FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
07-02-22 12:51  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Gdaś 

Witam
Skoro masz zaprojektowane pokłady to aż się prosi zrobić drewniane laserem

--
uszanowanko gdaś

Odpowiedz na tę wiadomość 

07-02-22 13:18  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3

W zasadzie tak, ale mam 2 "ale":
- ostatnio okręt skleiłem do końca jak miałem 12 lat i to było ponad 20 lat temu :) (I była to Burza z MM). Penelopę kleiłem 2 razy ale musiałem przerwać, a potem częsci brakowało, albo coś się zalało zniszczyło, albo stwierdziałem po czasie "tragiczna jakość robię od nowa"

- mam wątpliwość czy słoje albo charakterystyczna faktura drewna (np w przypadku dębiny - te małe "kreseczki") nie zdradzą że to jednak nie jest w skali deska. A jeśli się znajdzie jakieś drewno bez widocznych słojów, to nie jest tak, że przewaga nad kartonem trochę odpada?

Chodzi mi o to że model jak oglądamy z odległości metra, to tak jakbyśmy patrzyli z odległości 200m. Z takiej odległości deski wydają się raczje jednokolorowe i gładkie.

Czy da się zrobić jakoś drewniany pokład tak by wyglądał jak drewno w skali 1:200 a nie drewno w skali 1:1? Może jakiś rodzaj drewna można np lekko podkolorować, ale ma super drobniusieńkie słoje?

07-02-22 13:25  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
97 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

też się podepnę odnośnie pokładu - może fornir? znaleźć kogoś z laserem i ładnie grawerować i wyciąć?

bo grubości są od 0,3 mm

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie

07-02-22 14:13  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

Jeśli mogę się wtrącić. Ja sam deskowałem pokład Fuso z bejcowaniem forniru i generalnie wszystko jest OK ale... Z daleka wygląda jak jedna wielka sklejka (teraz muszę natrasować połączenia bo zbyt ciasno spasowałem "deseczki"). Natomiast już sobie wymyśliłem sposób na obejście tematu jednolitości. Mianowicie w następnym modelu chciałbym wykorzystać następującą metodę. Trzy kawałki formiru, tego samego drewna, bejcuję na delikatnie różniące się odcienie. Wystarczy każdy z nich zabejcować nieco słabiej/silniej od pozostałych. Potem rozcinam je na klepki i losowo przyklejam do pokładu. Powinien powstać ładny rysunek z nieco innymi odcieniami desek na pokładzie. Trochę z tym roboty ale powinno się udać.

--
Relacje: IJN Fuso, ORP Piorun
Galerie: ORP Piorun,
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D

07-02-22 19:24  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Gdaś 

Bo trzeba na odpowiednim materiale robić http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=371484&t=371484&filtr=0&page=2
https://zapodaj.net/3749092e5aaba.jpg.html

--

Post zmieniony (07-02-22 19:29)

10-02-22 22:36  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
orinoko 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

- 2

Jak wcześniej wspomniałem, HMS Penelope jest w moich planach. Odległych planach. Jednak już od jakiegoś czasu zbieram doń materiały, a dzisiaj miałem trochę natchnienia i zrobiłem stosowne pomiary.
Plany Modelarskie 117:
Długość okrętu na planie generalnym (1:200) to 816mm, długość po pokładach w 1:100 to 1632mm. Bardzo dobra zbieżność.
Szerokość to odpowiednio 80 i 160mm (mierzone na wręgach i na przekrojach pokładów).
Zatem wychodzi skala 1:97 (z szerokości) lub 1:95 (z długości). Mierzyłem 25-centrymetrową ekierką dobrej jakości więc daję sobie trochę tolerancji.
Wydrukowałem plany Norman'a Ough'a, o ile wiem, uznawane za najlepsze opracowanie tego okrętu. Wyszła długość 650mm, szerokość 66mm. Deklarowana skala to 1"=16' oraz 1/8"=1' (czyli 192 i 96). Przystawiając rozmiary mojego wydruku do wymiarów oryginalnych planów (te dostałem z SS Great Britain Trust; oni obecnie zarządzają całą spuścizną Ough'a) wychodzi, że HMS Penelope miałaby 153m długości i 15,46 szerokości; dobra zbieżność z teorią biorąc pod uwagę, że plany z SS GBT są sfotografowane w perspektywie i do wyprostowania krzywych krawędzi użyłem dodatkowego oprogramowania.

Dla mnie wniosek jest jeden: plany Michała Szapowalenki są świetne, tyle że są narysowane w skalach odpowiednio 1:192 oraz 1:96, wbrew deklaracji o 1:200 i 1:100.

Oczywiście oznacza to, że błędne są wymiary podane na generalce PM, ale to raczej nie ulega dyskusji.
Nie mierzyłem zanurzenia, bo nie potrafiłem odnieść danych teoretycznych do geometrii modelu.

11-02-22 04:45  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
orkan   

https://prints.rmg.co.uk/products/profile-plan-of-hms-penelope-1935-m0375

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

11-02-22 08:13  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3

No ja do tych planów przykładałem plany z Planów Modelarskich (kilka postów wyżej) i też mi wyszło, że główna różnica to nieco inna skala wyszła niż autor twierdzi, no i przesunięte wszystkie nadbudówki o odległość odpowiadającą ok 0.5m w rzeczywistości.

Tłumacząc powyższe na metry w realu: 81.6cm w 1:200 tłumaczy się na 163.4m względem oczekiwanych 154.

Wycinanka z Małego Modelarza '83 ma wodnicę długości ok 62.4cm co daje 156 m. Jakby mierzyć od "czubka" dziobu to trzeba doliczyć jeszcze 1cm i wychodzi 158m z groszami. Więc z jakiś powodów w MM 83 we wstępie podana jest długość 166m, ale model wyszedł im 158m. Sam MM zrobił 2/3 korekty długości.

Jak się przeskalowuje można/warto/powinno się usunąć te dodatkowe 4m (2cm), ale o ile plany są w 1:192 zamiast 1:200, to MM jest w 1:243 zamiast 1:250. No tragedii nie ma :)

11-02-22 08:38  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

Tyle napisane, wszystko pomierzone, przekalkulowane, a efektów brak.

pozdr

11-02-22 08:56  Odp: [P/R] HMS Penelope 1:200
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3

Przepraszam :( Ale w sumie pisałem, że zaczynam od pytania, a na relację przyjdzie czas. Myślę o perspektywie. Zmieniam na [P] by było jaśniej.

Post zmieniony (11-02-22 10:59)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3