FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 14Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
13-04-22 07:33  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Cordel, nie jestem heretykiem, heheheheeh. Nigdy bym się nie dopuścił tak haniebnego czynu... choć kto wie, co przyniesie przyszłość, hehehehe, ale zdecydowanie plastik to nie moja bajka. Już od ponad miesiąca zbierałem się właśnie z tym tematem. Najciężej było mi się zebrać do zrobienia farb: ].
@zablo1978, a no... 'jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć drugą cyfrę'
@GTiStyle, dla dlatego wspominam paletę HSV, z RGB nigdy nie uda się zrobić szarego i to jest bez sensu. Paleta HSV jest ultra banalna do manualnego wdrożenia, pierwszy parametr mówi o kolorze domieszki. tzn kolorze kolorze, czyli niebieski, zielony, albo jakiś inny. 2 parametr to nasycenie koloru, czyli procentowy udział w mieszance i ostatni to stosunek białego do czarnego.
Np mój niebieski, to 70/18/niebieski. Najpierw daje białego sporo, potem dokładam około 30% czarnego, a do tego wszystkiego około 20% niebieskiego.
W praktyce to wygląda tak że daje sporo białego, trochę czarnego, niebieskiego mieszam i sprawdzam którego jest za mało. Niestety wszystko jest na subiektywne wyczucie, bo niczym tego 'trochę' nie odmierzam. Zazwyczaj farba wychodzi mi za ciemna i muszę rozjaśniać. Jak też widać, nauczyłem się, że często i tak trzeba czasem mieszać coś dodatkowo, dlatego dodaje do paletki trochę białego i czarnego osobno.
@Spychacz, Nie farbę robię raz. Tempera to taka plakatówka, ona zasycha i korzysta się z tego jak z akwarelki: ], Tylko że masz swój własny kolor dokładnie taki jak chcesz. Np ten czarny robiłem jeszcze dla Malaya, a świetnie się nadaje do suffolka i tu dla fiji też ma zastosowanie. Taka wyschnięta tempera ma dożywotnią trwałość: ]. To zawsze da się rozpuścić wodą i tak właśnie jej używam. Pędzelek w wodę i potem mazianie po farbie aby trochę jej zebrać.

Tempera idealnie nadaje się do retuszu kartonu, idealnie. Niestety ma swoje wady, źle przylega do metali, tzn kryje, ale to jest nietrwałe, w każdej chwili można ją zerwać palcem. Nawet nieumyślnie. Pamiętam raz sytuacje, że miałem pomalowany reling w Malaya, miesiąc czy 2. Przyszły takie wilgotne dni, była duża wilgotność powietrza, a że modele przykrywam folią aby się nie kurzyły. hehe jakie było moje zdziwienie jak się okazało, że całą folia jest ubabrana od tego relingu. Mimo że był dawno temu pomalowany. Tempera nigdy nie wysycha na tyle aby nie dało się jej wodą zmyć. Dlatego Każdy drut należy lakierować. Mam jakiś satynowy werniks do gwaszu, niestety jak debil zdarłem etykietę z butelki i nie pamiętam co to dokładnie jest.

EDIT: Poszukałem trochę to jest(Talens werniks do gwaszy matowy nr.107 75ml) Czyli lakier nie jest satyna tylko matt, ale ten matt nie jest bardzo ostry, generalnie zlewa się z zakaponowanym kartonem i jest nie do poznania.

Lakier ten ma wiele zalet, między innymi punktowo kryje wszelkie walki z CA, którego po lakierowaniu nie widać, baaa samego lakieru też nie widać, gdzie jest a gdzie nie. Dodatkowo drutu malowanego temperą, nie dałoby się washować bez zabezpieczenia lakierem.

Tak więc, tempera nie jest idealna, ale lubię ją, pogodziłem się z jej wadami. I za 30PLN nie kupisz niczego lepszego i trwalszego.

Post zmieniony (13-04-22 09:43)

 
15-04-22 15:36  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano,
Budowa trwa nadal, przyznaje, że mocno się wkręciłem, dodatkowo mam chęci docisnąć to jak niemal 2oo. Oczywiście pewne ograniczenia wynikające ze skali są dla mnie nie do przeskoczenia, Ale na pewno da się zrobić sporo, więcej niż mi się na starcie wydawało.
Przez miniony tydzień zająłem się budową pokładu nawigacyjnego. Wszystko działa jak powinno. Wymieniłem jedynie skrzyneczki, które wydają mi się za duże w stosunku do reszty. Moje mają wymiary 2,5 1,7 na wysokość 2mm. Dorobiłem też z drutu o,12 coś na kształt zamknięć.
Bałem się relingu, ale też jakoś to idzie. Słupki wysokości 2,8mm.

pozdr




 
15-04-22 21:26  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Reling robisz sam ? Fajnie wyszedł.
Pzdr

 
15-04-22 22:31  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

słupki relingów wys. 2,8 mm ?! Ja pierdziu... i to wszystko 0,12 ? Nie mam słów. Robisz sobie jakiś szablon do tego ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
16-04-22 08:23  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
zablo1978 



Na Forum:
Relacje w toku - 13
Relacje z galerią - 28
Galerie - 28


 - 11

Witam.
Bardzo mi się podobają te schody, super ci wyszły. Paczymy dalej.

 
16-04-22 16:40  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano Pany, tak reling robie z ręki, głównie o,12 i o,1mm. Wklejam słupek, odcinam nadmiar od dystansu, 2,8mm. Tak, aby po naklejeniu górnego relingu też z o,12 razem było tego na 3mm wysokości. W tym momencie w zasadzie mam za sobą. pozostałe 2 linie relingu robie ze stalowej linki o,1 z oplotu kabla antenowego. Wszystko formuje na modelu, bo tak jest najłatwiej. Malowanie, lakierowanie i gotowe.

Schody sobie namalowałem w cadzie, 4 stropnie to za mało, dodatkowo są za grube, ale w tej skali to i tak nie ma znaczenia.

pozdr

 
16-04-22 18:27  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Zaimponowałeś mi. Nie powiem. :-)
Pzdr

 
17-04-22 15:28  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Lukee 

 

Pięknie sklejone jak zawsze w Twoim wykonaniu!
Ale jeżeli jesteś sklejaczem testowym projektu Ruto88 to nie powinieneś dodawać niczego od siebie gdyż przeczy to idei sklejania testowego. Dodawanie czegokolwiek od siebie powoduje, że budujesz fałszywy obraz modelu co może mieć wpływ na przyszłego klienta ;-)

Ale w sumie...
Fajnie Ci to wychodzi ;-)

 
18-04-22 09:22  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Lukee, Trochę tak, ale generalnie nie zgadzam się z tą opinią. Wycinanka, jest jak glina, to tylko materiał do zabawy i tylko od sklejacza zależy, co chce z tym zrobić. Mim zadaniem jest, korzystając z zasobów wycinanki sprawdzenie na ile te elementy z sobą współgrają czy nie ma błędów w camo. Tyle i aż tyle. Celem jest, aby odbiorca końcowy miał lepszy produkt niż ja w tej chwili, bo być może będzie pozbawiony ewentualnych błędów, lub dostanie jakieś udogodnienia, których w obecnym opracowaniu nie ma, a może będą. Bo należy wiedzieć, że to i tak zależy tylko od Adama, czy uwzględni moje jęki i zgłoszone uwagi, czy nie.
Być może masz racje, że lepiej byłoby poskładanie tego tylko i wyłącznie testowo, ale ja tak nie umiem. Jak się angażuje w sklejaczanie, to tylko tak, aby to mi sprawiało frajdę. Nie mniej nie uważam, aby mój styl wykonania był oszustwem, przecież dokładnie to co widać, da się zrobić z już obecnego projektu, a jak pisałem, w przyszłości może być tylko lepiej: ]
@dokker , podziękował. Choć Twoje 6oo, to kolejne 2 lvle wyżej: ]
pozdr

 
18-04-22 14:23  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

A prawda leży jak zwykle po środku :D

Ja tam jestem bardzo zadowolony z tego co Karaś wyprawia. Szczerze to nawet trochę Arturowi zazdrościłem, że mu ktoś tak pięknie Malaye skleił.
Dla projektanta jest to duże wyróżnienie, że po wszystkich tych godzinach klikania i gapienia się w monitor koniec końców ktoś ma z tego frajdę, a o to w tym wszystkim właśnie chodzi.

Można powiedzieć, że pieczemy dwie pieczenie. Ja mam cenne uwagi co do siatek brył i plam kamo ale też inne spojrzenie na rysunki montażowe, a Karaś bawi się aż miło i daje dużego kopa do dalszej roboty :D

Tak po prawdzie to ten model będzie bardziej wyglądem przypominał produkt końcowy, bo to już jest stan po wprowadzeniu poprawek. Ja właściwie skleiłem za ciemny HMS Trinidad z kamuflażem od Fiji także tego no...
Z resztą jak dobrze pójdzie bedzie jeszcze jedna relacja :D

Na koniec trochę smutniejsze info jest takie, że po "zbadaniu rynku" i obecnej wiadomej sytuacji, przez koszty i niewielkie zainteresowanie skalą wydanie jest mocno zagrożone. Może nawet dojdzie do tego, że będę tylko drukował na plujce dla chętnych.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 14Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024