FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 30 z 46Strony:  <=  <-  28  29  30  31  32  ->  => 
20-02-23 10:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
Karas z kolców zrezygnowałem z prostego powodu- ciężko byłoby pewnie na nie nawlec łańcuszek.
Poza tym, każdy modelarz miałby pewnie inny jego rodzaj, więc ciężko byłoby się wstrzelić z ich rozmiarem.
Uznałem, że jak się po prostu owinie łańcuszek wokół kabestanu, to jakoś to przejdzie :)

żółtodziób dzięki wielkie za nakierowanie jak to powinno wyglądać. Do tej pory temat wciągania łańcucha był dla mnie zagadką, domyślałem się tylko, że jakiś element kabestanu musiał o te ogniwka zahaczać :P

O ładną fotkę kabestanu z Trento jest ciężko, ale na tej chyba widać najwięcej :P



Pytanie tylko, jak te koła orzechowe odtworzyć w 1:200 xD Pewien pomysł mam, w wolnej chwili do tego siądę i zobaczę co z tego wyjdzie.
Żeby jednak to miało ręce i nogi, wypadałoby jeszcze wymodelować fragment łańcucha, czego pierwotnie robić nie planowałem :P

orkan kojarzę mniej więcej zawartość tej książki.
Umieszczono w niej między innymi kilka fajnych rysunków Trento, wyglądem przypominające stoczniówki, aczkolwiek czy nimi były, nie mam pewności. Parę rzeczy mi się w nich nie widzą :P





W tekst się jeszcze nie wczytywałem, może w wolnej chwili zerknę :P

Parę fotek z postępów.
Przybyły tory od katapulty, część drobiazgów znalazła się już na pokładzie.







Powstał również bom od wodnosamolotu. Sprawdziłem, czy da się odtworzyć w kartonie jego charakterystyczny, rozszerzony kształt w centralnej części. Chyba nie wyszło najgorzej i wygląda wierniej, niż wersja "schodkowa" ;)





W międzyczasie odkryłem, że umiejscowienie bomu w obecnym miejscu przeszkadzałoby w otworzeniu tylnej, większej części hangaru.
Na rysunkach z w.w. książki umiejscowiony jest on gdzie indziej, bardzo blisko pierwszej wieży. Znalazłem również fotkę, co prawda z wcześniejszego okresu, ale potwierdzającą jego umiejscowienie.



Później rzuciło mi się w oczy , że te dwa świetliki przed pierwszą barbetą są ustawione za blisko niej. Prawdopodobnie autor planów przesunął je w stronę rufy, by nie kolidowały z nowym hangarem.
Żeby u mnie na modelu je poprawić, trzeba było również przesunąć cały hangar do przodu xD Zauważyłem również inne nieścisłości w układzie elementów.
Stwierdziłem,że głupio byłoby to tak zostawić i wprowadziłem pewne zmiany. Na górze nowsza wersja.



Oczywiście, wymagały one ponownego naniesienia biało czerwonych pasów, bo przestały się zgadzać z nowym układem części...
Jednak nie ma tego złego, moim zdaniem "siadły" korzystniej. Z naniesionych poprawek jestem zadowolony ;)

Tym sposobem powstał pokład dziobowy, wersja 3.0 :P
Stwierdziłem, że nie będę rwał wszystkiego, co znajduje się na pokładzie i zlepię go testowo osobno, poza modelem.

Bom postawiony na sucho, znajdzie się na głównej surówce ;)







Pozdrawiam

--

Post zmieniony (20-02-23 10:49)

 
27-02-23 12:39  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dobry,
następnym elementem za jaki się zabrałem był wodnosamolot IMAM Ro.43.
Gotowy projekt 3D dostałem od Wojtka, więc miałem ułatwioną robotę (dziękuję!).
Pozostało mi podmienić statecznik pionowy ( na Poli był inny), nanieść oznaczenia, rozłożyć i pokolorować :)

Parę poglądowych obrazków.









Od cevy dostałem również książkę poświęconą tym samolotom. Okazała się bardzo przydatna, udało się również wyczytać kilka ciekawostek.



Od początku 1942 roku samoloty te malowano na kolor ciemnoszary.
Jedyne zdjęcie z interesującego mnie okresu, na których widać oznaczenia samolotu wygląda tak:



Jeśli wierzyć opisowi z książki, ten konkretny egzemplarz pochodził akurat z Bolzano xD

Pojawia się również informacja z numerem samolotu, jaki znajdował się na Trento w momencie zatonięcia; niestety, nie znalazłem do niego szczegółów dotyczących malowania ani zdjęć.



Samolot ten miał możliwość składania skrzydeł, by zajmował mniej miejsca i by móc go umieścić np. w hangarze. Sposób ich składania zauroczył mnie na tyle, że postanowiłem to odwzorować w kartonie. Będzie można go postawić na takim charakterystycznym wózku widocznym na niektórych zdjęciach. A jak ktoś nie będzie chciał, to zawsze może posłużyć jako dawca części zapasowych ;)

Oczywiście, będzie można go również zamieścić w innych okrętach Regia Marina, więc robota zdecydowanie nie pójdzie na marne ;)

Znalazłem tylko dwie fotki ze złożonymi skrzydłami:



[

Oraz, moim zdaniem, piękny filmik. Widać sporo ciekawych szczegółów :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZBXlcKP_QLM

By móc je złożyć, trzeba było wychylić klapę dolnego skrzydła w dół, a górnego w górę xD Podczas składania dodawano również charakterystyczny stelaż? czy jak to nazwać, w kształcie litery "Z".

Tak to wyszło w modelu 3D. Jak na tą skalę chyba ujdzie ^^



Pokolorowane i druknięte. Żeby fragment kartki nie poszedł na marne (Eko-pro, rozumiecie xD), machnąłem sobie na szybko 3 rysunki.







Potniemy w następnym odcinku relacji.

Pozdrawiam

--

 
27-02-23 20:22  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Widzieliśmy w Warszawie.
Kawał dobrej roboty.
Powodzenia aż do końca!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
02-03-23 22:06  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nareszcie jakieś porządne zdjęcia, a nie fotki wykonane przez stare majty:-)
Praca genialna, a wgryzanie się w temat zasługuje na podziw:-)
Bylebyś skończył Trento do emerytury, aby obdarować dopingujących Cię kolegów egzemplarzami z autografem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-03-23 10:10  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

I ja w Warszawie widziałem, piękne to. Detale i szczegółowość opracowania robią ogromne wrażenie!

Teraz koncert życzeń, będzie wydany ten samolot w 1:33? Zrobiłbym jakąś dioramę z wodą. I z figurkami oczywiście!

P.S. najlepiej w jakimś polskim, okolicznościowym malowaniu oczywiście! :D

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
05-03-23 19:58  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
dzięki za miłe słowa.

Winek miło było poznać i zamienić parę słów :)

StuGu temat Trento chciałbym obowiązkowo zamknąć w tym roku, a co z tego wyjdzie i co będzie potem, zobaczymy... :P
Dziękuję za doping i wsparcie Gekonów :)

stachooo niestety, modelik ten przeszedłby co najwyżej jako mocno uproszczone 1:50 dla początkujących modelarzy ;)
Na zrobienie go w 1:33 nie dysponuję odpowiednimi materiałami.
Jeśli nie zależy Ci na wierności historycznej, to mógłbym go nawet przemalować na kolor "rzułty" z szachownicami :D

Tniemy.
Wnętrze, oczywiście uproszczone.





Początki kadłuba. Z jednej strony wyciąłem okienka, z drugiej zostawiłem nadruk ;)









Pozdrawiam

--

 
06-03-23 22:52  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
52olej 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No nie przesadzajmy z tym terminem do końca roku. Uważam, że w ostateczności możemy zaakceptować, że na Przeciszów wszystko będzie gotowe a my za zachomikowane od dawna oszczędności na hasło "Konradus" dostaniemy 20% rabatu od wydawcy i gratis autograf od projektanta. Uczciwa propozycja wydaje mi się.

 
07-03-23 13:09  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Cordel

Cała przyjemność po mojej stronie.
Właśnie takie bezpośrednie spotkania więcej wnoszą do naszej pracy niż dyskusje na forach.
Dalej kibicuje chociaż mniej aktywnie od wielu znawców tematu.

Trzymam kciuki za nieodległy koniec.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
07-03-23 15:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Równierz dzięki Cordel za spotkanie.
powodzeniai wytrwałości życzę, aby plan się ziścił: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
07-03-23 15:46  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

A pliki do zassania to gdzie ? Jakby co to bym se wystrugał taki samolocik . ;-)) Może w końcu powstanie na konkursach grupa - samloty skala 1/200

Pozdrawiam


Jańcio



,,Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę."
,, Pierdu , pierdu a walizki skaczą po peronie !!! "

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 30 z 46Strony:  <=  <-  28  29  30  31  32  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024