FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
15-02-22 10:58  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam Panowie,
Dziękuję za zainteresowanie pracami SWL.
Mucha napisał: "Nooooo to skoro jest taka kolumbryna, to może za ciosem Muromca albo Gotha? Po nim?"
To co ostało się z Ilji odeszło w niebyt jak carska Rosja, natomiast Gotha grzecznie sobie czeka i kto wie ?

Płat górny - lewe skrzydło z lotką.

Dorobiłem brakujące żeberka w skrzydle i lotce. W miejsce tekturowego dźwigara wstawiłem dwa druty. Nie dochodzą one do końca skrzydła gdzie w ich linii przebiegu są w żeberkach otwory. Skrzydła zostaną nasunięte na wystające dźwigary z centropłata.
Zaznaczone zostały noski międzyżebrowe.



Centropłat

Tak jak wspomniałem przez centropłat przechodzą dźwigary z drutu a na wystające ich końce nasunięte zostaną skrzydła. Dźwigary są z drutu, który można wyginać - oba maja wznios a finalnie odpowiednio wygięte/dopasowane zostaną podczas montażu całego płata.
Skrzydła dolnego płata mają taki sam wznios - montaż będzie więc równoczesny górnego i dolnego płata.


Kadłub

W projekcie w tej części (tylnej) kadłuba przewidziane są cztery wręgi. Pozostawiłem przednią i końcową a poszycie okleiłem od wewnątrz paskami tektury. W przedniej części zamierzam jeszcze wkleić dwie wręgi Całość jest sztywna i "czuć" ją w ręku.
Zarówno poszycie jak i tekturowe wzmocnienia wcześniej zostały zakaponowane.


Statecznik poziomy (górny) w trakcie budowy

W projekcie nie przewidziano oddzielnych powierzchni sterowych stateczników poziomych jak i dwóch pionowych - są tylko oddzielne lotki skrzydeł. Postaram się wykonać je oddzielnie.

Wszystkie profile końców skrzydeł, lotek, stateczników wykonane są z warstw tektury piwnej.
Tyle jak na razie.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
15-02-22 11:16  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Kurde,mam tą wycinankę ,ale odstrasza mnie od niej grafika i gabaryty. Tym bardziej miło będzie popatrzeć ,jak ktoś inny i to bardzo doświadczony, "szarpie się" z tą KOLUBRYNĄ :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
15-02-22 17:33  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam ponownie w dniu dzisiejszym,
Kilka ogólnych uwag.
Model w skali 1 : 33 jest rzeczywiście duży: rozpiętość - 64 cm, długość - 40 cm
Wymiary wymuszają (wg mnie) kilka dodatkowych rozwiązań/usprawnień
1. usztywnienie kadłuba
2. wykonanie podposzycia płatów
3.wstawienie w miejsce tekturowych (nawet usztywnionych SG) drucianych dźwigarów
Oczywiście przystępując do budowy trzeba wiedzieć gdzie pterodaktyla będzie się hangarować :-) Ja nie mam miejsca, bo nawet jak otworzę lodówkę to słyszę warkot podgrzewanego Le Rhone'a :-)
Od lat leżakowały w szufladzie dwa modele - wspomniana wersja atlantycka i bombowy Vimy. Bombowiec oczywiście jest bardziej atrakcyjny - kamuflaż, bomby, keamy itd ale...trzeba by dokonać w jego konstrukcji i wyposażeniu wielu przeróbek (np.kształt nosa) .

Nawiasem mówiąc piękny obraz jest wymysłem autora - bombowiec Vimy nie "załapał" się na aktywny udział w Wielkiej Wojnie i tym samym nigdy nie mogło dojść do spotkania z kajzerowskim dreideckerem.
Wersja atlantycka jest znacznie prostsza, mało elementów, natomiast grafika jak słusznie zauważył "rodus" pozostawia wiele do życzenia.
np. poniższe elementy pokrycia gondol silników aż proszą się o uplastycznienie.

Samolot jest dobrze opisany i jest sporo zdjęć "walk around" - muzealnych replik.
Jak pisze autor opracowania projekt modelu został oparty o plany (b. szczegółowe !) zamieszczone w publikacji

Prócz w/w źródeł ja posiłkuję się dodatkowo wydaniem Windsock Datafile

\Model jest "goły" i uważam, że trzeba go wzbogacić o różne dodatkowe elementy - zwaloryzować.
Vimy jest niezwykle ciekawą konstrukcja o niemniej ciekawej, historii - prócz pokonania Atlantyku dokonano na nim lotu do Austrralii oraz Płd.Afryki.


W modelu brak jest j wręgi "E" oraz na rys. zestawieniowym - górny statecznik poziomy winien mieć oznaczenie "23" (jest "33"). To drobiazg.
Większy problem jest z wręgami. Wszystkie wręgi płatów są za krótkie o dobre 4 mm. Z tymi które są w płatach do wycięcia na lotki to nie problem - sklejona krawędź spływu jest cieńsza. Problem jest z krótkimi żebrami (bez krawędzi spływu) w miejscu gdzie dołączona będzie lotka.


Co będzie dalej - zobaczymy :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
15-02-22 18:38  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jeśli dobrze pamiętam,to przerabiano je na samoloty pasażerskie.

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
16-02-22 10:30  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Świetna robota jak zwykle.

Z czego jest poszycie?

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
17-02-22 17:48  Odp: [R] Vickers "Vimy" (wersja atlantycka) 1 : 33 Modelik Nr 7/01
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Rzeżnik - właściwie jest to podposzycie.
Konstrukcję wewnętrzną płatów (żeberka, dźwigary) naklejam na kalkę techniczną (jest to dolna powierzchnia) wklejam tekturę w miejscach gdzie będą wchodziły końce rozpórek/zastrzałów i po przeszlifowaniu całości oklejam kalką z góry (górna powierzchnia).
Następny etap to oklejenie całości cienkim blokiem rysunkowym i wygniecenie zapadnięć między żebrami. Zaznaczam linie przebiegu żeberek naklejając nitki i całość lakieruję dwukrotnie i oklejam właściwym poszyciem - batystem. Tak to z grubsza wygląda :-) Żeberka są odpowiednio pomniejszone na obwodzie.

Kolejny etap do sklejanie przedniej części kadłuba.

Wszystkie wręgi są wzmocnione, dodana została podłoga a w tylnym segmencie kadłuba dorobiłem dwie wręgi.
We wrędze za siedziskiem pilotów

wyciąłem otwór by widoczne były dorobione pierwsze dwa zbiorniki na benzynę
(na rys. zaznaczyłem też o ile są za krótkie żebra)
Poniższy element to oklejka wnętrza kokpitu

Ponieważ do pierwszego dźwigara cały przód samolotu był kryty sklejką a na nią w niektórych miejscach położone było płótno (pozostała część kadłuba - poszycie było tylko z płótna) powierzchnie wewnętrzne nie powinny być żółte tylko koloru sklejki.
Konstrukcja szkieletu przodu kadłuba była z rur metalowych (tylna część z wydrążonych drewnianych)
Dorobiłem nowe burty ale elementy kratownicy zrobiłem płaskie a nie o okrągłym przekroju.
Teraz kolej na wyposażenie kokpitu.
Pozdrawiam,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024