FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-04-22 20:55  [R/G] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Po ukończeniu Revenge złapał mnie mały leń modelarski, z którym wcale nie walczyłem, bo czasem przerwa nie zaszkodzi. Ale, żeby się całkiem nie rozleniwić ruszam pomału z budową kutra jak w temacie. Wybór, myślę niezły. Chcę trochę odpocząć od dużej ilości wyblinek, jufersów, dużych gabarytów i bałaganu na cały pokój. Łupikna jest malutka; z modeli, które kleiłem, tylko Muleta była mniejsza, ale ilość drobnicy na pokładzie bez porównania. Łatwo nie będzie. Wyzwaniem będą talie przy armatach, mimo, że przeszedłem już chrzest bojowy w tym temacie, to znów -rozmiary. Kolejna, tym razem nowinka na warsztacie -żagle wytykowe, z którymi z ciekawości się zmierzę.
Co z tego wyjdzie i ile zapału będę miał do budowy, tego nie wiem, nic nie deklaruję. Nie wykluczam przerywników z innej dziedziny, nie wykluczam, że model mnie pokona.

Autorem opracowania jest Tomasz Weremko, czyli nasz forumowy Seahorse. Jest to już piąty model tego autora, który wziąłem na matę, więc zabrzmię wiarygodnie mówiąc, że o spasowanie się nie obawiam. Wszystko w moich rękach.
Model został wydany jako dodatek do miesięcznika Modelarstwo Kartonowe.

Conditio sine qua non -okładka i szkielet:





Mam nadzieję, że nie zawiodę :)

Pozrawiam

--

Post zmieniony (27-07-22 20:54)

 
25-04-22 22:01  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Zuch!
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
28-04-22 22:04  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Wybór bardzo mnie cieszy!
Również pochwały dotyczące moich projektów są miłe, ale u mnie uczciwość ważniejsza niż pieniądze i niestety w przypadku Fly'a dostałem sygnał od bardzo zacnego kolegi-modelarza (więc nie mam powodu mu nie wierzyć), że część planek jest za krótka. Nikt inny w tej sprawie się nie kontaktował, ale uczulam. Poniżej fotka pokazująca w czym problem i jak on sobie poradził używając zapasu koloru:


Mam nadzieję, że sobie z tym poradzisz.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
29-04-22 12:33  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Guciu znowu w akcji:-)
I tutaj Cię zaskoczę - nie będzie słowa o pancerce:-)
Klej sobie co chcesz, dałeś się wmanipulować w prowokację:-)
Cokolwiek sklejasz, relacja jest warta oglądania, bo i patenty dobre i efekty znakomite. A czy to będzie czołg czy żagłówka, to juz ma mniejsze znaczenie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-04-22 22:41  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Seahorse, zwrócę na to uwagę. W razie czego dosztukuję końcówki, jest sporo zapasu koloru. Jak będzie zobaczymy, dużo zależy od tego, czy się da sporo szpachli, a w tym momencie się na to nie zanosi, kadłub nie ma wielkich uskoków, mimo pękatego kształtu.

StuG -w takim razie z czystym sumieniem działam :)

W międzyczasie zrobiłem poszycie poprzeczne, czyli pierwszą z pierwszych warstw. Pasowało świetnie. Kto miał styczność z tym modelem zauważy, że zrobiłem je do poziomu pokładu. Powyżej pokładu było sporo otworów pod wiosła i lufy dział i wolę uniknąć pasowania tego z kolorowymi elementami burt powyżej powyżej pokładu po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie. Plusem rozwiązania z wycinanki było wzmocnienie całych burt, ale myślę, że mój plan wypali jak trzeba.





Zanim dokleję burty wewnętrzne, planuję wyposażyć je w haczyki do lin dział. A wychodzą po 4 haki na otwór, otworów 6. Do tego przy samych działach też będą, a i na pokładzie pod bloczki kilka. Sporo się z nimi namęczyłem przy Revenge, a i powtarzalność była nieco losowa. Wymyśliłem sobie więc proste urządzenie, które złożyłem błyskawicznie (jakieś 10 minut). Drut od spinaczy, zwany dalej prętem, karton i dwa prostokąciki z plastikowej karty.



Drucik zawijam wokół wystających prętów:





Potem dociskam z góry i z dołu plastikowymi (czy tam metalowymi jak kto ma coś na wymiar) elementami:



Ściągam następnie ukształtowany zwój i przecinam, powstaje hurtowo sporo "zawleczek":



"Zawleczki" przecinam w odpowiednim miejscu:



I tak przebiega produkcja, szybko przebiega. Oczywiście niektóre z poniższych produktów nie przejdą kontroli jakości, ale ogólnie jakoś to rokuje na przyszłość:



Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu że:
-nie odkryłem ameryki i pewnie wielu z podobnych rozwiązań korzysta, ale a nóż komuś się to przyda,
-przypuszczam, że te elementy to powinny być zamknięte oczka, ale w ten sposób będzie mi łatwiej zakłądać bloczki do talii, a i w tej skali jakoś to będzie wyglądać.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
01-05-22 19:24  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Guciu,
Rozpocząłeś relację projektu, który jest w moich planach.
Oglądam z zaciekawieniem i uczę się pilnie.
Projekt jest w dobrych rękach.

Pozdrawiam
Adam

 
01-05-22 19:34  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Tomek,
Dzięki za informację. Z racji jeszcze niedostatecznego doświadczenia kupiłbym drugi model i jeszcze raz wykonałbym kadłub.
Super podejście!!!
Dziękuję.

Pozdrawiam
Adam

Post zmieniony (01-05-22 19:34)

 
02-05-22 18:49  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
aragorn001 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Niezły patent, podoba mi się!

 
02-05-22 18:50  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
aragorn001 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Jestem na trochę dalszym etapie, ale 'uciekłem' z tymi plankami trochę od dziobu i nie mam takich braków przy sterze

Post zmieniony (02-05-22 18:51)

 
05-05-22 21:59  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Aktualizacja.
Sprawy zawodowe nieco pokrzyżowały plany wyjazdu gdziekolwiek na majówke, ale nie ma tego złego. Podziałałem przy modelu. Duże elementy kadłuba (duże -hehe) posklejane, teraz sporo drobnicy.

Jak to przebiegało, krok po kroku. Poniżej zdjęcie ze zmagań z podposzyciem. Widać ile dałem szpachli, czyli niewiele, wystarczyło, na poszyciu ostatecznym nie ma schodków, więc szkoda zachodu walczyć nadaniem obłości na tym etapie. Podposzycie wzdłużne już praktycznie załatwiło sprawę i ten mały kadłubek bardzo fajnie miętosiło się w dłoniach :)





Potem już bardziej podniosłe chwile. Oklejanie poszycia:



Co do za krótkich planek: owszem, wyszły mi za krótkie na prawej burcie: 5, 6, 7 patrząc od dołu. Jakieś max 2mm. Te najwyższe to nawet docinałem (miejscami przesadziłem, mimo przymiarek po 10 razy :] )



Co ciekawe lewa burta pasowała idealnie, stąd nie odważę się publicznie stwierdzić, czy to jest spasowane czy nie :) Cytując klasyka: "jak do tego doszło -nie wiem". Jedno mogę powiedzieć na pewno -problemem to nie jest i da się to przejść bez bólu:



A tutaj garść zdjęć:













Ogólnie dość mozolna robota, w sumie to na samych plankach zeszło z 10 albo kilkanaście godzin. Dopiero lewą burtę (drugą w kolejności) robiłem metodą bardziej taśmową, czyli powycinałem najpierw, poretuszowałem i dopiero przykleiłem.


I porównanie wielkości z poprzednio klejonym modelem :)



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024