FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-10-12 19:12  [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Co prawda od wydania poniższego modelu parę tygodni upłynęło, niemniej pozwolę sobie na jego krótką charakterystykę

IJN Sendai - wydawca GPM
Projektant: Maciej Herbut
Skala: 1/200
Format: 42 x 30
Cena: 140 zł (za komplet zawierający model, wręgi, detale, relingi)

Model został opracowany w oparciu o dokumentację:
The Japanese Light Cruiser Sendai
Profile Morskie 103
The Maru Special no. 27
Sendai, Jintsu - Gakken no.32

Dodatkowo wydawca na swojej stronie internetowej prezentuje szereg zdjęć sklejonego modelu, co umożliwia jego ocenę i daje pogląd na jego finalny wygląd.



Model ten jest przedstawicielem serii klasycznych lekkich krążówników i jest drugim po Kitakami z tej serii modelem opracowanym przez tego projektanta.

Wydanie zawiera:
5 kartek z rysunkami montażowymi (papier cienki);
8 kartek z modelem (karton).
Całość zawarta w twardej obwolucie.

Na wewnętrznej stronie czołowej obwoluty przedstawiono krótki rys historyczny okrętu z podaniem podstawowych parametrów taktyczno-technicznych, oraz zdjęcia sklejonego modelu.
Zasygnalizowano również kolejność klejenia, odwołując się do rysunków montażowych.
Rysunki bardzo szczegółowe prezentowane w formie 3D, przedstawiają poszczególne segmenty modelu z rozmieszczeniem detali. Całość ponumerowana. Opracowanie zawiera rysunki zestawieniowe jak i schemat olinowania





Kolorystyka

Model pod względem kolorów prezentuje się bardzo ładnie. Dobrane kolory są żywe, miękkie i jednolite, nie występują żadne różnice w odcieniach.
Na burtach zastosowano druk 3D imitujący podłóżne blachy poszycia.



Detalizacja

Model jest mocno zdetalizowany i z założenia wydawcy przewidziany dla modelarzy zaawansowanych. Bardzo ładnie prezentuje się detalizacja dział głównej artylerii 140mm, jak również działka 25 mm. Szalupy posiadają wiosła. Stanowisko dowodzenia posiada wyposażenie.



Ciekawostką jest to, iż projektant dodał dodatkowe pokłady (bez obrysu zewnętrznego)które można nakleić na pokład właściwy uzyskując dodatkowy efekt uskoku.



Do modelu dedykowane są elementy laserowo wycinane:

szkielet kadłuba oraz nadbudówki;



laserowo wycinany reling o długościach dopasowanych do poszczególnych segmentów pokładów



oraz kartonik z drobnymi elementami wyposażenia wypalonymi na szarym kartonie.



Podsumowanie

Model w skali 5 -cio stopniowej otrzymuje ocenę 5. Opracowanie pozwala na wykonanie modelu dobrze zdetalizowanego w klasie standard.
Wspomniana na wstępie literatura umożliwia bardziej wymagającym, dodatkowo zwaloryzować model o wiele drobnych elementów czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
11-10-12 20:22  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Pięknie po prostu pięknie -wyobraźmy sobie,że tak by prezentowały się arkusze IJN Ise gdyby model opracowany został przez Maćka lub Romana : )

 
11-10-12 20:23  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Jurku dla Ciebie też ocena pięć za recenzję.

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
11-10-12 21:35  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
OGGO 



Na Forum:
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 5

witam Jorzik
czapka z glowy za Twoje recenzje..................SUPER, dzieki !!!!!!! Pozdrawiam Krzysztof.

 
11-10-12 21:44  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Greg77   

Recenzja super. Mam jedno pytanie- tak z wrażeń zdjęciowych.Czy kartonik wypalany laserowo z drobiazgami nie jest Twoim zdaniem zbyt ubogi?? Bo ze zdjęć arkuszy widzę tego masę i tak zresztą się spodziewałem po tej jednostce.

--

Post zmieniony (11-10-12 21:59)

 
11-10-12 21:52  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jurek ciekawy jestem jaką ocenę dostanie Sendai z Domu Bumagi który właśnie ma się ukazać.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-10-12 22:50  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Też jestem ciekaw tego porównania, choć przyznam, że Sendai z GPM prezentuje się zacnie. Szczególne brawa za pomysł z pokładem. No i ten trójwymiarowy druk. To już powinien być standard.

Dzięki Jorzik za tę recenzję.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (11-10-12 22:53)

 
12-10-12 10:41  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Dziękuję za miłe słowa. Cóż byłoby dobrym zwyczajem recenzowanie nowych modeli na rynku modelarskim właśnie na tym forum, niezależnie od recenzji w publikacjach. Takie relacjie już od dłuższego czasu prowadzi Kasia.
Myślę, iż byłoby to z korzyścią dla Nas modelarzy

Jeśli Sendai z DB tylko się pojawi oczywiście go opiszę i porównam z GPMowskim.

Greg77 elementy wypalane na kartonie są w gestii wydawcy i on decyduje jakie tam mają być elementy. Mnie cieszy fakt iż są tam gretingi do szalup , dużo żurawików.

Nie jestem pewny ale chyba jest też dostępna blaszka i być może na niej będą inne elementy.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
12-10-12 16:17  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jorzik super :) Detalizacja faktycznie ciekawa i dobrze już przezemnie rozpoznana :) Większość detali można znaleść na blachach i laserach, także model dla narzekających na brak czasu i mających pieniądze. Ja również jestem zadowolony z tego projektu :)

Pozdrawiam
szebi

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
12-10-12 16:59  Odp: [Recenzja] IJN Sendai - GPM
Barbarossa 

 

Dzięki Jorzik. Wszystkie recenzje bardzo mi się przydały.
A może by tak Dom Bumagi namówić żeby Jintsu wydali? Przeróbki nie są chyba bardzo pracochłonne jak prawie skończony projekt mają. A na okręt Tanaki chyba nie tylko ją bym się skusił. Dwóch Sendai-ów nie kupię bo mnie z domu wygonią...

--
per aspera ad astra...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024