FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
09-01-22 17:34  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Gotowe podwozie więc pora na podsumowanie.
Niestety zbyt wiele błędów opracowania i moich więc efekt nie jest porywający. To chyba mój pierwszy pojazd z podwoziem kołowym i zapłaciłem frycowe.



Udało się wszystko złożyć, ale jest to mocno wymęczony sukces. Głównym błędem jest kształt podłożnicy szkieletu i szerokość podłogi to rzutuje na kolejne przesunięcia części i ich niedopasowanie. Według mnie podłużnica powinna być podcięta od spodu od 0 na końcu do 1 mm na przodzie (narysowane na zdjęciu)a poszczególne wręgi dopasowaną wysokość. Przez ten milimetr nie pasuje wysokość podwozia przez co cały pojazd zadziera przód do góry. Nie można dobrze ustawić ramy i moje zawieszenie jest cofnięte do tyłu o około 1,5-2 mm widać to po błotnikach i amortyzatorze. Według mnie tylne uchwyty przednich resorów powinny być ustawione w miejscu uskoku na osłonach pancernych (ostatnie zdjęcie). A dokładnie koniec białego pola na ramie na krawędzi. Ja zrobiłem to po środku i to jest ta brakująca różnica. Mój błąd to to, że zrobiłem resory delikatnie wygięte, okazuje się, że powinny być płaskie przez co amortyzatory są za krótkie o około 4 mm. Z resztą ich sposób mocowania jest też bardzo mocno uproszczony.



Następstwem tego wysokiego zawieszenia jest bardzo duży kąt wałów napędowych, które są trochę za długie co łatwo skorygować, ale przeguby są za wiotkie i mają za długie uszy przez co wyglądają nienaturalnie i łatwo się odkształcają. Podkładki do mocowania cybantów na resorach mają trochę za mały rozstaw otworów względem grubości resorów, przez co przy montażu się rozrywają.



Przymierzyłem na sucho opony które czekają na malowanie i wygląda na to, że zaznaczony punkt mocowania koła zapasowego nie pasuje do środka koła. Widać też że przednie koła są za bardzo z tyłu, ale maja jeszcze trochę luzu. Podejrzewam też, że tylna oś powinna być dłuższa o około 1-2 mm, ponieważ koła są bardzo blisko osłon resorów, ale wszystko okaże się gdy będę mógł przymierzyć kompletne koła.



--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
10-01-22 08:14  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Właśnie pokroiłem i zmontowałem szkielet tego paskuda. Potraktuję Twoja relację jako dodatkową "instrukcję obsługi" ;-)
Mimo problemów, które opisujesz fajnie Ci ten model wychodzi. Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
10-01-22 23:11  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

To już nie mogę doczekać się twojej relacji, bo jestem ciekawy jak wyjdzie u ciebie. Mi bardzo podoba się ten kształt pojazdu i jest całkiem spory coś jakby 7TP. dobrze jest zaoszczędzić trochę zapasu koloru to można podorabiać nity a i na ewentualne poprawki wystarczy. Ale z jednej wycinanki powinno się dać skleić cały model. Trzymam kciuki.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
11-01-22 18:22  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Bardzo ładny i czysty standard tylko dziwnie wygląda to przesunięcie
przednich kół do tyłu pojazdu. Co prawda ze zdjęć pojazdu wynika, że koło rzeczywiście nie jest idealnie pośrodku nadkola ale w modelu to przesunięcie jest moim zdaniem nadmierne i zauważalne.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
11-01-22 21:09  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Też tak uważam. Niestety z powodu niedopasowanego szkieletu podłoga jest za nisko i rama nie wchodzi na odpowiednią głębokość, dodatkowo duży kąt płyt pancernych nie pozwala wcisnąć pomiędzy nie mocowania resorów. Spróbuję odciąć całe przednie zawieszenie i przekleić je do przodu, ale zyskam tylko 2-3 mm . Niby zawsze to lepiej niż nic. Dodatkowo jak popatrzyłem sobie na zdjęcia pojazdu to postanowiłem powiększyć ten wykusz kierowcy, bo powinien być on wyraźnie większy i zlikwiduję dzięki temu mojego babola z dopasowaniem tego elementu.
Przy okazji pytanie do znawców tematy, gdzie powinna być rura wydechowa? Na niektórych zdjęciach wystaje coś od spodu pojazdu, a w innych jakaś rura wystaje z tyłu. W opracowaniu jest wycięcie w pancerzu i płycie pancernej, ale nie ma samej rury. Opcje as dwie: otwór z tyłu to miejsce na rurę, albo na korbę do rozruchu silnika. Mam również wątpliwości co do mocowania koła zapasowego. Na większości zdjęć pojazdu jest ono montowane wnęką na bęben do zewnątrz , ale na modelach jest najczęściej odwrotnie. Ale znalazłem kilka wyjątków.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
11-01-22 22:08  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

https://www.net-maquettes.com/pl/pictures/humber-mk-iv-walk/
Od strony silnika na dole prawie pod żaluzjami jest tłumik a więc powinna być i rura wydechowa. Na zdjęciach kawałek tej rurki wychodzi przez otwór w płycie a jej wylot jest zamknięty klapką na zawiasie tak jak w amerykańskich ciężarówkach tyle, że tu jest poziomo a w ciężarówkach pionowo.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
11-01-22 22:53  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Dzięki. To na prawdę skarbnica wiedzy, ale na zdjęciu 86 jest widoczna rura o której ja mówiłem. Wychodząca z boku do dołu przepalona jak wydech tylko wychodzi jakby z przedziału bojowego dziwne może to jakiś odpływ.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
11-01-22 23:29  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Moim zdaniem to jest rura wydechowa (ta przepalona w dół). Na innych zdjęciach w necie (ale innej wersji) rura od tłumika szła w dół. Patrząc od tyłu była z lewej strony przy lewym tylnym kole. A sam tłumik jest rownoległy do żaluzji. Ale tam nie bylo takiej nisko schodzącej płyty jak w czwórce , która zasłania tłumik. Dlatego na pierwszy rzut ta rurka może wydawać się rurą wydechową inaczej poprowadzoną. Na zdjęciach jest czysta więc chyba to ta osmalona.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
06-02-22 19:30  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Jakiś czas temu moje koła wróciły do mnie pomalowane. Paweł zrobił wspaniałą robotę. Właśnie takie chciałem .W kolorze gumy, bez żadnych śladów zużycia. wkleiłem felgi i kółka imitujące ich krawędzie. Co powiedzieć, jako-tako pasują. różnice są minimalne niestety powstaje brzydka szpara na ich łączeniu, może gdybym zrobił minimalnie większe środki to by pasowało. Tylko kto to wiedział gdy zaczynałem je sklejać. Można było również wypuścić trochę paski wklejane do środka koła tak po 0,5 mm i wtedy te ranty by okładały się na nich. Zrobiłem również skrzynki na błotniki. Tu niestety musiałem wszystko rozcinać i sklejać z kawałków bo klapa nakładana na wierzch miała dokładnie taki sam wymiar jak pudło. I nie dała by się założyć. Dodatkowo boczki klapy są za niskie i po nałożeniu zostają białe nie zakryte pola. Kanistry też trochę pomniejszałem, bo na relacjach widziałem, że są za duże.





Co miałem zrobione, skleiłem w całość i wyszło coś takiego. Teraz wezmę urlop od Humbera i później wrócę do wieży. Przedni most przesunąłem trochę do przodu tak 3 mm. Więcej się nie dało. Mocowania resorów nie dały się przesunąć, więc przesunąłem most na resorach. Trochę to dziwnie wygląda, ale i tak lepiej niż wcześniej. O rozwiązani tego problemu trzeba pomyśleć już na etapie szkieletu, bo później już nie ma w czym rzeźbić. Po złożeniu wszystkich części wygląda tak:





Kilka zbliżeń na detale. Mocowanie koła zapasowego zrobiłem tak, że dodałem kwadrat z rezerwy koloru 9X9 mm i po dopasowaniu na płaskiej powierzchni gotowy zestaw dokleiłem do ścianki. W reflektory wstawiłem szybki i żarówki. Dorobiłem tą rurkę z tyłu niezależnie od tego do czego służy.





Zawieszenie ma wiele drobnych wystających części. Nie pomyślałem o tym wcześniej i powklejałem wały napędowe, drążki zanim wkleiłem koła. Niestety podczas walki z przednim mostem kilkukrotnie musiałem je odklejać, czasami urywałem przez nieuwagę i wyglądają teraz na mocno wymęczone. Bębny hamulcowe mogłyby być cieńsze o jeszcze 1 mm, bo widać że nie przylegają do nich felgi. Ale to zależy od grubości kartonu z którego robi się felgi ja zrobiłem z 1 mm, ale wydaje mi się, że trochę cieńsza tektura wyglądała by lepiej.





--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
06-02-22 21:21  Odp: [R] Humber Mk.IV Answer skala 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Dobrze, że pokombinowałeś z zawieszeniem. Teraz całość wygląda bardzo dobrze.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024