FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
22-12-21 12:23  [R/G] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Zapraszam do galerii:























-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cześć
Dawno już nie prowadziłem relacji z budowy moich modeli. Może już czas coś pokazać.
Postanowiłem w ramach odmiany zbudować coś innego. Na matę, więc trafił dość znany samolot treningowy Boening-Stearman PT-17 Kaydet.



Jego budowa już od jakiegoś czasu trwa, bo dosyć długo próbowałem się przełamać do prowadzenia relacji, ale w końcu się zdecydowałem:).
Od samego początku trochę zmieniłem sposób budowy modelu od tego jak proponuje go autor opracowania, dlatego że model przeznaczony jest do malowania.
No to od początku:
Kadłub (wnętrze - kratownica):
Tutaj postanowiłem całkowicie inaczej podejść do tematu.
Kratownicę postanowiłem wykonać z drutu 1mm (spinacze biurowe), lekko posiłkując się materiałami z netu. Kratownica jest lutowana, a pozostałe elementy wnętrza sklejone wcześniej (jeszcze przed oklejeniem poszyciem).
Wszelkiego rodzaju naciągi wykonałem z żyłki 0,4 mm:



Następnym etapem jest jego pomalowanie. Musiałem to zrobić wcześniej, bo po oklejeniu poszyciem trudno byłoby to wykonać;)
Najpierw w ruch poszedł kapon, a następnie podkład. Ja używam podkładu Bilmodel surfacer 4000





Następny etap to czarny podkład:


Teraz można pomalować właściwą farbą. Ja użyłem Gunze C 312:



W międzyczasie wykonałem fotele pilotów:



oraz tablice przyrządów. Tablice wykonałem od podstaw, gdyż te zamieszczone w opracowaniu niestety odbiegają od tych, które występują w tym samolocie. Rozrysowałem je w Corelu.



Wykonane tablice prezentują się, moim zdaniem, nawet nieźle:



Obramowania przyrządów wykonałem z drutu 0,2mm.

Teraz już pozostało tylko złożyć wszystko do „kupy” i nałożyć washa z rozcieńczonej farby olejnej, a następnie całość polakierować matowym lakierem bezbarwnym.

Tak prezentuje się kadłub przed nałożeniem poszycia:





Następny etap to pokrycie kratownicy poszyciem :)
C.D.N.

--

Post zmieniony (11-03-22 14:37)

 
22-12-21 12:28  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
sztukmistrz 

Na Forum:
Galerie - 9
 

Tak to znowu będą czary mary, popatrzę chętnie.

--
uwielbiam zapach butaprenu o poranku

 
22-12-21 14:59  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

"Dość znany" , mnie to się wydaje, że możnaby nawet napisać " kultowy". Bardzo się cieszę, że prowadzisz relację z budowy tej chyba maszyny, którą lubię i że tak efektownie ją wzbogacasz.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
22-12-21 22:36  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O! Mój ulubiony czarodziej!
O jak fajnie będzie popatrzeć, bo o dorównaniu nie ma co gadać... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-12-21 22:43  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

O ! To sobie popatrzę co Czarodziej wyczaruje. Alu lutowanie drutu ze spinaczy ? O wiele łatwiej chyba zrobić to z mosiężnego ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
23-12-21 00:30  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Bardzo podoba mi się Twoje podejście do tematu, skoro model ma być całkowicie malowany, to znając Twoje poprzednie wykonania na pewno uzyskasz spodziewany efekt mimo możliwych promów ze spasowaniem.

Ja próbowałem swoich sił w podstawowej wersji wycinanki i już po sklejaniu pierwszego segmentu z kokpitem chciałem porzucić jego budowę. Miałem duży problem ze spasowaniem poszycia zewnętrznego z tym co zaproponował w środku autor. Ja próbowałem okleić wręgi poszyciem, a tu klejąc w standardzie chyba trzeba zrobić na odwrót - skleić poszycie i później próbować jakoś wpasować szkielet żeby później to jakoś wyglądało.

Mimo wszystko życzę powodzenia i przyjemności w budowie.

 
23-12-21 11:22  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Cześć :)
O! zostałem czarodziejem i to nawet ulubionym :)
Zbyt wielki zaszczyt jak dla mnie;)
Mariusz – raczej ja miałbym problemy aby Tobie dorównać.
Kilmister – pewnie masz rację, że łatwiej by było lutować kratownicę z drutu mosiężnego jednak nie miałem go pod ręką. Miałem za to stalowy ze spinaczy i jak widać dałem radę:). Może dlatego, że do lutowania użyłem płynu do lutowania.



Wczoraj trochę popracowałem nad modelem - żona pozwoliła ;)
Wykonałem poszycie na kratownicy w następujący sposób:

Cześci 12 i12b oraz 13 i 13a skleiłem ze sobą. Powstałe walce pasowały do siebie praktycznie idealnie. Więcej problemów powstało przy „naciąganiu ich na kratownicę. Oczywiście wręgi nie pasowały :(. Wręga „D” była za duża, natomiast „C” i „E” za małe :(.
Po lekkim przeszlifowaniu Wręgi „D” dało się „wsunąć” poszycia cz. 12 i 13.
Nawet wyszło nieźle :)



Po tym wszystkim poszedłem dalej i wykonałem dalsze elementy kadłuba (cz. 10, 11 i 14). Najgorszym do spasowania okazała się cz. 10 (pierwszy element za silnikiem).


Teraz muszę się zastanowić jak zrobić charakterystyczne wypukłości na kadłubie krytym płótnem.
Mam pewną koncepcję, ale o tym później;)

C.D.N

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
23-12-21 11:51  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo ładna konstrukcja, taki typowy klasyczny dwupłat.
A może pobawisz się z pokryciem płóciennym (batyst, jedwab ) ?
Powodzenia w budowie !

 
23-12-21 17:17  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Pomysł Ryszarda jest bardzo pociągający. Można też rozważyć użycie papieru o fakturze płótna (papeteria do drukarek). Jest cienki i można by na nim wytrasować imitację wybrzuszeń kratownicy. Przy materiale potrzebaby chyba wklejania drucików aby zrobić wybrzuszenia ale lepiej się chyba go będzie układało/naciągało.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
23-12-21 17:57  Odp: [R] Samolot szkolny PT-17 Kaydet – MPModel 57
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Już chciałem ci napisać że gra nie warta świeczki robić jako malowany bo jest plastik. Ale zdaje się że w skali 1/32 to jednak nie ma plastika. Jeśli chodzi o tłoczenia imitujące naciągnięte płótno to już Lublina R XIII z MM dawno temu robiłem pod farbę . Do tłoczenia potrzebny jest w mojej technologii nóż sprężynowy. Tłoczymy tępa stroną czubka ( ostra strona po stępieniu służy do bigowań). Z tym że jak ma iść farba to bez podklejenia cienkim papierem tych powierzchni tłoczonych to się malowanie nie uda. Klej do podklejenia to rzecz jasna nie wodny.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024