FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
20-07-21 19:24  [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam wszystkich, po zregenerowaniu sił po budowie 105-tki, nadszedł czas na budowę kolejnego modelu. Rozmyślałem nad tym czy kontynuować relację z budowy EU07 czy założyć nowy wątek z budowy, jednak po otrzymaniu wczoraj informacji z wydawnictwa Answer odnośnie tego, że mają w planach zrobić drugie wydanie Siódemki, tak jak miało to miejsce w przypadku EN57 w ubiegłym roku, postanowiłem odpuścić, no i wybór padł na Stodwójkę. Miałem w planach ten model od dawna, do rozpoczęcia budowy napędzał mnie również ogromny sentyment do tej serii. Dużo się najeździłem nimi za dzieciaka na liniach 7, 11 i 17 z zaciekawieniem obserwując pracę motorniczego :) Te wagony miały swój klimat.. miały, bo na Górnym Śląsku zostały wycofane w 2008r, zaś sam wagon o numerze #155, który przedstawia model został zezłomowany w 2006r.

Parę słów o wycinance, autorem tak jak w przypadku 105N jest pan Piotr Koper, składa się ona z jednej strony z kolorowymi zdjęciami sklejonego modelu, jednej strony historii, krótkiego opisu budowy i kilku czarnobiałych zdjęć wagonów w skali 1:1, 7 stron z rysunkami montażowymi i 18 arkuszy z częściami. Dodatkowo do wycinanki została dorzucona luzem jedna strona erraty z poprawioną numeracją na rysunkach montażowych pantografu.
Model mam zamiar malować, więc dodatkowo zaopatrzyłem się w dedykowany zestaw kalkomanii, który jest dostępny na stronie GPM. Przy budowie korzystam również z zestawu laserów. Oprócz tego chciałbym jeszcze dorobić oświetlenie i kilka przeróbek wewnątrz wagonu, jak np. zmiana pulpitu.
Myślę, że wystarczająco nanudziłem, poniżej kilka zdjęć z obecnego stanu prac.

Na początek tradycyjnie okładka:



Budowę zacząłem od wózków napędnych, jak na razie skleiłem podłużnice i przekładnie. Od siebie dodałem trochę śrub na obudowie przekładni.



Model póki co klei się bardzo dobrze, wszystko do siebie pasuje, nie ma braków w częściach, rysunki czytelne. To tyle na dziś, pozdrawiam.

Post zmieniony (21-07-21 17:14)

 
21-07-21 21:59  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Powodzenia, będę obserwował :)

 
22-07-21 12:33  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

O. A coś więcej wiesz o tej EU07? Ma być nowy projekt, czy przemalowanka?

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
22-07-21 19:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@klaymen dzięki. Masz może gdzieś zdjęcia prawdziwej 102-ki o tym numerze #155? Głównie chodziłoby mi o wnętrze, szczególnie pulpit.

@Arturo wiem tyle co napisałem w pierwszym poście, aczkolwiek podejrzewam, że będzie to całkowicie nowy projekt, tak jak EN57.Robić samą przemalowankę na bazie skopanego opracowania mija się trochę z celem ;)

 
24-07-21 00:22  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Przeszukałem komputer i nic nie znalazłem, możliwe że zaginęło po awarii dysku w międzyczasie. Pamiętam że miałem też oryginalną papierową dokumentację z zajezdni, ale musiałem ją oddać.

 
06-01-22 18:01  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po dłuższej przerwie, ostatnio wpadło wreszcie trochę czasu i przede wszystkim chęci do modelowania, więc wykorzystałem to na zrobienie kolejnych elementów wózków napędowych.
Powstały między innymi:

Belki bujakowe



Poprzecznice



Silniki trakcyjne



Koła, tutaj ukłon dla wydawnictwa Modelik, że w swoim zestawie laserów ujęli część 66, gdzie w przeciwieństwie do tramwaju 105N trzeba było sobie samemu dziergać te wszystkie otwory. Dodatkowo wyciąłem krążki z tektury 1mm, na które nakleiłem części o numerze 65. Część tą podkleiłem dwoma lub trzema ( nie pamiętam już dokładnie) takimi krążkami. Dość znacznie ułatwia to oklejenie takiego koła częścią nr 64. Całość nasączona cyjanoakrylem, a po wyszlifowaniu część nr 66 przykleiłem za pomocą BCG. Od siebie na koniec dodałem śruby.



Hamulce szynowe, tak jak w przypadku kół, tutaj również ukłon za wycięcie części 69* laserem. Tutaj też dodałem trochę śrub.



Luzowniki hamulca- mój " ulubiony" element do sklejania, zarówno w 105N jak i tu. Na szczęście w wózku tocznym nie ma tego :)



Piasecznice, trochę je podrasowałem poprzez dodanie imitacji klap.



A tutaj wszystko co wcześniej, ale już po pomalowaniu podkładem. Z tego co widać, częściowo złożyłem ramę wózka. Całość złożę do kupy jak to wszystko pomaluję i polakieruję.



Pozostało jeszcze zrobić wały napędowe i czopy skrętu. Tyle na dziś, pozdrawiam.

 
27-02-22 16:50  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, wózki napędowe ukończone.



A tu kilka zdjęć z obecnego stanu prac nad wózkiem tocznym:



Co do uwag, to na rysunku montażowym wózka tocznego ( numer 3 w kółeczku), to część o numerze 101A na nim powinna być oznaczona jako 102A. Oprócz tego dorobiłem sobie 2 sztuki części o numerze 98. Wg rysunku montażowego powinno ich być 11, a na arkuszu z częściami jest 9. Ale to taka drobnostka.
To by było tyle na dziś, pozdrawiam.

 
03-03-22 10:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Taki wielki skleisz? ;) So far, so good!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
03-03-22 16:50  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, pozostałe elementy wózka tocznego gotowe:



A tu po pomalowaniu podkładem:



@Viking_BB na razie taki wielki, ale może w jakiejś tam przyszłości powstanie też mniejszy, tylko bardziej kanciasty ;)



Tyle na dziś, pozdrawiam.

 
18-03-22 19:00  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, budowa wózka tocznego dobiegła końca



Zacząłem prace nad płytami podłogowymi. W miejscach gdzie mają się znajdować elementy ramy, nakleiłem paski tektury 1mm, co ułatwi ich przyklejenie.



Zanim wspomniane paski okleję częściami ramy, naklejone na nie zostaną przewody potrzebne do oświetlenia.
Tyle na dziś, pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024