FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-07-21 19:24  [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam wszystkich, po zregenerowaniu sił po budowie 105-tki, nadszedł czas na budowę kolejnego modelu. Rozmyślałem nad tym czy kontynuować relację z budowy EU07 czy założyć nowy wątek z budowy, jednak po otrzymaniu wczoraj informacji z wydawnictwa Answer odnośnie tego, że mają w planach zrobić drugie wydanie Siódemki, tak jak miało to miejsce w przypadku EN57 w ubiegłym roku, postanowiłem odpuścić, no i wybór padł na Stodwójkę. Miałem w planach ten model od dawna, do rozpoczęcia budowy napędzał mnie również ogromny sentyment do tej serii. Dużo się najeździłem nimi za dzieciaka na liniach 7, 11 i 17 z zaciekawieniem obserwując pracę motorniczego :) Te wagony miały swój klimat.. miały, bo na Górnym Śląsku zostały wycofane w 2008r, zaś sam wagon o numerze #155, który przedstawia model został zezłomowany w 2006r.

Parę słów o wycinance, autorem tak jak w przypadku 105N jest pan Piotr Koper, składa się ona z jednej strony z kolorowymi zdjęciami sklejonego modelu, jednej strony historii, krótkiego opisu budowy i kilku czarnobiałych zdjęć wagonów w skali 1:1, 7 stron z rysunkami montażowymi i 18 arkuszy z częściami. Dodatkowo do wycinanki została dorzucona luzem jedna strona erraty z poprawioną numeracją na rysunkach montażowych pantografu.
Model mam zamiar malować, więc dodatkowo zaopatrzyłem się w dedykowany zestaw kalkomanii, który jest dostępny na stronie GPM. Przy budowie korzystam również z zestawu laserów. Oprócz tego chciałbym jeszcze dorobić oświetlenie i kilka przeróbek wewnątrz wagonu, jak np. zmiana pulpitu.
Myślę, że wystarczająco nanudziłem, poniżej kilka zdjęć z obecnego stanu prac.

Na początek tradycyjnie okładka:Budowę zacząłem od wózków napędnych, jak na razie skleiłem podłużnice i przekładnie. Od siebie dodałem trochę śrub na obudowie przekładni.Model póki co klei się bardzo dobrze, wszystko do siebie pasuje, nie ma braków w częściach, rysunki czytelne. To tyle na dziś, pozdrawiam.

Post zmieniony (21-07-21 17:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-07-21 21:59  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
klaymen Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Powodzenia, będę obserwował :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-21 12:33  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

O. A coś więcej wiesz o tej EU07? Ma być nowy projekt, czy przemalowanka?

--
Pozdrawiam, Arturo :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-21 19:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@klaymen dzięki. Masz może gdzieś zdjęcia prawdziwej 102-ki o tym numerze #155? Głównie chodziłoby mi o wnętrze, szczególnie pulpit.

@Arturo wiem tyle co napisałem w pierwszym poście, aczkolwiek podejrzewam, że będzie to całkowicie nowy projekt, tak jak EN57.Robić samą przemalowankę na bazie skopanego opracowania mija się trochę z celem ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-07-21 00:22  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
klaymen Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Przeszukałem komputer i nic nie znalazłem, możliwe że zaginęło po awarii dysku w międzyczasie. Pamiętam że miałem też oryginalną papierową dokumentację z zajezdni, ale musiałem ją oddać.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-01-22 18:01  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po dłuższej przerwie, ostatnio wpadło wreszcie trochę czasu i przede wszystkim chęci do modelowania, więc wykorzystałem to na zrobienie kolejnych elementów wózków napędowych.
Powstały między innymi:

Belki bujakowePoprzeczniceSilniki trakcyjneKoła, tutaj ukłon dla wydawnictwa Modelik, że w swoim zestawie laserów ujęli część 66, gdzie w przeciwieństwie do tramwaju 105N trzeba było sobie samemu dziergać te wszystkie otwory. Dodatkowo wyciąłem krążki z tektury 1mm, na które nakleiłem części o numerze 65. Część tą podkleiłem dwoma lub trzema ( nie pamiętam już dokładnie) takimi krążkami. Dość znacznie ułatwia to oklejenie takiego koła częścią nr 64. Całość nasączona cyjanoakrylem, a po wyszlifowaniu część nr 66 przykleiłem za pomocą BCG. Od siebie na koniec dodałem śruby.Hamulce szynowe, tak jak w przypadku kół, tutaj również ukłon za wycięcie części 69* laserem. Tutaj też dodałem trochę śrub.Luzowniki hamulca- mój " ulubiony" element do sklejania, zarówno w 105N jak i tu. Na szczęście w wózku tocznym nie ma tego :)Piasecznice, trochę je podrasowałem poprzez dodanie imitacji klap.A tutaj wszystko co wcześniej, ale już po pomalowaniu podkładem. Z tego co widać, częściowo złożyłem ramę wózka. Całość złożę do kupy jak to wszystko pomaluję i polakieruję.Pozostało jeszcze zrobić wały napędowe i czopy skrętu. Tyle na dziś, pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-02-22 16:50  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, wózki napędowe ukończone.A tu kilka zdjęć z obecnego stanu prac nad wózkiem tocznym:Co do uwag, to na rysunku montażowym wózka tocznego ( numer 3 w kółeczku), to część o numerze 101A na nim powinna być oznaczona jako 102A. Oprócz tego dorobiłem sobie 2 sztuki części o numerze 98. Wg rysunku montażowego powinno ich być 11, a na arkuszu z częściami jest 9. Ale to taka drobnostka.
To by było tyle na dziś, pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-03-22 10:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Viking_BB Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Taki wielki skleisz? ;) So far, so good!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-03-22 16:50  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, pozostałe elementy wózka tocznego gotowe:A tu po pomalowaniu podkładem:@Viking_BB na razie taki wielki, ale może w jakiejś tam przyszłości powstanie też mniejszy, tylko bardziej kanciasty ;)Tyle na dziś, pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-22 19:00  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, budowa wózka tocznego dobiegła końcaZacząłem prace nad płytami podłogowymi. W miejscach gdzie mają się znajdować elementy ramy, nakleiłem paski tektury 1mm, co ułatwi ich przyklejenie.Zanim wspomniane paski okleję częściami ramy, naklejone na nie zostaną przewody potrzebne do oświetlenia.
Tyle na dziś, pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-06-22 21:02  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po kolejnej dłuższej przerwie. Płyty podłogowe ukończone, oklejone od spodu przewodami, o których pisałem w poprzednim poście.Następnie doszły elementy ramy i całość została pomalowana ( tu zdjęcie zrobione już jakiś czas po pomalowaniu z doklejonymi ścianami)Następnie przyszedł czas na zrobienie ścian, od siebie dorobiłem imitację drewnianych listew i zmieniłem kolor ścian wewnętrznych na takie, jakie było stosowane na większości wagonów tego typu w ostatnich latach eksploatacji w Tramwajach Śląskich. Wagon o numerze #155 właśnie takie posiadał, te które jest w wycinance pasowałoby do okresu gdy #155 jeździł pod szyldem PKT Katowice.
Tak to wygląda mniej więcej w rzeczywistości na wagonie o dawnym numerze #137R ( obecnie #183). Zdjęcie z 2016r, lepszego nie miałem w swoich zbiorach.A tu inne przykłady z internetu:
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=46045
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=5839
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=61740

Tutaj ściany przed malowaniem:I po malowaniu:Po pracach związanymi ze ścianami przyszedł czas na siedzenia. One również uzyskały zmianę barw, od siebie dodałem śruby na tylnej części oparcia. Farba jakiej użyłem, to Vallejo Model Color 70.946, z tym, że odrobinę ją rozjaśniłem. Przy robieniu drucianych stelaży siedzeń bardzo pomocny okazał się szablon, który trzeba sobie złożyć z części S1, S1A, S2, S2A, S3. Po złożeniu obowiązkowo nasączyć go cyjanoakrylem i przeszlifować. Trochę tego drutu na 32 siedzenia poszło, a to dopiero początek całej drutologii w tym modelu :)Jeszcze co do samych siedzeń, to siedziska i oparcia wykonałem w nieco inny, trochę bardziej czasochłonny sposób niż przewiduje to wycinanka, ale uważam, że ułatwia on ich złożenie." Skrzydełka", które oznaczyłem strzałką z numerem 1 odciąłem i podkleiłem tekturą 1mm, z kolei szarą, środkową część z numerem 2 nakleiłem również na tekturę 1mm i zwęziłem szerokość o 2mm. Następnie do tej szarej części dokleiłem po bokach skrzydełka i całość okleiłem dookoła paskiem papieru z bloku milimetrowego. Następnie smarowania CA, szlifowanie, malowanie itp. W ten sam sposób zrobiłem oparcia.

W końcu przyszedł czas na złożenie tego wszystkiego do kupy, do środka doszły jeszcze grzejniki i na chwilę obecną wygląda to tak:Na dziś tyle, pozdrawiam.

Post zmieniony (24-06-22 21:24)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek