FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-12-19 13:56  [R/G] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Witam,

za namową Stug'a i narzekaniach o wymierających relacjach ;-) postanowiłem pokazać model nad którym aktualnie pracuję.
Poniżej widok ogólny na kadłub:



Planuję zrobić nity 3D. Co prawda w rzeczywistości były stożkowe, ale takich nie udało mi się zrobić. Korzystam z gotowych żywicznych, zakupionych w MODEL-KOM. Są w ofercie tez stożkowe, ale 1mm i wydawały mi się zbyt duże. Na razie wklejony jeden dla sprawdzenia efektu:



Aktualnie pracuję przy ogniwach gąsienic:



Na próbę przetarłem ścierające się powierzchnie bardzo miękkim ołówkiem 8B. W zależności od kąta patrzenia ładnie się błyszczy przypominając surowy starty odlew, co bardzo mi się podoba. Pod innym kątem kolor robi się bardziej czarny i matowy co wygląda już tak sobie.



W wycinaniu małych, prostokątnych otworów pomagam sobie zeszlifowanymi na odpowiednią szerokość ostrzami Excela. Ostrza chyba potocznie nazywane gilotynką.



--

Post zmieniony (10-08-22 19:15)

 
31-12-19 14:53  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Witaj Pawle,

dobrze, że posłuchałeś Stug'a ;)
Bardzo lubię oglądać modele tego wydawnictwa, szkoda, że tak mało jest relacji z ich budowy.
Podoba mi się Twoje wykonanie - czysto, super dobrany retusz, no i nity.
Podkradnę pomysł z gilotynką ;)
Jedyne czego mógłbym się doczepić, to na "kapelusiku" włazu wieży widać białe krawędzie... Będziesz je retuszował?

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
31-12-19 22:10  Odp: [R/G] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Cześć Wojtas. Krawędzie listków i krawędz po okręgu były już retuszowane. Prawdopodobnie rozmył je BCG. Może da się jeszcze podretuszować. Z tej kopulki jestem najmniej zadowolony. Poświęciłem mnóstwo czasu sklejając kolejno jeden listek do drugiego i wyprowadzając ładnie obłości. Na koniec zalałem to wikolem, włożyłem do środka krążek z tektury i przyłożyłem małymi nożyczkami które nie wydawały się zbyt ciężkie. Niestety kopułka się jeszcze spłaszczyła. To temat typu czego lepiej nie robić :)

--

Post zmieniony (10-08-22 19:16)

 
01-01-20 13:22  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nareszcie:-)
Świetnie, że zdecydowałeś się na relację. Będę dopingował Cię do jak najczęstszych aktualizacji, bo relacji z budowy niestety jest coraz mniej. Być może trend się odwróci - warto namawiać i marudzić wszystkim dookoła:>
Podoba mi się wycinak - ciekawe, czy to nie zasługa Jańcia - mistrza wycinaków wszelakich:-)

Natomiast nie wiem, czemu nie wyciąłeś otworów w samych ogniwach. Może jeszcze będą wycinane? Na pewno uplastyczniłoby to gąsienice i podniosłoby zdecydowanie atrakcyjność modelu. Tak czy siak - brawa za pojedyncze ogniwa wykonane własnoręcznie!:-)

Ranty wieżyczki dowódcy powinny być bardziej zaokrąglone. Teraz wygląda to zbyt płasko, ale już po herbacie, więc nie ma szans nic z tym zrobić.
Nie zdarzyło mi się nigdy, by BCG rozmył farbę nałożoną na retuszowane krawędzie, ale wszystko może się jak widać zdarzyć. Czasem tego czego nie widać na żywo, wyłazi na zdjęciach.

Co do nitów, to mam dla Ciebie rozwiązanie - dobijak do gwoździ o odpowiedniej średnicy. Na GEKO pokażę Ci co i jak:-) Na moim Ha-Go pomysł sprawdził się znakomicie - stożki jak się patrzy:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-01-20 14:14  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Ooo Stugu wstał po Sylwestrze ;) Nie wiem czy bcg rozpuścił Pactre. Pewnie nie. Próbuję zgadnąć. Możliwe że Wojtasowi chodzi głównie o spoinę po obwodzie. Środek był zalany wikolem i może coś przesiąkło. Powinienem użyć kleju polimerowego, który zresztą jest pod ręką. Na żywo wygląda to wszystko dużo lepiej. Dorzuce pózniej inne foto. Mam drugą wycinankę, ale jak nic więcej nie będzie mi przeszkadzać to szkoda mi ją niszczyć. Będzie na wymianę na inny model ;) Myślałem o wycinaniu otworów w ogniwach, ale finalnie się nie zdecydowałem. Spodziewalem sie że o to zagadasz. To małe otwory kwadratowe z tekturą po grubości. To już pewne wyzwanie. No dobra, przemyślę to jeszcze ;) Mam pewien pomysł jak to wykonać.

--

Post zmieniony (01-01-20 14:52)

 
01-01-20 15:09  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj.
To jeden z najładniejszych japońskich czołgów, bardzo dobrze opracowany. Ze sklejalnością na pewno nie będziesz miał kłopotów, natomiast warto poświęcić więcej czasu na wykonanie precyzyjne detali właśnie takich jak nity, gąski i inne drobiazgi. Zapewniam że po sklejeniu tego modelu będziesz miał nieukrywana satysfakcję. Póki co polecam moją relację z budowy tegoż modelu,może się przyda.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
01-01-20 21:28  Odp: [R/G] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Jorzik, lekcje w temacie Twojej relacji już dawno odrobiłem. Mam nawet zebrane i zapisane zdjęcia na telefonie :)

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie z ujęciem na kopułkę. Widać że retusz jest ale trochę się stracił - może trochę przesiąknął wikol, a może trochę
oszukuje przeźroczystawy bcg, który chyba wysechł w małych ilościach na krawędziach listków. Jak wspomniałem na żywo jest znacznie lepiej.



Sam jestem średnio zadowolony, ale babol u modelarza to jak żołnierz bez karabinu czy jakoś tak. Kleimy dalej ;-)

Na złość Stugowi postanowiłem zrobić gablotkę ;-) Na złość nie jest sama gablotka, a to że klosz będzie ze szkła a nie z plexi i sklejony profesjonalnym klejem, co by nie poddać się pancernym łapkom Stuga jak przy T-34 ;-) Płyty chodnikowe są gipsowe. Wstępnie pomalowałem chodnik, celowo różnicując kolory. Na razie różnice odcieni są duże. Jeszcze poeksperymentuję. Chciałem to jeszcze przetrzec startymi, suchymi pastelami w kolorze beżowym żeby zmiejszyć różnicę odcieni, i nawtykać trochę pyłu w szczeliny. Może tu i ówdzie trochę trawki będzie wystawać pomiędzy płytami chodnikowymi. Pochwalę się że cierpliwie malowałem każda kosteczkę bruku metodą suchego pędzla. Oryginalna była jeszcze ciemniejsza, a ponadto były przez środek jakieś dwa pasy błyszczące z etapu produkcji. Na razie mata brukowana położona luźno, do dalszego przycięcia. Krawężniki są piankowe. Ich faktura była dla mnie zbyt porowata, stąd potraktowałem je podkładem akrylowym. Ku mojemu zdziwieniu teoretycznie delikatna chemia akrylowa zrobiła wżery w krawężniku. Finalnie musiałem użyć samej farby Pactra bez podkładu i było już OK. Pewnie lepszy byłby podkład epoksydowy. Lakiernicy używają go często do odcięcia się od starych powłok lakierniczych. Nie marszczy i nie podnosi wtedy starego lakieru. Podobno to zasługa obecności żywic.





--

Post zmieniony (10-08-22 19:15)

 
02-01-20 21:20  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Pawle,

właśnie, o ten retusz przy listkach mi chodziło. Jest dobrze, tak trzeba trzymać, nie ma co się zniechęcać!
A może teraz te białe kryzy na kopułce potraktować suchymi pastelami?

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
02-01-20 21:38  Odp: [R] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Po prostu zastosuj na kopułce "wielokrotny retusz", a tak już całkiem serio pytanie tak z czystej ludzkiej ciekawości- skąd pomysł na akurat taką wersję podłoża tzn. chodnik i ulica z kostką w mozaikę dla prezentacji akurat tego czołgu ? Byłeś w Łodzi i stąd taka właśnie inspiracja - u nas to od kilku lat pasjami jadą z takimi płytami chodnikowymi i łupaną kostka granitową ; ) ?

 
03-01-20 08:11  Odp: [R/G] Typ 97 - Chi-ha Model Hobby 1:25
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Wojtas, też mam takie podejście. W przeciwnym razie musiałbym wyrzucić większość modeli. Staram się poprostu wyciągać wnioski na przyszłość.
Halogen, w Łodzi byłem, ale już dawno temu :-) Nie wykonywałem jeszcze podstawki z brukiem i płytami chodnikowymi. Będe bogatszy o nowe doświadczenie. Chciałem przełamać kolory czołgu innym kolorem, będą więc odcienie szarości. Dodatkowo dla przełamania też tej szarości położę trochę listków. Niektóre planuję przemalować na kolor brązu i czerwieni. Kupiłem gotowe w Koszęcinie na konkursie. Zastanawiałem się też nad studzienką kanalizacyjną, ale jeszcze się nie zdecydowałem. Co do pasteli chciałbym nauczyć się odważnie ich używać w brudzeniu. Na razie mam opory że popsuję sobie efekt nad którym już długo pracowałem. Może przy jakimś drukowanym własnoręcznie modelu, gdzie dodrukowanie pojedynczych części nie jest kłopotliwe odważę się na większe eksperymenty. Sam retusz raczej poprawię akrylami. Aparat fotograficzny jest świetnym testerem retuszu, bo wychwytuje wszystko.



Potraktowałem poważnie prośbę Stug'a i zabrałem się za dalsze dziurawienie ogniw. Wykonałem kształtowy wycinak z wycinaków biopsyjnych.
Zeszlifowałem drewniany pręcik, włożyłem do środka wycinaka i ściskałem kombinerkami starają się uzyskać pożądany kształt. W tym przypadku zrobiłem trapezowy. W środkowym ogniwie lewy otwór wyszedł jakiś dziwny, poprawię go jeszcze. Do wycięcia oczywiście jeszcze otwór na środku.



Póki co będę pracował przy ogniwach, więc musicie troszkę poczekać ;-)

--

Post zmieniony (10-08-22 19:16)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024