FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 20Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
11-03-22 13:20  [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Owszem, zaczynanie wielu wątków nie jest dobre,
jednak najbardziej mnie rajcuje w tym hobby wolność wyboru i uciecha „pałera” zapału. Mam trochę latek, więc powyższe cechy i okoliczności odejmują mi ich sporą kopę, „młodości, ty nad poziomy wylatuj” 😊 jako pisał nasz zacny Wieszcz Adam.

Do rzeczy.


Startuję lajtową z założenia, relację z budowy szkolnego żaglowca STS „Lwów” (STS - Sail Training Ship, żaglowy statek szkolny).




„Borodino” idzie mi dość szybko, więc ze względów na nazwę i aktualne okoliczności (geopolityczne) tej nowej jednostki modelowej (jednak bez nadmiaru ideologizowania, chociaż...), oraz z podpowiedzi innego początkującego modelarza (Damiana S.), pociąłem ten żaglowiec. Model ma być dość szybki z finałem do końca br. Może dłużej zejdzie z omasztowaniem i olinowaniem, ale jestem dobrej myśli.

Nie podoba mi się kolorystyka pokładów (żółto-kanarkowa), więc poprosiłem o pomoc Tomasza K. - naszego kolegi. Pięknie mu dziękuję, efekty pracy pokażę w relacji.


Mam jeszcze inne powody podzielenia się relacją z budowy „Lwowa”:

1) Brak doświadczenia z budowy żaglowców.
Tą jednostką chciałbym potestować olinowanie, bowiem czeka mnie w nieodległej przyszłości osznurkowanie „Victory”, której kadłub mam już zbudowany w 80 %.

2) Materiały.
Autor zamieścił enigmatycznie wyglądający schemat olinowania ruchomego (np. brak odniesień do miejsc knagowania lin), ponadto siatki nadbudówek są dość siermiężne. Takielunek, w tym mocowanie lin, ściągnę z planów żaglowca „Towariszcz” (Plany modelarskie nr 103). To podobna jednostka z tego mniej więcej okresu. Ale oczywiście Wasza pomoc będzie jak zawsze nieoceniona.

3) Gniew 😊 prawdopodobny, może niesłuszny (?).
Wychodzę z założenia, że niedokładności w budowie są zazwyczaj po stronie modelarza, a nie projektanta. Po przekręceniu moich kilkudziesięciu kartonowych modeli, nie było sytuacji, w których nie spadłbym na tzw. kocie cztery łapy.

Jednak.

Już „suche” sklejenie „Lwowa” pokazało kilka poważniejszych bądź mniej ważnych pomyłek w opracowaniu. Stąd postaram się przestrzec przed nimi kolejnych budowniczych tego modelu, ale nie mam ambicji „naprawiania świata”.
Skąd zatem gniew?
Model wydano w 7 tys. egzemplarzy, to bardzo wiele, jak na warunki dystrybucji tego typu opracowań. Z założenia odbiorca ma się „bawić” tą pasją, a nie być zniechęcany rafami. Nie chcę użyć dosadniejszych słów, ale błędy na jakie natrafiłem na samym początku nie są dobre dla małych modelarzy 😉
W relacji pokażę owe rafy.

Do dzieła.


Zakupiłem wręgi laserowe, 80 zł na tak spory pakiet, chyba jest ok




ale

dwie lub trzy wręgi w laserach mają pomylone numery (np. za miast XVII powinno być XXVII, nie zanotowałem numerów), trzeba je sprawdzać z wzorami z opracowania.
Poza tym niektóre arkusze są niedocięte ogniem lasera



Jest też dodany (raczej pomyłkowo) duplikat:




Pierwsze kroki – połączenie wzdłużnicy z trzech elementów.
Będzie spory kawał żaglowca



Oczywiście, wszystko pod baczną kontrolą 😊




Kilka wręg osadza się za nisko, tu jeden z przykładów




Kolejna rafa.
Dziobowa wodnica ma inny obrys niż wynika to z kształtu wręg



Przymierzyłem do wzorników z wycinanki.



Czyli to raczej element nieprawidłowo narysowany, no chyba że wręgi w tym miejscu mają zły obrys. Nie dysponuję planami, nie mam z czym porównać.
W każdym razie będzie cięcie.


Rafa bis

Widnica na rufie nie dość, że ma nieprawidłowy obrys, to jeszcze nie dochodzi do podłużnicy



Obrys w opracowaniu też jest błędny, a może to wręgi są nie teges?



Poza tym wycięcie nie powinno być w tym miejscu



Postanowiłem wykonać na nowo tę część wodnicy rufowej




Po co są te wypalone laserem linie? Trudno dociec…



Po kontroli



Surowy kadłub ukończony…



jako tako…




Postanowiłem wykonać podposzycie szczebelkowe z pasków tektury 2 mm



Prawie połowa




Szanowni.
Mimo pokazania kilku raf, zastrzegam, że mogą być one domniemane, może to moje błędy.
W każdym razie ciekaw jestem Waszej opinii, a zwłaszcza tych, którzy przebrnęli przez ten projekt. Nie znalazłem innej relacji z budowy tego modelu ani zdjęć końcowych jej efektów.

--

Post zmieniony (05-04-22 08:56)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016  nowe
Art 44016 11-03-22 13:20
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
Wojciech Cięciwa 409 11-03-22 14:13
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
Pablos 277 11-03-22 14:27
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
kudłaty 347 11-03-22 17:01
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
cantakawah 156 11-03-22 17:30
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
MirZ 400 11-03-22 18:48
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
Siwy 163 11-03-22 18:49
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
Raffi 145 11-03-22 23:58
 Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100  nowe
Zdzisław 190 12-03-22 00:36
 Odp: [R] STS  nowe
Ryszard 157 12-03-22 08:04

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024