FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 28 z 46Strony:  <=  <-  26  27  28  29  30  ->  => 
20-01-23 13:38  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

@Cordel
posiadasz rysunek linii teoretycznych do Trento?
Kupiłem sobie Bolzano i chcę sobie dorobić część podwodną

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
23-01-23 11:32  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
żółtodziób posłałem mail z tym, co posiadam ;)
dzięki Karas ;)

Przenosimy się na stronę lewą.

Druknięte.



Poprawiony stojaczek na pontony. W odróżnieniu od strony prawej, nie będzie tego "X" z przodu. Zmieniło się również ustawienie tego bębna z linami- będzie stał pod tym stojakiem, nie przed.



Wentylatory. Skleiłem tylko te, które mają na sobie kamuflaż xD







Do następnego!

Pozdrawiam

--

 
24-01-23 10:53  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki za rysunki. Więcej mi nie potrzeba bo jest co trzeba :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
28-01-23 15:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
powstały ostatnie 2 brakujące pudełeczka:



Zejściówka, w wersji otwartej:







Chwilowo żegnam się z rejonem śródokręcia. W te okolice jeszcze wrócę przy okazji działek i szalup ;)

W następnym etapie przeniesiemy się na dziób.
2 rendery pokazujące z czym mniej więcej będziemy mieli do czynienia ;) Nie są do końca aktualne, brakuje na nich również wodnosamolotu i części osprzętu z nim związanego.





Przed sklejaniem przekolorowałem jeszcze raz pasy na dziobie, zmieniłem również delikatnie ich kąt nachylenia i szerokość. Jest dużo lepiej, niż było xD Takie coś potem nakleiłem na stary pokład.



Pokolorowane części.



Pozdrawiam

--

 
29-01-23 07:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
52olej 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Odnoszę wrażenie, że w rzeczywistości pracę są bardziej zaawansowane tylko są nam dawkowane powolutku - jak serial telewizyjny. Czy planujesz by w modelu były miejscami opcje do wyboru: zaawansowana i uproszczona przy najdrobniejszych szczegółach?

 
29-01-23 09:56  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Piękny projekt i jego realizacja. Zejściówki wykonane koncertowo. Filmik z wykonu takich detali byłby hitem.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
29-01-23 17:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Ten moment, kiedy model 1:400
jest bardziej zdetalizowany niż 1:200



--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
29-01-23 22:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

To co tu Cordel odpapierkowuje, to wyższa szkoła jazdy. Btw dziób włoski z racji swojego dość unikatowego malowania, wydaje się bardzo smakowitym tematem do ulepiania : ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
31-01-23 12:15  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
52olej tak, z pracami jestem troszkę dalej niż w relacji. Mam jeszcze sporo gotowych zdjęć do wrzucenia.
"Dawkuję" je troszkę wolniej, z kilku przyczyn ;) Najważniejsza to chyba sam styl rozkładania przeze mnie modelu- pewnie mogło się to niektórym rzucić w oczy, że model powstaje poszczególnymi etapami, np. osobno biorę sobie całą nadbudówkę,
- rozwijam jej siatki,
- koloruję,
- drukuję,
- wycinam
- i sklejam.
Tak samo było z kominami, tylnym masztem itd.
W relacji chyba najbardziej są pożądane sklejone elementy, więc gdybym prowadził relację całkiem na żywo, to przypominałaby ona troszkę taki hmmm... interwał biegowy? Czyli przez pierwsze 4 etapy w relacji byłaby cisza, a potem chwilowe wynurzenie z gotowymi elementami, a potem znowu długa cisza :P
A tak to gotowe zdjęcia mogę sobie wrzucać w miarę cyklicznie i bez spiny, że nic do pokazania nie mam :P

Sam model 3D jest już dawno kompletny, jednak od czasu do czasu nanoszę w nim poprawki.

Kolejna przyczyna jest taka, że nie lubię pisać monstrualnej długości postów. Wolę wrzucić kilka krótszych i częściej, a że nie zawsze zdążę je wrzucić wtedy kiedy planuję, czasem robią się zaległości ;)

W pewnych miejscach będą możliwości wyboru, a czy będą to uproszczenia? Na pewno będzie możliwość wyboru wykonania opcji zamkniętej lub otwartej w przypadku tych charakterystycznych wentylatorów oraz zejściówek.
W przypadku niektórej drobnicy będą opcje do wyboru, z konturem lub bez. Przykład na jakichś wózeczkach:



Zastanawiałem się, czy nie dodać opcji z dziurami wypełnionymi gradientem, ale nie wiem, czy to ma jeszcze sens w obecnych czasach.
Elementy trudnowycinalne ręcznie powinny pojawić się także jako dodatek, w formie np. fototrawek.

W modelu nie będzie "białych pól" oznaczających miejsca przyklejenia części, więc teoretycznie sporo elementów można po prostu pominąć.
Należy również pamiętać, że to ciężki krążownik i nie powinien być to nasz pierwszy model kartonowy :P

Też dawno temu bałem się drobnicy i jako dzieciak z przerażeniem patrzyłem na swój najbardziej skomplikowany model w 2D, jakim był USS Lexington (CV2) z GPM. Wtedy te malutkie elementy wydawały się być niewycinalne i niesklejalne. Po latach, jak czasem przeglądam wycinankę, to ta drobnica wydaje się być bezstresową i przyjemną w wykonaniu. Wystarczy ostry nożyk i odrobina doświadczenia. Tylko jest jej tam bardzo dużo xD
Paradoksalnie, w okrętach najbardziej boję się kadłubów, które niekiedy są ogromne i składają się z dużych części. Ciężko jest je jednak naprawdę ładnie wykonać ;)
No dobra, czuję jeszcze respekt przed olinowaniem i niektórą druciarnią :P

Dzięki za miłe słowo jhradca ;) Obawiam się, że z filmiku w moim wykonaniu nic dobrego by nie wyszło, choćby ze względu na to, że marny ze mnie fotograf i czasem mam problem wykonać chocby udane zdjęcie xD Zdecydowanie bardziej bym celował w innych forumowiczów, np. tych kilku czołgistów którzy doskonale kleją i nie mają problemu z pięknym dokumentowaniem swojej pracy :)

żółtodziób Twój wpis mnie troszkę uspokoił, bo myślałem, że w niektórych elementach przegiąłem z detalizacją :P Choćby tu:



Na szczęście już wiem, że jest to sklejalne. W przypadku np. kółeczek wystarczy raz nacisnąć igłą lub sztancą, potem złożyć to "do kupy" i gotowe ;)

Fajny gif, to Adrien Brody? xD
Relację Karasia oczywiście oglądam i regularnie otwieram oczy ze zdumienia. Na tym zwykle się kończy, bo co bym mógł sensownego napisać? Kolega chyba troszkę odfrunął i niechcacy przeniósł klejenie modeli w skali 1: 400 na niespotykany dotąd poziom xD

Karas o proszę, o wilku mowa :P
Detale dziobu w tej kolorystyce lepi się fajnie, jednak odnoszę wrażenie, że po przyklejeniu na pokład zaczynają lekko "ginąć". Z odległości około metra zaczyna się to zlewać w kilka kolorowych pasów, miejscami powichrowanych. Żeby dostrzec jakieś szczegóły trzeba podjechać okiem bliżej :P

Dziś będzie trochę modelarstwa śledczego. Jednym z najbardziej zagadkowych elementów na tym okręcie jest hangar lotniczy na dziobie (precyzyjniej, jego pokrywy). W jaki sposób to dokładnie działało, do tej pory nie wiem...

Przejdźmy do zdjęć. Żeby nie tworzyć postu- tasiemca, podzielę go sobie na dwie części ;)

Hangary, część pierwsza. Trento i Trieste.

Może zaczniemy chronologicznie. Tak to wyglądało zaraz po zwodowaniu. Pokrywa hangaru była w kształcie odwróconej i rozciągniętej litery "T" . Sam hangar mieścił w sobie nawet do 3? samolotów Piaggio P.6.

Rzut z góry, troszkę niewyraźny, bo mocno powiększony. Znajduje się on tuż przed pierwszą wieżą artylerii głównej.
Trento:



Trento, ten sam hangar, widok z innej perspektywy.



Prawdopodobnie, "wieko" składało się z kilku płyt, ściąganych pojedynczo i odkładanych obok.

Tu jeszcze jakiś rysunek, znaleziony niedawno w jednej z książek.



Potem, samoloty wymieniono na inne. Ich skrzydła składały się w inny sposób, co wymusiło zmianę konstrukcji "zadaszenia" tych hangarów.
Z jakiegoś powodu pokrywy umieszczono asymetrycznie, nie w osi symetrii okrętu, a tory dla wózków wygięto. Jest to charakterystyczne dla typu Trento. Na typie Zara tory zostały proste i pokrywy były ustawione symetrycznie ;)

Tak to wygląda w Profilach Morskich.



Swego czasu Wojtek, pracując przy Poli zauważył, że narysowany na planach hangar jest za mały xD i samolocik by do niego nie wszedł/ nie przeszedł przez włazy. Polecił mi sprawdzić, czy u mnie jest podobne- odpowiedź była twierdząca :P Wygląda to jak na obrazku wyżej. Autor planów prawdopodobnie dorysowywał ten hangar na podstawie zdjęć.
Wniosek pierwszy, hangar trzeba było zarówno wydłużyć, jak i poszerzyć ;)

Tu już fotki hangaru, który nas najbardziej interesuje.

Trieste:







Treiste. Warto zwrócić uwagę na rozłożone szyny od przedniej części hangaru.



Prawdopodobnie Trento. Zdjęcie jest malutkie, ale moim zdaniem ciekawe. Widać, z czym się musiały zmagać te samolociki w czasie wzburzonego morza ;)



Trento. Zdjęcie wykonane przed pomalowaniem dziobu w pasy.



Trento. Bardzo cenna fotka, sporo pomogła w malowaniu i rozmieszczaniu tych biało- czerwonych pasów. Dobrze widać, że nawet szyny od katapulty zostały pomalowane, by utrudnić życie projektantowi ;)



Druga, bardzo przydatna fotka. Niestety samolocik zasłonił część detali.



Kolejne fajne zdjęcie.



Trento. Strzałkami zaznaczyłem prawdopodobnie jakieś rolki? kółeczka? które jeździły po szynach. Część drobnicy na wrzuconym na początku postu zdjęciu z grosikiem to właśnie te rolki ;)



Ciekaw jestem, czy ktoś dotrwał do końca tego wynurzenia xD Mam nadzieję, że choć fotki komuś kiedyś się przydadzą ;)
Druga część będzie dotyczyć typu Zara, na których hangar był bardzo podobny. Spróbuję również opisać, jak to prawdopodobnie działało xD

Pozdrawiam

--

 
31-01-23 12:38  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
52olej 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Model 3D kompletny. W budowlance czasem mamy modele 3D całego obiektu i wystarczy kliknąć na dany element i myk - mamy numer części. Do tego modelem obracamy dowolnie, zbliżamy, oddalamy, warstwy ukrywamy. Marzy mi się udostępniony dla wszystkich taki model modelu : D To by była idealna instrukcja. Jakże łatwo robiłoby się np. olinowanie dzięki temu. Jest na to szansa?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 28 z 46Strony:  <=  <-  26  27  28  29  30  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024