FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
17-11-21 17:22  [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam serdecznie w kolejnej relacji. Nie jest to niestety kolejny MiG-21 ale jest to kontynuacja tematu sił powietrznych Wietnamu. Na początku przeprosiny za tło na niektórych zdjęciach. Nie planowałem relacji ale doszedłem do wniosku że lepiej nie być skrytoklejcą. Tradycyjnie okładka:



W budowie wykorzystam wręgi, kabinę i koła z wydawnictwa.

Historia konstrukcji
Su-20 i Su-22 to oznaczenie wersji eksportowych samolotu Su-17. Samolot wszedł do służby w 1970 roku, jest wciąż wykorzystywany w Polsce, Syrii, Wietnamie, Jemienie i Angoli. Su-17 to modyfikacja samolotu Su-7 poprzez zmianę skrzydeł ze skośnych na ruchome, dodano garb pomiędzy kabiną i statecznikiem pionowym, zmieniono owiewkę z odsuwanej do tyłu na otwieraną do góry, dodano dwie belki do podwieszania uzbrojenia. Su-17 otrzymał też nowy silnik i aktualizację awioniki. Konstrukcja przeszła kolejne modyfikacje w 1972, 1975, 1976 i w 1978 kiedy to powstała wersja Su-17 M4 (Su-22 M4). Wersja ta miała m.in. mocniejszy i wydajniejszy silnik, zaawansowany system nawigacji, elektroniczne systemy celownicze. Jako że na wskutek modyfikacji samolot utracił funkcję myśliwca i stał się samolotem szturmowym, usunięto regulowane wloty powietrza i ograniczone prędkość do 1,75Ma. Wersja M4 była produkowana w latach 1980-1990.

Samoloty Su-17/Su-22 były wykorzystane bojowo w konfliktach zbrojnych w Afganistanie, Czeczeni, Angoli, Libii, Iraku i Syrii.

Siły powietrzne Wietnamu wykorzystywał w sumie 34 samoloty tego typu. Nie znalazłem wiele informacji o przebiegu służby oprócz tego że kilka było rozbitych ale większość wciąż lata. Wietnamskie Su-22 przechodziły remonty i modyfikacje na Ukrainie w ostatnich kilku latach, szczegółów jednak nie znam.

Su-22 M4 - 5858
Ten konkretny egzemplarz był rozbity przy lądowaniu w 2019 roku. Więcej informacji wraz ze zdjęciami:
https://aviation-safety.net/wikibase/224279
https://newsbeezer.com/vietnameng/there-was-an-accident-with-the-military-aircraft-su-22/
Nie znalazłem zdjęć tego egzemplarza po 2019 roku więc możliwe że jest w remoncie albo został skasowany.

Wycinanka
Druk bardzo dobry, kolory nasycone, rendery montażowe bardzo ciemne przez co czasami ciężko odgadnąć co autor miał na myśli. Sposób zaprojektowania modelu jest bardzo podobny do MiGa-21 (w końcu to ten sam autor) co mam nadzieję ułatwi mi budowę.

Budowa
Tak jak w MiGu-21, zacząłem od przygotowania wewnętrznych segmentów kadłuba i wycięcia oklejek.



Wannę kabiny i wnękę podwozia skleiłem zanim wsunąłem je w szkielet. Łączenie oklejki kabiny jest na dole co przy moim sposobie sklejania zapobiega wsunięciu szkieletu kabiny w gotową okleinę nosa. W MiGu-21 to łączenie było na górze, pod garbem. Tutaj przetnę więc oklejkę pod garbem i połącze po wsunięciu szkieletu.



Do zobaczenia w następnej odsłonie.

--

Post zmieniony (28-03-22 17:01)

 
17-11-21 21:00  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Kawał samolotu !
Fajnie Ci idzie łączenie pierścieni . Z przyjemnością tu też będę śledzić postęp

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
19-11-21 19:25  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

No cóż trzeba popierać ziomala . Migi mi już obrzydły , teraz będę oglądał garbatego .; Co ta bezkurcyja potrafi to już wiem , tak więc będę poszukiwał podknięć tego Pana . A co do krytyki to podstawa egzystencji Polaka .

HEYKA !

 
19-11-21 21:25  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

To Jańcio cie będzie krytykował, a ja ci powiem że ładnie to może tez mnie kiedyś pochwalisz :P

A tak na poważnie ... łooo luuudzie, no ładny początek i temat ciekawy, rozumiem że pozostałe wersje kolorystyczne też dalej pójdą tak jak w przypadku migów? ;)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
19-11-21 22:32  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O, proszę!
Renata znowu nadaje!
I to jak!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-11-21 01:53  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Będę czujnie śledził postępy.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
20-11-21 12:02  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Fajnie, że zdecydowałeś się na relację. Zapowiada się super, będę podglądał :)

Pozdro

--

 
22-11-21 12:28  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Przez ostatnie kilka dni udało mi się skleić resztę rury i szczerze powiem że jestem zaskoczony rozmiarem. W porównaniu do MiGa-21 ten samolot to wielka krowa.



Chciałem podziękować koledze Kurtowi, który przeciera szlaki budowy tego modelu w swojej relacji. Gdyby nie jego relacja to popełniłbym pomyłkę w tym największym segmencie, z wnękami podwozia. Na pierwszy rzut oka ten element wydaje się prosty ale bez planowania łatwo coś popsuć. Trzeba skleić okleinę już ze szkieletem w środku, pilnując żeby otwory na bagnety skrzydeł znalazły się w odpowiednim miejscu. Jeżeli skleimy segment z wnękami podwozia na miejscu to nie wsuniemy szkieletu, są przynajmniej dwa sposoby żeby źle ustawić szkielet i wtedy bagnety skrzydeł nie będą miały podparcia.



Wyszło nawet nieźle oprócz tego że jedna wnęka podwozia nie do końca pasowała. 100% moja wina bo druga wnęka pasuje idealnie. Zalałem klejem i pomalowałem. Na szczęście jest to w miejscu gdzie nie będzie wiele widać.



Zapomniałem niestety wyciąć otwory na hamulce i zamontować ich wnęki. Musiałem ratować się cięciem gotowego elementu co nigdy nie wychodzi ładnie. Zawsze takie cięcia są nierówne a papier się strzępi. Zrobiłem to tak delikatnie jak umiałem, poprawiłem papierem ściernym, podmalowałem i mam nadzieję że nie będzie się to rzucać w oczy. Przed wycięciem oczywiście sprawdziłem czy sklejone wnęki uda się wsunąć przez otwory.



Dziękuję za odwiedzanie relacji i komentarze :) Do zobaczenia w następnej aktualizacji.

--

Post zmieniony (22-11-21 12:59)

 
22-11-21 22:27  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Wciągnąłem kolejny odcinek i fajnie mi było :)
Renia - jesteś już na etapie , przy którym odłożyłem model do poczekalni i widzę , że dalsza moja budowa nie ma już chyba sensu :)
Teraz , jeśli wrócę do niej kiedykolwiek , to w oparciu o Twoją relację :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
24-11-21 15:08  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam ponownie. Pomyłka poprawiona, wnęki hamulca wklejone. Nie jest idealnie ale tragedii też nie ma. Wklejenie pierwszych trzech wnęk było o wiele łatwiejsze od tej ostatniej, bo siłą rzeczy nie mogłem jej dociskać od środka.



Pacjent przeżył więc operacja toczy się dalej. Tutaj przedsmak tego jak będzie wyglądał model z garbem i statecznikiem pionowym.



Pozdrawiam wszystkich czytających, do zobaczenia w kolejnej aktualizacji.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024