FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
26-08-12 12:05  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Paweł/Fisk78 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Witam . Pan P Mistewicz mnie zaskoczył tym modelem. Bo właśnie sobie sklejam ten wydany w MM 7/98 ,a tu potrze na informacje ,całkiem nowiutkie wydanie .No i zakupiłem .Ale nie o tym .Mam pytanie do kolegów . Czy to malowanie z wycinanki MM jest poprawne ? Chodzi mi o samolot z nr bocznym 002 .Znalazłem coś takiego http://www.mincbergr.net/index.php?page=fokker-e-v-183-18 . W wycinance ster wysokości jest w tej samej barwie co skrzydła . Jeśli to błąd w MM to podkradam statecznik z nowego wydania .

Post zmieniony (26-08-12 13:57)

 
26-08-12 13:50  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Na wstępie - nazwisko podałeś błędne, winno być P.Mistewicz.
Mam model Fokkera z M/M i ster kierunku jest prawidłowy tzn. biało-czerwony. Fokker z nr.bocznym 002 /nr nadany w CWL/ posiadał pozostawiony nr. niemiecki 193/18 a nie 183/18 /nie było w ogóle takiego Fokkera o tym nr. w Polsce/. Latał na nim por.pil.St.Bastyr. Ster kierunku u góry był czerwony a od poziomu gdzie zaczyna się grzebień na kadłubie biały /oba kolory ciemniejsze od pól szachownic, szarawe "zgaszone"/.
Włąśnie nabyłem Fokkera EV z Kartonowej Kolekcji i pozwolę sobie uczynić drobne uwagi odnośnie kamuflażu "polskiego". W obu malowaniach lozenge dolnych powierzchni kadłuba wydaje się być zbyt jasny mimo, że oryginalne płótno na te powierzchnie było jaśniejsze od tego którym kryto boki / może nie tyle jaśniejsze co zbyt "cukierkowe"/
Winno być chyba o odcieniu "szarawym". O różnicach w malowaniu pól białych i czerwonych 004 już się wypowiadano. Na większości zdjęć /chyba wszystkich?/ Fokker 001 nie ma brezentowych osłon kół typu rowerowego /szprychy/.
Zródła: "Fokker E.V/D.VIII" - T.J.Kowalski /Kagero/ oraz "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" - A.Morgała /Bellona/.
PS - powodzenia w budowie modelu

 
26-08-12 14:28  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Kolego Ryszardzie... czytaj ze zrozumieniem tekst pisany. Kolega Paweł pyta o ster wysokości, nie kierunku. ;-P
Jakbyś wrzucił sobie podany przez niego link do modelu... tobyś wiedział o co konkretnie chodzi koledze. A jeżeli jest Ci ciężko,
to podlinkuje zdjęcie

abyś zobaczył różnice między wydaniem MM a jak mniemam to w najnowszym wydaniu jest malowanie takie same
(nie wiem gdyż jeszcze nie posiadam go). ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
26-08-12 14:48  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak oczywiście to moja pomyłka, masz rację na przyszłość nauczka - czytać tekst dokładniej. Wracając do steru wysokości to w "moim" modelu z M/M górne i dolne powierzchnie są zielone a w Kartonowej Kolekcji jest /góra/dół/ "lozenge". W publikacji Kagero wszystkie barwne rzuty sylwetek nr. 001/187/18 - -/185/18, 004/190/18 oraz 002/193/18 są w "lozenge". Tak samo z nr. 001/187/18 /z książki "7EM im.T.Kościuszki 1918-1921" T.J.Kopański /WCEO/. Dziwne to malowanie z M/M - czyżby wydrukowano część nakładu z biało-czerwonym sterem wysokości?

 
26-08-12 14:53  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Paweł/Fisk78 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Bardzo dziękuje .Przepraszam za błąd w nazwisku autora. No i za nie sprecyzowanie pytania chodzi mi właściwie o ster wysokości a nie o ster kierunku . No bo nadal mam dylemat np na okładce "lotnictwa z Szachownicą" nr 6 pan W Sankowski namalował ster wysokości w takim samym kamuflażu co reszta kadłuba . To czy to malowanie steru wysokosci jest fantazyjne ? http://www.mincbergr.net/index.php?page=fokker-e-v-183-18

 
26-08-12 15:07  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Opierając się na publikacjach znanych autorów dot. historii polskiego lotnictwa należy przyjąć że ster wysokości u wszystkich wspomnianych Fokkerach był w "lozenge" bo gdyby chociaż jeden samolot miał czerwono-biały byłoby to opisane i uwzględnione w barwnej sylwetce. W książce "Polski samolot i barwa 1918-1939" T.Królikiewicza są zdjęcia /wprawdzie czarno-białe/ ale wyrażnie widać, że nie były to kolory biały i czerwony.
Reasumując mamy trzy rodzaje malowania steru wysokości : lozenge /góra/dół/, zielony i biało-czerwony. Ten z M/M o nr. 002 to Bastyra /pow. zielone/ a z Kartonowej Kolekcji nr. 001 Steca i 004 Jasińskiego - pow. lozenge.

Post zmieniony (26-08-12 15:26)

 
26-08-12 16:24  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Paweł/Fisk78 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Bardzo dziękuje Kolegom za pomoc. Czy jeśli poprosił bym o skany plansz barwnych na to forum wspomnianych publikacji odnośnie tematu samolotu nr 002. To ja w takim razie podkradam ten ster z nowego wydanie lozenge .No i mam nadzieje, że to ja nie popełnię teraz fantazyjnej wersji tego samolotu z numerem 002. Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuje za wszelka pomoc .Paweł .

 
26-08-12 18:03  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Znalazłem jeszcze taką informację: Fokker por. Steca /001/ w 6 EW miał kadłub lozenge, płaty zielone, szachownice bez obrzeży /na skrzydłach/. Potem przemalowano go /cały/ na ciemnozielony kolor a szachownice otrzymały obrzeże. Autor nie wspomina o pokryciu steru wysokości. I dalej pisze, że Fokker 002 również z 6 EW malowany był podobnie jak 001. /"Polski samolot i barwa" T.Królikiewicz / MON 1981/. W podpisie pod zdj., na str.18 książki w/w autora o tym samym tytule /nowe wydanie/ jest informacja /dot. 001 Steca/ cyt."...na usterzeniu pozostawiono biało-czerwone pasy w układzie odwrotnym do polskiej flagi, a na dolnej /tylko dolnej - podkreślenie moje/ powierzchni usterzenia poziomego - czerwone końcówki i białą część przykadłubową. Stało się to znakiem rozpoznawczym 6 Eskadry, która nie miała godła malowanego na samolotach." Pod zdj. na str.19 /dot. Fokkera 002 cyt."...miał barwy podobne jak 001.Usterzenie pionowe i poziome było pomalowane na kolor biały i czerwony". Dodać można że na 002 latał również por.Stec i w tym czasie na 002 było jego godło - leżąca litera S i mała /!/ róża wiatrów. Póżniej godło uległo zmianie na leżącą ósemkę i dużą różę wiatrów. Czyli:
M/M Fokker 002 kpt. Bastyra a latał na nim także por.Stec - lozenge kadłub, zielony skrzydła, stery biało-czerwone /jednak !/ póżna wersja godła.
Kartonowa Kolekcja Fokker 001 /lato 1919 Lwów/ - lozenge kadłub, zielony skrzydła i duży znak zapytania czy stery lozenge tak jak w wycinance, czy winny być biało-czerwone /bo rok 1919/, wczesne godło.
PS - czyli muszę przemalować usterzenie w moim modelu z M/M /002/ na biało-czerwone

Post zmieniony (26-08-12 19:51)

 
26-08-12 22:35  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Paweł/Fisk78 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Wyszperałem jeszcze coś takiego http://www.sgmminitaria.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=25:fokker-ev&catid=8:jacek-caliski&Itemid=5


Dopisek moderatora:

Pawle, prosze o wstawianie linkow, jako aktywnych. Wtedy szybciej i chetniej ktos to kliknie, zamiast kopiowac i wklejac cale adresy...

Rafael

Przepraszam Rafael .Paweł

Post zmieniony (26-08-12 23:27)

 
27-08-12 00:16  Odp: [NOWOŚĆ] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja nr 14
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Z doświadczenia wiem, że w takich przypadkach najlepiej szukać zdjęć. Nawet najlepsza sylwetka boczna, czy też dokładny opis nie daje takiej wiedzy jak zdjęcie - nawet kiepskiej jakości. Wystarczy poszukać w google.

http://tomaszjkowalski.republika.pl/go_os/pages/karta09.htm

Chociaż reprodukcja zdjęcia jest nienajlepsza, to jednak na jej podstawie można wywnioskować, że stateczniki poziome Fokkera 002 nie są pomalowane w biało czerwone pasy.

--

Post zmieniony (27-08-12 00:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024