FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 20Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 
22-04-22 09:21  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zdjęcie modelu ss Krosno - nie jestem przekonany, że zaczepy w deskach lukowych były po przekątnej. Wszystkie deski były takie same - zaczepy po przeciwnych stronach.
Kilka "nowych" fotek (może się przydadzą) - a na nich trochę szczegółów. M.in. wspomniane "struganie" rei, bukszprytu ?


 
25-04-22 11:35  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie ponownie.

Dziękuję Ryszard za te fotografie. Mnie udało się wysupłać z tego filmu https://youtu.be/467jZyIig1Y fajną fotkę ze stopklatki.

Widać tam luk ładowniczy oraz, co ważne – nadbudówkę (w kierunku rufy) z iluminatorem



Na podstawie dostępnych fotografii, podaję moją interpretację tego elementu. Uchwyty do podnoszenia desek (w okrągłych otworach) wykonałem z bardzo cienkich pasków papieru.



I jeszcze wersja z brezentem.




Finalnie, nie wykluczone, że podepnę beczułkę pod hak z talią i zaimprowizuję epizodzik "zapełniania" ładowni statku



Nadbudówka od strony rufy. Desek boazerii powinno być znacznie mniej niż na części z MM








Dla sympatyków Panny Julii informacja, że już udała się na majówkowy długi łikend 😉

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
25-04-22 15:50  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Czyste szaleństwo: ]

 
25-04-22 16:53  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A z czego brezent?

--
Siwy

 
25-04-22 19:45  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piękne!
PIĘKNE!
P I Ę K N E !!!

Jak ja lubię takie budowy, gdzie wycinanka jest tylko inspiracją, a autor docieka i zgłębia temat merytorycznie do ostatniej śrubki i deski tworząc coś jedynego i niepowtarzalnego, a przy tym możliwie najbliższego prawdzie techniczno-historycznej.

Sztuka modelarska w czystej postaci! :-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
25-04-22 19:49  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Niesamowite...

--
54323031

 
25-04-22 20:40  Odp: [R] STS
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na stronie gdzie zamieszczone są zdjęcia "Lwowa" z logo "Dawny Tczew" jedno zdjęcie nie przedstawia "Lwowa" a "Dar Pomorza".

Na "Lwowie" kotwica była dociągnięta do kluzy i nie było świateł pozycyjnych w takiej obudowie jak na "Darze".
Na "Darze' praktykant (jeden z wachtowych) na wachcie nocnej bodajże co pół godziny sprawdzał czy światła nawigacyjne się palą i głośno śpiewał "światła się paaaląąą" - oficer wachtowy, który był w kabinie nawigacyjnej (lub stał przy sterniku) nie widział palących się świateł bo były w obudowach. Za "moich" czasów ich miedziane powierzchnie były non-stop polerowane, musiały lśnić tak by można się było w nich przeglądać niczym w lustrze.
Odnośnie modelu - jeśli to możliwe to przemaluj brezent na zielonkawy a brązowe zrębnice ładowni pomaluj na szaro.

Post zmieniony (25-04-22 20:42)

 
25-04-22 22:42  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dzięki Panowie.
Brezent wykonałem z papieru.
Nie maluję, wiec staram się korzystać z dostępnych barwionych kartonów, poszukam zielonkawego, jak sugerował Ryszard.
Jeszcze pytanie odnośnie zrębnic, które mają być szare, chodzi Ci Ryszard o wewnętrzne powierzchnie luku ładowni czy też całe obramienia, też na zewnątrz (za wyjątkiem desek). Kolor brązowy jaki używam imitować ma drewno.
Obydwa modele "LWOWA", które wyżej cytowałem obramienia ładowni mają właśnie drewniane. Szare oznaczałyby raczej blachę (?)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
27-04-22 09:22  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ładownia - pokład był stalowy deskowany. Zrębnice ładowni (tzn. wystające ścianki) wg mnie były też stalowe. Nie mogły być drewniane bo przy uderzeniach (a takie się zdarzają) wiszącego na stropie ładunku o zrębnice gdyby były drewniane uległyby zniszczeniu.
Na poniższym zdjęciu ładownia na modelu z Muzeum Morskiego (prawidłowa)

Widoczny jest zielony brezent zakrywający deski lukowe ładowni i dwie stalowe listy mocujące.
Zrębnica koloru szarego (stalowa) a na bokach brązowe plamy - kliny do mocowania brezentu.

Jeżeli w Twoim modelu ładownia "Lwowa" będzie zakryta brezentem to widoczna tylko będzie dolna powierzchnia (przy podłodze) zrębnicy i ja pomalowałbym ja na szaro (stalowa).
Odnośnie zdjęcia z ładowaniem beczki balastowej ( w środku piasek). Wyczytałem, że blok(i) do reneru był zamocowany na grotrei - czyli wiadomo jak unos poruszał się w pionie ale jak w poziomie ?
Normalnie" (na starych statkach np. "Sołdek") do ruchu w poziomie stosuje się gaje (liny).
(bom ładunkowy z renerem wychylony jest na keję, ładunek po zaczepieniu zawiesiami o hak podnoszony jest z kei do góry a gajami w poziomie do luku ładowni).
A jak było na "Lwowie" - czyżby obracana była grotreja ? Bomów ładunkowych nie było.
Powodzenia w budowie życzę,

 
27-04-22 10:40  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ryszard, tego mi było trzeba. Super wyjaśnienie. Dzięki!

No to Panowie luk ładowni do archiwum. Trzeba wydziergać nowy ze stali :)
Pociecha, że deski przynajmniej mam już wykonane.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 20Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024