FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-09-21 08:52  Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Sporo na forum jest dyskusji odnośnie malowania i zabezpieczenia modeli i wiem że każdy ma "swoją" metodę. Bardzo prosiłbym o poradę osoby które nie impregnują modeli przed sklejeniem a dopiero gdy model jest gotowy nakładają warstwy lakieru bezbarwnego i następnie matowego. Jakie zestawy farb dobrze się sprawdzają (w sensie podanie nazw firm) w sytuacji nakładania lakieru błyszczącego i matowego tak by w efekcie finalnym lakiery te nie "gryzły się" bezproblemowo wysychały (widziałem posty że różnie z tym bywa i niektórych przypadkach są problemy ze schnięciem a bywa że i farba potrafi się łuszczyć).
Wiem że jest również grupa osób która jedynie werniksuje niezaimpregnowany model - czy w tym przypadku można osiągnąć właściwości podobne do modelu lakierowanego?

 
30-09-21 09:30  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Było o tym ze sto razy..., ale jak widać trzeba przypominać, bo ludzie kombinują i wydają w chust kasy na jakieś kombinacje typu Capon przed, Tamiya po itp.

Idziesz do marketu budowlanego na dział farb i kupujesz puszki lakieru w spray'u bezbarwnego Brico lub Duplo "coś tam". (w zależności od marketu).
Jeden błyszczący i jeden matowy.

Model lakierujesz po sklejeniu grubo błyszczącym i czekasz do całkowitego wyschnięcia 3-4 dni, nie przejmując się zupełnie, że świeci się jak psu...
Następnie tą samą operację powtarzasz matowym (trochę mniejszą ilością) i po 2 dniach schnięcie masz świetnie zabezpieczony model, z zamaskowanymi wyciekami kleju itp.

I nie trzeba caponować przed, po i w ogóle kombinować,.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
30-09-21 09:37  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Bardzo dziękuje że konkretną i rzeczową odpowiedź. Nie zajmuję się na co dzień akurat modelarstwem kartonowym - siedzę w trochę innych tematach modelarstwa a dostałem zadanie pomalować taki model stąd pytanie na forum. Po przeczytaniu kilku wątków trudno o własną ocenę bo każdy ma jakieś sprawdzone przez lata metody. Ludzie uczą się na błędach. W moim przypadku to jednorazowa akcja i chciałbym to zrobić w najlepszy możliwy sposób.

Post zmieniony (30-09-21 09:38)

 
30-09-21 09:49  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
henrykk   

...Model lakierujesz po sklejeniu grubo błyszczącym i czekasz do całkowitego wyschnięcia 3-4 dni, nie przejmując się zupełnie, że świeci się jak psu...

Jest tylko jeden problem przy tej metodzie; w zależności od rodzaju użytego lakieru karton może się „zapadać/ kurczyć” po lakierowaniu, powodując np. efekt krowich żeber, czyli (przanajmniej lekkiego) zapadania się poszycia. Ja lakieruję arkusze, zresztą tak jak ty, ale przed wycięciem z nich części i ich formowaniem.

--
Pozdrawiam
Henryk

 
30-09-21 09:58  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

No właśnie tu jest to ryzyko i stąd było pytanie o konkretne lakiery których można użyć na sklejonym a nie zaimpregnowanym modelu z firmowym nadrukiem, tak aby i nadruk pozostał bez uszczerbku jak i karton się nie pofalował. Lakier akrylowy na bazie wody jest wydaje mi się ryzykowny. Lakier na bazie rozpuszczalnika - boje się czy nie uszkodzi nadruku- co prawda jest to zestaw/model firmowy, nowy i świeżo sklejony ale ....
Jesli chodzi o malowanie - mogę malować sprayem jak i aerografem. więc jeśli ktoś poleci jakiś lakier czy może inną technikę zabezpieczenia modelu bardzo proszę o wskazówki.

 
30-09-21 10:12  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Grzegorz   

@syjek

Z ciekawości: jest jakaś różnica, jeśli dasz najpierw kilka warstw błyszczącym a na koniec matowym vs od razu kilka warstw matowym?

 
30-09-21 10:18  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

henrykk: Absolutnie zjawisko które opisujesz nie występuje i wystąpić nie ma prawa, bowiem lakiery o których piszę (w Castoramie nazywa się DUPLI Color) są lakierami nitro, a więc absolutnie bezpiecznymi dla kartonu.
Nic się nie łuszczy, a farba drukarska jest dobrze zabezpieczona.
Lakieruję nimi od 20 lat i nigdy mnie nie zawiodły.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie lakieruje modeli kartonowych lakierami wodnymi, które rzeczywiście mogą, a nawet muszą spowodować rozciąganie lub kurczenie papieru.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
30-09-21 11:39  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

@Grzegorz
Jest ryzyko, że wytrąci ci się talk z lakieru matowego gdy papier będzie chłonąć lakier matowy bez wcześniejszego potraktowania go połyskiem.

 
30-09-21 11:46  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Właśnie tak słyszałem, że bezpośrednie nałożenie lakieru matowego na niezaimpregnowany wcześniej model może skutkować białym nalotem - stąd moje pytanie do doświadczonych kolegów jaki lakier będzie bezpieczny w miarę możliwości do takiego malowania.

 
30-09-21 20:57  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Jak napisał Kondzik, wytrąci Ci się talk.
Poza tym lakier błyszczący jako pierwszy bardzo ładnie nasącza papier, impregnując go.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
30-09-21 21:10  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Syjek, nikt nie Caponuje przed sklejeniem zeby zabezpieczyć gotowy model - robimy to żeby uplastycznić karton i zabecznieczyć nadruk przy obróbce mechanicznej. I naprawde się to sprawdza - sprawdziłem przy jednym modelu, kiedy paru części przy instrukcji nie polakierowałem przed (z lenistwa). Po sklejeniu wyglądaj na bardziej wymęczone...A z lakierem po sklejeniu 100% racja. Spray i jechana.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
30-09-21 21:12  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Bart 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A czy po pewnym czasie za zachodzi żółknięcie białych elementów?
Czy lakiery z ochroną UV chronią przed żółknięciem i blaknięciem kolorów pod wpływem światła?

 
30-09-21 22:01  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Jakie lakiery konkretnie koledzy polecają? Firmy jeśli mogę prosić

Post zmieniony (30-09-21 22:25)

 
01-10-21 09:57  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Nic nie żółknie pomimo upływu 14 lat (tyle ma mój najstarszy model).
Boozman: napisałem już wcześniej: DUPLI Color z marketów budowlanych

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
01-10-21 18:44  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

A czy jest jakiś sposób, co by lakier z puchy nie pluł grubszymi kroplami?
Na moim Antku problem ten mógł spowodować parę nowych siwych włosów na mojej bani - a nie spowodował bo jestem łysy :)
Pzdr,

--

Post zmieniony (01-10-21 18:45)

 
01-10-21 21:18  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Grzegorz   

@kudłaty: polecane jest podgrzanie lakieru np. przez zanurzenie w ciepłej (30-40 stopni) wodzie na kilka minut.

 
05-10-21 11:07  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Kolego @syjek a jeszcze dopytam - czy stosując dupli color wszelki retusze poprawki itp mozna robić farbą akrylową i nie gryzie się z Dupli?

 
05-10-21 19:59  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ja używam tylko farb akrylowych.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
12-10-21 07:49  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Na yt jest film agtom, na temat lakierów i ich agresywności.
Niestety lakiery "bezpieczne" są relatywnie drogie, więc jeśli ktoś kupuje gówno za 20 zł 0,4 l, to powodzenia życzę....

--

 
12-10-21 09:02  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

nie wiem, nie znam się ale się napiszę...
swój pierwszy model, lakierowałem gdzieś w 1990 roku, jakimś nitro lakierem, marki "no name", efekt był jak na pierwszy raz - zadowalający ;-)
błyszczał jak wiadomo co i komu :D
teraz, przyszedł czas na lakierowanie matowe i dzięki wam wszystkim, mam już mniej więcej wiedzę od czego zacząć i jak testować, tylko budżet trzeba jakoś posklejać ;-)
czasem "gówno" za 20 pln i 400 ml, bywa lepszym rozwiązaniem niż "premium" za 60 pln i 110 ml ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
13-10-21 00:00  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Z dużym powodzeniem lakieruję "gównem" z marketu za 20-parę złotych od 15 lat i nie narzekam...

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
13-10-21 10:40  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

IMO nie ma co się za bardzo spinać, jest wiele dróg, a na końcu jedynym wyznacznikiem jest satysfakcja sklejacza. Więc nie ma znaczenia czy kaponowany czy nie, malowany takim śmakim czy owakim lakierem. Np ja Tylko caponuje wycinankę przed cięciem, nie wyobrażam sobie psiukania lakierem po skończonym modelu w obawie o zalanie się jakiegoś drobnego detalu, a którego to mam sporo w swoich pracach. Tak więc nie ma jednej i jedynie słusznej drogi, a sam osobiście polecam testować, wiąże się to czasem z ryzykiem, ale. Bez ryzyka nie ma zabawy: ]

 
15-10-21 11:57  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

@syjek pisałeś też że proponowany przez Ciebie sposób i lakier błysk a potem mat maskują również ślady po kleju - błyszczącą smugę po CA również w ten sposób się da zamaskować? W sensie nie będzie błyszczeć i się odznaczać kolorystycznie?

 
15-05-23 19:10  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

tu zapytam - model caponowany, przed klejeniem, czy można teraz model polakierować matem np.: akrylowym czy trzeba jeszcze raz prysnąć błyszczącym i dopiero matem?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
16-05-23 11:07  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dobra, kupiłem dwa - jeden błysk, drugi mat, na razie testuję psikanie na starej p24, odległości, gęstości itd. , potem obadam mat
aaaa tylko mat, kupiłem taki akrylowy nie wodny a na bazie rozpuszczalników żywicznych(?)


--

Post zmieniony (16-05-23 11:08)

 
16-05-23 11:27  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

akryl to wodny.

Nie znam się na lakierowaniu, ale instynkt mi podpowiada, że bezpieczniej będzie jednak najpierw gloss i potem dopiero mat.
Powodzenia: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
16-05-23 11:45  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

no taki
https://www.castorama.pl/spray-dupli-color-colors-bezbarwny-polysk-400-ml-id-1152848.html
tyle, że matowy i tam jest, że nie jest wodny zresztą, "jedzie" jakimś rozpuszczalnikiem i piszą, że jest bardzo łatwopalny
ale to nie ważne, grunt żeby polakierował

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
16-05-23 14:22  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Ten lakier Dupli nie jest matowy, a co najwyżej satynowy. Kilka lat temu "utracił" swój wręcz głęboki mat i z tego co wiem, do tej pory jej nie odzyskał...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
16-05-23 14:47  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

pytanie przy okazji:
czy satyna i półmat to to samo?
to na poczet przyszłych zakupów, dla kolegi pytam ;)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
16-05-23 14:59  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ok, ale może ktoś mi jednak odpowie na zadane pytanie, czy po caponowanym modelu, można już lakierować matowym czy jednak, jeszcze raz przelecieć błyskiem?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
16-05-23 15:27  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Krawędzie kartonu które były retuszowane np. temperami będą szybciej wpijały lakier niż obszary zakaponowane co może skutkować w powstaniu białego nalotu. Jeżeli retuszowałeś model akrylami to można zaryzykować mat odrazu bo one lepiej uszczelniają krawędzie kartonu ale dla pewności ja bym przeleciał najpierw błyskiem chociaż jedną warstwę.

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
16-05-23 15:59  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

a co z tym półmatem / satyną ?

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
16-05-23 16:28  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Według mnie półmat i satyna to to samo. Półmat to tak bardziej poi naszemu, satyna to chyba anglicyzm.

Lakier mat na capon, stosowałem i w większości przypadków nie było z tym żadnych przygód. Zdarzyło się jednak parę razy, że (zapewne z powodu albo zbyt cienkiej warstwy caponu lub zbyt dużej chłonności kartonu) wyszedł biały nalot. Dla spokojności bym jednak przyjął opcję połysk i na to mat.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
16-05-23 17:38  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

o to mi chodziło, dziękuję :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
16-05-23 18:53  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
siedem   

Ceva jeśli Dupli jest półmatem, to jaki lakier matowy polecasz?

--
--
Pozdrawiam Marcin

 
16-05-23 19:24  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Ostatni model pomalowałem Tamiyą TS-80 na podkładzie z TS-13, drogo w uj (spray), ale mat totalny.
Następne pomaluję Hataką XP07 na podkładzie z XP09, ale do tego trzeba odpalić aerograf.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
17-05-23 04:55  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jak chcesz s*****ć model to napacykuj lakiermi na maxa. Zarzuciłem lata temu cellonowanie czy lakierowanie jeszcze i tak pancernych Małych Modelarzy bo zaobserowalem zjawisko powstawania krowich żeber po takich operacjach lakierniczych. Dziś karton jest delikatniejszy i bardziej wrażliwy na takie operacje. Dopiero co na konkursie w Kruszwicy widziałem napacykowane modele do tego stopnia że karton calkiem stracił elastyczność i zachowuje się jak blaszka z puszek od napojów. Kolo podnosi model a w kadłubie zostały wgniecenia od palców. A na skrzydłach widać całą strukturę tekturowego szkieletu.

 
17-05-23 09:48  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

@ABC : i stąd zapewne się wzięło stosowanie podposzycia i piankowanie modeli

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024