FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
28-05-22 18:51  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Tak, właśnie o to mi chodziło. Teraz całkowicie, jak to mówią, zrywa beret razem z włosami ;-) Nie wiem jakich narzędzi używasz do wiązania ale ja swojego czasu przy drewniaku wiązałem czymś takim jak na poniższych zdjęciach. Zrobione z drutu ze spinaczy i osadzone w pałeczkach do jedzenia. Najbardziej przydatne było to na samej górze z przyciętej igły. Tym zawiążesz niemal wszystko :-)


--
Pozdrawiam
Piotrek

 
09-06-22 19:32  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!

Piotrze -urządzenia te podobają mi się bardzo i też sobie takie zbuduję, skoro u Ciebie się sprawdziły. Coś czuję, że pozwolą zaoszczędzić sporo nerwów. Dzięki za zdjęcia!

Czas na małą aktualizację.
Doszedł maszt, bukszpryt trochę drobiazgów i olinowanie stałe.













Co będzie w kolejnym odcinku -nie wiem. Nadal się głowię od czego zacząć, by nie narobić sobie problemu. Na chwilę obecną stwierdzam, że najlepiej od wszystkiego naraz hehe.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
09-06-22 20:40  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Ale ślicznie :-) Aż nie można sie napatrzeć. Widzę jednak, że wkradł się mały błąd w przewiązie sztagu. Powinien zaczynać się od supła w jufersie tak jak na poniższym zdjęciu. Poza tym jest bajka :-) Chyba zmieniłeś nici z Shipyardowych na jakieś inne bo jakieś takie mało włochate są i wogóle wyglądają super. Czyj to produkt?



--
Pozdrawiam
Piotrek

 
09-06-22 21:20  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Super to wygląda :)
Zapytuję o jufersy, bardzo ładnie się prezentują.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
09-06-22 21:49  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Kruca fuks! Ale piękny rysuneczek, przyda się na przyszłość. Przyznaję bez bicia, że dłuższą chwilę się zastanawiałem nad tym wiązaniem i świadomie zrobiłem, jak się okazuje, źle. Zasugerowałem się pewnym wpisem w pewnej relacji, ale widać źle go zinterpretowałem, chodziło o "koniec liny sztagu" -pojęcie mnie przerosło hi hi. I wychodzi na to, że w Alercie zrobiłem to bliżej prawdy. Z drugiej strony, zrobić to kropka w kropkę tak jak jest na tym schemacie to już niezły odlot w tej skali :) Poprawiać już się nie odważę, bo o ile jufers by to przeżył, o tyle otworki na stawie dziobowej już swoje przeżyły i nie chcę ich męczyć.
W każdym razie dzięki za czujność, widać że masz pojęcie w tej dziedzinie (proszę nie zaprzeczać :)). Co jestem w stanie poprawić to poprawię, czego nie zdołam, to przynajmniej nie schrzanię w kolejnym modelu. Warto się odezwać, nie tylko dla mojego dobra, ale też innych oglądających, bo takielunek to temat rzeka.

Nici te same co w poprzednich modelach, głównie shipyardowe. Jedynie te najcieńsze, czarne, są od Tomka-Seahorsa. Te i te uważam za świetne, przynajmniej lepszych nie znalazłem, a z biegiem lat trochę nakupowałem, nawet specjalne do modeli firmy OcCre i jeszcze jakieś droższe -nawet nie próbowałem ich instalować na modelach. Jakieś takie zbyt sztywne i w ogóle, choć może w takim kutrze w skali 1:50 to już by wyglądały dobrze. Jeśli pytasz konkretnie o te jasne nici to w tym modelu postanowiłem je pociemnić. Szkoda, że nie zrobiłem tego już przy armatach, no ale powiedzmy, że tam olinowanie było świeższe ;p Rozrobiłem sobie z wodą parę kropel wood tan z pactry i przyciemniły się według moich oczekiwań. Rzecz jasna to nici 0,1mm z Shipyardu. Operacja odkłaczania przebiega tak jak zawsze -BCG na paluchy i przeciągam, aż będzie ok. I faktycznie walka z kłaczkami jak dotąd wygrana, a to ważne, bo im mniejszy model tym bardziej się to rzuca w oczy. Przy Revenge mogło być ich więcej, bo tam na wantach i sztagach były liny o grubszym przekroju i zdecydowanie trudniej było to okiełznać.

Tomku -te jufersy od want masztowych to drewniane maleństwa z Amati. Są przyzwoite, szczególnie po obwodzie, ładnie, równo wytoczone. Gorzej jest z otworami. Średnio co 3, co 4 jufers leci do kosza bo są tak nierówno ponawiercane. Kto miał z takimi styczność ten wie. Szczęśliwie komplet 16 udało się zebrać :) Jufers od sztagu z pięcioma otworami to już z laserowego kompletu do Fly'a.

Pozrawiam

--

Post zmieniony (09-06-22 21:53)

 
09-06-22 22:39  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Coś tam wiem ale niewiele ;-) Cwaniaczę bo tak się składa, że mam dostęp do kilku książek i coś tam zawsze podglądnę. Ten rysunek jest akurat z książki Lennartha Peterssona "Rigging: Period Fore-and-Aft Craft" która składa się praktycznie z samych rysunków takielunku brytyjskiego kutra, francuskiego lugra i amerykańskiego szkunera. Bardzo fajna pozycja którą szczerze polecam wszystkim kochającym żagle. Relację śledzę na bieżąco więc jak w czymś będę mógł pomóc to z pewnością się odezwę, oczywiście o ile zmiany będą miały sens bo przy tej skali niestety uproszczeń się nie uniknie. Dzięki za info o niciach. Dajesz czadu z tymi sznurkami :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
10-06-22 08:52  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Józef   

Piękny... A i liny nie są śnieżno białe :)..Orginalny kolor czy farbowane ?

 
10-06-22 13:26  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Józef, o linach mowa dwa posty wyżej :)

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
17-07-22 21:02  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.
Żyję i postawiłem wszystkie zaplanowane żagle. Jeśli coś jest niezgodne ze sztuką śmigania po wodzie to wybaczcie.
Żagle wytykowe -dla mnie nowość, okazały się nie być wielkim wyzwaniem, natomiast całokształt tak; nie ma co kozaczyć. Szczególnie we znaki dawały się niewielkie odstępy pomiędzy naglami, ale jakoś przez to przeszedłem. Buchty zrobię później. Nawet myślałem robić je na bieżąco, zanim zrobi się tłok, ale ze względu na wspomnianą ciasnotę między nimi wolałem zostawić sobie choć to skromne pole do manewru. Takielunek jest w tej konfiguracji wymagający, ale w sumie wszystkie zagadki rozwiąże nam instrukcja. Potencjalny sklejaczu: jeśli myślisz, że coś zostało pominięte, to zerkaj na rysunki montażowe do skutku :)

Ogólnie frajda wielka, montowanie kolejnych żagli porównać można do zakładania gąsienicy na czołg, czy składaniu do kupy płatów przy myśliwcu z I wojny :)
Zdjęcia nie powalają, ale nie skupiałem się specjalnie na szczegółach, bo na to przyjdzie czas później.


















Gdyby zdjęcia przekłamywały to dorzucam jeszcze porównanie zabarwionego bezana z (powiedzmy) białym stołem. Myślę, że jest akuratnie, żagle mam dużo ciemniejsze niż w Alercie.


Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
17-07-22 21:06  Odp: [R] HMS Fly od Seahorse'a /1:100 MO
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przepiękna robota, no to się tu postarałeś :) Czapki z głów, szczęki na podłodze!

--
Siwy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024