FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-08-17 12:36  [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam,
Jest to moja pierwsza relacja z budowy modelu. Poprzednio skleciłem ORP Piorun , który to okazał się dla mnie największym, jak dotąd wyzwaniem.
Niestety nie ustrzegłem się błędów, ale mam nadzieję, że przy Waszej pomocy uda mi się uniknąć tych błędów przy IJN Hiei.

Część materiałów już jest. Zakupiłem lufy (skręcanie papierowych rurek to moja bolączka), do tego lasery, żeby łatwiej się kadłub sklejało ładniejszy pokład z "szufladek", wydrukowany na papierze satynowym oraz elementy fototrawione, których wygląd w poprzednim modelu tak mi się spodobał, że nie odmówiłem sobie ich i przy tym projekcie:


Podpierać się będę raczej relacjami z for, głównie relacją forumowicza TomS.
Pierwszy raz w życiu najpierw arkusze zakaponowałem, natomiast dla próby jeden z arkuszy pomalowałem drugi raz, co skutkowało strzsznymi białymi śladami. Przewidując problemy, na szczęście wykonalem to na arkuszu poszycia podwodnego. Udało się go trochę podratować spryskując lakierem w spraju:


I teraz będę miał do was pytania:

1. Jaką techniką wykonać kadłub? Do tej pory wykonywałem kadłuby naklejając wycinankę na karton, składając i dodając dodatkowe wręgi, które następnie podszlifowywałem. Jednak nawet zagęszczenie żeber nie uchroniło mnie od krowich żeber w modelu Pioruna. Natomiast nigdy nie robiłem kadłuba wypełnianego pianką/styropianem i szlifowanego, ponieważ wymagałoby to malowania, z czym też nie mam wielkich doświadczeń. Wiem natomiast, że efekt tego może być świetny, jak we wspomnianej już relacji kolegi TomS.
Chciałbym wykonać jednak kadłub z wypełnieniem, malowany do wysokości pokładu. Natomiast wszystko powyżej pokładu, chciałbym mieć już niemalowany. Nie wiem jak to się sprawdzi i jak będzie widoczna różnica pomiędzy częścią malowaną, a niemalowaną...
W każdym razie chciałbym kadłub trochę uplastycznić (pasy demagnetyzujące, pasy pancerza, okna i bąble). Bulaje, raczej sobie odpuszczę.
No i to wszystko będę musiał pomalować...

Czy ktoś z Was wie jakie kolory farb (tylko z Pactrami miałem do czynienia) wykorzystać na czerwoną część podwodną i szarą część nadwodną kadłuba? Przypominam, że nie chciałbym malować modelu powyżej pokładu.

Na razie długi wstęp. W międzyczasie postaram się zacząć od elementów nadbudówek i części które póżniej będą przydatne

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
12-08-17 12:42  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

O! Tak jak wspomniałem w galerii Piorun - cieszę się na tą relację i mam nadzieję, że ukończysz model. Powodzenia!

Wybacz, ale w kwestiach merytorycznych nie pomogę. Jedyne co mogę polecić - jeżeli chodzi o malowanie części podwodnej, polecam jakiś spray/ aerograf.

--
54323031

 
12-08-17 13:03  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jestem i oglądam. Ja mam już przygotowane wręgi i nakładki na podposzycie ale w 1:200 i rozważam jego budowę wahając się jeszcze przy Taiho. W żadne pianki już nie będę inwestował bo przy zmianach temperatury się to kurczy i rozszerza. Podposzycie eliminuje w zasadzie wszystko co najgorsze w tego typu pracach. W Kiji piankowałem ten malutki kadłubek i szpachlowałem no i popękał. Dno malowałem przy docieraniu samochodowym podkładem antykorozyjnym dla uwidocznienia nierówności i generalnie blisko było aby ten kolor został. Taki rudy tlenkowy, można by uznać za nawet najwłaściwszy kolor dna okrętów.

Trzymam kciuki za budowę.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
13-08-17 10:44  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Podejście do rozpoczęcia pracy dobre, tylko pomysł z malowaniem kadłuba i pozostawieniem w standardzie nadbudówek nie wydaje mi się zbyt dobry, będzie taka hybryda trochę i wygląd wg mnie średni, albo rybki, albo akwarium, najpewniej skończy się to na pomalowaniu całego modelu, a to wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Swojej metody nawet nie proponuje, bo jest to już jazda z przerabianiem całej wycinanki :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
13-08-17 11:03  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No i jak tu nie podpatrywać ? ...
Jednak zdecyduj się na coś, albo malowanie, albo standard.
Łączenie nie będzie dobre
Pzdr

 
23-08-17 18:18  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam ponownie.
Jako, że prace oczywiście nie idą tak szybko, jakby się chciało, dzisiaj krótka relacja z początkowego etapu, a mianowicie sklejanie kadłuba.
Jak już wcześniej wspomniałem zaopatrzyłem się we wręgi laserowe (moje pierwsze z nimi doświadczenie) i muszę przyznać, że początek był całkiem przyjemny.
Wręgi są proste, wchodzą w siebie równo:

Jak widać, żeby połączyć ze sobą segmenty szkieletu, dokleiłem sklejki z tektury. Dzięki temu łączenie pokładów było równe, bez przerw. Najpierw w całość połączyłem segmenty, po czym ich brzegi usztywniłem rzadkim CA. Osobno cześć dolną i górną szkieletu połączyłem a następnie górną i dolną cześć kadłuba połączyłem ze sobą i zostawiłem przyduszone na kilka dni:

Nie wiem czy jest to celowe, ale mam wrażenie, że dolna część kadłuba w środkowej sekcji jest lekko łukowata (pokład jest prosty, leży na biurku jak decha:

Może tak ma po prostu być.
Czeka mnie teraz przeszlifowanie i wyrównanie drobnych nierówności wręg oraz... no właśnie... i w tym momencie dochodzę do nurtującego mnie pytania co dalej. Jak kolega dokker napisał muszę się zdecydować na jakieś rozwiązanie z wykonywaniem.
Na łączenie malowania ze standardem zrezygnowałem, natomiast bardzo korci mnie wykonywanie malowanego kadłuba, tyle, że nigdy tego nie robiłem i nie jestem pewien czy nie zrobię z tym wtopy.
Proszę was, którzy obserwujecie o wskazanie plusów i minusów wykonania standardowego oraz szpachlowanego/malowanego okrętów. Na co należy wyjątkowo uważać przy wersji szpachlowanej (jaką metodą i z użyciem jakich materiałów tego dokonać)?
Mam nadzieję, że nakierujecie mnie na odpowiednią drogę.
Pozdrawiam

Post zmieniony (23-08-17 18:27)

 
23-08-17 19:47  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Daj sobie spokój z malowaniem, szpachlowaniem. Nie warto. Na razie.
Jak byś nie skleił w standardzie, będzie to łatwiejsze od malowania, spachlowania, szlifowania, szpachlowania, malowania, szpachlowania...
Jak się uprzesz, to polecam relację kolego Qunia z jego Leutze .
Krok po kroczku..wszystko tam jest,
Pzdr

 
23-08-17 23:44  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dokker dobrze mówi. Wbrew pozorom malowanie nie jest wcale takie proste, a farba tylko wyolbrzymi wszelkie nierówności i szczeliny.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
24-08-17 09:22  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Osobiście polecam Ci następującą opcję. Chcesz wykonać piękny kadłub. I super. Ale malowanie go i nie malowanie góry wyjdzie brzydko. Zatem:
1) wykonaj dodatkowe żebrowanie kadłuba
2) wykonaj podposzycie z tektury
3) wyszlifuj, wysxpachluj tam gdzie trzeba, wyszlifuj ponownie
4) wykonaj burty z wycinanki a dno z barwionki,

Oczywiście nie wiem jak tam spasowanie burt w tym modelu. Jeśli słabe to może warto by zainwestować w drugi egzemplarz na zapasy.

Osobiście uważam, ze częściowe malowanie modelu będzie mocno widoczne. W moim nieszczęsnym Kongo malowałem jeden z kominów. Odróżnia się od reszty bardzo. Glownie przez to ze komin jest pomalowany dokładnie, a druk offsetowy nie jest jednolity. Komin jest gładki, reszta jest matowa. Wkurza mnie to wiec nie patrzę na model w dzień. :) w dzień najbardziej widać.
--

Post zmieniony (24-08-17 09:27)

 
24-08-17 11:49  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki za odzew.
Fakt, technika dodatkowych żeber jest mi znana, natomiast nigdy nie robiłem do tego podposzycia. Oklejki naklejałem bezpośrednio do wyszlifowanego, zagęszczonego ożebrowania. Natomiast wiem, że niektóre części na pewno będą malowane, jak na przykład kadłuby łodzi motorowych.
Tak na dobrą sprawę nie wiem co to barwionka, podejrzewam, że barwione kartki papieru (?).
Na pewno wykonam imitacje okien w burtach, natomiast w przypadku wykonania ich z wycinanki, utracę uplastycznienie burt. Chodzi mi o te pasy demagnetyzujące. jak je wykonać, jeśli nie chce malować burt? Jeżeli wykonam z innego kawałka papieru, malowanego nie wiem czy to będzie ładnie wyglądało.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
24-08-17 14:23  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Ja podposzycie w Romie rozbiłem ze styropianu i kawałków kartonu między żebrami.
A ta barwionka to jednolity kawałek papieru/kartonu, dostaniesz w każdym punkcie ksero. plus tej barwionki jest taki, że nie trzeba retuszować, nie ma białych krawędzi po cięciu.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
24-08-17 14:31  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

a minus to że nie można jej lakierować bo zmienia kolor. więc z impregnacją jest problem

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
24-08-17 15:21  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja lakierowałem - delikatnie pociemniała. I to z korzyścią dla modelu.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
24-08-17 15:41  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

to miałeś szczęście bo u mnie nie ciemniała równo. raz wchłonęła więcej lakieru a raz mniej i wyszło coś paskudnego.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
24-08-17 15:51  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Też tak miałem -po polakierowaniu Caponem szara, czerwona, zielona barwionka, takich kolorów akurat używałem wyglądała tak jakby były zatłuszczona, nie było to jednolite przyciemnienie.

 
25-08-17 18:37  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

"Nie wiem czy jest to celowe, ale mam wrażenie, że dolna część kadłuba w środkowej sekcji jest lekko łukowata (pokład jest prosty, leży na biurku jak decha"

Nikt nie powiedział, że pokład ma być równy. STĘPKA ma być równa. Pokład- jak wyjdzie, a nie stępka- jak wyjdzie.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
26-08-17 17:00  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam,
W barwionkę nie będę się pakować. Za dużo problemów z tego może wyniknąć.
Jeśli chodzi o malowanie/standard, jestem prawie przekonany na wersję pierwszą. Dlaczego? Po pierwsze nie chcę zrezygnować z uplastycznienia kadłuba. Po drugie natomiast, jednak chciałbym sprawdzić swoje możliwości w tych kwestiach. Na pewno nie raz będę miał ochotę rzucić to w kąt, ale przy Piorunie też takie momenty miałem. A i mam nadzieję się czegoś nowego nauczyć.
Może to wbrew radom dokkera i Spychacza ale mając tyle relacji do wsparcia oraz pomoc forumowiczów, pewnie jest to do wykonania.

Póki co w mojej relacji nic więcej do przodu nie posunęło na tyle, żeby wam zaprezentować.
Sprawdziłem sprawę lekko wygiętego kadłuba, wg rad Korsarza . Sprawdziłem prostolinijność kadłuba, oraz burt w wycinance. Wygląda na to, że górna krawędź środkowego odcinka burty jest lekko łukowata. Różnica między końcami tego odcinka, a jego środkiem wynosi ok. 0,5 mm. Więc najprawdopodobniej pokład też nie będzie prosty jak decha, a lekko wygięty w środku.
Zatem szkielet leży stępką na stole, przywalony obciążeniem. Już trochę się wyprostowała, więc za kilka dni mogę się nim zająć. Na razie kombinuję co zrobić z nim w dalszej kolejności. Najprawdopodobniej w międzyczasie zabiorę się za wykonanie okienek w burtach i ściankach.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że do zobaczenia już ze zdjęciami z postępów.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
22-11-21 19:29  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam ponownie. Wieki mnie tutaj nie było - życie.
W międzyczasie udalo mi się trochę powrócić do hobby. Hiei jeszcze nie wylądował w śmietniku.
Przy okazji dłubię drobnicę, a wróciłem podpytać osób które już składały ten model, czy lornety z opracowania mm są prawidłowe. Mam wrażenie, że niektóre są za wysokie. Po przeliczeniu przez skalę będą miały prawie 3m !
Jak znajdę chwilę, postaram się przedstawić na foto o co chodzi.
Druga kwestia. Gdzieniegdzie dodaję coś od siebie, tj jakiejś drutologii i stanąłem ponownie przed pomysłem malowania całości lub dużej części.
Jak dodaję druciki do elementów ze standardu trzeba je pomalować, a odcień zawsze wychodzi inny. Gdybym malował te części w całości, musiałbym pójść za ciosem i malować wszystko co w wycinance szare. Musiałbym zrobić jak kolega TomS, z którego relacji dużo czerpię.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
22-11-21 20:17  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Obiecane zdjęcie podejrzanej drobnicy. Część lornet jest mała, ale części 48 wydają się duże. To te z opaską. Mają 8,5 - 9mm wysokości, co daje nawet 2,7 m w realu. A to się wydaje podejrzanie dużo.


Czy ktoś jest w stanie potwierdzić moje wątpliwości? W międzyczasie spróbuję zająć się innymi elementami.

Chciałbym, wskrzesić tę relację i chociaż ostatnio więcej czasu poświęcam na dłubanie, o tyle relacja może być prowadzona w sposób nieregularny.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
22-11-21 22:05  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

2,7 to zdecydowanie za dużo. Nawet dla Europejczyków, a tym bardziej dla Japończyków. Anatomia Fuso podaje wysokość tych lornet ok. 1,5 metra.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
22-11-21 22:32  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

To nie wiem dlaczego rozwijki podstaw tych lornet są tak długie. Dobrze, że mam drugi egzemplarz, to będę mógł wykonać jeszcze raz po skróceniu. Co dziwne, te lornety z siedzeniami są faktycznie niższe i może to być odpowiednik półtora metra, może nawet ciut mniej.
W kazdym razie czy w razie wątpliwości posiada kolega jakieś źródło internetowej wiedzy, która mogłaby się okazać przydatna przy kolejnych takich rozterkach?

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
22-11-21 22:55  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jeżeli masz konto na FB to polecam tę grupę
https://m.facebook.com/groups/1523645204325116/?multi_permalinks=4793143897375214%2C4792934914062779%2C4792906447398959%2C4792821484074122%2C4790899540932983¬if_t=group_activity¬if_id=1637164925109094&ref=m_notif

Jest to grupa zamknięta ale raczej nie ma problemu z przyjęciem. Jest tam pełno zdjęć, lepszych i gorszych, ale może coś ciekawego znajdziesz. Polecam też Anatomię Fuso Janusza Skulskiego. Zanczna część wyposażenia była taka sama. Poza tym, jeśli masz wątpliwości, pisz tak jak dziś. Pewnie ktoś zawsze pomoże.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
22-11-21 23:00  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki wielkie. Dla odmiany zabrałem się za wodnosamoloty. Jak będzie się czym pochwalić, to załączę

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
17-12-21 22:31  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzisiaj mała aktualizacja. Przez ostatni czas powstawały wodoloty.
Wykonane w standardzie. Nie jestem magikiem, jak niektórzy na tym forum i nie podjąłem się wykonania kokpitu i oszklenia. Swoją drogą mam wrażenie, że oszklenie mogło być lepiej spasowane lub łatwiej zaprojektowane. Już trudno.


--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
29-12-21 16:48  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Tym razem żadnych nowych zdjęć nie będzie. 2prawdzie zacząłem budowę pomostu 1 i 2. Jednakże, trochę utknąłem z mieszaniem farb do retuszy. O ile do retuszy krawędzi moja mieszanka jest spoko o tyle jak dochodzą części waloryzujące i fototrawki to ciągle coś jest nie tak. Jakoś trochę za ciemny mi wychodzi i zbyt "płytki" szary. Ten z wycinanki jest jakby zabarwiony w fiolet czy coś takiego. Na dodatek jest to chyba druk cyfrowy (mikro kropki).
Czy ktokolwiek jest w stanie określić czy jest jakaś gotowa farba, która by dobrze pasowała? Ewentualnie podać kolor z palety ral lub hexadecymalnie, to może da się dobrać
Próbowałem programami typu ColorPicker coś dobrać ale za każdym razem wychodzi coś innego, na dodatek mocno zależy od warunków oświetleniowych.
Czy ktoś z forumowiczów miał podobne problemy i zna rozwiązanie?

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
29-12-21 18:38  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Tak, znamy się z tematem. Sam sobie już od kilku lat dorabiam farby pod retusz własnoręcznie. Stosuje farby tempera, mają swoje wady i zalety, ale lubię je. Farby mieszam w pokrywkach od słoików. Stosuje paletę HSV/HSB (to, to samo.). Też colorPickerem pobieram próbkę koloru. Trzeba to robić w środku najlepiej słonecznego dnia, gdy oświetlenie jest możliwie najbardziej naturalne. No i wyzerować balans bieli. Paleta HSV podaje stosunek czarnego do białego + Procentowy udział domieszki koloru. W okrętach gdy te kolory są stosunkowo proste, jest to całkiem łatwe to zrobienia. ALE. Ale nigdy i tak nie uda Ci się ustrzelić idealnie. Mi zazwyczaj kolor i tak wychodzi ciut za ciemny, ale do gotowej mieszanki zawsze dodaje obok dobre 2 cm z tubki czystego białego aby na bieżąco rozjaśniać farbę. Zauważyłem, że generalnie o ile krawędzie można retuszować ciut ciemniejszym, to już trawki i lasery lepiej jest malować delikatnie rozjaśnionym kolorem. Dochodzi lakier ( Tempere trzeba lakierować) i wszystko i tak się ściemnia.
Tak więc, znam problem, znam rozwiązanie, a brzmi ono. PRAKTYKA: ]
miłej zabawy życzę.

PS te kropki to raster: ], czyli dobrze, druk rastrowy jest lepszy od laserowego.

 
29-12-21 19:23  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ok. Dziękuję za odzew. Podobną sytuację miałem z Piorunem, przy czym tam mniejsza składowa kolorów była i było trochę łatwiej. No nic, pozostaje tylko domieszać jasnego i może będzie akceptowalne. A z ColorPickerem spróbuję coś pokombinować wg Twojej instrukcji.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
31-12-21 00:25  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Mała aktualizacja.
Powoli powstaje pomost 1. Niestety wyszedł babol popełniony kolo 2-3 lat temu jak rozpoczynałem ten model. Poklad pomostu naklejony został na zbyt grubą tekturę. Trzeba było sfazować brzegi i pocieniać, przez co łączenie ścian z pokładem wygląda jak wygląda. Dobrze, że pozostałych pokładów nie podkleiłem.


--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
02-01-22 01:12  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzisiaj udało się ulepić częściowo pomost nr 2.
Trochę dziwna konstrukcja burty drugiego pomostu, którą trzeba zagiąć do środka, żeby zachodziła na powierzchnię pomostu - tutaj musiałem odciąć ok pół milimetra, może ciut więcej, żeby powierzchni pomostu nie dociskać w dół.



Mam wrażenie, że w wycinance jest niespójność pomiędzy średnicami otworów w pomostach, a wyrysowanymi wzorami wsporników pomostów. Powinny to być wałki o średnicach 3 i 4mm, natomiast, żeby się mieściły w proponowane otwory, musiałyby mieć na pewno pół milimetra na średnicy mniej. Wykonam nowe albo pocienię obecne.


--

Post zmieniony (02-01-22 01:13)

 
03-01-22 00:12  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Takie pytanie podczas budowy mi się nasunęło:
Czy bulaje w okrętach z IIWW były w kolorze burt, czy miały kolor mosiężny?
Czy któryś z kolegów jest w stanie powiedzieć albo wyjaśnić jak to z tym jest? Bo jak kojarzę to mosiężne występowały czasami w okrętach z IWW.
Może za późno na takie rozmyślenia w obecnej relacji, ale może będzie to nauka na przyszłość.

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
03-01-22 11:55  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Sprawa dyskutowalna i zależy od floty. : ]
Poniżej zamieszczam wycinek z koloryzowanego nagrania po testach atomowych na Nagato. Czy rzeczywiście mosiężne bulaje były mosiężne, hehe wydaje mi się, że tak. Inną sprawą jest ekspozycja takiej ramki. Za grube ramki w stosunku do samego okienka, według mnie wyglądają to źle i karykaturalnie.
Sam lubię i stosuje ramki z drutu o,2, ale połowicznie lub całkiem chowam je za kartonowym otworkiem.




Post zmieniony (03-01-22 11:59)

 
03-01-22 12:02  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

To na dobrą sprawę, żeby być bliżej rzeczywistości, krawędzie wnętrza otowrów mogłoby być retuszowane w kolorze mosiądzu, a okapniki, czy jak się je nazywa w kolorze burty. Myślę, że przy skalach 1:300 czy nawet 200 kolor ten będzie pomijalny. Co do grubości bulaji i okapów, to fakt, że zwykle powinny być ciensze niż w tym moim hiei, ale bylyby ciężkie do wykonania przynajmniej dla mnie. Natomiast jak są takie ciut grubsze, trochę większej plastyczności nadają. Kto wie, może kiedyś pokuszę się o cieńsze

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 
24-04-22 12:52  Odp: [R] IJN Hiei 1:300 z MM
topor305 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Żeby nie było, że nic się nie dzieje, wprawdzie bardzo wolno w zaangażowanie się w modelarstwo plastikowe i własne obowiazki.
Od ostatniej odsłony zająłem się głównie drobnicą i powstały wszystkie duże dalmierze.

Oprócz tych, jeszcze pozostałe, ale wybaczcie, zdjęć im nie zrobiłem.
W dalmierzach 75 (te z lewej strony) okazało się, że ich podstawy nie mieszczą się w pierścienie/burty w odpowiadającym im pomoście i musiałem je obciąć do wysokości opaski dalmierza.

Powstają również kolejne pomosty.


Wykonując pomosty, zauważyłem, że w wydaniu nie zgadzają się grubości wszystkich wsporników. Na wzorach wsporniki są o około 25% cieńsze niż wskazują na to opisy. O dziwo długości mniej więcej się zgadzają. Trzeba brać pod uwagę srednice otworów przez, które mają przechodzić i zignorować opisy.


Kolejny błąd w opracowaniu to brak drugiej pary elementów 75-f.


Nadchodzi czas, żeby ponownie zabrać się za spartolone, za wysokie lornety, o których była dyskusja kilka postów wyżej

--
W budowie:
IJN Hiei
Zbudowany ORP Piorun, PZInż 130, Pak 40

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024