FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 20Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
12-04-22 07:39  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty     

Skoro się Art pokajałeś i swoim wpisem udowodniłeś intencje że nijak nie chciałeś obrazić projektantów z Małego Modelarza
- to pomogę.
Deski przed Twoją ścianką są poukładane pasami, wystarczy przeciąć na tej linii pokładu gdzie położyłeś jednogroszówkę i je poprzekładać.
Ot , taki psikus projektanta.
Co do "wpadek" dotyczących Lwowa to jest to kompilacja trzech żaglowców po każdej przebudowie , autor doszedł do wniosku że skoro jest kilkanaście zdjęć top to dotyczą one jednego okresu, a to nie prawda.
Skoro masz dwie książeczki Borchardta wynotuj z nich wszystkie zdarzenia w których żaglowiec uległ awarii a w szczególności zwróć uwagę na fakt złamania masztu, i zniszczenia podczas przeprawiania się przez równik. Tam jest odpowiedź na Twoje pytanie dotyczące ścianki, część nr 6.
Autor tego opracowania miał dostęp do zdjęć z internetu, natomiast nie raczył tego dopasować do dość przecież obszernej dokumentacji naocznych świadków w książkach ogólnie dostępnych, i tu właśnie jest problem.
Co do zdjęć to z tego co pamiętam można podzielić je na 6 ujęć , i nie mając pewności co do daty ich zrobienia raczej są ilustracją jak techniczną pomocą .
Pozdrawiam.

--

 
12-04-22 08:43  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

I o to właśnie chodzi kol. Ciapaty. Dzięki za celne spostrzeżenia techniczne, również w stosunku do autora opracowania "Lwowa" z MM (jednak nie będę wnioskował o Twoje "pokajanie" :) bowiem podzielam stanowisko w tej sprawie.

Mam nadzieję, że dołączysz do grona osób "konstruktywnie" wspomagających budowę tego zacnego żaglowca.

Desek raczej już nie będę przekładał, w realu jest niemal ok, a po zastosowaniu opisanych działań, całość modelu powinna przytłoczyć takie niuanse. Liczę na dalszą Twoją czujność. Panna Julia będzie z pewnością rada :)

Jeszcze dodam pytanie. Teraz przymierzam się do zamknięcia rufówki (cz. 7 z MM), nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia tej strefy. A może za słabo szukałem, jakaś pomoc?

--

Post zmieniony (12-04-22 11:06)

 
12-04-22 14:58  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty     

Widzę Art że wciągnął Ciebie temat polskiego yachtingu i dość intensywnie miętosisz temat , na Kodze również https://www.koga.net.pl/forum/524/47659.html?p=91309#p91309

Na tą (czy tę) chwilę myślę że to Ciebie zainteresuje:


Jak znajdę fotki i rozwiązanie problemu części nr 7 to dam znać.

--

 
12-04-22 15:26  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak, znam ten rysunek, ale nie za wiele on nam wyjaśnia w sprawie zamknięcia rufówki. Dodatkowo zawiera merytoryczną nieprawidłowość, czyli drugie schodnie lewoburtowe przy dziobówce, których nigdy na Lwowie nie było.
Tę informację mam z dyskusji na Kodze (temat "Kolebki Nawigatorów") ora z wątku o Lwowie na Forum Okrętów Wojennych.

Super Ciapaty, fajnie że pomożesz, co więcej oczu, to nie jedna pra, musi być z tego pożytek.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
12-04-22 16:21  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty     

Jak przyjrzysz się bliżej rysunkowi i z tego co mi wiadomo to schodnie lewo-burtowe (tzn. od strony patrzącego na szkic) nie były stałe a zdejmowalne i raczej służyły technicznie przy frachtowaniu bryku , tak żeby marynarze nie łazili bezpośrednio pod ładunkiem ale to już tematy dokerskie i nie będziemy się nad tym rozwodzić. Co do FOW podpowiem Tobie że materiały stamtąd możesz brać w ciemno są w 100 % zweryfikowane i podparte dość bogatą dokumentacją.

Pomogę ale musisz dać mi trochę czasu, wiem temat Lwowa fajny . Taka nasza mała kolebka marynistyczna , niestety pełna białych plam i niedomówień. Po prostu muszę jeszcze raz wycinankę rozparcelować na czynniki pierwsze i podzwonić po swoich archiwistach - nuż łyżeczka widelczyk coś się trafi.

Mimo wszystko nie trać wiary, akurat ten żaglowiec jest o tyle niewdzięczny , że co widzę jego model to zawsze z dopiskiem że nie replika a interpretacja modelarza.

--

 
12-04-22 16:41  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

>> Najbardziej jestem rad z prętów osłonowych przy oknach, są z pasków papieru, ale czekam na dostawę polistyrenowych „drutów” 0,2 mm, te byłyby lepsze.

Pręty prętami ale zaskakująco nikt nie komentuje tych złoty klamek :D Piękna robota, robi wrażenie.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
12-04-22 22:04  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty     

Dobra ja już odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie znam.

Ale zanim wyjaśnimy sobie tą ( czy tę ) kwestię taka mała zagadka, dwuczłonowe malusie pytanko ???
Na poniższym zdjęciu jest Lwów , zdjęcie jest z 1929 roku , autora zdjęcia , a nawet ogniskową obiektywu znamy:

Pytanie jest takie :
Powyższe zdjęcie to rzut z góry na część dziobową czy rufową ??, i który z elementów wycinaki jest prawidłowy, część 6 czy część 7 ???

Sorry Art ale to by było niegrzeczne , bawić się tylko we dwójkę. Niech i inni mają radochę.

--

 
12-04-22 23:35  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Szanowny kolego Ciapaty, coraz bardziej Ty mię się podobasz :)

Tego zdjęcia nie znam i jeżeli jest to "Lwów", to szacun za udostępnienie.
Widok jest zapewne na rufę, ale mam spore wątpliwości, czy aż tak wyposażenie było pozmieniane.

Przy nadburciach są zupełnie inne podpory pod dechę z naglami, brak komina w centralnej części, który widać na na niemal każdej fotografii statki z różnych jego okresów, ta winda i do tego nie ma rostrów dla łodzi. Jakieś bomy przy grotmaszcie. Trochę mi to do "Lwowa" nie pasuje.
Ciekawa sytuacja, doprawdy. Niecierpliwie czekam na wyjaśnienie.
W każdym razie nie odpowiada to ani części nr 6 ani nr 7.

Jeżeli masz jeszcze takie perełki, już jestem Twoim Przyjacielem :)

Na dowód tego właśnie, a także dla kol. Rogala, postanowiłem przeprowadzić poważną rozmowę z Panną Julią na temat słynnych już desek (a raczej to Ona wezwała mnie na "dywanik").

Nie było wyjścia, łączenia desek, choć nie idealne, przeniosłem nieco ku rufie w okolice jufersów fokmasztu, które skutecznie zasłonią rozjazdy.

Co też się kurcze dla Was trójki nie zrobi :)





Jeszcze wstawka odnośnie klamek od El Comendante, złotych, a jakich skromnych :))
Oczywiście, to mosiądz. Uważacie, że trzeba je pomalować na biało lub na inny kolor?

Post zmieniony (12-04-22 23:50)

 
13-04-22 07:39  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

ciapaty napisał:
"... bawić się ten inny. tylko we dwójkę. Niech i inni mają radochę."
Zgłaszam się więc do zabawy.
"...nie chciałeś obrazić projektantów z Małego Modelarza"
Bezwzględnie należy piętnować wszystkie błędy, nieścisłości projektantów modeli wydawanych w M/M ! Gnioty publicznie potępiać 1
"Pytanie jest takie :
Powyższe zdjęcie to rzut z góry na część dziobową czy rufową ??, i który z elementów wycinaki jest prawidłowy, część 6 czy część 7 ???"
STS "Lwów" ? Jak "Lwów" to ja jestem biskupem anabaptystów:-)
Chyba, że się mylę, a jak tak, to oświeć mnie Panie a wdzięczność moja nie będzie miała granic Panie Ciapaty.
Pozdrawiam

 
13-04-22 09:07  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
ciapaty     

Ok, Ryszard więc oświecam .
Zdjęcie pochodzi za archiwum NAC ( Narodowe Archiwum Cyfrowe ), tytuł fotografii za archiwum to: "Statek szkolny "Lwów" w porcie morskim w Gdyni" , opis dla fotografii: "Widok z góry na pokład statku szkolnego "Lwów" stojący przy nabrzeżu Pilotowym. Widoczny jeden ze statków pasażerskich żeglugi przybrzeżnej.",Sygnatura dawna: 1-N-2464, autor?? w NAC nieznany mi się udało ustalić że najprawdopodobniej był to niejaki Borkowski / dokumentował: Berman Maria , rozmiary fotki to 165.00 / 225.00 (oryginał) , znamy rozkład pozycji gdyż jest ona na wprost ze środkowego pomostu zatem ogniskową soczewki można sobie łatwo policzyć.
Link do fotki jest tutaj: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5941365/obiekty/413013#opis_obiektu

Co do zdjęć wystarczy że wpiszesz w wyszukiwarce NAC "żaglowiec Lwów"
tzn. w tym linku: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wyszukiwarka
ja jeszcze dodatkowo jak rozwiniesz listę poniżej zaznaczyłem poniższe opcje wyszukiwania fotografie, 1900+ , 1800-1899
(tą ostatnią jako znacznik korygujący , wiem że Lwów to wcześniej CHINSURA_1893,LUCCO_1898,NEST_1920, ale tak mi poradzono bo tak działają te wyszukiwarki)
i wyrzuci Tobie w formie spisu pozostałe fotki Lwowa. Można im wierzyć gdyż tam pracują zawodowi archiwiści i zawsze można podeprzeć się nazwiskiem któregoś z nich.

Art co do części numer 6 autor wycinanki zaznaczył obrys drzwi środkowych wraz z zewnętrznymi listwami uszczelniającymi ( celowo używam terminologi zabudowy monterskiej budownictwa a nie używam terminologi szkutniczej - bo będzie jeden wielki skowyt),
zaznaczyłem drzwi środkowe kolorem zielonym, listwy kolorem czerwonym na fotce poniżej:


więc chyba taka nie do końca ekwilibrystyka autora.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to zadawaj , może będę umiał na nie odpowiedzieć.
Pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 20Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024