FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-12-21 21:14  [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam wszystkich Forumowiczów!
Po wcześniejszej prezentacji modelu elementu uzbrojenia radzieckiej drezyny pancernej MBW-2 Striemitielnyj („Стремитиельный”) z GPM-u nr 5’2003, którym był poczwórnie sprzężony, przeciwlotniczy karabin maszynowy M4 Maksim (w oryginale „Зенитная пулемётная установка М4 образца 1931 года” lub ”Счетверенная установка Максим М1931”) oraz najdłuższego w mojej kolekcji torowiska do tego pancernego wagonu motorowego przyszedł czas na prezentację głównego bohatera.
Wykonany w skali 1:25 papierowy model pojazdu z II w.ś. jest największym w moim zbiorze modelem, gdyż jego długość, szerokość i wysokość (na podstawce) wynoszą odpowiednio 74cm. x 16cm. x 22cm. Niestety nie miałem już miejsca na półkach, gdzie stoją inne modele kolekcji, więc zmuszony byłem wykonać dla tego kolosa specjalną gablotę z pleksiglasu, wraz z odpowiednimi uchwytami, abym kiedyś mógł zabrać ten model w teren na zdjęcia plenerowe. Jak pisałem wcześniej w trakcie klejenia мотоброневагона МБВ-2, czyli radzieckiego pancernego wagonu motorowego MBW-2 Striemitielnyj wpadłem na pomysł, aby wzbogacić tą potężną papierową bryłę o fragmenty wnętrza przeciwlotniczego przedziału bojowego.
Na rosyjskojęzycznych stronach znalazłem zdjęcia wnętrza drezyny, na których bazowałem oraz przekrój wzdłużny przez cały pojazd, który z połączeniu z innymi zdjęciami podwozi pojazdów szynowych pozwolił mi też przy odrobinie wyobraźni wykonać spodnią część modelu. Wcześniej już takie same działania podjąłem w przypadku wykonywania modelu radzieckiej drezyny pancernej „Czerwona Gwiazda” z GPM-u, gdzie również zrobiłem otwierany przeciwlotniczy przedział bojowy wyposażony w rkm. Diegtiariewa w wersji p-lot, jak na wieżach radzieckich czołgów.
W MBW-2 otwierany przeciwlotniczy przedział bojowy był wyposażony w poczwórnie sprzężony przeciwlotniczy karabin maszynowy M4 Maxim który musiałem zaprojektować w skali 1:25 i wykonać od podstaw oraz dołożyć do całego modelu trzy rkm-y. Diegtiariewa w wersji p-lot, które również były umieszczane na wieżach artyleryjskich tej drezyny analogicznie, jak na wieżach radzieckich czołgów. Ponieważ z lat wcześniejszych w mojej kolekcji wykonałem model czołgu T-28 z wieżą, w której umieszczono armatę KT 28, to model tej drezyny która posiadała 3 takie wieże czołgowe wyposażyłem tym razem w armaty L-11 jak to miało miejsce po pierwszej modernizacji oryginalnego pojazdu.
Ze względu na wymiary klap przykrywających przedział przeciwlotniczy były one otwierane hydraulicznie, a poza tym, co wynika ze dokładnej analizy zdjęć wnętrza, każda pojedyncza klapa była dodatkowo na zawiasach łamana w połowie, co ułatwiało jej otwieranie i nie zasłaniało w pionie pola ostrzału przeciwlotniczego.
Zdecydowałem się też na inne niż w GPM-emie malowanie, czyli zamiast barwy białej kamuflażu zimowego, w której już mam wykonany model drezyny „Czerwona Gwiazda”, przy MBW-2 zastosowałem kolor khaki. Ale taka jednolita barwa też mnie nie usatysfakcjonowała, więc jeszcze naniosłem na kolor bazowy poprzeczne nieregularne plamy w odcieniu wiosennej zieleni.
Krytycznie spojrzawszy na efekt pokusiłem się o najtrudniejsze rozwiązanie w wymalowaniu maskowania, jakie znalazłem dla tego sprzętu, czyli wykonanie na nim malowania maskującego imitującego tory kolejowe ułożone na podkładach.
Było to naprawdę wyzwanie, bo zrobić plamy czy wężyki kamuflażu nie jest trudno, natomiast namalować odręcznie tyle prostych odcinków po obu bokach i na górze modelu to zajęło mi trochę czasu. Jako, że model nie mieścił mi się na żadnej z półek byłem zmuszony, jak pisałem wyżej zrobić do niego solidną, mocowaną 4 śrubkami do podstawy torowiska i wyposażoną w nosidełka (paski) w celu łatwiejszego transportu do fotek w plenerze gablotę. Ale z efektu jestem zadowolony, więc można mnie krytykować za to i owo, a nie popadnę w rozpacz. Zapraszam do oglądania.

Model drezyny pancernej MBW-2 „in statu nascend”, czyli w trakcie powstawania (tworzenia).

, , , ,

, , , ,

Model drezyny pancernej MBW-2 po malowaniu podstawowym kolorem khaki

, , , ,

, , , ,

Model drezyny pancernej MBW-2 po nałożeniu na podstawowy kolor khaki zielonych plam maskujących.

, , , ,

, , , ,

Model drezyny pancernej MBW-2 po namalowaniu na khaki- zielonym tle pancerza dodatkowo maskujących pasków szyn i podkładów kolejowych.

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

,, , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

A to już do dobrego tonu należące, wspólne z autorem, balkonowe zdjęcia mojego „giganta”. Jak też widać po prawej stronie zdjęć to Черный ворон наблюдает, czyli Czarny kruk czuwa :-)

, , ,

Dla bliżej zainteresowanych moim hobby (bo na razie galerie jeszcze nie powróciły na Forum) polecam audycję, którą dziennikarz Radia Sovo z Krosna nagrał ze mną w listopadzie tego roku, a znajdującą się pod linkiem https://radiosovo.pl/czlowiek-z-pasja/
Są tam też linki do stron, gdzie można obejrzeć moje modelarskie dzieła.
https://www.fotosik.pl/u/slawomirbloch/albumy
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.213057405839201&type=3


--

Post zmieniony (13-12-21 14:17)

 
12-12-21 22:23  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-12-21 22:57  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Wow ! Pięknie wykonany kolos, świetnie sklejony, pomalowany, pobrudzony i "opakowany". Wielkie gratulacje dla bardzo zadowolonego Autora również za inwencję twórczą.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
13-12-21 06:44  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Piękności.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
13-12-21 08:28  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ze wszystkich Twoich modeli ten podoba mi się najbardziej. Efekt wart ogromu włożonej pracy. Mistrzostwo! No, może są tu tacy, co by to bardziej efekciarsko pomalowali, niemniej kamuflaż bardzo ciekawy :)

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
13-12-21 13:08  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Rewelacyjnie wyszło. Też jestem fanem drezyn bojowych i z tych radzieckich najbardziej podoba mi się Striemietelnyj. Mam na razie sklejoną Krasnają Zwiezdę i BP-1. Ty malując to w ogóle możesz sobie jeszcze wybrać najefektywniejsze malowania jak to w tory czy wcześniej w choinki. Nie mam doświadczenia w malowaniu takich dużych modeli kartonowych.

 
13-12-21 13:18  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

SUPER ! Rewelacja !
Drobna uwaga dotycząca zamieszczonego na wstępie tekstu. Brak jakichkolwiek akapitów znacznie utrudnia czytanie.

 
14-12-21 18:45  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Bardzo ciekawy model, świetnie wykonany i w niespotykanym kamuflażu. Wyrazy uznania!

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
14-12-21 19:56  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kawał modelu.
Gratuluję

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
14-12-21 20:02  Odp: [G] Radziecka drezyna pancerna MBW-2
Art1980 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo fajny model aż miło popatrzeć
Gratuluję!

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024