FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 18Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 
20-03-23 09:14  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No jak nie, jak jakiś czas temu wyzywałeś mnie od najgorszych, że nie pogadaliśmy w Jaworznie, chyba z 1,5 roku temu:-)
Jak Ty nie przyjedziesz, to my przyjedziemy do Ciebie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-03-23 09:26  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Było, było :) To był ten jedyny pandemiczny konkurs :D
Postaram się gdzieś pojawić ;)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
15-05-23 19:43  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Cześć Wam,

ostatnio z modelarstwem nie było mi po drodze, ale wypadałoby coś pokazać.
Ogólnie dużo to nie zrobiłem, zacząłem więżę i wyszły już chyba wszystkim zaznajomionym z tematem błędy - czyli niezgrywające się wewnętrzne i zewnętrzne oklejki. Problem spotęgował laserowo wycięty szkielet. Za cholerę nie mogłem go uformować, myślę że to problem z kierunkiem włókien w kartonie. Bok wieży formowałem na wilgotno, wałkiem do ciasta i zamiast ładnego łuku wyszedł połamany ośmiobok. Więcej się na tym nakląłem niż przy gąskach :P
Jakoś poszło, oklejki rozciąłem na dupce, dziury uzupełnię później. Oprócz za krótkich oklejek, nie za bardzo zgadza się kamo na stropie wieży z bokami oraz wystąpił lekki rozjazd spawów na przodzie... już trudno. Łączenie boków z górą wieży też nie wyszło mi idealnie.
Pierścień wieży podczas schnięcia został lekko ściągnięty przez klej. Przez co nie chciał wejść do kadłuba, dlatego musiałem go lekko na przodzie ponacinać. Jak to mówią, koko dżambo i do przodu ;)



--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
16-05-23 07:30  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i fajnie, szkoda, z tymi rozjazdami kolorów. Tektura faktycznie w 1 kierunku łamie się, a w 2 można ładnie ją uformować, zawsze zwracam na to uwagę robiąc podposzycie, Da się wypatrzeć w którą stronę układają się włókna i nie wolno ich łamać, bo wtedy powstaje to co opisałeś, hehe wielobok, a nie krzywizna.

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
21-05-23 12:26  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Czołgiem!

po prywatnej dyskusji z Piotrkiem podjąłem się wykonania operacji plastycznej i zerwałem boczną oklejkę wieży.



W swoim modelarskim złomie znalazłem drugą oklejkę wieży i przeanalizowaliśmy z Piotrkiem jeszcze raz, co trzeba poprawić.
Oklejkę rozciąłem w dwóch miejscach na dupce wieży, gdzie będą mocowania kosza. Następnie domierzyłem, o ile trzeba skrócić od przodu szkielet wieży tak, aby zgrały się spawy z górną płytą wieży. Skróceniu też wymagała dolna płyta pod jarzmem. Trochę ciężko to było dociąć na sklejonym już szkielecie, ale się udało bez większych strat. Reasumując, jest lepiej niż wcześniej. Przynajmniej lepiej zgrywa się kamo oraz spawy na przodzie. Ze względu na przesunięcie oklejki boczny właz w wieży się rozjechał i zostanie wykonany na stałe. Wykonanie otwory na tym etapie nie wchodzi w grę. Największym mankamentem operacji plastycznej jest to, że zapasowa oklejka była tak jakby o 0,2mm za wąska i na dole widać troszkę szkielet. Chyba że to wina rwania poszycia i szkielet lekko się rozjechał.



--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
21-05-23 12:34  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Jest o wiele lepiej :-) Brawo!

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
21-05-23 13:04  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Co poszło nie tak, że wieża się rozjechała?
Czy takie problemy sygnalizowali już wcześniej Koledzy w innych relacjach?

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
21-05-23 16:05  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Piterpanzer, sprawa wygląda tak.
Ostatnio mam za dużo na głowie i do modelu zasiadałem w różnych interwałach czasowych. Raz na 20 minut, raz na godzinę i szczerze wszystko zawsze było na szybko szybko. No i nawet nie pomyślałem o przeszukaniu innych relacji,tylko na ślepo kleiłem... Gdybym poświęcił więcej czasu na research nie byłoby operacji ;)

Co do samego modelu. Pan Marian skopał bok wieży w 4 elementach. Ściana wieży oraz podstawa jarzma. Znając tematy Pana Mariana, to pewnie prozaiczny błąd, złe przeniesienie wymiaru z kalki czy jakoś tak. W instrukcji są zdjęcia modelu i wszystko siedzi. Więc model został zaprojektowany dobrze, błąd pojawiły się gdzieś później, może na etapie edytorstwa. Płyta górna i pierścień wieży trzymają wymiar, ale boczki mają rozjazd. Nie pasuje część podklejana na karton 1mm ani oklejki wewnętrzne i zewnętrzne. Wszystko należy pasować do górnej płyty. Ja niestety uczepiłem się grubego elementu boku, stąd taki rozjazd. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu to przecięcie szkieletu boku na pół, dopasowanie go do góry, nadwyżki w miejscu rozcięcia usunąć. Następnie dopasować oklejki, rozciąć tak jak ja rozciąłem i przykleić. Wtedy wszystko powinno siedzieć :)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
22-05-23 11:58  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Fajnie, że udało się wybrnąć z ambarasu, bo szczerze powiedziawszy zastanawiałem się jak sobie poradzisz z przodem wieży, gdy górna oklejka jest za krótka - bo to nie tylko chodziło przecież o niezgrywanie się kamuflażu - z przodu był niedobór. Teraz jest elegancko. Dobra robota:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-05-23 16:21  Odp: [R] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Bardzo dobry jest efekt końcowy i poprawa jest znacząca. Brawo za poradzenie sobie z tematem takiej dość grubej naprawy, oraz za odwagę - ja nie mogę się zabrać za miejscowe "przeszczepy" na wieży mojego Tigera. Jednak zmobilizowany wyczynami Piotra P. z wieżyczką dowódcy oraz z pokazaną przez Ciebie wieżą może się za to wezmę.

--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 18Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024