FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
01-08-12 23:21  [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam,

to moja pierwsza relacja więc proszę o wyrozumiałość.
Trochę z opóźnieniem ale relacja jest ;)
Oto efekty mojej dotychczasowej pracy:

Jak widać zmodyfikowałem i deskowałem pokład, upodabniając go do tego z poprzedniego wydania kogi. Jakoś bardziej mi się podoba, przynajmniej nie jest na nim tak pusto.

W planach jest jeszcze kilka drewnianych elementów ale narazie za wcześnie żeby o tym pisać.
Obowiązkowo też musi być szmaciany żagiel.
To chyba tyle na początek. Proszę o czynny udział w relacji. Po cichu też liczę na rady ze strony osób, które miały z tą żaglóweczką do czynienia.
Zdjęcia są jakie są nic na to nie poradzę, taki niestety stary aparat.

Pozdrowienia!!!

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
01-08-12 23:48  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Chodzi pewnie o te takie przerwy dziwne z przodu... Nie, nie jest całkiem skończony, mają być jeszcze listwy wzdłuż całego pokładu ale muszę dorwać taki długi kawałek drewna, żeby to skończyć...

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
02-08-12 06:11  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Proszę, proszę. Kogo my tu mamy. :-)

Pokład cyklinowałeś/szlifowałeś?

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
02-08-12 08:27  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Może trochę go potraktowałem papierem ale bez przesady, może to dziwnie zabrzmieć ale tak miało być ;)
W końcu to XIV wiek nie wszystko było idealne :)

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
02-08-12 08:38  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
rysiu62   

A dlaczego uważasz że nie było idealne ? Czy wręgi obniżyłeś ?

 
02-08-12 09:07  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Przecie Kefas93 napisał że w XIV w. nie wszystko było idealne :-).
A tak poważnie, nigdy nie spotkałem się z takim układem desek na pokładzie.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
02-08-12 09:33  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Agand 

 

Hmm...
z tą nieidealnością to kolega Kefas93 musi chiba deko przesadził. Koga była statkiem na wskroś i od cna handlowym, temu deski na pokładzie musiały być spasowane równie dobrze jak na poszyciu bo inaczej towar by zamókł był. I zapewniam, że cieśle w tamtych czasach (dużo wcześniej zresztą też) umieli sobie z tą sprawą znakomicie radzić.
No chyba, że model ma przedstawiać XIV wieczną kogę wykopaną w dzisiejszych czasach - wtedy takie rozłażące się dechy jak najbardziej na miejscu.
Co do ułożenia desek w poprzek rzeczywiście cuś chyba nie teges, aczkolwiek w rzeczonym Małym Modelarzu tak właśnie jest. Gwoli ścisłości część desek powinna być jaknajbardziej w poprzek - były wyjmowalne - żeby się do towaru pod dekiem dostać.
O wiele dobrze pamiętam - było to tak nawet rozrysowane w planach w Modelarzu gdzieś tak z początku lat siedemdziesiątych, ale nie będę teraz go szukać dla potwierdzenia.

--
Pozdrówka
Agand

 
02-08-12 09:34  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Układ desek pokładu jest prawidłowy: "Dostęp do ładowni był rozwiązany w ten sposób, że zdejmowano poprzeczne belki pokładu. Nie posiadały zatem charakterystycznych luków"

za http://www.koga.net.pl/content/view/325/268/
Pozdrawiam
Krzys

--
Fanatyk Kartonu

 
02-08-12 09:50  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Agand 

 

Krzysiu - luki to rzeczywiście wynalazek późniejszy. Ale o ile dobrze pamiętam wspomniane plany z Modelarza (autorstwa bodajże p. Ciesielskiego), to jednak przynajmniej na dziobie dechy były wzdłuż osi (tam się ich nie ściągało), a i na midshipie jakoś to inaczej wyglądało - bardziej zgodnie z logiką to było rozwiązane - pomimo układu poprzecznego (z czym nie dyskutuję). Luku oczywiście żadnego nie było.

--

Post zmieniony (02-08-12 10:02)

 
02-08-12 17:29  Odp: [R] Koga elbląska z 1350 r. MM
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Przydało by się parę rzeczy wytłumaczyć...
Po pierwsze pokład jest taki jak w starszym wydaniu kogi z MM nie uważam więc, że popełniłem jakiś nie wybaczalny błąd robiąc taki a nie inny. Bo i tak nie wiadomo na pewno jak pokłady wyglądały i ile ich było wersji (ja robie swoją).
Po drugie z tą idealnoscia źle mnie zrozumieliście, nie zrobiłem tego na odwal się lecz nie chce żeby to wyglądało jak spod maszyny.

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024