FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
30-10-15 19:39  [R/G] USS Vesuvius (1:200, BM)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Galeria:



Żagle do Kruka wylądowały u mojej żaglomistrzyni, która po rozpoczęciu roku szkolnego ma niestety nieco mniej czasu na hobby tatusia:). Sympatykom żaglowczyka spieszę jednak donieść, że żagle powstają i moja córa jakością swojej pracy po prostu mnie zawstydza. O tym jednak w innym wątku.

Jako, że jednak jeszcze chwilę tworzenie żagielków potrwa, a i mnie przejadły się chwilowo nitki, zatęskniłem za jakimś prostym „kartonem”. Ziga zapytał mnie w Przeciszowie, czy robię teraz coś z XIX wieku. Głupio mi się zrobiło, bo właściwie nie robię (jakichś szkieletów nie liczę). A tu modeliki wychodzą całkiem sympatyczne. Na przykład taki:


Marzył mi się taki mniej więcej od niezapomnianego roku 99, gdy jego plany ukazały się w Modelarzu. Wtedy zobaczyłem go po raz pierwszy i od razu mi się spodobał. Zakup wycinanki był zatem naturalnym posunięciem – niemal jak oddychanie. Na wdechu kupiłem, na wydechu robię:). A dla ciekawych porównanie wycinanki do tychże planików.


Po złożeniu szkieletu, a nawet jeszcze wcześniej, okazało się, że modelik do gigantów sal wystawowych należeć nie będzie. A i w domu żonka go nie powinna go zbyt łatwo zauważyć na półce, co oszczędzi sporo wyjaśnień nt. dlaczego zaczynam nowy model.

Po naklejeniu pokładu zrobiłem w nim dziurki pod słupki relingu. Robiłem je ciut na oko, bo w wycinance ich nie ma. Jakoś nie zauważyłem tez żadnego szablonu do relingu, co akurat jest dziwne, bo w modelach tego projektanta (a przynajmniej w tych, z którymi miałem do czynienia) z reguły takich nie brakuje. Nic to. Przyjąłem odległość między słupkami co 5 mm, co oznacza, że będzie dość gęsto, jednak na fotkach ten reling wydaje mi się taki właśnie „gęsty”.



Burty podkleiłem blokiem technicznym i zamocowałem do szkieletu. Uczyniłem to nieco lekkomyślnie, bo dopiero po ich przyklejeniu podjąłem decyzję o poszywaniu dna kartonem bawionym. W efekcie - między białą burtą, a czerwonym dnem pozostał pasek wydrukowany na burcie w kolorze jasnej czerwieni. Niewyretuszowany zresztą:).

Pewnie źle to o mnie świadczy, ale jakoś strasznie mi to nie przeszkadza. Tak zatęskniłem za zwykłym kartonem, że cieszy mnie w tym modeliku wszystko. Zacząłem zatem poszywać dno.


Sposób poszywania dna taki sam jak zawsze, więc w sumie ani to nowe, ani ciekawe specjalnie:). Przy tak małym modelu sprawdza się jednak wystarczająco. Udało się nawet prawie „zasłonić” to, że ten nieszczęsny czerwony pasek nie był retuszowany. Innowacja polega jedynie na tym, że tym razem użyłem kleju wodnego. I fajnie, bo udało się wykonać poszycie w miarę czysto. Niestety na dziobie ciut za mocno przycisnąłem i… tak już musi zostać.


Przy całym kadłubie największym problemem było kształtowaniem burt w części rufowej. Pewnie i tak tego nie widać, ale konieczne było wyginanie i wyoblenie w różnych wymiarach, o których ani śniło się naszym fizykom i co nie do końca mi się niestety udało. Jednak z poszycia jestem ogólnie zadowolony - to chyba maks moich możliwości na dziś. Na pewno jednak łączenie burt z pokładem mogło wyjść lepiej. Że wyszło gorzej pewnie zobaczycie przy zdjęciach detali na pokładzie. Ale to już następnym razem.


Pozdrawiam

Post zmieniony (04-10-19 22:58)

 
30-10-15 20:04  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jednak co barwionka to barwionka. I ta jednolitość koloru oklejek. No ale ten pasek na burcie to pojechałeś ;-)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
30-10-15 20:36  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jednym słowem "akwarium", które ma zabezpieczać model przed kurzem nie będzie, podstawka z deski jest za krótka, chyba że będzie druga deska, większa.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-10-15 22:58  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Temat BARDZO interesujący. Oczywiście nie omieszkam zaglądać :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
31-10-15 08:25  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ciekawy modelik wybrałeś. Lubię takie maleństwa. No i oczywiście kibicuję w budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-10-15 09:11  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Mariaszek, wiesz, że wszystko od 1900 w dół mnie cieszy ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
31-10-15 09:34  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Masz niesamowity talent do wyboru ciekawych tematów:-)
Dorzucając do tego talenty manualne i fotograficzne, mamy do czynienia z arcyciekawą relacją:-) Za każdym razem:-)
I jak zawsze w takich wypadkach chętnie pooglądam Twój znakomity warsztat:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
31-10-15 20:16  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

IJN Łukasz – no powiem Ci, że ta:). A zobacz niżej – jest tylko gorzej.

OSTOJA – masz rację. Akwarium nie będzie. Ale też i nie miało być. Faktem jest, że podstawka z łapanki, czyli taką złapałem ze zbioru podstawek. Czy będzie większa – zobaczymy, czyli pewnie nie.

Hastur – cieszę się, że podoba się wybór.

Borowy – bo maleństwa to jest to:).

Ziga – no jak nie wiem, jak wiem:).

StuG – mam nadzieję, że to nie tak, że wczoraj mieliście oprócz wszystkiego niezłe palenie:) Focić to nie do końca jestem pewien, czy umiem, ale dobrze wiesz, że po prostu nie pokazuję tego co mi nie wychodzi:) o to i cała sztuka:). Na żywo paluch w burcie i te rzeczy.

Żeby nie było o suchym tekście - materiał zdjęciowy:
Troszkę zabawy było ze sterem. Nakleiłem element z wycinanki na kartonik, a potem go wyszlifowałem. Następnie okleiłem go barwionką, pozaginałem, poszlifowałem, poretuszowałem i wyszło takie. I tak zginie w tłumie i mało kto to na żywca zobaczy, ale sam z siebie zadziwiająco mi się podoba.



Do zakończenia wałów wykorzystałem oszlifowane końcówki wykałaczek, a same śruby jedynie wyretuszowałem. Metaliczny druk w modelach Kustova jest całkiem sympatyczny.



Tja, biały - czerwony pasek w pełnej okazałości.

Na koniec prac przy kadłubie, zaimitowałem stępkę, co przy okazji zasłoniło rozcięcie poszycia. To wszystko z dna. Następnym razem zapraszam na pokład.



Pozdrawiam

 
31-10-15 20:42  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

E noj, gorzej nie jest. Można powiedzieć, że trzymasz poziom : )
Nie znam się na takich pływadłach i po prawdzie gdybyś nie powiedział to bym nie zakminił.
Póki co na całość daję okejkę : )

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
02-11-15 12:46  Odp: [R] USS Vesuvius (1:200, BM)
pieczarek   

Wielce ciekawy temat. Dosiadam sie do grona podgladaczy. Powodzenia :)

--
pozdrawiam Kuba

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024