FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
13-03-23 08:31  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A to olinowanie przy jufersach, to nie jest trochę za białe? Chyba, że to tylko na fotkach jest taka biel.

--
Siwy

 
30-03-23 22:47  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Tomasz K. pamiętam, że w innym wątku dłuższy czas wstecz, pytałeś o kontynuację budowy LBP - nie planowałem jej - a jednak jest :)

Siwy, linki są jasno beżowe - prosto od shipyard - kwestia oświetlenia chyba, ponieważ daleko im do bieli ;)
Aczkolwiek po zapoznaniu się z tematem, prawdopodobnie je przyczernię... prawdopodobnie...


Drut cynowy ma ogromną zaletę: jest elastyczny.
Ale ma też ogromną wadę: jest elastyczny...
Trudno zrobić odciągi podwięzi - fok- i grotmasztu, tak aby były idealnie proste.




Tutaj przyrząd do kształtowania wzmocnień występujących jedynie w podwięziach want fok- i grotmasztu:




Natomiast podwięzi niektórych baksztagów wszystkich masztów, to jeden element z pręta - u mnie drut miedziany 0,3mm:




Jufersy want foka i grota, tak jak wspomniałem, to drewniane gotowce z gomixu.
Jufersy want bezana są mniejsze - 3mm. Zanabyłem na drodze kupna druknięte z żywicy (fuj...) gotowce od seahorse'a (jakościowo? - bajka. Jedynie te 2mm są mega delikatne i większej uwagi wymagają przy stropowaniu)

Jufersy baksztagów wszystkich masztów, to gotowce jak wyżej, ale 2mm:




Odciągi want bezana, to jeszcze inna konstrukcja - pojedyncze "ucho" na burcie + ściągacz jak w poprzednich masztach.
Odciąg tym razem zrobiłem z drutu miedzianego (ale bardziej sprężystego) - wcześniej był drut cynowy.

Wstępnie łączyłem odciąg z uchem:



I w tej postaci, za pomocą pęsety "zapinałem" dziada na uchu jufersa:



Przy tej okazji o dedajsy uzupełniłem też mars foka:




Tak to wszystko wyszło:





Oczywiście wszystkie powyższe wygibasy odbyły się przy użyciu mililitrów kleju cyjanoakrylowego...


Cały czas ciśnie mnie myśl: co dalej? jaka kolejność?
- kolumna grota, kolumna bezana, ich sztagi i dopiero kolejne "piętra" zaczynając od foka?
- czy kończyć fok. Next cały grot i bezan, następnie sztagi?

Dumam nad innym sposobem, aczkolwiek może okazać się karkołomny... :))

Pzdr,

--

Post zmieniony (31-03-23 14:24)

 
05-04-23 15:11  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Witam!
Naplotłem wanty na saling fokstengi (drugie "piętro" fokmasztu):



Oczywiście stenga znajduje się po za modelem.

Następnie uzupełniłem bloczki wszelakie. Posiłkowałem się małymi bloczkami ze sklepu Seahorse. Te większe wydziergałem sam dawno temu:




Bramstenga (trzecie, najwyższe "piętro") również dostała wanty i bloki:




Oba elementy zostały połączone - jednak ciągle nie są doklejone do kolumny foka w modelu:




Kolejnym punktem programu zostały reje fokmasztu.
Wystrugane samodzielnie z lipowych patyczków:



Ośmiokątny przekrój części środkowych części rej podpatrzyłem w galeriach panów Frolich'a i Magerotte'a.



Gotowe czekają na swoja porcję bloków i innych sznurków. Ale to już w następnej odsłonie.
Pzdr,

P.S. Ze względu na znaczny udział w obecnym etapie budowy akcesoriów ze stajni Seahorse (jufersy, liny, bloki) - lekko zmodyfikowałem tytuł
wątku :)

--

Post zmieniony (05-04-23 15:13)

 
21-04-23 20:04  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Będzie monotonnie...



Z francuskiego: vergue, ang: yard, a po naszemu: reja. Po prostu.

I to tylko jedna!


Zacząłem od wizualizacji położenia poszczególnych bloków:



Pierwsze powstało zawieszenie (strop?) znajdujące się po środku:



Kolejne były bloki: potrójny dla fałów, pojedyncze dla gordingów i szotów marsla (drugi żagiel od dołu... w sumie od góry też drugi... w tym przypadku :)):



Zbiórka bloków 2mm dla gordingów (to te liny "z przodu" żagla ułatwiające jego sprzątanie):



Na krańcach - nokach - rei znajdują sie pętle z blokami brasów:



Tam również zamocowane są bloki wiolinowe dla topenant foka i szotów marsla .
Opracowanie przewiduje je jako jednopłaszczyznowe. A ja wypatrzyłem na fotkach podlinkowanych wcześniej modeli, że ich rolki są przestawione względem siebie o 90st.
I tak też zrobiłem poprzez rozcięcie i ponowne sklejenie:



Perty.
Po środku są połączone:



Do ich w miarę równego i symetrycznego podwieszenia zastosowałem przyrząd z tektury 1mm. - w zasadzie dwa (wymaga jeszcze dopracowania, ale się sprawdził).
Łączenie pert z szelkami zrealizowałem za pomocą kleju:



Mocowania wytyków dla dodatkowych żagli zwanych lizelami:




Całość została pomazana bezbarwnym matem. To dodatkowo wzmocniło sznureczki i chociaż trochę zamaskowało zacieki z cyjanoakrylu.





To była dla mnie reja testowa. Mam rozkminione już co i jak z rozmiarami bloków, grubościami linek i kolejnością w jakiej to robić - z pozostałymi rejami powinno pójść szybciej.

Najśmieszniejsze jest to, że większość zamontowanych bloków pozostanie nie wykorzystana. Jak wspomniałem, model wykonam bez żagli...
Ale na modelu p.Magerott'a (też bez żagli) bloki są, dlatego i ja je wykonałem.

Aha... i w przypadku pozostałych rei obiecuję nie zanudzać Was już tymi szczegółami :))
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
21-04-23 20:29  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ooooo...
Nie rozumiem prawie nic z nazw i określeń, których używasz (mam nadzieję, że nas nie obrażasz, bo nie dodajesz "...wasza mać"), ale oglądanie tego wszystkiego, to prawdziwa radość:-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-04-23 08:17  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fajny patent na wykonanie pert. Może kiedyś skorzystam, za zgodą autora a nawet pomimo sprzeciwu:) W przypadku wykonania modelu bez żagli, faktycznie część bloków może dyndać na rejach samotnie. Możesz jednak rozważyć czy nie przeprowadzić przez te bloki lin. W przypadku bloków przewidzianych dla gordingów, nokgordingów i gejtaw, które to liny mocowane są do lików lub noków żagli, można końcówkę tej liny zamocować do rei obok bloku (zamiast do żagla). Nie będzie to zgodne z prawdą historyczną, ale w ten sposób wykorzystasz bloki i zwiększysz ilość sznurkologi na okręcie. Kwestia do rozważenia.

--

Post zmieniony (24-04-23 10:35)

 
24-04-23 08:26  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A nie możesz zrobić zwiniętych żagli? Było by wszystko i elegancko :)

--
Siwy

 
24-04-23 15:26  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Myślę, że ilość sznurków nawet bez żagli da mi tutaj popalić...

Żagle sprzątnięte? Tak całkowicie zrefowane?
Moim zdaniem osiągniecie fajnego efektu jest trudniejsze, niż w przypadku żagli postawionych.

Czyli: żagli nie będzie i proszę nie naciskać :))

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
30-04-23 21:31  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Reje fokmasztu gotowe.



Bogatszy o doświadczenie nadłubałem sobie bloczków wszelakich:



Zrobiłem też materiał na perty pozostałych rej. Oczywiście o tych dwóch podbukszprytowych zapomniałem :)



Przyrząd do pert doznał modyfikacji w związku ze stopniowym skracaniem - na pozostałe maszty trza będzie sprawić nowy:



Szczegóły pozostałych rej:




Zużyłem pięćdziesiąt bloczków w siedmiu typach/rozmiarach.
Oprócz wycinankowych części: 258, 259, 260, 261 i 262, wykorzystałem również bloki pojedyncze 2 i 3mm. z oferty Tomka "Seahorse'a".
Stropowanie bloków fałów (dwu- i trójkrążkowe) - linka 0.5mm shipyard.
Stropowanie pozostałych bloczków: linki shipyard 0.1mm - bloki mniejsze i 0,3mm - bloki większe.
Linki barwiłem w barwniku do tkanin.
Szelki pert: linka 0,3mm. shipyard.
Perty: 0,4 gotowa Seahorse.

Wszystkie sznurki traktowane lekko rozwodnionym bcg.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 17:02)

 
03-05-23 12:24  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Pierwsze wyblinki w moim wykonaniu. Wcześniej je kleiłem.
Może z czasem dojdę do jakiejś wprawy, ale na chwilę obecną to szału nie ma...



Jest jakiś sposób żeby robić je sprawnie? Cierpliwy ze mnie człek, ale boję się że nie podołam...
Guciu, podrzuciłeś mi pomysł wiązania w swojej relacji z "Badger'a", więc czuj się wywołany do tablicy :))


A po za tym:
Doraźnie połączyłem fokstengę z kolumną w celu odmierzenia i wstępnego przyklejenia jufersów:



Następnie oprawiłem je już poza modelem:



Na koniec maźnięte na czarno:



Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 17:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024