu by to łączenie osłabło. Fakt - nie przenoszę jej wiec i naprężeń jakichś wielkich nie jest zmuszona znosić.

 
09-11-12 22:27  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Czyli ten klej spełnia podobną rolę jak klej do szklanych elementów akwariów- jest elastyczny. Czy chodzi o ten klej?

http://swiatpasji.pl/sklep/userdata/gfx/67345ad27f8d99f0e9decb7f99f0487a.jpg

 
09-11-12 23:00  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Pytano mnie, więc pozwól Wiesław, że tu odpowiem.
Moją gablotkę z pelsy kleiłem UHU allplast. Miałem podobne doświadczenia jak Akra, nie jestem zadowolony z tych łączeń. Teraz zleciłbym to właśnie akwarystom, aby skleili bezbarwnym silikonem (pomęczę na PW Akrę, aby zdradził, jak ładnie i bez zacieków łączyć silikonem pudełko z pleksy).

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-11-12 23:26  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Futer 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

PiterATS Tak. Dokładnie ten. Próbowałem właśnie silikonem bezbarwnym ale nie po drodze nam widać było:) A że przy klejeniu jako podkładki używam płytki cd - czasem zdarzyło się wydusić więcej kleju niż potrzeba- a po zastygnięciu zostaje właśnie przezroczysta elastyczna masa którą trudno od tejże płytki oderwać - jak się okazuje pleksi trzyma równie dobrze.

 
10-11-12 09:19  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wiesław, model ma około 28 cm wysokości.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
10-11-12 09:35  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spychacz dzięki za info.

 
10-11-12 22:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wiesław najtaniej i najlepiej wychodzi zamówić gablotę z pleksi we Wrocławiu. Ja za pleksi do Yamato która została zagięta na gorąco i sklejona zapłaciłem 145zł. W klepie zamówiłem płytę meblową na wymiar i kupiłem też kątowniki które przykręciłem od spodu do płyty a pleksa wchodzi między płytę a kątownik. Jak chcesz nr tel. do firmy to mogę Ci podać, zdjęcia gabloty mogę wstawić albo wysłać na priv aby relacji nie zaśmiecać.
Fajnie się prezentuje ten pokład bo trochę jest za jasny ale jeśli masz zamiar go zabejcować to spoko, czekam na końcowy efekt.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-11-12 00:51  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witek dzięki za info. Poproszę ten numer telefonu na priva, wątku nie zaśmiecisz kilkoma zdjęciami gabloty więc spoko wklejaj. Sam jestem ciekaw jak ona wygląda. Co do pokładu - drewno tekowe oczywiście jest mocno ciemniejsze więc bez bez jakichś eksperymentów się nie obejdzie.

 
25-12-12 20:20  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam chyba już ostatni raz w tym roku,

Udało mi się wreszcie po wielkich bólach uporać z głównym pokładem. Uprzedzam od razu pytanie - nie, nie będę wszystkiego naklejał na "dechy" (np. barbety, nadbudówki). Wiem, że już nieco Was zmęczyłem tym kadłubem ale żywię nadzieję skończenia go niebawem i zabrania się wreszcie za wszystkie detale.

Co do pokładu: deseczki jak wcześniej pisałem to brzoza, wyszlifowana, potem bejcowana delikatnie szmatką (bejca Teak), jeszcze raz szlifowana, na zdjęciach jeszcze przed gruntowaniem Caponem.

Pozdrawiam i dla wszystkich najlepszego w Nowym Roku.


 
26-12-12 08:10  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Super wyszedł pokład. Moje skromne zdanie, ja bym jeszcze popracował nad ściemnieniem go bejcą tekową. Jeśli jednak miało by to pogorszyć wygląd, to zostaw tak jak jest, wygląda extra ))

Post zmieniony (26-12-12 11:22)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024