FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-10-12 20:45  [Technika] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
skom25   

Witam,

Przeglądając relacje z budowy okrętów zauważyłem że spora część osób korzysta przy klejeniu szkieletu z pomocniczej deski. Przyglądałem się temu ale nie do końca wiem jak to działa. Mógłby ktoś mi wyjaśnić jak taka deska powinna wyglądać ?

Post zmieniony (22-10-12 20:46)

 
22-10-12 21:04  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
ukp   

Poszukaj w googlach - stocznia modelarska

--
Na razie pilny obserwator, ale relacja/galeria tuż, tuż

 
22-10-12 21:07  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
Marcin K.   

Ja używam starej deski kreślarskiej - chodzi o to żeby łatwo się w nią wbijało pinezki, no i nie może być zwichrowana ani zbyt wiotka. Budowę szkieletu rozpoczynam od przymocowania podłużnicy na wysokości KLW do deski przy pomocy pinezek. Następnie przyklejam dolną część podłużnicy pionowej i dolne części wręg. Następnie dorabiam wstawki usztywniające, zapobiegające skręcaniu się szkieletu. Sopiny usztywniam klejami dwuskładnikowymi (epoxydowymi). Po wyschnięciu kleju dolną część szkieletu odpinam z deski i później już jej nie używam - poza przypadkami gdy pokład pozbawiony jest uskoków i wzniosów - ale to się prawie nie zdarza. Zadaniem deski jest zapewnienie braku skręcenia dolnej części szkieletu, w czasie jego sklejania i usztywniania przez wstawki własnego pomysłu lub piankowanie. Jeżeli po sklejeniu dolna część szkieletu daje się trochę skręcać, to według mnie używanie deski jest bez sensu. No i szkieletów nie podzielonych na część podwodną i nadwodną nie można sklejać na desce (dlatego ich nie lubię).

--

 
22-10-12 22:42  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ja używam 2cm sklejki - co prawda twarda jest, ale można sobie z tym poradzić. Przynajmniej jest równiutka i prosta. Używam jej do przytwierdzenia "na chwilę", przy pomocy np.: pinezek, duzych szkieletów podczas budowy łodzi, okrętów, czy nawet duzych pojazdów. Jest to moim zdaniem konieczne, gdyż utrzymanie symetrii szkieletu i wyeliminowanie zwichrowań to spory problem przy duzych modelach.

@Marcin K. - deski uzywam również do szkieletów nie podzielonych na części podwodną i nawodna poprzez zastosowanie odpowiednio wyprofilowanych podkładek od strony pokładu (szkielet do góry dnem).

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
22-10-12 23:00  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
Marcin K.   

No faktycznie - trochę niewygodne, ale możliwe do zrobienia.

--

 
23-10-12 13:16  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A ja używam takiej deski do montażu górnej części szkieletu kadłuba, czyli tej nad KLW.
Robię pelłne usztywnienie, przyklejam elementy pokładów. Muszę uzyskać taką sztywność szkieletu, by do minimum ograniczyć możliwość skręcenia się. A dopiero potem doklejam szkielet części poniżej KLW. Jak jest to mozliwe też stosuję podkładki i mocuję cały szkielet jeszcze raz do deski pokładami do niej.
Mam taką starą, sosnowa deskę, tak około 70 cm długości, stąd moja stocznia ogranicza się do niszczycieli i małych krążowników...

 
23-10-12 20:24  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Gdzieś w sieci krąży mój projekt stoczni modelarskiej, nawet mam chyba gdzieś rysunki techniczne. Ja ostatnio w PoW relacja na tym forum użyłem trochę innej stoczni dedykowanej i zbudowanej pod ten okręt.

 
23-10-12 20:57  Odp: [Pytanie] Deska do szkieletu okrętu- co to jest?
MiSza 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na Kodze jest do pobrania dokumentacja rysunkowa.

--
MiSza

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024