FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 26Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
08-09-13 19:12  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Poszycie doskonałe !!, pokład jednak bym poprawił.
Pozdrawiam.

 
08-09-13 22:24  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Stanisław  



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 4
 

Melduję się jako stały obserwator, nic nie sugeruję ani nie marudzę bo wiem że będzie doskonale
Pozdrawiam
thorn

 
08-09-13 23:35  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ależ tu ruch, zajemiło (dziękuję za dobre opinie),
a u mnie praca wre.

Wpierw odpowiedzi na pytania.
1) Brakujące, już „legendarne”, 4 mm dennicy.
Postanowiłem wziąć za „bazę” wymiary poszycia dna. To znaczy „dostosować” do niego długość zarówno burt jak i pokładów. Mam przemyślaną pewną koncepcję i powinno się to udać.
Dno oklejałem więc od rufy w kierunku dziobu.
Oklejanie równocześnie od dziobu i rufy spowodowałoby konieczność sztukowania dodatkowej oklejki na śródokręciu, czego chciałem uniknąć.

2) Paski z kalki technicznej (pytania Marka1), łączące oklejki, przyklejałem mocno i starannie do krawędzi oklejek dna. Używałem Butaprenu S z Seleny. To mocne przyklejenie jest o tyle istotne, że na tym pasku opiera się sąsiednia oklejka, a pasek zapewnia równe układanie się oklejek, bez uskoków.

3) Konrado, w mojej wycinance wszystkie oklejki znajdowały się na właściwych arkuszach, nie było problemów z ich wyoblaniem, a tak się zdarza faktycznie, gdy włókna arkuszy są ułożone nie tak jak trzeba.

4) Spychacz, nieco opisałem we wstępie motywację oraz powód rozpoczęcia budowy tego okrętu. Wspomniałeś o HOOD’zie. Tak, rozważałem jego budowę, ale Dred, jak wiemy, był na początku nowej epoki pancerników, kończył też epokę poprzednią. Popatrzmy na sylwetki, właśnie Dreda, HOOD’a czy KGV, niewiele się one różniły.
HOOD będzie, bo być na półce musi na pohybel Bisowi. Następnym może razem.

5) Co do zakładek przy oklejkach (pytanie Grzegorza). Wiele niewiadomych jakie czekało mnie z poszyciem kadłuba spowodowało, że podjąłem decyzję, iż zastosuję odwrócenie oklejania, (inaczej niż przy Bismarcku: pokład, burty dno). Ponadto postanowiłem nie kleić na styk burt i dna. Paski burt po prostu nakleję na oklejki dna, wcześniej nieco zeszlifuję grubość kartonu w miejscu styku. Bez zbędnego stresu uda się uzyskać w miarę prostą pinię wodną.

6) ZbiG. Oczywiście, że mogło być lepiej z piszyciem. Piszesz o „załamaniach powierzchni”. Może dostrzegłeś je na pierwszym zdjęciu, gdy segmenty oklejek nie są doklejone do poszycia. Przecież jako stary wyjadacz katonów powinieneś wiedzieć, że „sfera” nigdy nie będzie płaska. W każdym razie po nałożeniu oklejek na poszycie, nie ma na nim żadnych załamań, oklejki ładnie układały się na szkielecie, co zresztą widać na zdjęciach. Rolę łączników opisałem powyżej, a „cienkość” kalki technicznej nie powodowała odciśnięcia się jej na oklejkach.

Nic nie przeszkadza, abyś nam pokazał Twoje poszycie, ale z nieco bliższej odległości, mniej więcej z ujęć zaprezentowanych powyżej i w blasku poświaty uwydatniającej łączenia segmentów. Zapraszamy. I daruj sobie te „wszechczasy”, nie tylko ja, nie wyczuwamy w Twych słowach szczerych intencji.


Pokład.
Postanowiłem „zmienić” jego fakturę. Zeskanowałem ten, który najbardziej mi odpowiadał. Nie jest do końca taki, jak być powinien (zwłaszcza kolor), ale jak się nie ma co się lubi... Nowy pokład i tak jest znacznie lepszy niż ten z wycinanki, tak sądzę.



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-09-13 23:48  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pokład o niebo lepszy, ale z takim pokładem jest jeden problem. Deski nigdy nie stykały się z nadbudówkami i barbetami. Przeważnie miały one stalową obwódkę. Masz jakiś na to pomysł?

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
09-09-13 07:45  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

no tak powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 
09-09-13 21:31  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

W dziale Kalendarz Modelarski pojawiły się zdjęcia sklejonego Dredzia z konkursu w Jaworznie, może warto popatrzeć w celach poznawczych co warto poprawić w modelu.

Krótki teleexpresowy offtop - Art, a ZbiG-iem nie ma się co przejmować, wszak nie pierwsze to jego określenie niby szczere i prawdziwe, ale w sumie tak samo zalatujące jak te ,których używa przy innych okazjach, cytuję - Wielce i Śmiertelnie Poważne Autorytety Opiniotwórcze, Wyrocznie Modelarskie, Prawdziwi Modelarze itp. , ale to są tylko przecież insynuacje osób trzecich : )

I wracając do tematu relacji - wydaje mi się, co ja piszę - pewny jestem, że tej klasy modelarz spokojnie sobie poradzi z tymi obrzeżami wokół nadbudówek i barbet.

 
09-09-13 22:58  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Spychacz,
wpatruję się w te skąpe fotografie oryginału i nie mogę dostrzec miejsca łączeń poszyć nadbudówek z pokładami. Pewnie trzeba będzie sięgnąć do analogii innych okrętów z epoki. Gdyby udało się znaleźć przykłady, wykonanie nie będzie trudne. Wystarczy nakleić „taśmy” w miejscu styków (w wąskim pasku, tak poniżej 1 mm szerokości, łatwo rozwarstwia się karton umożliwiając uzyskanie cieniutkiej struktury, która łatwo się układa na BCG).

Halogen,
świetnie poradziłeś nam z poczciwym ZBiG’iem, teraz więc zajmiemy się modelem. Otóż po doklejeniu „ładniejszej” imitacji desek, łatwiej będzie dostosować otwory barbet do ich właściwego wymiaru. Ale właśnie wielokrotna przymiarka sprawę może uratować. Damy radę, zapewne.
Co do Dreda z Jaworzna, to bardzo starannie wykonany model. Ja też planuję rozciągnąć sieci przeciwtorpedowe przy jednej z burt. Już nie mogę się doczekać...

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
10-09-13 08:50  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Art, masz rację , na drednotach nie było pasa gołego metalu wokół nadbudówek i barbet wież , oraz wyposażenia, tu przykład HMS Queen Mary:


a tu zdjęcie oryginału zrobione na pokładzie HMS Drednot :

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMSDreadnoughtAftTurrets.jpg

ps. czerwony pionowy pasek był raczej na wszystkich liniowcach Royal Navy
Pozdrawiam
Darek
edit:
http://www.modelshipgallery.com/gallery/bb/hms/Dreadnought-350-ra/

Post zmieniony (10-09-13 08:57)

 
10-09-13 09:43  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Darecki, akurat na tym zdjęciu oryginału widać, że wokół barbety był taki pas.

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
10-09-13 10:26  Odp: [R] HMS DREADNOUGHT MM 7-8-9/2009 1:200. Koniec i początek.
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

A i deskowanie też znowu nie takie wąskie ...
Pzdr

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 26Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024