FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
06-01-16 23:53  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Nooo... Poprzeczke sobie wysoko podniosles :) Amortyzacja tez bedzie? ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
07-01-16 00:21  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
Mirmic 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witam,
QŃ, podziwiam cię za te druciki na cylindrach i głowicach...
dwa pytanka, jeśli można:
na czym układałeś zwoje drucika, czym je przyklejałeś?
a drugie: ile czasu zajęło ci to żebrowanie?

Pozdrawiam
Mirek

--
Pozdrawiam
Mirek

 
07-01-16 06:00  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Początek znakomity! Silnik genialny. Powodzenia!

--
Pozdrawiam Darek

 
07-01-16 10:09  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak jak było wcześniej wspomniane - niby człowiek przyzwyczajony do mistrzostwa Qn-ia, a jednak napatrzeć się nie można na takie cuda:-) A to dopiero początek:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-01-16 10:48  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Brak słów. Silniczek cacuszko. Jak były robione żeberka na głowicach ????

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-01-16 14:34  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
Pyrrus 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Normalnie, koparka na dół ;-)

 
07-01-16 19:51  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Druciki ~0,15 mm - miedziane, srebrzone - rozpleciony kabel sieciowy (skrętka).

Nawijane ręcznie, klejone na SG. Zagięcia drucików robiłem na ostrzu skalpela, po każdym zgięciu delikatnie łapany do kartonu pod spodem na SG, chwila przerwy na wyschnięcie i dalszy odcinek. Owinięcie jednego cylindra - ok 45minut do godziny.

Żeby było łatwiej trzymać, w dolnej części cylindra wklejony był wałek z papieru (widac na pierwszym zdjęciu). Dzięki temu cylinder do nawijania drucików mógł być trzymany na patyczku.

Nic specjalnego, nie licząc odrobiny cierpliwości.

Co do osłony.

Te 6 pierścieni kleiłem jakieś 8 godzin. Większość czasu to mozolne szlifowanie krawędzi elementów do czasu, aż bez kleju będą się łączyły bez szczeliny. Ewentualne drobniutkie szczelinki wypełniane wikolem, na to miejscami dobrze (to znaczy dłuuuugo...) dobierany kolor do retuszu. Farba nakładana punktowo drobnym pędzelkiem. Ewentualny nadmiar farby zdrapywałem delikatnie czubkiem skalpela. Papier był wcześniej impregnowany, więc nadruk się nie ścierał.

Dzięki ścięciu czarnych linii okazało się, że ostatnie 2 pierścienie były za małe. Musiałem sztukować na długości małe kawałki.

--

Post zmieniony (07-01-16 20:00)

 
07-01-16 20:05  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jasne, dzięki.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
31-05-16 12:27  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Po skończeniu owiewki i silnika nie wziąłem się za kadłub, a za skrzydła.

Model ma specyficzną konstrukcję, gdzie kadłub nakładany jest na kompletne skrzydło. I nie przeszkadzało by to w tradycyjnej kolejności wykonywania modelu, żeby nie oprofilowanie kadłub – skrzydło, które w połowie jest integralnym elementem siatek kadłuba. Doszedłem więc do wniosku, że jak będę chciał to dobrze spasować, to najpierw trzeba zrobić skrzydła i do nich pasować kadłub.

Jakie skrzydło w tym samolocie jest - każdy widzi. Najtrudniejszy element – oprofilowanie w przykadłubowej, przedniej części. Wygięcie i łuk trudny do wymodelowania w kartonie. Dodatkowo obawiałem się konstrukcji, która przewidywała w tym miejscu … wstawianie w środek oddzielnego paska. Dodatkowo jest podział na części zewnętrzne skrzydeł, centropłat z trzech elementów – dół, góra prawa i lewa. A więc duże ryzyko, że coś się skopie. Tym bardziej, że chciałem uzyskać ładne linie podziałowe – a to wiązało się z przycinaniem przygrubych linii.

Żeby nie było za łatwo, tradycyjnie zmodyfikowałem komory podwozia (na szczęście tylko układ otworów), za wnękami wyciąłem otwór pod elementy mechanizmu wciągania podwozia, dodałem od siebie klapy z ich wnękami i kilka drobnych detali – światła pozycyjne, nieco zmodyfikowane mechanizmy wysuwania klap, jakieś przetłoczenia przy km-ach.

Starczy gadania – zdjęcia.

Na początek tradycyjny sposób wykonywania świateł pozycyjnych i reflektorów:



Światła – wytłoczona folia pomalowana od wewnątrz czerwoną farbą. Zielone udało mi się wytłoczyć z zielonej folii. Reflektor – postanowiłem wszystkie elementy wewnętrzne zrobić z folii aluminiowej. Ty razem padło na aluminium z osłony szyjki butelki wina ;-)
Elementy wewnętrzne skrzydeł:



Na co warto zwrócić uwagę – na tym etapie zrobiłem mocowanie drutu goleni podwozia. Żeby potem tylko wsunąć gotowca na wystające druty.
Jak widać sporą część szkieletu wyrzuciłem, za to podkleiłem każdą powierzchnię dodatkową warstwą kartonu.

W tym samolocie szczególnie istotne jest utrzymanie geometrii, co przez zaokrąglenia w przedniej części nie jest łatwe. Na szczęście mi się udało:



Teraz kilka „rzutów okiem” na elementy składowe skrzydeł:





I na koniec zdjęcia całości:


Klapy też już są gotowe – w trakcie malowania, więc zdjęcia następnym razem.

--

Post zmieniony (31-05-16 12:31)

 
01-06-16 10:48  Odp: [R] Ki-44 Shoki z GPM by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wydmuszka kadłuba sklejona. Trochę się bałem tych elementów, bo różne opinie na forach się pojawiały co do spasowania elementów.



Ja nie miałem najmniejszych problemów. Wszystkie elementy idealnie spasowane, nic nie trzeba było przycinać, jedynie kosmetyczne muśnięcia papierkiem ściernym. Na razie 5 elementów. Ostatni segment będę doklejał po przyklejeniu kadłuba do skrzydeł – będzie mi łatwiej od tyłu docisnąć łączenie kadłuba ze spodnią stroną skrzydeł.

Docelowe miejsca łączenia kadłuba ze skrzydłami. Sporo zachodu kosztowało właściwe ich ukształtowanie. Wygięcie trzeba było dostosować do „siodła” – wklęsłe przejście kadłub/skrzydło, wypukła powierzchnia skrzydła. W miejscach styku ze skrzydłami krawędzie zostały ścięte pod kątem, aby zminimalizować odstawanie elementów.

Od siebie dodałem trochę otworów, w tym narobiłem dziur na łączeniu 2 segmentów. Aby mi się to nie rozpadło, od spodu podkleiłem dodatkowymi paskami. W otworki (chłodzenie km-ów?) wkleiłem żaluzje z drucików.



Jeszcze nic nie było retuszowane, z wyjątkiem czarnego pasa na górze kadłuba.

Dzięki takiej konstrukcji można skleić praktycznie cały kadłub i jest miejsce na dostęp do wnętrza kabiny, która teraz mnie czeka.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024