FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 14Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 
17-07-12 16:05  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo dobrze,że tylu fachowców miało mozność wypowiedzieć się szerzej na temat szeroko rozumianego modelarstwa kartonowego !! Każdy ma z nas swój punkt widzenia, każdy kładzie nacisk na cos innego. Wiadomo,że najlepiej byłoby, gdyby modele były za darmo... same się kleiły.. temat na zawołanie..
Co do modeli dla początkujących, to za takowe trudno uznać stare MM - tak sprzed 1993 roku. Kto teraz będzie się męczyć z kiepskiej jakości kartonem. Na zakładce naszej giełdy dałem do sprzedazy masę takich MM. ZERO zainteresowania. Uważam,że takiego typu modele: max. do 50 części, sklejam go w trzy- cztery dni i mam pewność,że części pasują, to jest własnie to ,co jest potrzebne. I to my musimy nakierować młodych na to fajne hobby. Najpierw wciągnijmy kogoś z rodziny, znajomych, wejdźmy z pomocą do modelarni.
Co do tematów, myślę,że nic się nie zmieni. Wydawcy będą cały czas wydawać takie modele - samograje. I w przyszłym roku doczekamy sie kolejnego Me-109, czy Fw-190..
A jedno,co przewiduję ( a czarno to widzę..), to, to,że LOK utopi Małego Modelarza... I nic tu nie pomogą niższe ceny od modeli konkurencji..
Co, do nieszczęsnego Batorego w skali 1/300 z MM. Mam pytanie, czy jest ktoś,kto się uporał z budową tego modelu ? A mam na myśli pełne wykorzystanie części , w tym te nieszczęsne źurawiki... nie chcę tu juz wracać do dyskusji o sensowności takiej szczegółowości opracowania..
Przymierzam się po skończeniu lokomotywki do modelu samolotu. I co by niewątpliwie przydałoby się, to komplet numerów farb do malowania, HUMBROL, Revell, no w ostateczności kod Federal Standart.Warto byłoby równieź w kazdym modelu podawać źródło wykorzystanych planów modelu, malowania itp.
Mam tez nieskromną nadzieję,że KTOŚ weźmie się za piractwo,bo to będzie na korzyść na koniec dla nas.
I na sam koniec,dla wszystkich "Kartoniarzy" z zamiłowania i serca, same słoneczka !! Właśnie za oknem wyszło piękne słońce ... biorę sie do pracy..zawodowej.. A'hoj

 
18-07-12 20:47  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
antonow225   

Witam.
a jeśli chodzi o moje sklejanie to chciałbym by ujednolicic chociaż w obrębie jednego wydawnictwa oznaczenia. np. gwiazdka to podkleić 0,5 mm, 2 gwiazdki to 1 mm i tak dalej. i zeby tak za kazdym razem było. Bo już mi sie zdazyło ze popełniłem błąd w podklejeniu bo mając w pamięci poprzedni model to z rozpedu tak samo podkleilłem a okazało sie ze tym razem gwiazdka oznaczała 1 mm a nie 0,5 mm. niby błachostka ale zawsze

 
18-07-12 20:51  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
skom25   

@Antonow225

Może mi się wydaje ale chyba u Halińskiego (przynajmniej w samolotach) tak jest. Zresztą nie wiem czy ma to większy sens z tej racji że np budująć samolot "główną" grubością będzie 1mm oznaczony np **, wtedy mamy pole manewru co do elementów grubszych i cieńszych. Tyle że nie zdało by to egzaminu kiedy byśmy kleili np okręt z tektury 2mm lub 3mm, wtedy mało fajne by było oznaczanie *** lub ****.

 
18-07-12 21:50  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

THEO ... widzę że nadajemy na podobnych falach :)... chwil kilka temu napisalem że gdybym chciał sklejać same mesie to miałbym ich całą ścianę i...zostałem niomal zlinczowany.... no cóż...taki lajf... co do MM to mogę powiedzieć że zgadzam się całkowicie..też nie raz pisałem o tym ...do pewnego roczkika modele były sklejalne praktycznie dla każdego modelarza..potem zamysł był chyba taki żeby dorównać takim wydawnictwom jak Pana Halińskiego..tyle że pomysłodawca jakoś nie do końca przemyślał jak to zrobić żeby miało ręce i nogi. Sam podałeś świetlany przykład Batorego...Napisze tylko tyle..: Jak mozna bylo tak sp....tak piekny model....

Post zmieniony (18-07-12 21:53)

 
19-07-12 09:54  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
Wojciech Cięciwa   

Theo, "bzdury Waszmość gadasz" ....

"Za darmo" są w necie modele jakich nie powstydzili by się nasi najwięksi wydawcy.
Dość żeby napisać o 'Panterze" którą kiedyś gdzieś na sieci znalazłem.
Ponad 45 arkuszy A4 i w całości _ZA DARMO_.


I powiem tak - znam bardzo wiele osób, które zrobią coś "za darmo" dlatego, że MOGĄ to zrobić (umieją/mają materiały/czas/ochotę).
Najczęściej są to modele zupełnie niszowe, odtwarzane na podstawie kilku(nastu) najczęściej zdjęć. Żadne wydawnictwo tego nie weźmie i nie wyda, bo sprzeda się 10-15 egzemplarzy.

Zresztą żeby daleko nie szukać - ilu z pośród Was kupi model reflektora przeciwlotniczego Sautter-Harle 150 cm ?
Albo przyczepy amunicyjno-sprzętowej dla działonów plot Bofors 40mm ?
Zbierze się 20 osób ?

Modelarz ze mnie kiepski, nie potrafię sklejać - taka moja "uroda", naprawdę.
Próbowałem już nie raz i efekty są opłakane - nawet wstyd pokazać.
Uwagi o środkach okręgów są jak najbardziej OK, podobnie zapas koloru.
A jeśli chodzi o instrukcję, to może dało by się ja podzielić na 2 części: jedna "dla zaawansowanych" drukowana wraz z modelem, i druga w formie elektronicznej znacznie bardziej szczegółowa z dużą ilością rysunków i rzutów ?

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
19-07-12 13:47  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Astra28 napisał:
"...Kup model tradycyjny, wrzuć w skaner, zrób podkład, obrysuj wszystkie części w Corelu, naucz się obsługi Corela (przyda się gdzie indziej), drukuj i poprawiaj części do woli, sklej, pomaluj, wycinankę odsprzedaj biedniejszemu modelarzowi za 1/2 ceny..."




Z całym szacunkiem drogi Astro- mierzysz wszystkich swoją miarą. Nie zapomnij, że oryginalny Corel troszkę kosztuje. Fajnie, że Ciebie stać, nie mniej jednak nie każdy dysponuje takimi zasobami flotylli PLN-ów na zbyciu. To w sumie tyle w tym temacie. A nauczyć się Corela bym chciał, to fakt. I Photoshopa i Rhino i paru innych... I jeszcze mieć czas na modelowanie i na skończenie remontu, bo mnie małża powiesi za "cojones"... Nie da się. Dlatego sugerujemy wydawcom, projektantom i innym, których stać, by wprowadzili kilka rzeczy, które by nam ułatwiły modelowanie i ogólne oddawanie się naszemu hobby.

 
19-07-12 14:21  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
SzalonyRyś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Najnowszego corela można dostać za grosze http://allegro.pl/corel-draw-home-student-suite-x5-pl-fvat-i2500661111.html 190zł.

Nikt nie odpowiedział mi na pytanie ile osób kupi prosty model korwety czy śmigłowca za powiedzmy za 20PLN w druku. Bo wydanie tych 2tysięcy sztuk będzie troche kosztowało aby to było dostępne w empiku. Obawiam się że dla wielu to będzie zbyt prosty model lub zbyt słaby. Mógł bym spróbować ale czy nie lepiej kupić kino domowe zamiast kolekcji 1900szt modeli ?

--
"Promy kosmiczne też budują ludzie, więc nie ma że się nie da, najwyżej trzeba się naumieć"

 
19-07-12 15:10  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
SzalonyRyś: Jeżeli tak podchodzisz do wydawania modeli kartonowych to lepiej kupić kino domowe i oglądać filmy. Ja na pewno nie kupię tych modeli. Najpierw zaprojektuj taki model, załóż relację na forach modelarskich, pokaż że model jest sklejalny, itd, itd. A dopiero potem pomyśl o cenie detalicznej. 20zł za egzemplarz? A jaką objętość kartonu przewidujesz dla tej wycinanki?
Z drugiej strony patrząc ......bardzo oryginalne podejście do projektowania modeli kartonowych. Ustalamy cenę końcową modelu, a potem zastanawiamy się co zaprojektować by się zmieścić w cenie. Bardzo interesujące.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
19-07-12 15:36  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
SzalonyRyś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie napisałem że będzie na pewno kosztował 20 "powiedzmy" przypuszczalnie. Nic jeszcze nie wydaje nic nie drukuje. To takie gadanie jak ten cały temat. Każdy mówi że za trudno i za drogo. Podejrzewam że można by się zmieścić w mniejszej cenie przy mało objętościowym modelu. Jeśli bym ruszał z tematem to na pewno poprowadził bym relację ze sklejania co więcej zaoferował cyfrowy wydruk do testów kilku modelarzom. Dodatkowo myślałem o wersji nie malowanej dostępnej za kilka złotych u mnie. Przepuszczenie przez offset kilkunastu arkuszy przez czarny kolor bez pasowania nie jest problemem tylko czy ma to sens? Tylko się pytam czy ktoś to kupi. Odpowiadam na posty osób które pisały że nie są szeroko dostępne (empik?) proste modele dla początkujących. Jak każdy się domyśla empik to nie fundacja charytatywna i swoje za kolportaż bierze co dodatkowo podnosi koszt wycinanki. Nie jestem emerytem, nie mam nadwyżek wolnego czasu. Projektuje czasem dla siebie czasem dla znajomych. Porządnie zaprojektowany i przetestowany model to dużo czasu. Dodatkowo koszt druku, kolportażu. Jeśli nie ma odpowiedniego zbytu tracimy pieniądze o które w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Klejenie dla przyjemności a wydawanie modeli to 2 różne sprawy. Modelarz kupując model do sklejania ryzykuje ile? 120zł max? Wydawca wydając model ryzykuje 20-40 razy więcej na start(przy małym nakładzie). A podatki i ZUS same się nie zapłacą. Dodatkowo dziecku trzeba kupić książki i bułke do szkoły, coś czasem zjeść i kupić nowe buty bo stare się schodziły. dlatego pytam czy ktoś to kupi dobrze zaprojektowany, prosty model statku lub samolotu za te 15-20zł. Więc nie czepiaj się Szkutnik bo to nie zapowiedź tylko proste pytanie teoretyczne.

--
"Promy kosmiczne też budują ludzie, więc nie ma że się nie da, najwyżej trzeba się naumieć"

 
19-07-12 15:37  Odp: [Dyskusja] Czego wam brakuje w modelach
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wygląda na to, że projektowanie i wydawanie modeli kartonowych to ciężki kawałek "chleba".

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 14Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024