FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-01-22 15:46  [P] Patent na koła
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Koledzy,
zakupiłem model StuG'a z Modelika,i zauważyłem, że środki kół i okręgów nie są naniesione na wycinankę.
Czy macie jakiś prosty patent na oznaczenia środków kół? Wycinam cyrklem tnącym więc środek by się przydał.
Oczywiście nie potrzebuję korepetycji z geometrii, wiem jak wyznaczyć środek. Szukam dobrego, szybkiego rozwiązania.

Post zmieniony (12-01-22 20:59)

 
06-01-22 16:44  Odp: Patent na koła
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

 
06-01-22 16:54  Odp: Patent na koła
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Eksperymentowałem z metodami geometrycznymi wyznaczania środka okręgu, lecz się zawiodłem. Jest to powolne, bo całą procedurę należy powtórzyć dla każdego z kilkudziesięciu kółek. Poza tym, wymaga ogromnej precyzji, a niedokładności na kolejnych etapach wyznaczania środka się kumulują.

Potem wymyśliłem coś takiego:

1. Biorę kawałek sztywnej, przezroczystej folii, takiej jak z opakowania zestawów kosmetyków, robię otwór igłą, a następnie lekko nacinam okrąg cyrklem Olfy. Trzeba odpowiednio dobrać średnicę, najlepiej taką, jak docelowa do wycinania kółka. Nacinam lekko, tak aby na folii pozostała widoczna rysa, lecz nie przecięło do końca i nie odkształciło folii:


2. Przykładam folię do wycinanych kółek, koniecznie pod lupą (każda dziesiąta część milimetra błędu spowoduje, że ostrze cyrkla rozminie się z linią wycinanego okręgu), i punktuję środek igłą:


3. Potem już standardowo, jak przy każdym innym użyciu cyrkla Olfy. Impregnuję napunktowany otworek klejem cyjanoakrylowym (aby się nie rozłaził podczas wycinania), i na koniec wycinam.


Pozdrawiam!

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
06-01-22 17:16  Odp: Patent na koła
henrykk   

Wykonałem CADem (CorelDRAW też oczywiście byłby ok) wzorce okręgów a następnie wydrukowałem to na folii. Gdy potrzebuję środek, np. do wykonania otworu, przykładam folię na okrąg z arkusza wycinanki i igłą (lub czymkolwiek innym) robię otworek. Ta metoda wymaga precyzjnej pracy i dobrego wzroku/okularów.


--
Pozdrawiam
Henryk

 
06-01-22 21:33  Odp: Patent na koła
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wytnij szablon,tej samej średnicy dopasuj do wycinanego otworu,utwardźCA,przykładaj i znacz cyrklem przebijając.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
07-01-22 00:38  Odp: Patent na koła
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wielkie dzięki Panowie,
wypróbuję wszystkie te metody bo jak to w pancerce kółek do wycięcia jest kilkaset :)

 
07-01-22 14:58  Odp: Patent na koła
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W pewnym zakresie pomocny może być szablon.
Ja mam jeszcze NRD-owski ale podobne są na Allegro ("Szablon kreślarski").

 
07-01-22 15:50  Odp: Patent na koła
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wycinanie przy plastikowym szablonie, to chyba wyższa szkoła jazdy :)

 
07-01-22 15:53  Odp: Patent na koła
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

źle mnie zrozumiałeś - nie chodzi o wycinanie tylko wyznaczenie środka koła.
Sądzę, że jakieś koła z szablonu można dopasować średnicą do tych do wycięcia i na podstawie szablonu (zaznaczone kreski) ustalić środek.
Szablon nie służy by wycinać koła cyrklem - na jego podstawie można wyrysować koła na kartonie, oznaczyć środek i dopiero wyciąć :-)

Post zmieniony (07-01-22 16:05)

 
07-01-22 19:03  Odp: Patent na koła
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ok, myślałem, że wycinasz z szablonu. Wyznaczanie środka w ten sposób też wydaje mi się niezbyt szybkim sposobem, a chodzi o to, żeby zautomatyzować ten proces, bo kół do wycięcia jest 250 i mają różne rozmiary.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024