FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
13-01-22 08:41  Odp: [P/T] klej CA
Seweryn F.   

Rajkub - w rzeczy samej. Kleju cyjanoakrylowego zaczęła używać masowo amerykańska armia w Wietnamie do błyskawicznego, tymczasowego sklejania ran bezpośrednio na polu walki. Od tego czasu stosuje się go w wielu siłach zbrojnych jako tzw. 'płynny bandaż' do dzisiaj. Jest drażniący dla dróg oddechowych, ale nie jest toksyczny dla organizmu.

Post zmieniony (13-01-22 08:44)

 
13-01-22 16:13  Odp: [P/T] klej CA
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam

Tak jak w poprzednim wątku pisałem. Klej CA używa się w zakładach kosmetycznych do przyklejania rzęs do powiek :-). I jest to dozwolone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).
Więc wystarczy go nie pić i nadmiernie wdychać (ale to musiałby robić inhalacje nad litrami CA). Wszystko ze zdrowym rozsądkiem panowie bo otaczają nas o wiele gorsze substancje a czepiamy się szczegółów :-).

Pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
13-01-22 17:44  Odp: [P/T] klej CA
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Robię tak jak Arturo napisał.
Nakładam przeważnie kroplę kleju na płytkę oklejoną przeźroczystą taśmą klejącą (klej na takiej folii długo nie wysycha nawet po 15 minutach dalej jest płynny)
Przed wyciśnięciem kleju lekko ściskam ma to na celu po odłożeniu buteleczki ściągnięcie kleju z dozownika, a dozownik do sucha wycieram chusteczką.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
14-01-22 07:33  Odp: [P/T] klej CA
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ja stosuje 'cipetki' jak pawlo100, średnio 2 na butelkę. na początku jest spoko, jak się stara sterylnie to utrzymywać, to nawet daje radę, po pewnym czasie trzeba zacząć przycinać, ale jak dojdzie się do momentu że zostaje tak 1/3 całej długości, to tam już bardzo długo zarasta: ]. Jak większość wylewam sobie małą kropelkę i już z niej bezpośrednio nakładam na model. Raczej nie polecam do klejenia tektur, bo trzeba go dużo lać i wtedy wydziela się sporo par. Gdy reakcja polimeryzacji jest intensywna wydziela dużo ciepła.

PS też nie świruje z toksycznościa CA, tzn nie pić, nie wlewać sobie tego tu i ówdzie, wentylować pomieszczenie i wystarczy. Nie znam się, ale tak osobiście bym ocenił, że kleje polimerowe/lakiery czy budapren, są dużo bardziej toksyczne, tzn wydzielają więcej gazów.

 
14-01-22 12:48  Odp: [P/T] klej CA
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Koleżanki i koledzy
Nie ulega wątpliwości, że najlepiej klej przechowywać w pionie. To pewny pewnik, czasem ten pion zamienia się w poziom, ale to sytuacja awaryjna.
Co do wycierania dozownika po zapodaniu kropelki na płytę CD też to robię, ba nawet zostawiam buteleczkę niezakręconą, żeby grawitacyjnie klej miał czas na spłynięcie. Potem dopiero zakręcam. Niemniej jednak z czasem dozownik przymarza do zakrętki.
Z wielu Waszych porad sensownym wyjściem wydaje mi się stosowanie ...., które pokazał pawlo100. Tu pytanie gdzie i pod jaką nazwą ich szukać, bo "cipetka" to chyba nie jest.
Strzykawka mnie nie bardzo przekonuje, bo małe ilości i ciągle trzeba nalewać. Poza tym dozowanie wymusza podwyższoną ostrożność a w starczym wieku o zachlapanie wszystkiego w koło, a zwłaszcza wzroku nie trudno.
Ja wiem, że każdy ma najlepszy, swój sprawdzony sposób / ja też, choć mi się skleja / , ale miło było usłyszeć zdanie Kolegów.
Dzięki za pomoc, myślę, że ktoś jeszcze uchyli rąbka ze swoich tajemnic.
Pozdrawiam Szad.

 
14-01-22 14:00  Odp: [P/T] klej CA
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wpisz w google "Dozownik do kleju CA" i coś powinno wyskoczyć, mi na pierwszym miejscu wychodzi to co trzeba.

 
14-01-22 15:37  Odp: [P/T] klej CA
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

hehe zgadza się, jest to dozownik i na popularnym portalu A. wyskakuje co powinno, do tego +3-4 kleje i wychodzi darmowy transport.
Co do samych klei, tych z igłą, to też bardzo szybko doszło mi do sklejenia się wbudowanego dozownika z nakrętka i więcej nakrętek nie stosowałem.

pozdr

 
14-01-22 17:05  Odp: [P/T] klej CA
pawlo100 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Witam.

Ja kupiłem na znanym chińskim portalu pod TYM linkiem.

--
Pozdrawiam Paweł
Się robi: Pruski Parowóz P3.1
Się zrobiło: Ls410D,Pruski Parowóz T3

 
04-02-22 07:26  Odp: [P/T] klej CA
Grzegorz   

Tu jest ciut lepsza oferta - trochę taniej, ale przede wszystkim przesyłka "tylko" ok. 2 tygodni, za darmo, do paczkomatu.

Edit: darmowa przesyłka jednak od 10 zł dopiero (zmieniło się).

Post zmieniony (04-02-22 08:25)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024