FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-11-12 21:19  [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam wszystkich!
W zasadzie w tej galerii miał być prezentowany inny model, ale jak to zwykle u mnie bywa zaczynam coś, w międzyczasie spodoba mi się coś innego i w efekcie kończę nie ten, który pierwszy zacząłem.
Ale do rzeczy. Bardzo lubię te pierwsze konstrukcje wozów bojowych, więc by wzbogacić swoją kolekcje o nowe egzemplarze z tego okresu, wykonując rodzinkę Valentine’a miałem już rozpoczęty model francuskiego czołgu z I wś. Saint Chamond (widoczny jako czwarty kadłub na jednym ze zdjęć prezentujących kadłuby Bishopa, Valentine’a i A9 w jedynej dotychczas mojej relacji z budowy Valentine’a).
Ale zakupiłem wycinankę z Orlika K-Wagena i tak mi się spodobała ta wielka, brzydka bryła tego lądowego pancernika, że zabrałem się nad nią do pracy.
Olbrzymi problem jak to zwykle z tego typu unikalnymi konstrukcjami był ze zdobyciem dokumentacji, bo znalazłem tylko 4 oryginalne zdjęcia prototypów, z czego 3 z hal montażowych oraz jedną kserokopię planów rozmieszczenia załogi i przedziałów w skali, 1:20. Niestety, kłopotem było to, że jedyne 2 konstrukcje tego czołgu, które powstały, zostały zniszczone w 1918 r. przez samych Niemców na mocy Traktatu Wersalskiego.
Pewne elementy zewnętrzne dodałem, więc od siebie na podstawie już znanych konstrukcji tego okresu, techniki wojennej i strategii działań wojsk pancernych końca I wś. oraz własnego, inżynierskiego doświadczenia w dziedzinie konstrukcji metalowych. Czyli trochę uzasadnionej technicznie fantazji 
Kończę ten przydługi wstęp, ale jako usprawiedliwienie dodam, że nie mam czasu prowadzić normalnej relacji z budowy, więc zanim zaprezentuję galerię modelu, to parę słów na temat jego budowy. Istotnym problemem było to, że wszystkie zdjęcia, modele plastikowe, malunki i inne dostępne w necie materiały na temat tej konstrukcji(a bardzo ich mało) bardzo różnią się od siebie i w dużej mierze oparte są na dość dowolnej interpretacji w połączeniu z bujną fantazją projektantów, którzy czasem niewiele wiedzą z dziedziny techniki. Porównując to wszystko i biorąc pod uwagę to, o czym pisałem wyżej stworzyłem tą przeróbkę modelu Orlika.

Co zmieniłem w stosunku do oryginału wycinanki na podstawie oryginalnych zdjęć?

1. Wygląd gąsienic- ich „wafelki” miały taki jak wykonałem kształt (2 rodzaje ogniw)
2. Powiększyłem średnicę wieżyczki obserwacyjnej-tam patrzył d-ca czołgu jak i oficer dowodzący artylerią
3. Położenie otworów tylnych wentylatorów- 4 są na jednej linii
4. Zmiana linii podziału elementów czołgu do demontażu w czasie transportu
5. Dodanie przedniego km-u, który jest uwzględniony na kserokopii rzutu czołgu jako siódmy
6. Ułożenie czopów łożysk rolek wprowadzających(napinających?) gąsienice tam, gdzie wchodziły w głąb kadłuba
7. Umiejscowienie 6 bocznych stanowisk km-ów
8. Zmiana położenia 2 górnych otworów pomiędzy wieżyczką dowódcy a tłumikami rur wydechowych z położenia prostopadłego do osi symetrii pojazdu po obu jej stronach na położenie poosiowe wzdłuż osi symetrii. Ten bliżej tłumików był włazem dla sygnalisty umożliwiającym przekazywanie rozkazów(chorągiewki jak w marynarce). Ten za wieżyczką obserwacyjną zrobiłem 5 wentylatorem, gdyż w momencie strzału z dział gorące gazy prochowe zgodnie z prawami fizyki zrobiłyby z wieżyczki wędzarnię i dym wychodziłby przez szczeliny obserwacyjne dusząc dowódcę i oficera artylerii oraz uniemożliwiając obserwacje.
Umieszczenie za wieżyczką wentylatora spowodowałoby, że wyrzucając powietrze i gazy prochowe na zewnątrz i w przeciwną stronę niż wieżyczka (tak skierowane są żaluzje) tworzyłby niewielkie podciśnienie w najbliższym otoczeniu pod pancerzem, czyli zasysał powietrze przez szczeliny obserwacyjne do wieżyczki niwelując ten efekt wędzarni. Tak właśnie usytuowane są te 2 otwory na oryginalnym zdjęciu czołgu.

Co dodałem od siebie do modelu, uważając to jako niezbędne?

1. Zwiększyłem liczbę nitów i miejsc nitowania, gdyż wszędzie pokazane są one tylko tam, gdzie jest brzeg bryły, a przy tych wymiarach niemożliwe byłoby takie łączenie konstrukcji, bo blacha wpadłaby w wibracje i rezonans spowodowałby zniszczenie nitów. Wystarczy popatrzeć na inne, nie tylko niemieckie konstrukcje czołgów z I wś.
2. Imitacje śrub zamiast nitów tam, gdzie bryła czołgu była rozkładana na mniejsze elementy do transportu, bo trzeba było to rozkręcić a nie zrywać nity
3. Drzwi wejściowe, stopnie i uchwyty dla załogi z obu stron pojazdu, bo te 27 osób musiało jakoś włazić do czołgu
4. Klapę na wieżyczce obserwacyjnej dowódcy wraz z mniejszą dla oficera artylerii z podłużnymi otworami umożliwiającymi po zablokowaniu klapy w pozycji pionowej jak zza tarczy obserwacje pola walki
5. Uchwyty do podnoszenia przez dźwig każdej rozkręconej części czołgu do transportu kolejowego
6. Zaczepy (haczyki) na górze i dole pojazdu z każdej strony do zawieszania siatek maskujących
7. Zapasowe elementy gąsienic i uchwyty do ich mocowania
8. Zasieki do ochrony góry pojazdu przed wtargnięciem wrogiej piechoty wraz z mocowaniem ich na typowym dla tego okresu zaostrzonych prętach-można to zdjąć gdyż pręty ostrzowe tkwią wsuwane w gniazdach
9. Ósmy karabin maszynowy MG08 jako przeciwlotniczy zamontowany na włazie sygnalisty na typowej obrotnicy stosowanej w lotnictwie- zdejmowany. Już wtedy strony walczące doceniały groźbę lotnictwa i wyposażały sprzęt w środki obrony p-lot.
10. Wentylację i odpowietrzanie skrzyń przekładniowych-z tyłu pod spodem wystającej części górnej pancerza
11. Tylny właz rewizyjny umożliwiający dostęp do przedziału napędowego, skrzyni biegów, sprzęgieł itp.
12. Zaczepy holownicze z tyłu-choć sam nie wiem właściwie, co on miałby ciągnąć, a jego wyciągnąć by się nie dało
13. Włazy ewakuacyjne dla załogi pod każdym ze sponsonów otwierane tak, że klapa po otwarciu chroniła opuszczających wóz przed ostrzałem z przodu oraz rewizyjne otwory techniczne pod kadłubem przedziału silnikowego i napędowego
14. Klapy na fartuchach bocznych osłaniających układ jezdny podnoszone tak jak w A7V i przywieszane do uszek znajdujących się pod sponsorami, gdyby trzeba było dokonać jakiś napraw kół jezdnych-dostęp w inny sposób niemożliwy
15. Kamuflaż typu japońskiego w wersji geometrycznej, oznakowanie i wizerunek Thora na przedniej płycie pancernej
16. Siatkę maskującą w dwóch wersjach-1 przeciwlotnicza i marszowa(tylko góra pojazdu), 2-całkowita(stacjonarna) dla całego czołgu na pozycji bojowej jako punkt ogniowy(bunkier).
Pojazd ma ruchome w pionie i poziomie wszystkie km-y wykonane tak, jak w czołgu A7V oraz tak samo ruchome działa, które wykonałem również wg oryginalnych zdjęć das 7,7 cm Sockel-Panzerwagengeschutz. Posiada zdejmowane maskowanie z siatki również pomalowanej w kamuflaż i osłonę przeciwpiechotną(zasieki z koncentriny).

To na tyle mojej twórczości literackiej, czas przejść do zdjęć.

Tak powstawał model K-Wagena i takim był poddawany technicznym próbom wytrzymałościowym :-)

, , , , ,

Dalszy etap tworzenia modelu i już po malowaniu wstępnym bez oznaczeń taktycznych.


, , , , ,



Po pomalowaniu oznaczeń, ale jeszcze bez drutu kolczastego na górze kadłuba jako osłony przeciwpiechotnej.


, , , , , ,

, , , , , ,




Kompletny model wyposażony w osłonę przeciwpiechotną z drutu kolczastego i wizerunkiem Thora, jako nazwy własnej pojazdu, jeszcze bez jakiegokolwiek maskowania.

, , , , , ,

, , , , , ,



Kompletny model w tzw. maskowaniu marszowym (przeciwlotniczym)-tylko górnej powierzchni czołgu umożliwiającym jego przemieszczanie się w terenie.

, , , , , ,



Model w całkowitym maskowaniu pozycyjnym (stacjonarnym)-jako nieruchomy punkt ogniowy, także z werandą dla obsługi :-).A na ostatnim zdjęciu w porównaniu z modelem PzKpfw I.

, , , , ,,,

,



W plenerze w pełnym maskowaniu i już z dymami pola walki (jesienne suche liście na działce). :-)

, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,



A to już model Kolossala w modelowym plenerze bojowym (na przekopanej wcześniej grządce z wyrytymi łopatką wnuczka i oszalowanymi połamanymi patyczkami z jesiennej przycinki drzewek okopami). ;-)

, , , , , ,

, , , , , ,

, , ,


I na zakończenie jeszcze kilka fotek czołgu w jesiennym plenerze krajobrazu w okolicach Krosna.

, , , , ,

, , , ,



I to już koniec tej Galerii. Przepraszam wszystkich, których nieco znużyło oglądanie tych zdjęć, ale to największy spośród moich modeli czołgów, więc musiałem mu poświęcić więcej czasu i miejsca. Poza tym nie mieści się na półce z modelami i muszę zbudować dla niego osobną „skrzyneczkę”.
Ale, że natura nie znosi próżni więc czas brać się za następny model& :-)

--

Post zmieniony (14-02-15 21:38)

 
09-11-12 21:47  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pełny odjazd!!!

--
Pozdrawiam!
Michał

 
09-11-12 21:56  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
dominik294 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 12
 

Bardzo efektowny model i ciekawa galeria . Dobra robota .

--

 
09-11-12 22:04  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Moje Gratulacje ! Model wspaniale wykonany , a skrót historyczny i opis wykonania godny
do naśladowania. Bardzo ładnie to wszystko pokazałeś Sławku , no i trzymasz słuszną
linię wagową ; )

Pozdrawiam Cię - Staszek : )

ps. a co masz następne w planach ?

--

 
09-11-12 22:08  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

AAAAAAAAAAAle grzmot ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
09-11-12 22:19  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Model, zdjęcia - jestem pod wrażeniem.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-11-12 22:33  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Gratuluję niesztampowego podejścia do tego modelu. Czapki z głów przed tym, że ze stosunkowo prostackiej bryły tego czołgu, uczyniłeś naprawdę efektowną miniaturę. Gdyby jeszcze tylko model otrzymał ślady eksploatacji, to już w ogóle byłby pełen odlot :)

 
09-11-12 22:36  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Kolossalnie odjechane! Takie dziwolągi są niesamowite. Piękna robota, gratulacje!

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
09-11-12 22:46  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czarodziej. Super to wyglada.

--
Rock Honor Ojczyzna

 
09-11-12 22:47  Odp: [Galeria] Niemiecki superciężki czołg z I wś. K-Wagen(Kolossal)
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Galeria jak to lala

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024