FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-11-21 22:17  elementy wycinane laserowo caponowanie
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam Szanowne Grono Modelarskie
mam pytanie czy ktos kiedys impregnowal caponem lub innym specyfikiem czesci wycinane laserowo,
chodzi mi o to czy nie ma problemow z wycieciem danej czesci z "ramki"

pozdrawiam

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
30-11-21 22:24  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
Sławko   

Zastanawia mnie w jakim celu chcesz impregnować caponem części wycinane laserem ?
Myślę, że jeśli nie zalejesz szczelin to nie powinno być problemu z wycięciem części.
Arkusz z częściami modelu potraktowane caponem nie sprawiają, że nie da się ich wyciąć nożykiem czy nożyczkami.

 
30-11-21 22:33  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

niestety lecz niektore laserki a raczej tektura na ktorej zostaly wypalone nie nadaje sie do szlifowania,a sa i takie ktore sie rozwarstwiaja(biezniki kol)z stad moje zapytanie

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
30-11-21 22:35  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

uzywam walka do caponowania i jest duza szansa przy moim szczesciu ze zaleje szczeliny,dlatego moze juz ktos probowal i moze cos napisac na ten temat

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
30-11-21 23:11  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
ADI   

Tektura z laserów bardzo szybko wpije capon, musiał byś malować trzy razy żeby zakleić ramkę pozdro .

 
30-11-21 23:13  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

tak tez myslalem ale chcialem zapytac mimo wszystko. dzieki

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
01-12-21 07:46  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Impregnowałem elementy szkieletu Saetti w caponie (tu relacja). Fragmenty ramek wycinałem na tyle żeby się zmieściły w puszce caponu, ale nie wycinałem poszczególnych części. Gdy już fragment wypił capon to odsączałem lekko z nadmiaru i czekałem do wyschnięcia. Patent się sprawdził, nie było problemów z wycięciem takich części z ramek. Części też się nie rozpadały podczas szlifowania. Ze względu na smród caponu nie polecam metody w zimie, gdy nie mamy osobnego pomieszczenia na takie eksperymenty (ja to robiłem na balkonie). Od razu ostrzegam, puszka caponu której użyjesz w tej metodzie powinna służyć już tylko do impregnowania/nasączania elementów tekturowych, a nie części na zwykłych arkuszach. Z tak impregnowanych części do caponu przedostają się zanieczyszczenia (nawet z tektury piwnej) i zmienia on barwę - przy próbach z tekturą szarą zrobił się o dziwo czerwonawy.

W tej chwili eksperymentuje z innym specyfikiem, paraloid b72 rozpuszczony w alkoholu izopropylowym w stężeniu ok 10g na 100ml. Rozpuszcza się to to długo (około 1 miesiąc w tym rozpuszczalniku), ale przynajmniej nie śmierdzi aż ta jak capon, a potraktowane tym części wydają się mocniejsze niż te które traktowałem caponem. Paraloid można rozpuścić dużo szybciej w acetonie ale tu też kwestie zapachowe mogą być przeszkodą.

Post zmieniony (01-12-21 10:32)

 
01-12-21 16:48  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ja również caponowałem i nie było problemu z wcinaniem. Natomiast parlaloid używałem zamiast CA ok.50 na 50 z acetonem i był delikatny problem. Wszystko zależy od konsystencji i wchłanialności.
Po eksperymentach doszedłem do wnioskiu że 10% paraloidu w stosunku do acetonu jest ok. Dobrze się wchłania i szlifuje.

 
01-12-21 18:08  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Jeszcze mój, ewentualnie przydatny głos.

Caponowałem elementy laserowe kupione w JSC, DrafModel czy GPM wypalane na lżejszym kartonie.
Laserowe szkielety na tekturze piwnej również często caponuję.
W obu przypadkach efekt mnie zadowala, z wycięciem części nie ma problemu, chyba, że zalałbym caponem całość. W szczelinach po laserze faktycznie niekiedy trzeba przejechać skalpelem lub nożykiem co nie jest trudne. W ten sposób materiał części (karton) jest bardziej spójny.

Próbowałem kaponować arkusiki części laserowych na cienkim kartoniku. Niestety dochodziło do uszkodzeń drobnych części ażurowych bez względu na użyte narzędzie - wałeczek czy pędzelek - i tego procesu zaniechałem. Zdarza się, że wzmacniam laserowe drobiazgi lekko rozwodnionym BCG i to jest dobre.

Jak widzisz ile głosów tyle metod, tak więc wypraktykuj sobie sam najbardziej pasującą.
Powodzenia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
01-12-21 20:21  Odp: elementy wycinane laserowo caponowanie
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

dziekuje za rady panowie,mysle ze jak z glowa sie uzyje lakieru to nic nie powinno sie stac

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024