FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
13-11-21 17:01  [R/G] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Tej relacji miało nie być, bo dużo Idze nie tak, ale pomyślałem, że może pomoże to komuś zbudować ten model bez uczenia na własnych błędach.
Po pierwsze szkielet typu okrętowego nie sprawdza się pomysł z podklejaniem oklejek bryły kadłuba warstwą kartonu może jest i dobry, ale szkielet i tak nie trzyma wymiarów jest za niski. podłoga jest oznaczona jako podklejona 1 mm kartonu i spód szkieletu też co daje 2 mm, a już przy 1 mm nie daje się wkleić szkieletu do środka. Oczywiście przerabiam trochę szkielet, aby tradycyjnie wstawić ruchome drzwi i włazy i dlatego wygląda na mocno wymęczony, ale nie zmienia to wymiarów szkielety.







Przerobiłem też żaluzję chłodnicy, osadziłem ją głębiej i dodałem siatkę, wygląda to dużo lepiej, ale nie przemyślałem tego, że klapy żaluzji powinny być szersze i musiałem dodać jedną żeby wypełnić całą powierzchnię. I nie jest to zgodne z prawda historyczna.

--

Post zmieniony (15-09-22 14:52)

 
13-11-21 21:58  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W standardzie może wiara mieć z tym problemy, ja jednak nie wyobrażam sobie w sprzęcie pancernym szkieletu typu "okrętowego" i chyba każdy, kto podchodzi do modelu w sposób merytoryczny pójdzie tą samą drogą tzn: O ile baza wymiarowa nie budzi zastrzeżeń, każdą płytę podklejamy do odp. grubości i kleimy tak, jak było w oryginale spawane ;)

--
GG 6801515

 
13-11-21 22:25  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Na fb jest fajna relacja z budowy tego modelu, ale z dorabianiem kompletnego wnętrza tego pojazdu.
Bajka dla oczu modelarza.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
05-12-21 12:39  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Ciąg dalszy zmagań.
Wstawiłem szkielet do środka. Niestety tak jak pisałem szkielet nie trzyma wymiaru. Podłoga wyszła mi trochę niżej niż według części (cz. 43aL i 43aP) którymi podklejam wewnętrzne ścianki osłon ramy różnica wynosi około 1 mm. Mam nadzieję, że nie spowoduje to jakiś problemów z zawieszeniem. Wydaje mi się, że sama podłoga jest minimalnie za wąska, ponieważ nie zgadzają mi się kąty pochylenia płyt pancerza bocznego z tymi na przodzie i tyle. Następny kwiatek to otwór w przedniej płycie do wklejenia wizjera kierowcy jest on za niski o około 1,5 -2 mm. Jest to łatwe do skorygowania, ale miałem pomroczność jasną i zamiast powiększyć go do góry, aby zrównać daszek wizjera z płytą dachu to zrównałem go do dołu do mojego wstawionego wypełnienia szkieletu przez co znowu jego wygląd będzie jeszcze mniej zgodny historycznie. Dobra wiadomość jest taka, że w taki otwór kompletny wizjer wchodzi bez problemu.

Podmalowałem od spodu miejsca łączenia podłogi oklejek bryły i podklejek wewnętrznych, aby uniknąć prześwitujących białych szczelin. Niestety farbka rozmiękczyła trochę karton i w tych miejscach płaszczyzny wygięły się w banana i są podatniejsze na zagniatanie podczas dociskania. Udało mi się uniknąć "krowich żeber", ale są ślady. Mam nadzieję że na końcu nie będą tak widoczne.

Osłony pancerne resorów (cz. 57 i 59) nie zgadzają się kąty pochylenia i trzeba je przycinać według pochylenia ścianek pancerza. Dodatkowo nie bardzo wiedziałem do czego są zostawione białe powierzchnie na pancerzu pokazujące miejsce ich zamocowania. Po ich wklejeniu zostały by białe pola, więc zakleiłem je zapasem koloru. A jeżeli już o tym mowa: to jest to to co mi się podoba w tym modelu. Jest go sporo i łatwo go zaoszczędzić, bo części podklejane kolorem są rysowane z dużym naddatkiem




Zrobiłem również błotniki, niestety po przymiarce znowu nie zgadzają się kąty i wysokości otworów na razie ich nie wklejam bo muszę sprawdzić rozstaw osi i całe podwozie, aby zdecydować czy podcinać błotniki czy wstawiać sztukówki, aby pozasłaniać niechciane otwory. Na szczęście są one w większości zasłaniane skrzyniami i zapasowym kołem. Będę musiał jeszcze uwzględnić, aby ich powierzchnie górne były pod tym samym kątem, równolegle do podłoża, bo teraz każdy idzie w swoją stronę.



Na koniec prośba do tych lepiej obeznanych w linkowaniu. Ponieważ padł system do przenoszenia do starszych galerii przy profilu forumowicza. Chciałbym zrobić takie linki w moim podpisie. Widziałem to u kilku kolegów, ale nie wiem jak się za to zabrać.
Za jakiś czas kolejna odsłona, niestety z kolejnymi uwagami, bo już zabrałem się za ramę i są kolejne utrudnienia.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
06-12-21 16:34  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czołem:-)
Aż dziw bierze, że jeszcze Cie choelra nie wzięła podczas walki z tymi babolami:-)
No ale cóż, każdy ma swoja granicę wytrzymałości. Mam nadzIeję, że nie pękniesz i budowę doprowadzisz do końca - oby - bo masz we mnie jak zwykle wiernego kibica:-)

Co do linków do swoich galerii/relacji, spróbuję Ci pomóc na przykłądzie tego wątku:-) Wydaje mi się, że połapanie się w tym jest bardzo proste:-)

W prawym górnym rogu forum mozna znaleźć podpowiedź.

W Twoim przypadku będzie to szło tak:

1. Kopiujesz link z paska adresu do realcji/galerii - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=395194&t=395194&filtr=0&page=1 i wstawiasz go w nawias kwadratowy z po zwrocie "url=" - [ url=http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=395194&t=395194&filtr=0&page=1] - bez spacji po otwarciu nawiasu:-)
2. Wpisujesz za nim opis tego linka np: "Humber Mk.IV Answer"
3. Wstawiasz na końcu sekwencję [ /url] - również bez spacji.

Całość będzie wyglądała tak:

Humber Mk.IV Answer

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-12-21 22:04  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Dziękuję za pomoc. Powoli opanowałem, to faktycznie nie jest takie trudne. Z czasem wstawię wszystkie odnośniki.
Model miał być odpoczynkiem od gąsienic, ale jak zacząłem dziergać bieżniki to to chyba nie będzie taki odpoczynek. Lepiej lub gorzej, ale go dokończę. Niestety jest jeszcze sporo rzeczy do poprawienia. Wiem, bo na próbę zrobiłem kilka skrzynek, zacząłem koła. Nie chciałbym, aby moja relacja była odbierana jako totalna krytyka tego modelu. Raczej jako ułatwienie dla innych modelarzy, bo model jest ciekawy i można wiele w nim poprawić jak się wie zawczasu co jest nie tak.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
26-12-21 00:06  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Niestety rama nie bardzo pasuje. Rozstaw podłożnic jest za duży o około 0,6-0,8 mm Może to nie dużo, ale na podłodze zostają bardzo widoczne białe pola. Co ciekawe niektóre rozpórki mają prawidłowy wymiar, a inne są za długie właśnie o ten niecały milimetr. Dodatkowe utrudnienie to te za mocno pochylone ścianki, końcówki ramy się nie mieszczą i trzeba wciskać je na siłę. Białe pole na wklejenie skrzyni rozdzielenia napędu jest za duże i musiałem zakleić je zapasem koloru. Pudło cz. 14 jest trochę za szerokie. Nie wiadomo dokładnie jak wkleić osłonę silnika od tyłu cz. 18, w każdej relacji jest jakoś inaczej wklejona. jest dziura na rurę wydechowa , ale nie ma tej rury.





Ruszyłem z kołami, bałem się ich, ale wydaje mi się, że tragedii nie ma. Zrobiłem sobie zestaw narzędzi pomocniczych do formowania i pomogło. Części w miarę pasują. W mojej sytuacji paski były za długie o około 1 mm, ale to przy tej wielkości kół to może być wynik cięcia po wewnętrznej stronie linii. Niestety tu standardu nie będzie. Nie rozumiem dlaczego koła są szare, a bieżnik czarny. Na szczęście mam blisko fachowca który pomoże mi je pomalować.





Resory kleją się dobrze, ale dlaczego są zielone? Tragedia jak z silnikiem i podwoziem, dlaczego zielone? Lepiej by wyglądały szare. Pudła również trzeba docinać, bo nie pasują do nachylenia płyt i osłon resorów. Z resztą wiele części jest ewidentnie ścieśnionych, aby zmieścić je na kartach i dlatego są bez zakładek i przez to bardzo wiotkie. Dorobiłem je samemu i dodałem paski na bryle, aby łatwiej je zamontować. Niestety ich kształty również nie do końca pasują do obrysów na bryle. Na szczęścicie są wypełnione kolorem i nie będzie tego tak bardzo widać






Na koniec kilka zdjęć już zmontowanej bryły. Dziury w błotnikach i pudle zakleiłem wklejkami a ramę zwęziłem. Ogólnie model ciągle mi się podoba, a dotychczasowe błędy udało się wyprostować. Chociaż nie wiem na ile na końcu wyjdzie z tego Humber.



Teraz czeka mnie montaż resorów, ale to dopiero po złożeniu mostów napędowych, bo boję się, że bez nich mocowania resorów bardzo szybko ulegną uszkodzeniu, są bardzo delikatne.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
26-12-21 10:02  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Problemów trochę jest, ale dajesz sobie z nimi radę i to co już wykonałeś wygląda świetnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-01-22 22:21  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Kolejny element to mosty napędowe. Tu niestety mam również kilka uwag. Po pierwsze nie wiadomo jaką średnicę ma mieć rurka mieszcząca pół osie. Według oznaczeń na częściach część 27 lub 34 powinna być nawinięta na drut o średnicy 1 mm co daje bardzo cienką rurkę. Na obudowie mechanizmu różnicowego i wewnętrznej części bębnów jest 4 mm, ale średnica stożków łączących mechanizm różnicowy i obudowę półosiek to już tylko 3,5 mm. Co wybrać? Ja zdecydowałem się na te 3,5 mm czyli użyłem patyczka 2 mm i nawinąłem dwie warstwy kartonu. W efekcie pasowało do stożków, ale musiałem dokleić dodatkową warstwę na końcówkach, aby zakryć białe pola oraz pogrubić również w miejscy mocowania do resorów bo tam też była potrzebna większa średnica. Ogólnie nie wygląda to źle, ale czy jest to chociaż trochę podobne do oryginalnego mostu to nie wiem. Teraz wydaje mi się lepszym rozwiązaniem zrobienie rurki na te 4,0 - 4,5 mm i skrócenie stożków a przez to uzyskanie w nich większej średnicy końcówki. Z resztą te stożki też mają jakiś feler, bo po sklejeniu ich łączenie wychodzi jakoś po skosie. Mogłem coś naciągnąć w jednym, dwóch ale we wszystkich to raczej nie. Ostatnia rzecz to szerokość bębnów hamulcowych. Są zrobione na szerokość koła, a przecież felga ma wklejaną tarczę jakieś 2-3 mm do środka obręczy. Widziałem na jakiejś relacji, że po naklejeniu na taki bęben koła, wygląda to trochę jak założenie jednego koła na bliźniaka. zwęziłem i powinno być dobrze.



Mając bębny zdecydowałem się wkleić resory do ramy. Pasują całkiem dobrze. Nie ma w opracowaniu uchwytu do pozycjonowania mostu przedniej osi. Chyba miało być przyklejone tylko na cybanty, ale skoro na tyle jest takie coś to dorobiłem z resztek tez na przód. Nie doklejałem jeszcze mostów, bo muszę dorobić imitacje śrub oraz wały napędowe z krzyżakami. Wygląda nieźle, ale ten zielony kolor na podwoziu mnie dobija. Ciemne resory i inny kolor napędu bardzo by uatrakcyjnił ten monotonny model.



Wymęczyłem w końcu ruchome boczne drzwiczki, więc podoklejałem pudła po bokach i na górze, więc pojazd wygląda coraz okazalej.




--

Post zmieniony (10-01-22 23:04)

 
02-01-22 17:17  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Mimo utyskiwań bardzo dobrze ogląda się Twoją relację.
Jeśli brakuje Ci kolorów w podwoziu to co za problem pomalować wybrane elementy wg swojego uznania?
Jeśli boisz się, że stracisz koszerność to chociaż suchym pędzlem zrób przecierki na elementach aluminiowych, stalowych, a resory zapuść czarnym washem.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024