FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 46Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-02-21 23:23  [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam wszystkich w nowej relacji :)
Miałam ją rozpocząć troszkę później, ale kilka dni temu uświadomiono mnie, że właśnie 8-ego lutego mija 96-ta rocznica rozpoczęcia budowy oryginału :P O podwodniaku nie zapomniałem, planuję relację skończyć w marcu :)

Wracając do Włocha- będzie to typowy model testowy, więc nie należy się spodziewać żadnych fajerwerków w wykonaniu.
W tym przypadku moim głównym celem będzie zrobienie ładnej wycinanki w formie płaskiej xD
Dość długo się zastanawiałem, czy ciężki krążownik to dobry pomysł na początek. Teraz już wiem, że było to "lekkie" przegięcie z mojej strony i trochę żałuję, że nie wziąłem czegoś prostszego...
Łącznie nad tym tematem siedzę już ponad rok. Samą surówkę zacząłem kleić w listopadzie, obecnie oklejam kadłub, który ma stosunkowo prosty kształt.
Największe obawy mam jednak przed czym innym- charakterystyczną nadbudówką dziobową. Biorę więc pod uwagę pewne ryzyko falstartu :P

Jedna fotka oryginału, żeby było wiadomo, z czym mamy do czynienia :) Zdjęcie byłoby śliczne, gdyby nie to dziwne wyblaknięcie u góry :/



Interesuje mnie stan na 1942 rok, po ostatnich modernizacjach i nałożeniu kamuflażu.
Niestety, akurat na ten okres nie ma zbyt wielu zdjęć, a już zwłaszcza takich, na których widać dużo szczegółów. Temat jest niestety mocno tajemniczy.
Model powstaje na bazie Profili Morskich. W planach są pewne rozbieżności w stosunku do oryginału, które staramy się korygować na podstawie zdjęć.
Podczas budowy korzystam z tych pozycji:



Czasem podglądam również co wymyślili inni projektanci na potrzeby gier:
https://sketchfab.com/3d-models/trento-e430f9ca1e4742d39ec025c31907dd70
https://warthunder.com/pl/news/4217-blog-deweloperski-trento-graj%C4%85c-zgodnie-z-zasadami-pl

Mimo sporej ilości materiałów, pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących między innymi "architektury" okrętu. Sporo z nich udało mi się już rozwiązać z pomocą forumowego cevy. Wojtek wspiera mnie zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej, za co bardzo dziękuję :) Również pewne elementy wyposażenia powtarzalne na jednostkach włoskich, które znajdą się na tym modelu, będą Jego autorstwa.

Wątek więc nie bez powodu ma w tytule wyraz "zagadkowy". Wciąż jestem na etapie, w którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. Z częścią z nich postanowiłem się z Wami podzielić. Czy pytania będą łatwe?
Trochę się zastanawiam, czy taka zabawa ma sens xD Podejrzewam, że spora część z nich pozostanie bez odpowiedzi. Jednak, jak by się udało rozwikłać choć co którąś zagadkę, to model pewnie coś by na tym zyskał. Patrząc również pod kątem ewentualnych przyszłych sklejających wątek mógłby okazać się pomocny lub przynajmniej ciekawy.
Czekam więc na wynurzenie uśpionych do tej pory kryptofanów włoszczyzny, o ile na forum tacy są... ;)

Dziś zapodam tylko zdjęcie złożonego szkieletu i drukniętych pokładów :)





Moja drukarka trochę dziwnie interpretuje kolory, To co docelowo ma być szare, wyszło niebieskie...
O kolorystyce modelu napiszę więcej innym razem :)

Na deser zagadka nr 1. Taka błahostka, na rozgrzewkę :D Dotyczy wyrzutni torpedowych.
Na paradoksalnie proste pytanie o ich ilość można znaleźć kilka odpowiedzi xD



Za wiki:



Bardziej skłaniam się ku opcji drugiej ^^ Tyle też można doliczyć się otworów na większości zdjęć.
Wyrzutnie są względem siebie przesunięte, ich otwory wylotowe nie pokrywają się, odbijając lustrzanie na drugą burtę. Za to prawie dokładnie w tych miejscach pojawiają się te kwadratowe drzwiczki. Dysponuję takim oto przekrojem kadłuba:



Jest to przekrój kadłuba od przodu i od góry.

Jeżeli wyrzutnie były ładowane od tyłu, to pewnie te kwadratowe, zamykane otwory służyły do ich załadunku.
O ile w przypadku wyrzutni bliżej rufy na większości zdjęć ładnie je widać, tak przy przednich nie mogę się ich doszukać :/ Czy to możliwe, że ich nie było? Jak w takim razie ładowano do przednich wyrzutni torpedy?

Tak to wygląda na prawej burcie: "WT"- wyrzutnia torpedowa, "D" to drzwiczki do załadunku, a "?"- coś co powinno tam być, a czego nie widać :P W większości przypadków wspomniane drzwiczki.







Lewa burta:





Na szczęście, w przypadku tej zagadki, czego bym nie zrobił, będzie to miało bardzo mały wpływ na wygląd modelu. Nie będę jednak ukrywał, że mnie to trochę zaciekawiło :D

Pozdrawiam

--

 
09-02-21 06:10  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Nie nadążam za Tobą.. ale śledzić wątek będę

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
09-02-21 07:34  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
JAPS 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cordel.

Niedługo będzie model Trento w GPM'mie w 1:200

--
Modelarz okrętowiec

 
09-02-21 07:47  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No prosze, tak od razu na głęboką wodę: ], nie dość że niszowy włoch to jeszcze własny projekt. Pozostaje mi jedynie życzyć powodzenia. : ]
Takie pytanko niezobowiązujące, skoro z takim pietyzmem podchodzisz do deskowania, to czy można się spodziewać podziału blach również?

Post zmieniony (09-02-21 08:16)

 
09-02-21 08:17  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Uff, zdążyłem, są jeszcze wolne miejsca na widowni. :-)
Pomimo, że proces powstawania modelu 3D śledzę prawie na żywo, nie może mnie tutaj zabraknąć. Włoski okręt i to jeszcze ciężki krążownik, to jest to na co warto popatrzeć, bo nieczęsto pojawia się na warsztacie modelarskim. Piękne okręty, sylwetki, kamuflaże, włoska technika ma "to coś", co nie pozwala być obojętnym.
Pierwszy projekt, pierwszy kontakt z Rhino, Cordel nie dość, że rzucił się na głęboką wodę, to od razu przepłynął kilka długości basenu olimpijskiego i płynie dalej.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
09-02-21 11:25  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Miejsc na widowni coraz mniej. ;)
Będę tu zaglądał bom też zwolennik włoszczyzny. :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-02-21 14:33  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
mondo   

Hmm,taa coś w tym jest,kiedyś w pewnej Miniaturze Morskiej z la 60-tych spotkałem się z określeniem ' piękna niemal jachtowa sylwetka wielkiego pancernika' dotycząca Romy...

 
09-02-21 18:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Cordel, nie moja epoka, ale podziwiam, bo widzę, że profesjonalnie podchodzisz do tematu ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
09-02-21 18:28  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Podziwiam, kibicuję i rozumiem Twoje rozterki. Skądś je znam ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
10-02-21 10:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam wszystkich gości, dziękuję za miłe słowa i pozytywne nastawienie do tematu :)
JAPS wiesz może na ten temat coś więcej? Kto jest autorem i na jaki okres służby zaprojektował ten okręt? Zaciekawiłeś mnie :)
Karas zastanawiałem się nad tym, ale w tym przypadku raczej skończy się na tradycyjnej "bagiecie" ^^
Powodów jest kilka:
- jak na pierwszy projekt własny chyba i tak za wysoko postawiłem sobie poprzeczkę. Chciałbym, żeby w ogóle udało mi się go doprowadzić do szczęśliwego końca.
- nie posiadam na temat poszycia blach żadnych konkretnych "kwitów", a science- fiction średnio lubię robić. Improwizuję głównie wtedy, jak jestem do tego zmuszony :P
- oryginał na większości zdjęć wygląda dość gładko. Podział blach ujawnia się dopiero w specyficznym oświetleniu. Widać wtedy głównie podział pionowy, chyba zachodzące na siebie blachy. Tak jak na tym zdjęciu:



Zastanawiam się również, czy to nie jest widoczne tylko na śródokręciu. Tutaj zdjęcia bliźniaka, lepiej to widać:





Za to rufa i dziób zwykle na zdjęciach są gładkie jak "kukle" niemowlaka xD





Nie do końca wiem czemu, ale bardzo podoba mi się powyższe zdjęcie :)

Zastanawiałem się również, czy nie zrobić doklejanego pasa pancerza? widocznego na wielu rysunkach. Mógłby on maskować łączenie dna z burtami na 2/3 długości kadłuba. Niestety, mimo że szukałem go specjalnie długo, by go znaleźć, ostatecznie poległem xD Został on najprawdopodobniej "wkomponowany" w kadłub na gładko :/ Pewnie coś w stylu jak na tym schemacie opancerzenia:



Z tego powodu, pewnie też go nie będzie ^^

- gdzieś od kilku lat powstaje drugi model Trento, właśnie z takim rozwiązaniem :) Podobno projekt Tomasza Urmanina.
Gdzieś w połowie galerii znajduje się zaczęta surówka.

https://photos.google.com/share/AF1QipPGSmX-cwOKTgBQAicG_FXbI04VIml9qtOctf7Lm8gJXANnrIdVKn9aDGmk5diBvw?key=UTY1RE1YejN1YUc0REVZdHVtQTVuX0JvejdKMXln

Mi również takie rozwiązanie się podoba, już teraz ten model testowy wygląda ciekawie. Zapowiada się bardzo ładny projekt, z tego co widzę, przedstawiający okręt na mocno wczesny okres służby.
W takim wypadku, głupio byłoby mi zastosować bardzo podobne rozwiązanie w okręcie o tej samej nazwie...
Jeśli jednak kiedyś miałbym zaprojektować jeszcze jakiś okręt, to mówię stanowcze... raczej tak :P

Chyba, że uwzględnić tylko te pionowe odstające paseczki do doklejenia... W najbliższym czasie raczej się tym nie zajmę, ale pomyślę :P

Żeby było mniej jałowo, pokolorowane dno :)



Pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 46Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024