FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 20Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
13-04-22 18:14  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty1   

Tomasz K. mam to wydanie ale tam przy tym zdjęciu stoi jak byk napisane Żaglowiec - nie motorowiec , nie wycieczkowiec nie helikopter czy cokolwiek innego. no i jeszcze dopisek tytułowy Statek Szkolny STS Lwów w porcie morskim w Gdyni.
Stąd zapewne alarm Ryszarda, który się portów morskich i tego i co tam bywało naoglądał wystarczająco sporo. Zdjęcie jest dość wyraźne skoro udało się odcyfrować co jest na drugim planie.
Dzięki Konrad K za sugestię, zweryfikuję to zdjęcie z tym drugim Lwowem - m/s Lwowem.

Dzięki za informacje Ryszard. Ja na tym zdjęciu wyszczególniłem jeden szczególik, ławeczki ( jak dla mnie ) parkowe przy jednej z burt - ot takie spostrzeżenie.



I drugie takie spostrzeżenie już poza konstrukcją STS Lwów, a może właśnie po to - to takie że staramy się zbudować tutaj modele-repliki i po to jest to forum abyśmy weryfikowali materiały źródłowe,
komentarze klakierów spoza tematu jedynie podgrzewających atmosferę są zbędne.

--
KUN MODELLER
Nowa forma dyskusji - usunięcie konta interlokutora.

 
13-04-22 18:50  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nawiązując do tematu - wątpliwe, czy zdjęcie przedstawia ss "Lwów" POLBRYTU.
Na zdjęciu widzimy przedni maszt składający się z trzech kolumn gdy tymczasem ss "Lwow" i jego bliźniak ss "Lublin" maja maszty jednokolumnowe. Podobne są i lokalizacja wywietrzników ładowni.

oraz ss "Lublin"

Zagadka wciąż nierozwiązana :-)

 
13-04-22 19:21  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie remontów stoczniowych podczas których mogło dojść do przebudowy elementów konstrukcyjnych i wyposażenia.
Brak jest jakichkolwiek informacji poza tym, że w 1927 r. zmieniono reje drewniane na stalowe. Była też przebudowa pomieszczeń wewnętrznych zainstalowanie agregatu prądotwórczego i inne prace ale nie zmieniające wyglądu zewnętrznego.
Pomijam remont w stoczni Van der Windt (Holandia) po zakupie - instalacja dwóch silników i związana z tym przebudowa rufy.

 
13-04-22 19:32  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Panowie, cieszy mnie Wasze tu uczestnictwo, dyskusja jest cały czas na temat i o dziwo, w miarę, a nawet sporo... grzecznościowa, tak trzymać ! :)

Odwiedziłem tę stronę https://centrumnauki.eu/morska-historia/armatorzy-panstwowi/ i tam zdjęcie i informacja o chłodnicowcu "Lwów". Też nie ma trójnożnego masztu



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
13-04-22 21:10  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Art, na stronie 8 umieściłeś zdjęcie ze Żbikiem. Mam podobne, jeżeli jest w jakiś sposób dla Ciebie interesujące, przydatne, mogę spróbować normalnie zeskanować. To jest robione telefonem.

https://i.postimg.cc/yY6fkjZR/20220413-205705-1.jpg

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
13-04-22 21:20  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki Łosiu za to zdjęcie, rozdzielczość jest ok.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-04-22 21:15  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Przepraszam za OT, ale gdzie można znaleźć takie fajne zdjęcia frachtowców? Ja od jakiegoś czasu usiłuję znaleźć jakieś sensowne zdjęcia m/s Bug, ale prawie nic nie ma, ledwie kilka sztuk.
A żaglowiec piękny powstaje! Podziwiam wytrwałość.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
19-04-22 11:29  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie

Waldek K. pytał o informacje na temat zdjęć frachtowców, wejdź tutaj, może coś znajdziesz dla siebie
https://centrumnauki.eu/morska-historia/armatorzy-panstwowi/


Dzięki powyższej, obszernej dyskusji na temat jednego zdjęcia, uświadomiłem sobie (a pewnie nie jestem w tym odosobniony), że statków o dumnej nazwie „LWÓW” było w dziejach żeglugi więcej.

Tymczasem znów skurczybyki bombardowali Lwów, więc o moim „LWOWIE” ciąg dalszy…


Zanim zamknę rufówkę (może pojawią się inne zdjęcia), postanowiłem sięgnąć do wyposażenia pokładów.

Nadbudówka śródokręcia.
Dysponujemy kilkoma fotografiami tego elementu, ta wydaje się najbardziej reprezentatywna




Moja interpretacja






Porównanie z częścią z MM



W ten sposób szkicowałem układ elementów na nadbudówce (od strony rufy)




Tak profilowałem płycizny, aby ściany nie były zbyt płaskie




Miałem przygodę ze świetlikami. W skromne dwie godzinki zainstalowałem pręty z brystolu, z których byłem niesamowicie dumny



Gdy jednak pełen zachwytu siedziałem sobie przy Pannie Julii, oświeciło mnie, że gdzieś czytałem o osłonach iluminatorów. Znalazłem ten tekst:
„ […] Mosiądz na żaglowcu musi się świecić; mosiężne są głowice od kompasów, kraty ochronne od skajlatów – tak się nazywają szyby dające światło z góry – i jeszcze inne świecidełka. Czyszczenie mosiądzu to chyba najbardziej bezsensowna robota na żaglowcu, lecz starszy oficer odpowiada za nią, ponieważ błyszczący mosiądz świadczy o porządku na okręcie […]”. Cytat za K.O. Borchardt „Kolebka nawigatorów”. Pelplin 2010, str. 65.

O klamkach mosiężnych nie wspomniano 😊
Tak więc musiałem wyglancować pręty w świetlikach z mosiężnego drutu.


Zestawienie układu nadbudówki z MM, w tym ze sklejonym nawiewnikiem. Te, które zamontowałem, „pożyczyłem” z innych opracowań szkicując ich siatki.




Po raz pierwszy w mojej karierze modelarskiej zastosowałem „urządzenie” powiększające i bardzo mi ono spasowało.




Rączkę na wszystkim trzymała oczywiście Panna Julia 😊




--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-04-22 22:09  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Arturze widzę, że pani Julia spogląda czy nie ma fuszerki oraz poddaje elementy do akceptacji jeśli jest wszystko dobrze zrobione fachowo i zgodnie z projektem autora. Bardzo ładny żaglowiec się szykuje i będzie co oglądać.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
19-04-22 23:07  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czarny komin to od kambuza (opalana węglem). Na zdjęciu oryginalnym widać z prawej strony kuka w białym kitlu.
Stopnie oczywiście po to by wejść na czarny pokład nadbudówki i by walić drągiem w ten komin dla usunięcia sadzy (to nie jest żart !)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 20Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024