FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
13-07-12 12:11  [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
commanddos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak już na tym forum wcześniej wspominałem po dość długim okresie panzer-plastiku w skali 1:35 nadeszła pora na powrót do korzeni czyli do modeli kartonowych.
Ponieważ dostałem od kumpla w prezencie MM z ORP Burzą postanowiłem przypomnieć sobie lata kiedy to szczenięciem jeszcze będąc jakieś dwadzieścia kilka lat temu w pokoju pachniało wikolem i butaprenem a wśród ogólnego bajzlu i ścinków na biurku powstawały mniej lub bardziej udane wytwory kartonowej awiacji.
Po tym jak zacząłem wycinać pierwszą wręgę nagle zdałem sobie sprawę, że nigdy wcześniej nie sklejałem statku... Oooops.. Zonk!
A nie! Wróć... Sklejałem (jakiś wodolot to był z MM... chyba "Poryw" czy "Poświst"? Nie pamiętam.) ale za każdym razem nie starczało mi cierpliwości żeby skończyć coś więcej niż kadłub więc załóżmy, że doświadczenie w szkutnictwie z kartonu mam takie jakbym nigdy tego nie robił czyli zerowe.
Tak więc sru do neta i kopanie w sieci celem zdobycia niezbędnych informacji do zaczęcia projektu. Założyłem na tym forum wątek i dzięki uprzejmości kolegów tutaj obecnych otrzymałem sporo użytecznych informacji na temat Burzy z tego okresu.
Dowiedziałem się również, że to opracowanie z MM nie jest najszczęśliwsze ale co tam. To mój pierwszy model po tak długim okresie więc potraktuję go jako poligon szkoleniowy do kolejnych. Postaram się również zbliżyc jak najmocniej w miarę możliwości i umiejętności do stanu pierwotnego okrętu z tego okresu.
Bądźcie wyrozumiali przy ocenie szybkości ( a raczej powolności ) postępów prac jak i dokładności i szczegółowości. Dawno niczego nie wycinałem i można rzec, iż w tych sprawach zaczynam od zera jak lamer zwłaszcza, że widziałem wasze rewelacyjne prace na tym forum.
Żeby było jeszcze ciekawiej postanowiłem wykorzystać metodę piankowania kadłuba i po dość długim przestudiowaniu opisów tej technologii nabrałem jeszcze większego zapału do pracy i zwątpienia. Pewnie porwałem sie z motyką na słońce ale raz kozie śmierć. Wyjdzie, nie wyjdzie trzeba spróbować.

Szkielet został wycięty, naklejony na tekturę i odstawiony do wyschnięcia.
Użyłem tekturowego pudełka po żoninych butach, ponieważ miała odpowiednią grubość (ok 1,5 mm). Jak się jorgnie to się pewno wścieknie ale czego się nie robi dla marynarki wojennej RP
Ponieważ zapał do pracy nadal nie ostygł wyciąłem wszystkie wręgi z minimalnym naddatkiem (0,1 - 0,2 mm) do utraty przy szlifowaniu kadłuba)
po skończeniu wycinania i sklejeniu szkieletu w części nadwodnej stwierdziłem obiektywnie, że szału nie ma ale przynajmniej prosty wyszedł bo przyczepiłem pinezkami do deski żeby się nie zwichrował. ( nota bene zdemolowałem regał :) )

Potem przyszła pora na część podwodną, którą również skleiłem.
C.D nastąpi.

--

Post zmieniony (13-07-12 15:17)

 
13-07-12 12:18  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

To ja jeszcze dorzucę ,że relację zaczynamy jak juz mamy jakieś zdjęcia poza zdjeciem okładki wycinanki.
Uzupełnij to szybko, by uniknąć zawieszenia wątku do czasu dodania zdjęć...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-07-12 15:01  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
commanddos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Idąc za sugestią moderatora, za co serdecznie dziękuję, dołączam zdjęcia.

Okładka MM nr 12 z 2002r


Szkielet kadłuba jest na razie jeszcze w trzech częściach. Nie przyklejona jest jeszcze część nawodna do podwodnej. Pokład jest również tylko przyłożony żeby mniej więcej ukazac zarys modelu. Widoczne są wzmocnienia szkieletu pomiędzy wręgami a wzmocnieniem na lini wodnej. Wręgi dziobowe również są wzmocnione ale na zdjęciu tego nie widać. Niedługo to połączę zuzamen do kupy, powstawiam jeszcze kilka wzmocnień pomiędzy wręgi, zarówno po stronie nawodnej jak i podwodnej tak aby nie zwichrowały się podczas piankowania.



C.D.N

--
Nigdy nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem. - Mark Twain

 
13-07-12 16:24  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Będę kibicował, bo to oststnia ,,wersja" Burzy, którą ja też teraz sklejam, tylko z 1943 r. i z tej racji mnie bardzo interesuje. Powodzenia.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
13-07-12 16:24  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

... Okładka, prowizoryczny szkielet.... Nie chcę być złym prorokiem,ale to źle wróży tej relacji, jak na początek. Nie będę słodził,ale te poszarpanie wycięte wręgi,nie są ładne i jakoś ciemno to widzę przy oklejaniu :-/
Proponuję to poprawić oraz przejżeć relacje - jak je się powinno prowadzić.
Życzę powodzenia z tą Burzą.

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
13-07-12 23:31  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
commanddos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Owszem. Masz rację. Troszkę się posiepało ale również zaznaczyłem że wycinałem wręgi z lekkim naddatkiem do stracenia podczas szlifowania po wypełnieniu pianką i szpachlowaniu. Tak zresztą większość "piankowców" na różnych forach doradzała.
Poza tym dostałem "prikaz" od moderatora aby umieścić zdjęcia bo inaczej wątek zostanie zablokowany. Przepraszam za to zdjęcie ale musiałem się nim ratować. Obiecuję, że następną razem przyłożę się bardziej.

--
Nigdy nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem. - Mark Twain

 
14-07-12 00:26  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

"commanddos
Troszkę się posiepało ale również zaznaczyłem że wycinałem wręgi z lekkim naddatkiem do stracenia podczas szlifowania po wypełnieniu pianką i szpachlowaniu[..]"

No kumam, ale wedle każdego zwyczaju budowania modeli, wręgi POWINNY być oszlifowane przed sklejeniem. Choćby do obrysu liń, ALE.
Po tym można sobie piankować, szlifować, do pożądanego wyglądu,zamiaru.
No chyba że się nie znam :p
Ok,działąj i dawaj aktualizację :p

--

Post zmieniony (14-07-12 00:27)

 
14-07-12 01:04  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
commanddos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wszystko się zgadza. Wyczytałem, że dodatkowo po oszlifowaniu wręg powinno się ich krawędzie nasączyć cyjanoakrylem celem wzmocnienia aby przy szlifowaniu nie było zbyt dużych strat. Dzięki za cenne wskazówki. W weekend postaram się przepiankować i dać wyschnąć. Dobra pogoda bo wilgotno i pianka szybciej stężeje. Wg instrukcji 12h. Na tym etapie nie ma co fotografować. No bo w sumie po co komu psuć nastrój pecyną pianki w kształcie mniej , więcej kadłuba. Sfocę już po pierwszym szlifie szpachli.

--

Post zmieniony (14-07-12 01:05)

 
14-07-12 08:18  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Panie Moderatorze. Mam takie pytanie. Gdzie jest napisane że relacje zaczynamy jak już mamy jakieś zdjęcia do pokazania? Przepatrzyłem regulamin, jest krótki i zwięzły co się bardzo chwali, ale nie znalazłem takowego wpisu ani nic co by nawet sugerowało tak zaczynać relacje. Domyślam się że jest to jakieś "nie pisane prawo" które narzucacie innym użytkownikom forum pod groźbom. Co nie powinno się zdarzyć. Albo poprośmy jeśli, jest taka możliwość, Administracje do dopisania takiego punktu do regulaminu, albo "sugeruj" a nie "nakazuj" i to pod groźbą. A swoją drogą to taka zasada jest bez sensu, a to z tego powodu że relacje zakładamy nie tylko po to by się chwalić ale po to też, albo i głównie, by otrzymywać jakieś dobre rady, czy jakieś przestrogi. Więc jeśli narzucasz komuś zakładanie relacji na forum już zaczętego modelu to zabierasz komuś możliwość otrzymania pomocy od bardziej doświadczonych modelarzy (jakim sam nie wątpliwie jesteś) jeszcze przed zaczęciem modelu. Proszę nie przyjmuj mojej wypowiedzi z urazom bo nie to mam na celu.
Pozdrawiam.

Co do samego modelu. Będę się przyglądał pilnie jak i inny okrętom z pod polskiej bandery. Jak by mi się udało skończyć Wicherka to następna w kolejce jest właśnie Burza którą właśnie zacząłeś. Powodzenia.

 
14-07-12 10:00  Odp: [Relacja]ORP Burza - MM 12/2002 - stan na lata 1960-1975 - skala 1:200
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Lobo.
Nie jesteś na naszym forum od dzisiaj.
Jeśli uważnie je przeglądasz,to powinieneś się zorientować,że pewne niepisane zasady obowiązują na naszym forum.Nie wszystko może być zapisane w regulaminie,bo jak wiadomo życie niesie coraz to nowe sytuacje.Dopisywanie do regulaminu zasad postępowania w każdej nowej sytuacji w krótkim czasie spowodowałoby,że regulamin zmieniłby się w grubą,niemożliwą do przebrnięcia księgę, której już nikt by nie chciał przeczytać...

Nie zarzucaj także moderatorom stosowania gróźb.Najwyżej są to stanowcze prośby.
Jeśli do tej pory nie zrozumiałeś,że moderator służy utrzymywaniu porządku na forum, by ułatwić innym użytkowanie tegoż i nie dopuścić do zamiany forum w piaskownicę, to pozostaje mi tylko ubolewać nad tym.

Poza tym na naszym forym można zadawać pytania w sprawie budowy modelu niekoniecznie robiąc relację z budowy. Myślę,że "relacja z budowy" to nic innego jak pokazywanie postępu prac w formie zdjęć plus dyskusja nad pokazanymi etapami budowy. Jak nie ma zdjęć z budowy modelu,to co to ma wspólnego z budową? Wszak pokazując swoją pracę łatwiej jest uzyskać konkretne odpowiedzi na nurtujące pytania, a innym łatwiej jest zauważyć plusy i minusy budowy i dać dokładną radę...(?).
Podyskutować o modelu,który zamierzamy budować można bez przeszkód, ale nie nazywamy tego relacją z budowy-chyba to jasne? Wątek taki można odpowiednio zatytułować i bez przeszkód prowadzić, także z pomocą moderatorów.

Miło mi,że podoba Ci się zwięzłość naszego regulaminu, ale martwi mnie że i tak się do niego nie stosujesz... ( pisownia).
W Twoim poście naliczyłem 2 błędy ortograficzne ( " pod grożbom" i " z urazom" ), że o braku przecinków i drobniejszych błędach nie wspomnę...

Kolega commanddos jakoś szybko naprawił niedostaki swojej relacji,i pięknie podziekował za "sugestię" moderatora. Dopiero naciskany przez Kolegów użył niesłusznie słowa "prikaz" ( od moderatora)...Ja tam w swoim poście nie dopatrzyłem się znamion pogróżek...;->
Sugestia-ok.

Pozdrawiam Kolegów i zachęcam do klejenia modeli i czerpania z tego radości zamiast do jałowych dyskusji w sprawach oczywistych...

--

Post zmieniony (14-07-12 11:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024