FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-04-20 10:17  [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Cześć,
Po uporaniu się z F-15J zabrałem się za kolejny model. Wybór padł na Fw-190A-8/R8 z wydawnictwa Kartonowy Arsenał. W sumie długo się nie zastanawiałem bo nazbierałem różnego rodzaju dodatki, które mam nadzieję uda się w pełni wykorzystać w tym modelu.
Na początek okładka.



Efektowny, dynamiczny obrazek przedstawia Focke-Wulfa Fw190R-8/R8 WNr. 681382 dowódcy IV.(Sturm.)/JG3 Hptm. Wilhelma Mortza. Schongau, lato 1944r.
W tle równie ciekawe maszyny, które w bliżej nieokreślonej przyszłości chciałbym wykonać do kompletu.
Tak jak już pisałem mam kilka dodatków do tego modelu, pierwszym z nich są blaszki fototrawione do wykorzystania w kokpicie pilota. Podstawowym problemem tego typu dodatków jest to, że nie są one dedykowane do modeli kartonowych. W związku z tym użycie tych elementów nie polega no prostej podmianie z kartonu na metal. Zazwyczaj występują różnice w wymiarach poszczególnych części, ale bywa i tak, że elementy są praktycznie identycznych wymiarów.
Akurat te blaszki które mam nie za bardzo pasują do tego modelu. Jest to niestety starsza wersja, którą kupiłem już dawno temu. Pojawiły się nowsze wersje, w których poprawiony jest między innymi układ zegarów i jest dodany panel środkowy przebiegający od deski do podłogi.
Na razie wstawiam to co mam i zobaczę jak to wyjdzie jeśli będzie wyglądać w miarę przyzwoicie to zostawię, a jak nie, to mam cały kokpit w standardzie do podmiany.
Budowę rozpocząłem standardowo od szkieletu centralnej części samolotu. Dopasowałem wstępnie pierwsze blachy, od razu widać, że nie będą pasowały idealnie i trzeba będzie kombinować. W tylnej części zgrywają się idealnie na szerokość, ale w miejscu gdzie będą zamontowane zegary powstaną przerwy między panelami, a poszyciem samolotu. Druty idące od pedałów w pionie celowo przerobiłem, żeby lepiej się trzymały i nie uszkodziły przy malowaniu. Dla ostatecznego efektu nie ma to znaczenia bo to miejsce nie będzie widoczne po zamontowaniu zegarów.



Drugim problemem jest dopasowanie koloru do już pomalowanych fabrycznie blaszek. Niby szary kolor, ale jakiś dziwny ma odcień i za bardzo jasny jak na niemieckie kokpity. Po pierwszym malowaniu i przybrudzeniu dla uzyskania ciemniejszego koloru wyszło tak jak widać poniżej. Na zbliżeniach widać jeszcze delikatną różnicę kolorów, ale na żywo jest miarę dobrze i po kolejnych etapach wykończeniowych powinno się to jeszcze poprawić.



W tym momencie to sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Zabieram się za dopasowanie poszycia bocznego i fotel.
I tu pytanie do znawców tematu, czy w tych wersjach były używane poduszki w fotelach i spadochrony plecakowe czy nie?

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
03-04-20 13:00  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

No i wystartował... :-)

Kibicuję i na pewno będę śledził postępy :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 
03-04-20 18:08  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Fajny model, kleiłem w "starym" malowaniu. Pięknie zrobiłeś tę kabinkę, fakt, jest może trochę za jasna, ale podoba mi się wykorzystanie dodatków w postaci blaszek.Tak trzymaj!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
03-04-20 18:23  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Czesc Wojtek. Ciekawa koncepcja, chociaz raczej nie chwalona przez 90% osob na forum. Tylko kokpit bedzie malowany czy cos wiecej? Jaki masz plan na ekspozycje finalna tego modelu?

Powodzenia w budowie

 
04-04-20 10:49  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Rowin jeśli chodzi o koncepcję to jest taka jaka jest, a czy będzie się podobać 10 czy 90 % forumowiczów to nic na to nie poradzę.
Na razie robię różne rzeczy, uwielbiam to hobby i lubię się tym bawić. Nie mam jakichś ściśle wypracowanych technik i na razie sporo eksperymentuje.
Malowany będzie tylko kokpit i pozostałe dodatki.
Grafika modelu jest bardzo ładna i szkoda by było go przemalowywać. Co prawda ostatni model malowałem w całości, ale tylko dlatego, że było to starsze wydanie, którego grafika nie była najwyższych lotów, patrząc na dzisiejsze możliwości.
Oczywiście można w tym miejscu powiedzieć: po co malować model kartonowy, zwłaszcza samolot?
Prościej by było kupić plastik i pomalować.
Tak, ale akurat budowanie modeli kartonowych sprawia mi największą przyjemność.

Wracając do Fw-190, to poza kokpitem, mam jeszcze koła, śmigło i lufy.
Częściowo pomalowane elementy widać pod spodem.
I ciekawostka, bo w wielu przypadkach jest problem z felgami i oponami.
U mnie felgi pasują idealnie do opon niczego nie przerabiałem, felgi nawet nie są jeszcze wklejone w opony i wchodzą z delikatnym oporem.
Na zdjęciu widać, że nie są nawet do końca wciśnięte.
Obie opony w miarę równe po 22 mm.
Dla proporcji obok stoi GoodYear z B-17 i tu był problem bo opony pogrubiłem od środka dwoma paskami cienkiego papieru, żeby nie było szpary pomiędzy felgą i oponą.



--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
04-04-20 11:05  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

No i zapomniałem dodać, otwarta będzie tylko kabina i ewentualnie klapy. Samolot zapewne będzie stał na jakiejś małej podstawce.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
04-04-20 13:23  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Tyle Fok ostatnimi czasy, że aż mam nieodpartą chęć pocięcia swojej wersji Fw-190 A8 z 2004r.

Wojtku, osobiście lubię modele z takimi dodatkami i trzymam kciuki za dalsze postępy ;-)

--

 
04-04-20 14:27  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Tomku akurat kończysz Luchs-a to może dobry moment żeby odpocząć od konserw ;-)

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
04-04-20 14:52  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Moje pytanie wynikalo wlasnie z tego, ze ostatnio pokazywales model w calosci malowany. Takze jak zobaczylem ze dajesz plachy itd to zostanawialem sie jaki.masz plan na model. Ale juz rozwiales moje watpliwosci. Dzieki.
Co do kol eduarda to moje maja za mala felge ale i srednice tez maja inna. Dziwne bo to niby firma na wyzszym poziomie.

Powodzenia w dalszej budowie

 
04-04-20 17:38  Odp: [R] Fw-190 A-8/R8 Kartonowy Arsenał 3/2014
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Relacja z budowy zapowiada się ciekawie :) Pewnie jesteś tego świadom, ale jeśliby CI to umknęło, to przypomnę, że model ma nie do końca poprawnie zaprojektowany sposób montażu goleni do wnęk, przez co geometria podwozia odbiega od tej w rzeczywistym samolocie. W swojej relacji przedstawiłem sposób w jaki ja sobie z tym poradziłem, ale jestem pewien, że jeśli będziesz świadom tego błędu przed wklejeniem goleni znajdziesz lepsze rozwiązanie :) Co do kół Eduarda jesteś szczęściarzem - ja używałem 3 kompletów do rożnych modeli i w 100% przypadków felga jest za mała w stosunku do opony.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024