FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 20Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-05-21 18:57  [R/G] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Galeria ukończonego modelu


Moje uszanowanie,

Chciałbym przedstawić Wam relację z budowy mojego kolejnego modelu kartonowego. Pierwszym na rozgrzewkę po latach był Tygrys z Małego Modelarza. Na drugi model wybrałem też Tygrysa ale w wersji Porsche z wydawnictwa WAK. Autorem modelu jest Pan Mariusz Kurzyński i jest to jego pierwszy wydany projekt przez co zawiera on kilka drobnych błędów których, dzięki forum, jestem świadom. Palce już trochę rozruszałem więc powinienem sobie z nimi poradzić:)



Przed przystąpieniem do budowy zakaponowałem arkusze wycinanki. Tym razem podwójnie od strony zadrukowanej. Zobaczymy jak będzie się budowało. Nie kaponowałem arkuszy z ogniwami gąsienic gdyż mój plan zakłada klejenie ich na BCG a ten się z lakierowanymi powierzchniami nie lubi.

Biorąc przykład ze starych wyjadaczy pancerniaków budowę rozpocząłem właśnie od gąsienic. Wszystkie ogniwka udało mi się wyciąć w tydzień. Już przy moim poprzednim modelu korzystałem z gogli powiększających i teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nich. Niezwykle przydatna rzecz w modelarstwie zwłaszcza kiedy wzrok już nie ten.



Niestety nie wszystkie ogniwa są takie same kolorystycznie. Tych ciemniejszych jest 16 i żeby nie mieszać to przykleję je na wieżę albo na tylną płytę kadłuba.
Kleję zgodnie z planem na BCG smarując nim całą powierzchnię ogniwka żeby łatwiej się je formowało na trzpieniu. Na koniec dociskam listewką. Pomijam tutaj część 94a którą według instrukcji należy wkleić w środek ogniwa by nadać mu odpowiedniej grubości. Dlaczego? Chyba dobrze wiecie:)



Po kilku ogniwach wziąłem się za jedno z kół napędowych.



Wstępne przymiarki z ogniwami pokazały, że ogniwka są za duże albo zęby koła mają za mały rozstaw. Uznałem, że łatwiej będzie przerobić ogniwka. Wymyśliłem sobie wzorzec do zmniejszenia rozstawu trzpieni w ogniwie. Wkładam w niego ogniwko lekko je ściskając a potem zalewam delikatnie superglue w miejscach zawiasów z dwóch stron. Dzięki temu ogniwko trzyma kształt. Na koniec wycinam otwory na zęby.



Ostatnim etapem dopasowywania gąsienic i kół było dorobienie pierścienia dystansowego w środek koła. Pierścień ma grubość ok 1,2mm. Po takim zabiegu wszystko ładnie pasuje:)



Teraz zabieram się za pozostałe dwieście ponad ogniw. Sama frajda:)
CDN.

--
Pozdrawiam
Piotrek

W budowie:
Skończone: Tiger P, Tiger Ausf. H1

Post zmieniony (27-09-22 11:30)

 
20-05-21 22:09  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Witam. Zasiadam i podglądam bo mam go w planach. A z czego są zrobione szpilki gąsienic?

--
Vivat czołgusie!

 
20-05-21 22:11  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

To się będzie działo! Początek bardzo obiecujący, a po Tygrysie z MM wiemy czego się spodziewać. Takie modelarstwo lubię! Powodzenia :)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
21-05-21 10:42  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

O takiej relacji właśnie myślałem pytając w relacji tygryska z MM. Edukacyjność takiej relacji jest niezaprzeczalna, szczególnie przy dobrym opisie i zdjęciach. Nigdy nie robiłem gąsek w standardzie, dlatego tylko domyślam się, że brak pogrubienia ogniwa nadrobisz uplastycznieniem poprzez dodanie obecnie narysowanej na ogniwie rzeźby ogniwa.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
21-05-21 14:53  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Super, robota. Bardzo mi się podoba czystość Twojego klejenia. Pomysł, aby rozpocząć od gęsi, bardzo dobry! Sam teraz przerabiam temat gąsienic do tygrysa i czasem mam dość ;)

Będę stałym bywalcem tej relacji!

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
21-05-21 22:19  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Bonthyc 

 

Będę śledzić, już Tigert z MM zrobił na mnie ogromne wrażenie. Super pomysł z przeszlifowaniem starych ostrzy tak aby działały jak wycinaki o odpowiedniej długości - będę musiał spróbować. I przyłączam się się do pytania kolegi o szpilki do gąsienic - wygląda mi to na mosiężny pręt ale moje pytanie jest jak obrabiasz je, że są tak ładnie sfrezowane z obydwu stron? Wkręcasz w wiertarkę i papier ścierny? Zwykłymi szczypcami bocznymi efekt byłby dużo gorszy.

 
21-05-21 23:55  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Dziękuję wszystkim za miłe słowo. Postaram się wrzucać dużo zdjęć i opisywać każdy krok budowy więc jest szansa że wyjdzie ciekawa relacja;) Będę kleił w standardzie gdyż takie modelarstwo podoba mi się najbardziej. Na malowaniu modeli kompletnie się nie znam i nie ciągnie mnie do tego. Podstawowy retusz to maksimum które jakoś ogarniam;)

Odpowiadając na pytania to szpilki są z drutu mosiężnego 1mm i są w tej postaci tylko tymczasowe. Końcówki zeszlifowałem za pomocą dremelka i iglaka żeby łatwiej było wsuwać je w zawiasy ogniw. Zrobiłem ich tylko kilka do prób i testów z ogniwkami. Docelowe szpilki będą krótsze i przeszlifowane na płasko. Ogniwka będą jeszcze uplastycznione żeberkami które chcę zrobić z szarego papieru barwionego. Dojdą też zęby i pazury a na koniec retusz.

Roboty jest sporo, ale jak już się z tym uporam to wystarczy tylko do gąsienic dokleić model i gotowe;))

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
23-05-21 08:22  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Bardzo chętnie będę obserwował Twoje poczynania z tym modelem.
Widząc to jak poradziłeś sobie z tygrysem z MM-a to jestem spokojny o efekt końcowy :)

P.S. W trakcie budowy proszę o łagodne potraktowanie autora tego opracowania, gdyż on ma już wystarczającego kaca moralnego związanego z tym modelem;))).

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
29-05-21 23:30  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Zakończyłem pierwszy etap budowy gąsienic. Skleiłem wszystkie 238 ogniw i wyciąłem w nich otwory pod zęby kół napędowych. Poszło całkiem sprawnie:)



--
Pozdrawiam
Piotrek

 
30-05-21 12:37  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Patrzę na te ogniwa, patrzę i myślę sobie: Wariat, Wisła się pali :-)
Podziwiam modelarzy którym starcza cierpliwości na wykonanie tak obłędnie żmudnej pracy. Rozumiem że finalnie końcówki szpilek pomalujesz na kolor gąsek?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 20Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024