FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
14-02-22 18:09  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Spróbuj użyć kredek akwarelowych. Nie są "tłuste" jak pastele olejne i nie ma problemu z klejeniem retuszowanych krawędzi. Zrobisz jednak jak zechcesz. Powodzenia.

--
Bóg, Honor, Ojczyzna

 
15-02-22 17:56  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Dzięki za sugestię - przetestuję przy okazji. Do tej pory mam w kolejce testowe retuszowanie farbkami do tkanin z motylem (znalazłem taką technikę na forum) i jeszcze tempery. Poczekam właśnie specjalnie na okazję kiedy trzeba będzie retuszować krawędź do późniejszego klejenia.

 
23-02-22 12:49  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Teraz układ jezdny. Na początek zrobiłem dwa tylnie koła:




Malowane pędzlem od środka farbą Mr Hobby/Gunze H304 Olive drab. Pasuje prawie idealnie, ale do arkusza z kołami, do arkusza z poszyciem już mniej, bo na tym arkuszu druk jest bardziej zielony.
Retusz z przodu zrobiony przy pomocy zestawu pastela "olive" od Pentela rozpuszczona w terpentynie. Raczej się to nie sprawdza...

Lepsze efekty osiąga się mieszając H304 w proporcjach 2:1 z. Ale to zalezy od koloru akurat wydrukował się na poszczególnych arkuszach. Np poszycie kadłuba jest u mnie wyraźnie bardziej zielone niż te koła.

Przednie koła:




Środkowe.




Nie podoba mi sięprojekt tych środkowych kół, ale robię wg instrukcji to nie będę tego zmieniał.
W projekcie jest błąd: opony(?) wydrukowany są na oliwkowo, a powinny na czarno.
Mozna zrobić lekki upgrade doklejając czarne paski - tak by opona miała szerokość większą niż grubość kartonu z wycinanki.



Tylko, że wtedy koło będzie mieć taki przekrój: ]

Lepiej zrobić chyba koła od początku do końca. Nie lubię półśrodków. Gdyby zrobić paski to byłoby ani ładnie ani małomodelarzowo :)
Takie łatanie mnie nie przekonuje.

No i nastepnym razem to pomaluję aerografem.

Post zmieniony (23-02-22 12:51)

 
23-02-22 20:45  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Coś zrobiłeś źle z kołami nośnymi, bo wyglądają jak złożone talerze, a nie koła nośne. Gdzie są bandaże gumowe?
Zerknij tutaj i obejrzyj model naszego Kolegi Mario9.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
23-02-22 22:14  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

No takie są w wycinance z MM. W tej relacji napisane jest, że koła są przerobione choć bardziej wyglądają na zrobione od nowa. I moim zdaniem to jedyna opcja by wyglądały jak powinny.



Bandaże gumowe tutaj są reprezentowane przez zewnętrzny pierścień o kolorze oliwkowym. Zupełnie nie pasuje do zdjęcia chociażby z wikipedii. Przekrój też się nie zgadza. Dodanie zewnętrznej obreczy nie wchodzi w rachube, bo koła wyszłyby za szerokie. No słowem trzeba je zrobic od nowa. Na zdjęciu ponizej:



widać że obręcz ma wystawać, a nie licować.

Jedyne "normalne" koła to te przednie. Napędowe też mają formę "talerzy".
Szerokość wszystkich kół jest mniej więcej taka sama i zgadza się z otworami na zęby kół napędowych które są przewidziane w paskach oryginalnej wycinanki.

Za to WAK ma prawidłowo zaprojektowane koła (choć przy uzyciu znacznie większej liczby części)

 
24-02-22 09:59  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Porównujesz modele z kompletnie innej epoki, a to chyba bez sensu:-)
Cytując klasyka "nie mieszajmy myślowo, dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy Pewexami":-)
Skoro już nostalgicznie podszedłeś do tematu, to się nie dziw niczemu, tylko sklejaj model takim jaki jest:-)
A jak chcesz mieć fajnego Crusadera, bierz tego z WAKu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-02-22 12:12  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

mam podobną radę jak StuGu - rób i w miarę możliwości sklejaj jak najbardziej się da, bliżej "prawdy" niż mieszać, co w efekcie, da dziwny konsensus ;-)
tak podszedłem do F4 z MMa - model jest i takim jest, jakim go autor stworzył a jak chcesz budować replikę 1:1, no to trzeba zająć się już innym, bliższym prawdy opracowaniu ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
26-02-22 10:20  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Jasne, ale porównanie ma sens, bo był zarzut że koła wyglądają jak talerze :) Robię a'la MM, zgodnie z oryginalną wycinanką. Upgrade modelu jeśli będzie, to minimalny, w drobnicy.

 
26-02-22 14:14  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Zrobisz oczywiście jak uważasz to Twoj model. ale to raczej niedopatrzenie projektu. Gdym ja to robił to zrobiłbym coś by model nie stał na "deklach od garków" tylko nieco bym podrasował koła, czyli pogrubił od środka koła nośne przez dodanie pasków kartonu.

--
Bóg, Honor, Ojczyzna

 
28-04-22 15:22  Odp: [R] Angielski Czolg Szybki Mk VI Crusader III (Maly Modelarz 7-8/94)
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Postanowiłem się trzymać MM, by był to "model z MM". On od współczesnych modeli po prostu odstaje. Jedynym wyjątkiem będą gąsienice (bo są w pewnym sensią "osobne" od kadłuba) i jak się okazuje koła napędowe (z przymusu), ale po kolei.

Gąsienice, opcje były 3:
a) gąsienice z pasków - standard.
b) gąsienice kupowane np od WAK
c) gąsienice sklejane ręcznie z ogniwek.

Wahałem się między opcją b) i c). Opcję a) skreśliłem od razu - nie podobają mi się takie. Idea robienia zgodnie z wycinanką jest mi bliska, nie jestem w tej sprawie dogmatykiem. Wstępnie zdecydowałem się na opcję c). Tutaj mam zestaw do robienia gąsiennic - na dwa ogniwa




(dziękuję wszystkim doradzającym w wątku
[T/P] Gąsienice od 0.


No i wymiękłem jak sobie uzmysłowiłem ile to pracy, poza tym nie byłem do końca zadowolony z efektów. Chyba zacznę to od jakiś prostszych, wiekszych ogniwek, może do Tygrysa z MM'98. Przerzucam się na ogniwa z WAK.

Od razu problem, bo koło napędowe w MM, ma 16 zębów, a w czołgu w muzeum Bovington, a także w wycinance WAK ma 20 zębów. Niestety, ale w MM jest to babol. Jest to babol konieczny do naprawy, bo inaczej gąsienice z WAK nie będą pasować.





Więc obręcz została wymieniona na wydruk, ale z zachowaniem oryginalnego stylu. Oto efekty:



Gąsienice z WAK przed malowaniem (i naprostowaniem tych doklejonych zębów):







Gąsienice najlepiej pomalować by było aerogramem, ale nigdy nie używałem aerografu. Więc w tym miejscu miała miejsce nauka obsługi, mycia itp, co spowolniło powstanie tego odcinka relacji.

Podoba mi się taki sposób łączenia aerografu z kompresorem (szybkozłączka + redukcja), umożliwia to szybkie i szczelne przepięcie na inne narzędzie, np pistoletu do dmuchania sprężonym powietrzem, celem przedmuchania komputera/nadmuchania dziecku balona bez dotykania kluczy/taśmy teflonowej:





"Błotniki" po malowaniu:




Uwagę zwracają kłaczki które widać. Nie będę się ich pozbywał, bo i tak to będzie niewidoczne, bo zasłonięte kołami i gąsienicami. Jak się tego unika? Stosuje jakąś farbę podkładową + szlifowanie papierem ściernym? Może Capon + drobny papier ścierny przed pomalowaniem?

Teraz wszystko sklejone (i chyba jeden "ząbek" od gąsienic mi się urwał jak widzę po zdjęciach ):






--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024