FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
13-09-21 23:26  [R/G] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Wklejam jeszcze raz relację, bo zmieniłem konto na nowe.

Cześć,
relacja z modelu GPM latarnia-Niechorze. Klejony po latach przerwy (ostatnio kleiłem model jak byłem w podstawówce z 15-20 lat temu, gdzieś po drodze chciałem skleić Penelope z MM, ale musiałem przerwać bo brak czasu). A teraz dziecko polubiło latarnie morskie to i jest motywacja by skleić mu model. Model odstaje w dół poziomem trudności, ale przynajmniej relacja będzie unikatowa :) Postaram się opisywać szczegółowo - by sprowokować do krytycznych uwag (za które z góry dziękuję, bardzo chętnie przyjmę i wezmę do serca).

Klejenie będzie wg instrukcji, na razie bez waloryzacji. Po sklejeniu będzie polakierowany lakierem matowym, oraz przewidziane jest wzmocnienie kartonem kluczowych elementów bryły głównej budynku i latarni. Mam drugą sztukę - może na podstawie drugiej sztuki zrobi się coś lepszego (waloryzacja + oświetlenie), ale to zależy od tego jak wyjdzie pierwsza i czy uda mi się znaleźć odpowiednie materiały.

Kleje: Pritt w sztyfcie do dużych powierzchni, Uhu Alleskleber Kraft do mniejszych powierzchni. Ale UHU jest na wykończeniu, więc może przerzucę się na Pattex Universal (też kontaktowy, inny kolor, zapach, szybkość i sposób wiązania w zasadzie identyczny). Musi być dobrze sklejone by dzieci mogły pooglądać, ozdobić figurkami Lego itp, więc będzie dodatkowa tektura to tu to tam.

————————

W pierwszym kroku podkład i pudełko centralnego budynku. Zależy mi na dokładnym zamknięciu bryły, więc tak:

- skrzydełka łączące budynek z podstawą i dachem są nacięte nożykiem Olfa S (z przecięciem kartonu) i zagięte, a po zagięciu przejechane linijką by schować białe boki kartki.


- centralne pudełko budynku zamykane na styk z pomocniczym elementem kartonowym (przesuniętym względem końca elementu o grubość papieru). Tak by było mniej białego. Działa to nieco lepiej niż sugeruje schemat - różnica między sklejeniem takim, a "na skrzydełko jest znaczna". Udało się to zrobić to tak, że powierzchnia nadrukowana licuje z bokiemprostopadłego elementu. niezadrukowany bok pociągnięty na czarno przed sklejeniem czarnym flamastrem. Czyli robię tak jak w schemacie z lewej (i widoczne jest zbrązowione pastelą olejną). Klasyk jest po prawej i daje bardziej białą krawędź. W wariancie po prawej stronie nigdy nie udało mi się krawędzi satysfakcjonująco poczernić, bo zawsze był problem z poczernieniem wewnątrz zagłębienia.



Podstawa


Przesunięcie "pomocniczego kartonu" względem końca elementu.


Dodatkowe podklejenia tekturą - tak by doklejanie na styk skrzydeł budynku było prostsze + ogólna sztywność


i finalnie krawędź wygląda tak (u góry jest jakby szczelina, ale to wynika z tego, że u góry tak trzymanej części kąt między ścianami nie jest prosty, tylko ostry. Przy kacie prostym ta szczelina znika):



Post zmieniony (01-02-22 15:48)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 1366 13-09-21 23:26
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 130 13-09-21 23:27
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 81 13-09-21 23:27
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 145 13-09-21 23:27
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 147 13-09-21 23:28
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 187 13-09-21 23:29
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Sebastian W. 103 14-09-21 08:29
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 171 14-09-21 09:16
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Marchewkowy Potwor 73 01-02-22 09:09
 Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.  nowe
Rafael 606 01-02-22 09:41

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024