FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
13-09-21 23:26  [R/G] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Wklejam jeszcze raz relację, bo zmieniłem konto na nowe.

Cześć,
relacja z modelu GPM latarnia-Niechorze. Klejony po latach przerwy (ostatnio kleiłem model jak byłem w podstawówce z 15-20 lat temu, gdzieś po drodze chciałem skleić Penelope z MM, ale musiałem przerwać bo brak czasu). A teraz dziecko polubiło latarnie morskie to i jest motywacja by skleić mu model. Model odstaje w dół poziomem trudności, ale przynajmniej relacja będzie unikatowa :) Postaram się opisywać szczegółowo - by sprowokować do krytycznych uwag (za które z góry dziękuję, bardzo chętnie przyjmę i wezmę do serca).

Klejenie będzie wg instrukcji, na razie bez waloryzacji. Po sklejeniu będzie polakierowany lakierem matowym, oraz przewidziane jest wzmocnienie kartonem kluczowych elementów bryły głównej budynku i latarni. Mam drugą sztukę - może na podstawie drugiej sztuki zrobi się coś lepszego (waloryzacja + oświetlenie), ale to zależy od tego jak wyjdzie pierwsza i czy uda mi się znaleźć odpowiednie materiały.

Kleje: Pritt w sztyfcie do dużych powierzchni, Uhu Alleskleber Kraft do mniejszych powierzchni. Ale UHU jest na wykończeniu, więc może przerzucę się na Pattex Universal (też kontaktowy, inny kolor, zapach, szybkość i sposób wiązania w zasadzie identyczny). Musi być dobrze sklejone by dzieci mogły pooglądać, ozdobić figurkami Lego itp, więc będzie dodatkowa tektura to tu to tam.

————————

W pierwszym kroku podkład i pudełko centralnego budynku. Zależy mi na dokładnym zamknięciu bryły, więc tak:

- skrzydełka łączące budynek z podstawą i dachem są nacięte nożykiem Olfa S (z przecięciem kartonu) i zagięte, a po zagięciu przejechane linijką by schować białe boki kartki.


- centralne pudełko budynku zamykane na styk z pomocniczym elementem kartonowym (przesuniętym względem końca elementu o grubość papieru). Tak by było mniej białego. Działa to nieco lepiej niż sugeruje schemat - różnica między sklejeniem takim, a "na skrzydełko jest znaczna". Udało się to zrobić to tak, że powierzchnia nadrukowana licuje z bokiemprostopadłego elementu. niezadrukowany bok pociągnięty na czarno przed sklejeniem czarnym flamastrem. Czyli robię tak jak w schemacie z lewej (i widoczne jest zbrązowione pastelą olejną). Klasyk jest po prawej i daje bardziej białą krawędź. W wariancie po prawej stronie nigdy nie udało mi się krawędzi satysfakcjonująco poczernić, bo zawsze był problem z poczernieniem wewnątrz zagłębienia.



Podstawa


Przesunięcie "pomocniczego kartonu" względem końca elementu.


Dodatkowe podklejenia tekturą - tak by doklejanie na styk skrzydeł budynku było prostsze + ogólna sztywność


i finalnie krawędź wygląda tak (u góry jest jakby szczelina, ale to wynika z tego, że u góry tak trzymanej części kąt między ścianami nie jest prosty, tylko ostry. Przy kacie prostym ta szczelina znika):



Post zmieniony (01-02-22 15:48)

 
13-09-21 23:27  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Sklejona bryła głównego budynku. Wychodzą drobne niedoskonałości z modelem. Ogólnie trzymam się zasady podklejania kartonem tak by model miał szansę przeżyć niedelikane obchodzenie się z nim.

Zostawiłem skrzydełka na dole ścian (po wszystkim stwierdzam, że nie był to dobry pomysł), więc model został dociśnięty do podstawy dodatkowymi paskami tektury wklejonymi do środka, gdzieniegdzie klej montażowy.


Natomiast tutaj widać, że z opracowaniem jest coś nie tak:


Dociskanie celem lepszego doklejenia (boki wzmocnione tekturą - nie uginają się).


Teraz jest doklejony dach, pracuję nad podstawą do wieży latarni. W opracowaniu należy zielony element skleić w puszkę. Ja mam spód i górę podklejoną na tekturę. Chcę jeszcze dać wręgę do środka by zapewnić sztywność w pionie i by przenosiła ciężar latarni na główny budynek.

 
13-09-21 23:27  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Teraz kleję wieżę latarni o przekroju ośmiokąta. Poszycie wieży podklejone tekturą 2mm.
8 pasków z tektury 2mm jest przygotowane w formie trapezów, tak, że po złożeniu w ośmiokąt zamykają się od wewnątrz (no, mniej więcej, bo te trapezy wycinane były od linijki nożem na oko).
Wg projektu końce wieży zamykają się ośmiokątami wklejanymi do środka. U mnie zamknięcie jest w formie ośmiokąta z wklejonym małym ośmiokątem (duży ośmiokąt trzyma karton, a mały tekturę 2mm).
Do środka wkleję jeszcze jeden ośmiokąt na styk.

Obcięte wszystkie skrzydełka, zamykanie bryły będzie na styk (jakimś klejem kontaktowym), pozostałe kąty są zaginane (długopisem od wewnątrz rysuję linie na liniach zagięcia mocno przyciskając) - w ogóle zastanawiam się nad porzuceniem zaginania na rzecz rozcinania osobno każdej ściany a potem sklejaniem tego na styk, ale jeszcze się nie przełamałem.

Na razie sklejone klejem uniwersalnym od Wamodu.


 
13-09-21 23:27  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki za miłe słowa:) Na pewno poświęciłem trochę czasu na przeczytanie postów na forum. 20 lat temu internet miałem na modem 33.6k i chciałem powiedzieć, że internet jest super jeśli chodzi o naukę klejenia modeli :)


Teraz walczę z wieżą latarni, a konkretnie z jej górą. Sam przekrój wieży mi się zamknął i jestem z niego zadowolony. Na górze były problemy. Ta część która idzie na górę wieży (wieniec?) jest wykonana w modelu jako długi pasek który należy zamknąć w ośmiokąt. Górna część paska daje powierzchnie prostopadłe do podstawy, a dolna część łączy się na ukos z główną bryłą wieży, tak, że platforma na górze się powiększa w stosunku do przekroju wieży. Mam wrażenie, że projektant zakładał, że części wycina się po zewnętrznej części grubej linii, a ja wyciąłem po środku.

Koniec końców "pasek" rozciąłem na 8 osobnych elementów i sklejam osobno. Daje to znośny efekt. Dodam, ze posiadam 2 szt tej wycinanki [pierwszą chciał obejrzeć mój synek-niemowlak :), to musiałem kupić drugą ]. Pierwsza próba sklejenia tego paska jako jednej części, bez rozcinania na 8 "ścian" skoczyła się fatalnie.



Skleiłem też kopułę która idzie na sam szczyt latarni. Klejenie na klej BCG. Kopuła ma 8 listków. Najpierw skleiłem te 8 listków w 4 sklejone pary. W pierwszej wersji (z lewej strony) potem 4 pary skleiłem na raz w jedną półkulę, ale niestety upaprałem klejem finalny produkt. W drugiej wersji (z prawej strony) wyszło czyściej, ale mam wrażenie, że w pierwszej wersji tak półkula ma lepszą geometrię.
W pierwszej wersji posmarowałem całą część od wewnątrz klejem BCG, poczekałem aż trochę (ale nie całkowicie) podeschła i starałem się ją wyoblić od wewnątrz na gumce o kształcie elipsoidy. W przypadku 2 z 8 listków pojawiły się małe zagięcia (widoczne jedno z tych zagięć na lewej kopule z lewej strony).




Odkąd musiałem pożyczyć z drugiej wycinanki tamten pasek, to już teraz nie mam skrupułów z korzystania z faktu posiadania 2 szt.


Do sklejenia zostały kominy i schody. Może "kiedyś" skleję wersję aktualną, tzn z przezroczystą szybą, lampą w środku, antenami GSM na szczycie latarni i z dodatkowymi kominami (na żywo widać, że liczba kominów w modelu i budynku głównym latarni się nie zgadza - jest ich w rzeczywistości więcej).

 
13-09-21 23:28  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

(skok w przeszłość) Coś jest nie do końca dopasowane w tej wycinance....



Post zmieniony (13-09-21 23:31)

 
13-09-21 23:29  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

No i model skończony. Okiennice zrobione na drukarce, bo te które są dołączone są niezgodne z oryginałem (w wycinance są prostokątne), może to jest jakiś stan sprzed lat, ale nie znalazłem odpowiedniego zdjęcia. Druga sprawa, że okna w wycinance są jakby za małe. Nowe okiennice zrobiłem w rozmiarze starych.






Ogólnie bardzo fajna wycinanka, w miarę fajnie wszystko pasuje do siebie, a jak nie pasuje, to da się zasłonić :)

Tylko zgodność z oryginałem jest taka sobie: obecnie na budynku jest więcej kominów, drzwi wejściowe są zielone, a na szczycie latarni jest mnóstwo anten GSM. Barierka na platformie widokowej też jest inna, obecnie na jeden bok ośmiokątnej platformy są 3 segmenty po ok 8 szczebelków, a w wycinance mamy 1 moduł z szerokimi deskami.

W instrukcji trochę brakuje informacji gdzie dokładnie umieścić drzwi prowadzące na platformę widokową, z tej nadbudówki górnego pokładu o przekroju koła. Umieściłem ją na oko na podstawie zdjęć.

A na szczycie nie zrobiłem masztu, bo kwestie bezpieczeństwa wobec małych dzieci.

Jeszcze będzie lakierowany, ale najpierw otwieram "poligon doświadczalny". Pierwsza próba skończyła się wytrąceniem białego talku z lakieru.

Post zmieniony (14-09-21 00:24)

 
14-09-21 08:29  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Niechorze to pierwsza latarnia morska wydana przez GPM w roku 1996. Jak rozmawiałem z Panem Pomorskim współautorem modelu nikt nie dysponował wtedy żadnymi planami obiektu a sam model powstawał tylko na podstawie zdjęć i punktu odniesienia. Następnie ręcznie rysowano każdą cegłę i okienko.. W tamtym czasie okiennice i liczba kominów się zgadzała. Do roku 2000 sama kolorystyka prawdziwej latarni także była inna. To zdjęcia mojego modelu dla porównania wykonanego właśnie z egzemplarza z roku 96.

W roku 1997 wznowiono ten model jednak w wersji zwaloryzowanej czyli mocno pobrudzonej. Kolejne wydanie miało miejsce w roku 2001 i tu model został przerysowany komputerowo oraz dostosowano kolory do świeżo wyremontowanej latarni czyli żółta kolumna i zielone dachy. To wydanie jest wznawiane do dnia dzisiejszego. W ciągu tych 25 lat od pierwszego wydania oryginalna latarnia przechodziła remonty i modyfikacje dla tego jej wygląd nieco odbiega od wyglądu modelu. Mimo wszystko wykonanie pierwsza klasa:-) To taka ciekawostka:-)

--

 
14-09-21 09:16  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki za wyjaśnienie i miłe słowa!
Właśnie coś mi się wydawało, że "nie zgadza się" w sposób który nie wygląda na przypadkowy, bo jest jakby zbyt ostentacyjny.

 
01-02-22 09:09  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Jak się zakańcza relację? Mam po prostu dodać galerię i z "relacje w toku" zniknie relacja z laterni a pojawi się w "galerie", czy jak?

 
01-02-22 09:41  Odp: [R] GPM latarnia Niechorze.
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Sposobów jest wiele... Dodaj galerię w ostatnim poście, a pierwszy wpis przeedytuj i zmień znacznik w temacie na [R/G]. Niektórzy wstawiają galerię w osobnym wątku, który linkują w relacji z budowy. Ja skłaniam się ku pierwszej wersji, bo wtedy wszystko jest w jednym miejscu, ale oczywiście wybór należy do Ciebie.

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024