FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-08-21 10:08  [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Od czasu zakończenia prac nad Pz IV, trochę mi się zeszło ze startem nowego tematu. Tym razem wybór padł na model leciwy i w miarę dobrze znany, wiec nie będę się o nim rozpisywał. Dodam tylko że już raz do niego podchodziłem i mnie pokonał, więc mam nadzieję że tym razem się uda.
Tradycyjnie okładka:


PLAN.
W związku z tym, iż opracowanie ma mało ciekawe jak dla mnie malowanie, postanowiłem spróbować czegoś nowego - tym razem model będzie w całości malowany. Co za tym idzie otwiera się możliwość do poprawy niektórych elementów - co w miarę własnych sił będę chciał uczynić. Wchodzę trochę jak dla mnie na nowy grunt, więc wszelkie uwagi, porady, krytyka, z waszej strony - mile widziane. Zaopatrzyłem się w poniższe materiały: laserowo wycinane gąsienice, arkusz A4 laserowo grawerowanych blach ryflowanych, żywiczne i laserowo wycinane nity i śrubki, laserowo wycinane siatki. Jeżeli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś materiały dostępne na rynku to proszę o sugestie (nie znalazłem lufy i amunicji do FLAKA w tej skali, a chętnie bym je wykorzystał). Tu wyjaśnienie - blacha ryflowana dedykowana jest do okrętów japońskich w skali 1:200, ale praktycznie idealnie pasuje rozstawem żeberek do blachy pomostu bojowego. W porównaniu do blach ryflowanych fototrawionych, plusem jest cena i fakt, iż cały pokład można wyciąć z jednego arkusza - bez konieczności sztukowania. W związku z tym iż pewnie zdarzą mi się jakieś pomyłki - model w całości zeskanowałem i wydrukowałem - aby mieć części zapasowe. Nie wybrałem jeszcze malowania, ale skłaniam się do kamuflażu z południowych Włoch, lub pustynnego (chociaż nie znalazłem materiałów czy te pojazdy walczyły) w Afryce.

Materiały dodatkowe:

Kopia zapasowa:

Laserowo wycinane siatki na burty:

Zbliżenie na ryfle:


Tyle plan. Co do realizacji, to zacząłem od rozrysowania na nowo kół nośnych, z uwagi na to, iż te wycinankowe, w mojej opinii zostały zbyt uproszczone. Zacząłem od pierwszego ich typu - są prostsze i jest ich mniej. Poniżej zdjęcia z montażu koła prototypowego:





Na chwile obecną tyle. Przystępuję do masowej produkcji powyższych kół i do wykonania prototypu drugiego typu kół nośnych.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
20-08-21 15:06  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Piękny początek, relację będę obserwował i czekał na każdą aktualizację.
Ehh, muszę kiedyś wprowadzić do sklepu żywiczne koła i gąsienice bo rodzina pojazdów z 7 w kodzie jest bardzo interesująca.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
20-08-21 16:00  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Oczywiście też będę podglądał, zapowiada się interesująco z tymi wszystkimi dodatkami. :) Powodzenia!

 
20-08-21 17:24  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

No to i ja zasiadam. Gąsienice z GPM-u prawdopodobnie nie będą pasowały. Będziesz musiał przerobić trochę koła napędowe, bo koła napędowe i gąsienice z wycinanki to taka "mała wariacja na temat". Model kleiłem kilkanaście lat temu. Gdybyś miał jakiś problem, to zapraszam do mojej relacji i galerii. Powodzenia. i nie każ długo czekać na aktualizację.

--
serwusik

 
20-08-21 20:32  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
btomko   

Możesz podać gdzie kupiłeś blachę ryflowaną, chodzi mi o tą na drugim zdjęciu.

 
20-08-21 23:11  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

BTOMKO
JEZELI SIE NIE MYLE TO PITERPANZER MA W SWOIM SKLEPIE
SRY ZA CLOCK
--

Post zmieniony (20-08-21 23:14)

 
21-08-21 07:29  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

@btomko - ja zakupiłem ten arkusz w Model-Hobby już jakiś czas temu.Poniżej masz link bezpośredni do produktu.
https://www.model-hobby.pl/index.php?f=prod&pid=2418

Pozdrawiam,
Kuba

 
15-09-21 14:02  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Prace podążają zgodnie z planem. Uporałem się z wszystkimi 12 kołami nośnymi typu pierwszego. Poniżej zdjęcie kompletu. Po sklejeniu, pomalowałem je podkładem. Wyszło trochę niedokładności - wiec wyszlifowałem, wyszpachlowałem i pomalowałem druga warstwą. Poniższe zdjęcie przedstawia efekt po dwukrotnym malowaniu podkładem. Maluję aerografem, więc warstwy farby są w miarę cienkie. Na razie odkładam te koła na magazyn.



Następnie zabrałem się do wykonania prototypu kół nośnych drugiego typu. Proces powstawania - na zdjęciach poniżej (pierścienie zewnętrzne wykonałem jak dla typu 1 więc zdjęć z tego etapu już nie umieszczałem)





No dobra ten typ kół dał mocniej w kość niż pierwszy, ale i jest większa satysfakcja z jego wykonania. Największy problem miałem z wybraniem materiału na żeberka. Drutu się obawiałem, do kartonu nie byłem zbyt przekonany. Niespodziewanie rozwiązanie nasunęło się podczas wizyty w jednym ze sklepów modelarskich - szukając zupełnie czegoś innego - natrafiłem na takie oto plastikowe pręciki. Wybrałem średnice najmniejszą z dostępnych w sklepie - 0,9mm (choć jak potem doczytałem na stronie sklepu - średnice produkowane są od 0,3mm z gradacja co 0,1mm). Są dosyć podatne (nie pękają przy zginaniu) i plastyczne - po uformowaniu nie "prostują się". Kleiłem je na magika. Jak klej wysechł to robiłem drugą (a czasem i trzecią turę) żeby uzupełnić szczeliny. Resztę - liczę że zaleje farba.



Na koniec koło uzupełnione żywicznymi nitami 0.8mm. Finalny Efekt mnie satysfakcjonuje.



Dodam jeszcze że do każdego typu kół robię po 2-3 więcej, żeby mieć w czym wybrać i w model wstawić te jak najlepsze. Resztę wykorzystam do testów malowania i jeżeli nie zdezelują się w trakcie prac, to wykorzystam w modelu jako zapas. Taki system chyba też uskutecznię przy modelach w standardzie – dla elementów powtarzalnych jak kółka – zrobię kopię i najpierw wykonam egzemplarz testowy żeby sprawdzić spasowanie i kolejność sklejania poszczególnych (najlepsza - nie zawsze jest taka jaką podaje instrukcja, lub jaka mi się wydaje że jest po przejrzeniu modelu)

Na kolejny etap zaplanowane - wykonanie pozostałych kół jezdnych (16 sztuk), oraz rozrysowanie i wykonanie kół napędowych. Za radą @LelumPolelum - przeanalizowałem co oferuje wycinanka w zakresie kół napędowych i gąsienic. Odbiegają znacznie od rzeczywistości nie tylko wyglądem, ale i wielkością, więc dużo pracy przede mną.

Naszły mnie refleksje co z ramą, układem jezdnym, silnikiem. Głębokich modyfikacji ramy się boję - jak coś mi się rozjedzie to potem nie domknę nadbudówki. Z drugiej strony rama jest znacznie uproszczona. Chyba pójdę w stronę uplastycznienia bez ingerencji w geometrię - i tak tego potem nie będzie z zewnątrz widać.

Pozdrawiam,
Kuba

 
24-09-21 16:35  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Witam.
Widzę, że się ciekawy projekcik zapowiada 😃👍
Kuba, mam dla Ciebie kilka sugestii:
1 - siatka na burty. Lepiej kupić na "A....o" gotową siatkę plecioną z drutu mosiężnego lub miedzi - będzie mniej poddana na uszkodzenia i będzie wyglądać bardziej realistycznie. Teraz jest ogromny wybór tych rzeczy...
2 - do przetłoczeń na tarczach kół mogłeś zastosować półokrągły profil. Dostępne w sklepach modelarskich.
3 - ta szara tektura na bandaże kół średnio się nadaje... czeka Cię nasączanie SG i szlifowanie, z uwagi na nierówną powierzchnię i tendencje do "mechacenia"
4 - co do tych "farfocli" wszechobecnych, to proponuję Ci w pierwszej kolejności położyć cieniutki podkład szerokim pędzelkiem np 5mm, tylko tyle aby się przykleiły. Dopiero na koniec pociągnij całość aerografem... Inaczej będziesz się wk...ł i szlifował bez końca...

Mam nadzieję, że nie zaburzyłem Ci zbytnio Twoich planów, ale skoro robisz tak poważny projekt, A na taki wygląda, to lepiej zainwestować i poświęcić więcej czasu. A z efektu będziesz zadowolony 🙂

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam na kolejną porcję zdjęć 🙂👍
Tommy

 
10-10-21 22:36  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Poniżej kolejna porcja zdjęć z postępu prac. W pierwszej kolejności wykonałem wszystkie koła jezdne drugiego typu, oraz pomalowałem je podkładem. Teraz wracają na warsztat żeby wyeliminować wszelkie niedociągnięcia i po tym na magazyn.
Następnie wykonałem też prototyp koła napędowego. To co oferowała wycinanka, odbiegało nie tylko kształtem ale i przede wszystkim rozmiarem w stosunku do oryginału (dużo większa średnica w opracowaniu).
W następnym etapie rozrysowałem sobie gąsienice i wykonałem ogniwa prototypowe, żeby sprawdzić czy będą mi pasowały do kół nośnych. Pierwsza przymiarka się nie sprawdziła stąd wykonałem drobne poprawki w projekcie i wykonałem kilka ogniw ponownie. Tym razem już jest ok więc w następnej aktualizacji pokażę zdjęcia z produkcji gąsienic

@Tommy
Raczej „projekcik” 😊
Ad.1 Siatka na burty – faktycznie chyba skuszę się na metalową. Coraz bardziej do tego dojrzewam.
Ad.2 Co racja to racja. Trochę się namęczyłem. Następnym razem zrobię większy "risercz" żeby dopasować materiał do potrzeb.
Ad.3 Nie jest tak źle. Przed rozpoczęciem prac – porządnie nasączyłem całe arkusze tektury kaponem. Do tego przed szlifowaniem pokrywam jeszcze BCG.
Ad.4 Ok. zastosowałem – faktycznie wystarczy zazwyczaj jeden obrót ze szlifowaniem. Dziękuję za radę.
Kada tego typu pomoc jest dla mnie bardzo cenna. Tak głęboka ingerencja w opracowanie jest dla mnie nowością, stąd proszę o więcej takich rad :)
Co do zaburzenia – to to co miałem rozpoczęte dokończyłem zgodnie z pierwotnym planem – resztę Twoich uwag wprowadzę przy wykonywaniu kolejnych partii modelu.

Zdjęcia z wykonanymi kołami nośnymi


Poniżej zdjęcia obrazujące kolejność wykonywania kół napędowych








Pozdrawiam,
Kuba

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024