FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
10-02-22 10:23  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Doskonale wykonany silniczek i śmigiełko !

 
10-02-22 19:52  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dzięki:)
Cieszę się, że spodobał się silnik i śmigło:)

Greg – zgadza się. Po malowaniu silnika na jakimś zdjęciu zauważyłem, że coś ten silnik wygląda inaczej;). Oczywiście chodziło o kolektor wydechowy.
Te białe kropki na kołach to miejsca zaszpachlowanych otworów.
Dobrze je widać na poniższym zdjęciu:



Nie znam się na wydrukach 3D, więc trudno mi się wypowiadać dlaczego tak zostały wydrukowane. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że są puste w środku.
Więcej pewnie na ten temat mógłby powiedzieć autor wydruku - Maciek (Dark Lord). On jest specem od tych spraw:)

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
11-02-22 19:46  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

@mario9 Dzięki, nie ma problemu. Zwrócę jeszcze tylko uwagę na samo projektowanie pod wydruk. Aby wydruk wyglądał bardziej przyjaźnie dla użytkownika końcowego trzeba detale "podnieść/wyciągnąć(tutaj kwestia empirycznego podejścia)" względem rzeczywistego modelu. Widać to najlepiej dla wszelkiej maści śrubek, nitów lub kostek bieżnika itp. Jeżeli projekt posiada śrubki o wysokości powiedzmy 0,2mm zgodnie z przyjętą skalą, dla samego wydruku bezpiecznie byłoby podnieść je do powiedzmy 0,5mm. Wartość ta niekoniecznie musi za każdym razem być taka sama i dlatego bezpiecznie jest w międzyczasie zrobić próbny wydruk. Na przygotowanym modelu będzie prezentowało się to nienaturalnie, jednak w rzeczywistości na wydruku dostaniemy to, czego oczekiwaliśmy. Nie wiem na ile ma wpływ sama fizyka kurczącej się żywicy, jednak po wykonaniu kilku wydruków, mam takie spostrzeżenia, które potwierdzają mądrzejsi ode mnie w tej materii.

@greg Tak jak mario9 wspominał koła są puste w środku, natomiast wydruk jest żywiczny. Z nadmiarem żywicy wewnątrz "pustej" przestrzeni możemy poradzić sobiie na kilka sposobów:
zostawić jak jest bez żadnych otworów i obserwować, jak żywica będzie sobie przez jakiś czas wyciekała, nie polecam
zrobić otwory techniczne pozwalające na samoczynne wypłynięcie żywicy plus zredukować podciśnienie podczas podnoszenia samego wydruku. Umieszczenie otworów w łatwym do załatania miejscu jest chyba najprostszym rozwiązaniem.

Wcześniej podczas druku wykonywałem pełną bryłę według projektu, jednak sam skurcz żywicy zarówno w procesie wydruku jak i utwardzania powodował często daleko idące zniekształcenia oraz problem z udanym zakończeniem samego wydruku, jeżeli podpory były zbyt słabe w stosunku do modelu. Ogólnie temat wydruku 3D jest co najmniej złożony i poparty wieloma nieudanymi wydrukami. Z tych kół jestem prawie zadowolony, gdyż wyszły co najmniej nieźle, z zastrzeżeniem co do wspomnianych detali oraz artefaktu w postaci poziomych linii. To jednak jest zależne od samej drukarki, gdzie nie udało mi się wyeliminować tego kalibracją oraz aktualizacją oprogramowania.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
11-02-22 20:34  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
greg   

O, wszystko fajnie klarownie wyjaśnione, tak jak lubię ;)
Dzięki DarkLord !

 
26-02-22 22:16  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

W końcu rozpocząłem malowania:)
Najpierw wykonałem tak zwany preshading – cieniowanie przed położeniem koloru bazowego oraz położyłem kolor bazowy. Wybrałem kolor jaśniejszy niż wymagany. Dlaczego tak zrobiłem napiszę w dalszej części :)


Teraz nakleiłem na żebra 1mm paski z taśmy maskującej i pomalowałem właściwym odcieniem żółtego:


Po ich usunięciu widać jaśniejsze miejsca na krawędziach żeber – dlatego wcześniej użyłem jaśniejszego odcienia żółci:





Teraz przyszedł czas na malowanie oznakowań. Najpierw pasy na skrzydłach i kadłubie. Tu wystarczyło tylko użyć taśmy maskującej.





Na koniec przyszedł czas na użycie masek wyciętych na specjalnej folii samoprzylepnej:
Poniżej pokazałem kolejność w jaki sposób wykonałem oznakowanie przynależności państwowej na skrzydłach:
1. Położenie koloru granatowego



2. Zamaskowanie pól ograniczających gwiazdę



3. Położenie koloru białego



4. Uzyskany efekt po zdjęciu maski



Jeszcze trochę pracy lakierniczej pozostało, ale na tą chwilę model prezentuje się tak:



C.D.N.

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
27-02-22 10:37  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Nie otwierają się u mnie duże zdjęcia ale i tak wygląda świetnie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
27-02-22 11:03  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna robota!
Hosting posimig.cc pewno ma problemy w związku z zachowaniem wołodii p. Z moich wcześniejszych obserwacji ma jakieś rosyjskie koneksje, mial dużo rosyjskich reklam... Ale może się mylę...?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-02-22 15:45  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Rewelacyjnie to wygląda po pomalowaniu (wreszcie działają zdjęcia). I inspirująco, bo malowanie samolotów kartonowych to nadal rzadkość.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
28-02-22 19:16  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dzięki za pozytywne opinie:)
Model już jest całkowicie pomalowany i pokryty błyszczącym lakierem bezbarwnym.





To jest zabieg stosowany przed położeniem washa.

C.D.N

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
28-02-22 22:26  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Trudno uwierzyć, że to nie plastik...
Fajnie, że hosting zdjęć znów działa.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024