FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
28-01-23 00:04  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dziękuję za dobre przyjęcie pracy oraz słówko o miziakach „czterołapych” 😉

Ryszard,
to o czym piszesz zapewne jest słuszne, ja nie mam doświadczenia w tego typu konfiguracjach „ładowniowych”. Wiem jednak, że jak to w życiu bywa, zawsze mogą zaistnieć sytuacje niestandardowo wyjątkowe.

I tak dla przykładu podaję dwa znane zdjęcia z okolicy ładowni śródokręcia „LWOWA”. Ten układ desek i brezentu nieco rozmija się ze sztampą pragmatyki użytkowania ładowni, który naszkicowałeś. Tak więc zupełnie nie umniejszając Twojemu opisowi pozwól, że ten zaprezentowany przeze mnie układ będzie, powiedzmy, wyjątkiem od reguły, fantasmagorią rozleniwionych słońcem marynarzy. Bo przecie bez owego wyjątku, reguła traciłaby swą wyjątkowość 😊





--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
07-05-23 15:31  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wyszperane...

 
21-05-23 23:26  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć
Dziękuję Ryszard za to zdjęcie, będę musiał dodać kilka lin przy bukszprycie.

Mała aktualizacja.
Zanim zajmę się rejami i sznurkami, musiałem wstawić wyposażenie pokładu, którego montaż byłby później utrudniony.

Trapy łodziowe.
Autor zaproponował trapy, których deski wydały mi się znacznie przeskalowane w odniesieniu do zdjęć jakie znamy, m in.:





oraz kadr z filmu „Zew morza” z 1927, którego część akcji była kręcona na pokładzie „LWOWA”



Kolejny element tego modelu, który wykonałem od podstaw.



Zamontowane trapy i inne elementy wyposażenia w tym „nagielbanki” (zastosowałem nagle żywiczne ze sklepu Seahorse)





Tajemniczy ośmiokątny podest wypatrzyłem na poniższych zdjęciach. Zamontowany był na nim namiernik zapewne w celu edukacji marynarzy, bo przecież „LWÓW” to żaglowiec szkolny.






oraz na dalszym planie na tym zadęciu. Widać tam też kołowrót ze zwojem liny, zastanawiam się, do czego służył?



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-05-23 13:23  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Fenomenalne podejście do tematu, zarówno merytorycznie, jak i warsztatowo!
Z radością śledzę ten wątek.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
22-05-23 14:23  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Owijki mocujące górne jufersy na wantach (seizingi?), to nić? Cz jakiś inny materiał?

Niezmiennie podziwiam Twoje merytoryczne zaangażowanie.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
23-05-23 19:32  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Panowie, te "śledztwa" na zachowanych nielicznych fotografiach LWOWA są bardzo fajną frajdą.

Kudłaty, "owijki", o które pytasz to tzw. bencle (sejzing) czyli oploty łączące dwa odcinki liny. Wykonywane z cienkiego drutu lub sznurka. Zazwyczaj malowano je (?) na kolor jasny



Dla tej skali zastosowałem materiał, który każdy z nas ma w portfelu, czyli papierek potwierdzenia transakcji, pocięty na wąskie paski.
Jest bardzo cienki, ale jednocześnie dzięki "kredowaniu" nie rozłazi się przy klejeniu BCG.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
23-05-23 19:53  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Choć to nie moje klimaty, to jednak oglądam Twoją pracę z najwyższą przyjemnością! Uwodzisz nas pieczołowitością w dochodzeniu do prawdy historycznej i pieczołowitością w odtwarzaniu tego w modelu.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-08-23 22:09  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kolejne wyszperane... :-)

 
08-08-23 15:46  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki Ryszard, tak, mam tę fotkę. Ale sprowokowałeś pewien proces, otóż na poniższej fotografii widać siatkę asekuracyjną pod bukszprytem.
Na Twojej fotce są tylko liny. Wykonałem tę wersję, ale zastanawiam się nad wstawieniem siatki.



Tymczasem mam takie tajemnicze przygody :)



Kto odgadnie...?
Co to i dlaczego tak się stało.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-08-23 16:59  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podejrzewam, że Panna Julia i niejaki Franek maczali w owej katastrofie palce... ops sorry pazurki :-)
Okręt zanurkował i wbił się dzióbkiem w coś !

 
08-08-23 18:30  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nie wiem kto jest sprawcą, ale to ostatnie zdjęcie BOLI!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
09-08-23 08:37  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ryszard, dobrze wyniuchał, sprawcą jednak były dwie kotki oraz sprzeczka o to, która ma piękniejsze wąsy ;)
Oczywiście cała odpowiedzialność spoczywa na mnie za brak zabezpieczenia.
Podałem to dla przypomnienia i ku przestrodze.

Tymczasem żagle do "LWOWA" są już gotowe i lada tydzień będę je zawieszał.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
09-08-23 09:22  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To ile tych futrzaków jest u Ciebie ?
Panna Julia, Franek a teraz czytam o dwóch kotkach ! :-)

 
11-08-23 10:11  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ryszard, ponieważ mamy lajtowo-wakacyjny czas, pozwolę sobie przedstawić aktualną "czterołapą" rodzinkę:



Kociaki:
- czarna księkniczka Bletka
- paskowana Julia
- bohaterski Franek
oraz
Piesio:
- braterski Romeo vel Romi

Mamy niepisaną zasadę, kto pierwszy zajmie sobie miejsce na kanapie/fotelu tego się z niego nie "wywala". Tak więc w tej sytuacji dwunożna rodzina musiała udać się na pięterko :))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
11-08-23 21:03  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

To może przygarnąłbyś jeszcze mnie. Mam, co prawda, wyleniałe futro i nie sikam do kuwety, ale za to opróżniam barki i wyżeram z lodówki.
To jak będzie?

--
serwusik

 
11-08-23 22:35  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Posłuchaj kolego Lelum.
Jeżeli.
Jeżeli masz w sobie niekłamaną szczerość zamiarów oraz tego co czynisz, bezinteresowne oddanie i przywiązanie, delikatność i wrażliwość.
Jeżeli wszystko to masz,
zapraszamy 😊
PS. Nie zapomnij od czasu do czasu podrzucić żywej myszki oraz upolowanego ptaszka, ale niezbyt często!

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
12-08-23 00:48  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kot to zuo.
Skoro przygarniasz każdego futrzastego, to czepiam się lodówki tak jak Lelum, pod warunkiem że tam jest wegetariańska zapchajkicha (nie wegetariańską nie pogardzę, byle nie tłusta) i zupa chmielowa. :-)
ps. poszrpiem ci linki na żaglowcu jak trza ;-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
04-12-23 09:38  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie,
zima, więc pora właściwa dla okrętów, przynajmniej w moim przypadku.
Materiału mam trochę więcej, ale będę dodawał po trochu.

Tematem wpisu jest pompa zęzowa.

Często posiłkuję się stopklatkami z filmików niemal bliźniaczego, wciąż pływającego barku: „Star of India”. Tym razem z tego miejsca: https://www.youtube.com/watch?v=XLcegwYeENc




Na nielicznych zdjęciach pokładu z „Lwowa” można dostrzec pompę tu i tam:



Tutaj widać tylko uchwyt korby w gmatwaninie bucht linowych nagielbanku




Wykonanie i zamontowanie pompy na pokładzie modelu





--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-12-23 10:17  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pompa - REWELACJA !
Do kolekcji - "Lwów" w Brazylii



Pozdrawiam,
Ryszard

 
04-12-23 10:51  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ryszard, tego zdjęcia nie znałem, na nim też widać pompę zęzową.
Jak Ty to wyszukujesz kurdelebele :)

Teraz dziobię przy wyciągarce na śródokręciu, mam kilka zdjęć, więc coś tam da się odtworzyć. Jednak mnie bardziej interesuje to, w jaki sposób transportowano np. beczki, które widać na poniższej fotografii.
Gdzie była przytraczana talia, do rei? Ktoś pomoże?

Nie ukrywam, że zamierzam zamarkować takie transportowanie. Boć "Lwów" zarabiał na siebie takimi właśnie biznesami.



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
18-12-23 10:43  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

W książce "Symbole naszych marzen" na stronie 37 jest zdjęcie Lwowa podczas załadunku, podpis mówi min. "fokreja wykorzystywana jako dźwig"

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
18-12-23 15:18  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A to wspomniane zdjęcie - wyszperałem w sieci :-)

 
22-12-23 04:59  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8


Dzięki Panowie, na pewno coś wykombinuję w tym temacie.

Dalej brniemy w wyposażenie pokładu.

Wyciągarka śródokręcia

Dysponujemy kilkoma fotografiami tego elementu z pokładu „Lwowa”. Dwie pierwsze to stopklatki z filmu „Zew morza” (1927 r.)








Wyciągarka kotwic na pokładzie dziobówki. Pierwsza fotka jest ujęciem ze „Lwowa” (w kierunku dziobu), druga jest analogicznym urządzeniem z innego statku (widok w kier. rufy)







Radosnych Świąt i udanego 2024 roczku.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-12-23 14:34  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z czego zrobione takie ładne koła zębate

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
22-12-23 20:11  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

To kółka ze starych, plastikowych budzików.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-12-23 20:36  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Najważniejsze że wyglądają dobrze :)

pozdrawiam

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
23-12-23 09:28  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podziwiam ! Winda kotwiczna - doskonale wykonana !

 
23-12-23 10:20  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Panowie nie bijcie, ale mam pytanie.

Co napędzało te windy ? gdzie jakieś silniki ?

przejrzałem dostępne ogólne źródła , wszyscy omawiaja to i tamto i do tego z tamtym
a o tym nic.

Ktoś coś wie, abo zna takiego co wie ?

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
23-12-23 11:48  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po przebudowie i adaptacji szkolny bark "Lwów" posiadał:
- 4 pomocnicze silniki 4-cylindrowe Kromhout (po 180 KM)
- 2 pomocnicze jednocylindrowe silniki Bolinder (po 8 KM) - jeden obsługiwał pompę drugi dynamo - dla wytwarzania prądu do radiostacji (nie było oświetlenia elektrycznego w kabinach - w siłowni używano lamp acetylenowych a w pomieszczeniach mieszkalnych - lamp naftowych)-
- pomocniczy kocioł (tzw. Donkey) - wytwarzał parę dla windy kotwicznej oraz wind pokładowych.
(wg "Księga statków polskich 1918-1945" t. 1 Jerzy Miciński, Gdańsk 1996)

 
23-12-23 14:25  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Na archiwalnych zdjęciach powyżej widać windę tego typu podczas pracy i kłęby pary wokół niej.
To potwierdza słowa Ryszarda co do rodzaju napędu.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-12-23 19:41  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kapitan Karol Olgierd Borchardt w "Kolebce nawigatorów" pisze o dwóch Kromhutach 180 KM.

Szkoda, że nie ma jakiejś monografi Lwowa, tylko trzeba szukać po różnościach.

czy ktoś wie, co jest w książce "Lwów, pierwszy w sztafecie"

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
24-12-23 04:37  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Brystol, jestem w końcówce lektury "Lwów, pierwszy w sztafecie" autorstwa Daniela Dudy i Zbigniewa Urbanyi. To w gruncie rzeczy zestawienie podróży statku bez wchodzenia w niuanse konstrukcyjne. Dla mnie ważnym pominięciem jest np. brak wspomnienia o przemalowaniu żaglowca z barw "nelsonowskich" na szlachetną biel, co też zaznaczyłem w moim wydaniu modelu "Lwowa".

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-12-23 10:40  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Oczywiście dwa (!) silniki pomocnicze a nie cztery jak pisałem. Moja pomyłka !
W temacie "Lwowa" - wspomnienia jego komendanta


 
24-12-23 19:22  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

o tej książce nie wiedziałem, zrobiłem sobie prezent pod choinke i ją właśnie zamówiłem,

Wszystkim Porąbańcom zarażonym Papierowym Bierdolcem życzę Spokojnych Swiąt i Nowego Roku pełnego nowości
takich "jak w rzeczywistości"

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
28-12-23 09:12  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie, jeszcze w 2023 😊

Koło sterowe i osłona maszynki sterowej na pokładzie rufowym







Zgodnie z niemal „ortodoksyjnym” moim kartoniarstwem, założeniem było wykonanie wszystkiego z papieru







Do Siego 2024 Roku.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
28-12-23 18:32  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Cześć, może to złudzenie. Mam wrażenie po zdjęciach, że tylna - "skrzynkowa" część mechanizmu koła sterowego nie jest równoległa względem pokładu, tylko obniża się odrobinę ku rufie.
Koło wyszło znakomicie.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
29-12-23 10:16  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Pięknie!

Nieśmiała prośba:
Jakieś fotki z etapów powstawania tych cudeniek dałoby radę wrzucić?
Tym bardziej że to z papieru.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
29-12-23 10:30  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

prze mega to wygląda!
to jest robione z barwionki czy malowane?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
29-12-23 10:56  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pozamiatałeś! Greting z czego?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
31-12-23 15:26  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tomasz,
może to kąt patrzenia, ale na poniższym zdjęciu, zarówno nadbudówka świetlika jak i osłona maszynki sterowej wydają się być w jednej linii



Kudłaty, niestety nie wykonałem zdjęć z etapów budowy, ale poniżej „kolaż” materiałów / narzędzi / podzespołów, z których buduję elementy




97,
tak, wszystko z barwionki bez malowania (za wyjątkiem kaponu i lakieru matowego).

Waldek K.,
greting to laserem wycięta siatka, nieco ma za duże oczka, ale tak już zostanie.

Generalnie jeszcze nie tak dawno wydaje mi się, że na więcej było mnie stać 😊




Tymczasem kolejny element.
Kołowrót do linki logu pomiaru prędkości statku (jeżeli dobrze odczytałem fotkę)






Udanego Sylwesterka !

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
31-12-23 18:14  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić :)



--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
31-12-23 20:33  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
piotr d   

Wał koła sterowego i skrzynia go mieszcząca były zwykle poziome, niezależnie od wzniosu pokładu.

--

 
01-01-24 21:39  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie w nowym roczku.

Co do poziomowania, te jednak raczej poziom był, no bo po co oś koła sterowego miałaby się "wyginać".
Parę zdjęć z niemal bliźniaczej ze „Lwowem” jednostki – jeszcze pływającej: „Star of India”





Stopklatki pochodzą z tych filmików:

https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?&q=star+of+india+ship&&mid=2E508F3C8DB573BF62642E508F3C8DB573BF6264&&FORM=VRDGAR

https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?&q=star+of+india+ship&&mid=33DC73AE19C9D563353F33DC73AE19C9D563353F&&FORM=VRDGAR


Kolejny element - kabestan rufowy z połamanymi handszpakami (kto przeczytał opowieści o „Kolebce nawigatorów”, wie w czym rzecz).

Pierwsze zdjęcie to stopklatka z filmu „Zew morza”, na drugim widać „gonitwę” marynarzy przy kabestanie





PS - dodałem zdjęcie

Post zmieniony (01-01-24 21:44)

 
01-01-24 22:11  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ten kabestan Lwowa to sławny jest. Nawet pieśni o nim śpiewają. Dziarskie, marynarskie morskie opowieści ;-)

"Był na "Lwowie" młody majtek
Czort, Rasputin, bestia taka
Że sam kręcił kabestanem
I to bez handszpaka

Hej! Ha! ...,"

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
15-04-24 23:24  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam Was po sporej przerwie.
Z tzw. lenistwa nie pokazywałem efektów prac, a uzbierało się tego sporo. Faktycznie mam na ukończeniu wyposażenie pokładu oraz olinowanie i ożaglowanie „LWOWA” ze sporą pomocą Ryszarda z tego Forum.
Obiecuję, że się zbiorę i zapodam.

Tymczasem mam pewien dylemat i poproszę Was o pomoc w rozwikłaniu temaciku.
Chodzi o olinowanie bezanżagla.
Tradycyjnie podam wpierw fotografie oryginału z pytaniem






A następnie fotografie niemal bliźniaczej, pływającej wciąż jednostki „Star of India”.







Moje dylematy dotyczą następujących kwestii:
1. Na fotografiach „Star of India” nie mogę dostrzec ani pikfału ani gardafału.
2. Czy pięta gafla była zamocowana „na stałe” do masztu za pomocą okucia (np. goose neck)?
3. Na zdjęciach „Star of India” i „Lwowa” nok bomu i gafla połączone są „stałymi” linami bez bloków?

Powyższe wątpliwości i pytania odnoszę do olinowania Daru Młodzieży oraz informacji z rewelacyjnej książki Tomasza Maracewicza „Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”. Poniżej fotografie z tej publikacji z opisem klasycznego takielunku bezanżagla.





--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-04-24 22:49  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Tak na logikę - stermaszt w barku miał inną budowę, jak na w szkunerze tj. niekiedy dwa gafle. Stąd chyba pewne różnice mogły występować jak w porównaniu do zwykłego szkunera. Na zdjęciach Star of India widać, że szoty gafla jednak mają talie. Jest tylko jakby jedna lina, która ograniczała kąt podniesienia gafla (?) Pikfał ma chyba niewielką, uproszczoną talię blisko stengi, co niewyraźnie, ale widać na Lwowie i S.o.I.
Przy okazji - na S.o.I. ciekawie wygląda ten złożony topsel, widać mechanizację jego rozkładania.

Edit. uzupełniony tekst.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Post zmieniony (16-04-24 23:01)

 
19-04-24 12:28  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Może to są takie stałe topenanty ?
Wtedy fały byłyby mocowane bezpośrednio do żagla i nie podnosiły go razem z gaflem

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

Post zmieniony (19-04-24 12:31)

 
08-05-24 11:58  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Temat mocowania bezanżagla nieco odłożę, choć mam już pewną koncepcję wykonania.

Tymczasem podaję kolejną porcję dylematów, już na końcówce wykonania olinowania ruchomego „Lwowa”.
Tym razem sprawa dotyczy bezansztaksla (inaczej: krojcsztaksla).


Dylemat dotyczy knagowania szotów tego sztaksla oraz zamontowania talii (czy też zamontowanie tzw. sztendera i szota z bloczkiem).

Dysponujemy następującymi materiałami źródłowymi:

1) Na barku „Star of India” (z którego czerpię układ olinowania), nie ma talii i sztendera.
Szot zawietrzny jest wyraźnie zaknagowany do kołkownicy przy burcie. Pytanie, gdzie jest zatem drugi szot? (nawietrzny), a moiże go nie było i ten szot przy zwrocie przekładano na kołkownice drugiej burty. Ta lina biegnąca w górę od rogu szotowego to niederholer (kontrafał) pełniąca jednocześnie rolę gejtawy.
Na zdjęciach zaznaczyłem problematyczne kwestie.








Taki układ wynika prawdopodobnie z tego, że schodnie z rufówki na śródokręcie są nieco oddalone od burty w kierunku osi statku i nie ma kolizji z liną szotu oraz, że przed balustradą nie ma w tym miejscu pomieszczenia sterówki.

2) Drugie źródło dotyczy barku „Belem”, zbudowanego też w latach 60-tych XIX w.
Tutaj z kolei wyraźnie widać mocowanie przelotki szotu bezansztaksla na balustradzie w osi statku i knagowanie na balustradzie ale przed zejściówkami.




Ten układ mocowania szotu, inny niż na „Star of India”, wynika zapewne z zamontowania kabestanu przed balustradą i w związku z tym problemy z „przenoszeniem” szotu na drugą burtę przy zwrocie. Na „Lwowie” w tym miejscu jest sterówka, a przed nią komin, stąd nie dało by się zamocować szotu w osi, jak na „Belemie”.

Teraz źródła ze „Lwowa”.
Jedyne ogólne zdjęcie z rozwiniętym bezansztakslem




Zwróćcie uwagę, że dolny lik wyraźnie jest poniżej komina, więc przy zwrocie, pewnie o niego się ocierał (?).

Kolejne zdjęcia. Wydaje się, że szot krojcsztaksla był zaknagowany przy poręczy burtowej, a może jednak na poręczy przy zejściówce?





Tutaj jednak róg szotowy za plecami szacownych jegomości wyraźnie celuje w poręcz przy zejściówce, ale przed nią (aby nie było kolizji)





Po analizie powyższych dowodów, pokażę jak mocowania szotów bezansztaksla wykonam na modelu.
Będzie jednak jedna ważna zmiana, muszę podmienić ten sztaksel, ponieważ wziąłem kształt z opracowania (zonk), a na powyższej fotografii „Lwowa” wyraźnie widać, że ma to być trójkąt prostokątny.



Ciekaw jestem, czy uznacie mój tok rozumowania i przyjęte rozwiązanie mocowania szotu bezansztaksla.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-05-24 21:44  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Mogę się tylko domyślać, że w tym przypadku sztaksel zahaczający o sypiący iskrami komin mógłby stać się pochodnią, więc pewnie był sztywno wiązany w jednym miejscu. Zaś drugi szot zawadzałby o komin. Na ostatnim zdjęciu z epoki owy róg to wg. mnie róg przeciwległy do sztagu, tj. ten z kątem prostym.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024