FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-11-19 22:12  [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam wszystkich,
Po dłuuuuugiej przerwie wracam do modelowania. Na deski dzisiaj trafia holenderski krążownik De Ruyter z STM-u, skala 1:200. Okręt do zrobienia z ponad 20 innych kandydatów wylosował Jasiek, lat 6. Ciśnienie więc jest duże;)
Na początek okładka



Wręgi podklejone na tekturę 1 mm. Przed podklejaniem wszystkie elementy obrysowuję na tekturze ołówkiem, żeby lepiej rozmieścić elementy i nie zostać z ręką w nocniku, kiedy okaże się, że czegoś nie można gdzieś przykleić.





Całość wręg+pokład po wycięciu





Podłużnica schnie przez noc w "suchym doku", jutro albo w sobotę wrzucę kolejne zdjęcia.

--

Post zmieniony (21-11-19 22:44)

 
22-11-19 09:34  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

O fajnie, tak zawsze miałem na niego ochotę ale opisywane różnice odcieni zniechęciły mnie do tego modelu.
Jak jest u Ciebie ?
Pzdr

 
22-11-19 11:49  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zasiadam w pierwszym rzędzie na widowni :)

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
23-11-19 00:17  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Są problemy z odcieniami metalowego rantu pokładu w jednym z elementów. Chyba został on dodany po złamaniu numeru (był na osobnej karteczce) i ma trochę inny kolor, niż pozostałe. Inne części modelu (poszycie, nadbudówki itp.) wydają się ok, ale bardzo się nie przyglądałem. Jak coś jest, wyjdzie w praniu.

--
Trzymajcie się,
Krzychu

 
23-11-19 00:28  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wrzucam kolejne foty. Mój szumnie zwany "suchy dok" to półka z Brico z długości 90 cm z dokręconymi dwoma listewkami i kawałkiem "do roboty".



podłużnica (czy inne długie elementy) idą pomiędzy listewki i tam schną


Teraz schną prawa i lewa wodnica, w ciągu paru dni pewnie spróbuję całość spasować z wręgami




--
Trzymajcie się,
Krzychu

 
24-11-19 22:04  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Szkieletor złożony. Na razie na sucho.



Wychodzą wszystkie miejsca, gdzie elementy szkieletu do siebie nie pasują




zaznaczam każdy taki element, szlifuję i spasowuję



--
Trzymajcie się,
Krzychu

 
01-12-19 22:35  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Szkieletor sklejony





wyszło prawie ok poza lekko zwichrowanym dziobem.



Wyprostuję go potem. Teraz robię pokład, jak zrobię to będzie mi łatwiej wszystko wyprostować. Potem szlifowanie i pianka.

--
Trzymajcie się,
Krzychu

 
16-02-20 21:45  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Po ponad dwumiesięcznej przerwie przeprowadzkowo-świąteczno-żłobkowowirusowej wrzucam kolejne foty. Niestety nie robiłem zdjęć "po drodze" bo nie miałem aparatu, wrócił do mnie dopiero na koniec.
Szkielet ma już pokład i jest wypełniony pianką.

Nastrzykiwanie pianką zaczęło się w grudniu, ale robiłem to powoli, kilka komór na raz. Nadlewki sukcesywnie usuwałem nożykiem. Całość przeszlifowałem papierem ściernym 220 aż do uzyskania quasi-pożądanego kształtu. Lepiej się przy tej piance nie spieszyć bo się paskudnie lepi i łatwo upaprać siebie i model.





Piszę "quasi" bo pianka mocno się wykruszała pomiędzy niektórymi wręgami, przez co na śródokręciu jest wklęsła. Na szczęście tylko trochę, więc spełni swoją główną rolę.

Na śródokręciu "zapadła się" po zastygnięciu i zassała pokład w dół, przez co musiałem go odspajać od pianki nożem (widać na zdjęciu powyżej). Uwolniony pokład wrócił do pożądanego kształtu.
Zauważyłem, że im pianka zimniejsza, tym bardziej gęsta i łatwiej ją po zastygnięciu uformować papierem ściernym (u mnie dziób i rufa, które robiłem na końcu). Oczywiście trzeba dobrze wymieszać przed nastrzyknięciem. Jak jest ciepła to jest bardziej płynna i bąbelki gazu są duże, przez co pianka się wykrusza.
Najlepiej chyba piankę trzymać na balkonie (zima) lub w lodówce (lato).
Następnym razem dam lepsze zdjęcia;)

--

Post zmieniony (16-02-20 21:57)

 
17-02-20 21:45  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ach te pianki. Sporo czasu trzeba włożyć żeby wyprowadzić ładny kadłub a i tak dalej pracuje. Jak ciepło to się rozszerza a w zimnie kurczy. Niestety taka jest tendencja zamkniętych w poliuretanie bąbelków powietrza. Następnym razem proponuję spróbować wstawek z tektury pomiędzy wręgi.bądź podposzycia. Zaręczam, że praca będzie mniej lepka i kto wie czy nie szybsza.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
17-02-20 22:29  Odp: [R] De Ruyter 1:200 STM
Krzychu z Barbarii 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Znam zalety wstawek, daję je do niszczycieli a wszystko większe pianki. Chociaż nie wiem, czy przy Exeterze nie spróbuję ze wstawkami... Albo łączona wstawko-pianka...

--
Trzymajcie się,
Krzychu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024